fot. Vuelta a Burgos Feminas

Matilde Vitillo (Bepink) okazała jako pierwsza przekroczyła linię mety 2. etapu Vuelta a Burgos Feminas 2022. Fotokomórka wykazała, że zrobiła to minimalnie przed Niną Buijsman (Human Powered Health).

Drugi dzień ścigania w hiszpańskiej etapówce przyniósł nam kolejny pagórkowaty etap, którego ostatnia trudność – blisko kilometrowy podjazd o średnim nachyleniu 6% znajdował się na pięć kilometrów przed metą.

Jak się miało jednak okazać, to nie on okazał się mieć decydujące znaczenie dla losów rywalizacji. Wszystko dlatego, że już na 93 kilometry przed metą od głównej grupy oderwał się odjazd, który miał pozostać z przodu aż końca. W jego składzie znalazły się: Nina Bujsman, Lara Vieceli, Matilde Vitillo, Nora Jencusova, Jennifer Ducuara, Aranza Valentina Villalon oraz Maaike Colje.

Ich przewaga nad resztą stawki bardzo szybko rosła i gdy na 40 kilometrów przed metą wynosiła już grubo ponad 6 minut, zwycięstwo którejś z nich wydawało się przesądzone. Później niektóre ekipy (m.in. Liv Racing oraz SD Worx) próbowały przyspieszyć, a swoje trzy grosze do gonitwy dorzuciła nawet nasza Katarzyna Niewiadoma.

Końcówka przybrała dość zaskakujący obrót. Na kilkanaście kilometrów przed metą, także w wyniku licznych przyspieszeń ze strony gwiazd pokroju Emmy Norsgaard czy Amandy Spratt, przewaga ucieczki zaczęła błyskawicznie topnieć. Ponad dwie minuty, na pięć kilometrów przed metą zamieniły się w niespełna minutę. Peleton się zbliżał i wciąż nie zwalniał tempa. Jednak na końcu okazało się, że różnicy nie udało się zniwelować. O zwycięstwo powalczyły zawodniczki z ucieczki.

Dokładniej rzecz ujmując, jego kwestię rozwiązały między sobą Vitillo i Buijsman. Ta pierwsza zdecydowała się na długi finisz, szybko zostawiając rywalki dość daleko z tyłu. Jednak gdy ruszyła Holenderka, dystans między dwiema zawodniczkami błyskawicznie zaczął się zmniejszać. Nie zdołała jednak wyprzedzić Włoszki – obie panie przekroczyły kreskę w zasadzie równocześnie. O triumfie miał przesądzić fotofinisz, którego wynik okazał się korzystny dla Vitillo.

 Wyniki 2. etapu Vuelta a Burgos Feminas 2022:
Poprzedni artykułGiro d’Italia 2022: Koniec marzeń Romaina Bardet
Następny artykułGiro d’Italia 2022: Demare znów najlepszym sprinterem
Trenował kolarstwo w Krakusie Swoszowice i biegi średnie w Wawelu Kraków, ale ulubionego sportowego wspomnienia dorobił się startując na 60 metrów w Brzeszczach. W 2017 roku na oczach biegnącej chwilę wcześniej Ewy Swobody wystartował sekundę po wystrzale startera, gdy rywale byli daleko z przodu. W pisaniu refleks również nie jest jego mocną stroną, ale stara się nadrabiać jakością.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments