fot. Team BikeExchange – Jayco

Georgia Baker (Team BikeExchange – Jayco) wygrała drugi etap LOTTO Thüringen Ladies Tour. Koszulkę liderki utrzymała jej koleżanka z drużyny triumfatorki – Alexandra Manly.

Drugiego dnia zmagań w LOTTO Thüringen Ladies Tour, zawodniczki rywalizowały na prawie 50-kilometrowej rundzie, pokonywanej dwukrotnie, która była ulokowana w okolicach Gery – to właśnie tam rozpoczynał się i kończył dzisiejszy etap. Po drodze kolarki przejeżdżały przez wiele pagórków, w tym kategoryzowany Hohe Weg (2,3 km; 4,8%).

Zaledwie kilka kilometrów po starcie, od peletonu oderwała się Katharina Fox z Maxx-Solar Lindig. Niemka wypracowała sobie kilkadziesiąt sekund przewagi nad główną grupą. Z czasem powiększyła ją do minuty, co pozwoliło jej na zdobycie pełnej puli punktów na pierwszej górskiej i lotnej premii, gdzie na trzecim miejscu finiszowała Marta Lach (Ceratizit-WNT Pro Cycling), którą, z peletonu, wyprzedziła jedynie liderka zmagań – Alexandra Manly (Team BikeExchange – Jayco).

Głównie dzięki koleżankom liderki, uciekinierka była trzymana na krótkiej smyczy i została doścignięta na krótkim podjeździe na niespełna 50 kilometrów do mety. Na przyspieszenie zdecydowało się wtedy wiele zawodniczek, w tym: Eva van Agt (Le Col – Wahoo) i Mischa Bredevold (Parkhotel Valkenburg), jednak żadnej z nich nie udało się wypracować przewagi nad rywalkami.

Przyspieszenia doprowadziły jednak do porwania się peletonu. Na kolejnych kilometrach dochodziło do licznych ataków – aktywnie jechały między innymi Agua Marina Espinola (Canyon//SRAM Generation) i Julie Van de Velde (Plantur-Pura). Dwójka zawodniczek odskoczyła od peletonu 38 kilometrów przed metą – kolarki zostały niedługo przed lotnym finiszem.

W międzyczasie obydwie premie – górską i sprinterską – wygrała Julie Van de Velde, a w peletonie doszło do kraksy, w której ucierpiały między innymi: Ceylin del Carmen Alvarado (Plantur-Pura) i Matilde Vitillo (Bepink). Dodatkowo, z głównej grupy atakowały Elizabeth Holden (Le Col – Wahoo) i liderka – Alexandra Manly – jednak nie udało im się wypracować znaczącej przewagi nad rywalkami.

W końcówce wysokie tempo w peletonie dyktowały szczególnie kolarki Le Col – Wahoo, Parkhotel Valkenburg, a także Arkea Pro Cycling Team, liczące na dobre rozprowadzenie swoich sprinterek. W dość specyficznym sprincie – który nadszedł kilkaset metrów wcześniej niż wskazywał na to licznik kilometrów w transmisji – zwyciężyła Georgia Baker z Team BikeExchange – Jayco. Podium uzupełniły Maria Giulia Confalonieri (Ceratizit-WNT Pro Cycling) i Femke Markus (Parkhotel Valkenburg).

Wyniki drugiego etapu LOTTO Thüringen Ladies Tour 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments