Demi Vollering (SD Worx) wygrała w sobotę drugi z rzędu odcinek inauguracyjnej edycji Itzulia Women, na prowadzącym na metę w Mallabii podjeździe pokonując Olivię Baril (Valcar – Travel & Service) i Martę Cavalli (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope). Tym samym 25-letnia Holenderka powiększyła swoją przewagę w klasyfikacji generalnej wyścigu do 22 sekund.

Drugi odcinek pierwszej edycji Wyścigu Dookoła Kraju Basków kobiet rozpoczynał się i kończył w Mallabii, a na uczestniczki imprezy czekało w sobotę wyzwanie w postaci dystansu liczącego 117,9 kilometra i sześciu kategoryzowanych podjazdów. Najtrudniejszy z nich i zarazem decydujący – Karabieta (7,3 km, śr. 5.0%) – pokonywany był 12 kilometrów od linii mety, która również zlokalizowana została na wzniesieniu.

Chociaż pierwsza krótka wspinaczka rozpoczęła się tuż po starcie w baskijskiej Mallabii, uformowanie odjazdu dnia zajęło w sobotę sporo czasu. Ostatecznie w jego skład weszły Marta Jaskulska (Liv Racing-Xstra), Yulia Biriukova (Arkéa Pro Cycling Team), Sheyla Gutiérrez (Movistar Team), Anastasia Carbonari (Valcar-Travel & Service), Tatiana Guderzo (Top Girls Fassa Bortolo), Shirin van Anrooij (Trek-Segafredo) i Nina Buijsman (Human Powered Health).

Kontrolę w peletonie sprawowała ekipa SD Worx, wykonując pracę na rzecz ścigającej się w tych samych barwach liderki wyścigu – Demi Vollering. Siódemka uciekinierek nie zdołała więc zbudować przewagi dającej nadzieje na powodzenie akcji, choć przez moment była wystarczająca, aby na wirtualne 1. miejsce klasyfikacji generalnej Itzulia Women awansowała Yulia Biriukova (Arkéa Pro Cycling Team).

Dalej wszystko przebiegło według najbardziej przewidywalnego scenariusza, co oznacza, że tempo narzucane przez zawodniczki SD Worx radykalnie wzrosło na dojeździe do Karabiety, a harcowniczki złapane zostały w czasie wspinaczki na ostatnią z premii górskich sobotniego etapu.

Zbudowana poprzedniego dnia przewaga nad rywalkami nie satysfakcjonowała ofensywnie nastawionej Demi Vollering (SD Worx), która przepuściła serię ataków na najbardziej stromych odcinkach Karabiety. Ostatecznie to przyspieszenie Marty Cavalli (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope) doprowadziło do pęknięć głównej grupy, a za Włoszką zdołały pojechać jedynie Vollering, Olivia Baril (Valcar – Travel & Service), Juliette Labous (Team DSM) i Pauliena Rooijakkers (Canyon//SRAM Racing).

Liderka wyścigu kolejny raz zyskała przewagę na zjeździe, ale ścigająca ją czwórka zawodniczek odrobiła straty, kiedy szosa na moment przestała falować. Wówczas stało się jasne, że losy etapu zostaną rozstrzygnięte na prowadzącym do linii mety wzniesieniu.

Jako pierwsza na atak zdecydowała się Pauliena Rooijakkers (Canyon//SRAM Racing), ale Demi Vollering (SD Worx) momentalnie doskoczyła do jej koła, a następnie sama przyspieszyła na ostatnich 200 metrach. To wystarczyło, aby liderka SD Worx świętowała swój drugi z rzędu etapowy triumf w Wyścigu Dookoła Kraju Basków kobiet, powiększając swoją przewagę w klasyfikacji generalnej do 22 sekund.

Pierwsza edycja wyścigu Itzulia Women zakończy się w niedzielę, pięknym odcinkiem ze startem i metą w San Sebastian.

Wyniki 2. etapu Itzulia Women 2022 
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments