Zwycięzcą prologu Wyścigu Pokoju dla kolarzy do lat 23 został Mathias Vacek. Podium w czeskich Jeseníkach uzupełnili Lennert Van Eetvelt oraz Samuel Watson. Najlepszy z Polaków, Michał Pomorski, zajął 74. miejsce.

Czterodniową rywalizację najlepszych orlików świata w ramach wyścigu z cyklu Pucharu Narodów otwierał liczący 3400 metrów prolog w Jeseníkach. Było na nim kilka zakrętów, natomiast w ogólności trasa nie należała do najtrudniejszych.

Jako pierwszy na trasę, punktualnie o 17:00, ruszył Pavel Jindřich (Regionalna drużyna Sazka). Zawodnicy ruszali co pół minuty, a ostatni na rampie pojawić miał się inny przedstawiciel gospodarzy – Pavel Bittner (Czechy).

Pierwszym poważniejszym liderem był Słowak Adam Foltan, a jego czas wynosił 4:17. W otwierającej grupie jego czas poprawił jedynie o 3 sekundy Holender Loe van Belle. Niestety dość słabo pojechał Kamil Szymacha – wynik reprezentanta Polski to 4:30 i dawał mu miejsce pod koniec stawki.

Dość długo czekaliśmy na nowego lidera, a został nim Lennert Van Eetvelt. Czas Belga to 4:11. W międzyczasie zaprezentowali się kolejni Polacy – Michał Pomorski osiągnął 4:25, Damian Bieniek skończył z wynikiem 4:28, a Michał Sędzielewski wykręcił 4:39. Ogromnego pecha miał jeden z potencjalnie istotnych kolarzy – Nils Brun (Szwajcaria) zaliczył upadek i zamykał tabelę ze stratą prawie 2 minut.

Chyba nikogo nie dziwi, że z każdą kolejną minutą w czołówce roiło się coraz bardziej od przedstawicieli najmocniejszych nacji, a praktycznie brakowało tych „słabszych”. Za plecami Belga najwięcej było Holendrów (Enzo Leijnse, Pim Ronhaar, Tibor del Grosso czy wymieniony już wcześniej Loe van Belle) oraz Brytyjczyków (Samuel Watson, Robert Donaldson). Wszystkich ich wyprzedził jednak Czech Mathias Vacek, który na kilka minut przed końcem rywalizacji został liderem.

Jak się okazało czasu przedstawiciela gospodarzy nie poprawił już nikt i to właśnie pozostający bez kontraktu po rozwiązaniu drużyny Gazpromu 19-latek został zwycięzcą prologu oraz pierwszym liderem klasyfikacji generalnej Course de la Paix Grand Prix Jeseníky.

Wyniki prologu Wyścigu Pokoju Orlików:

Poprzedni artykułRelacja tekstowa z Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa 2022
Następny artykułKryterium o Złoty Pierścień Krakowa 2022: Marceli Bogusławski z kolejnym zwycięstwem
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.