Zwycięzcą premierowego etapu 105. Giro d’Italia został Mathieu van der Poel. Holender ograł na finiszu pod górę w Wyszehradzie Biniama Girmaya oraz Pello Bilbao. Co oczywiste dzisiejszy triumfator został także pierwszym właścicielem trykotu lidera La Corsa Rosa.

Piątkowy etap z Budapesztu doWyszehradu liczył 195 kilometrów, a po drodze do pokonania było niespełna 1400m przewyższenia. Mimo bardzo spokojnego przebiegu nie był on jednak dedykowany sprinterom, albowiem meta została ulokowana na krótkim podjeździe do zamku w Wyszehradzie (5,5 km; śr. 4,2%). Zwycięzca zgarnąć miał zatem praktycznie wszystko – koszulkę lidera klasyfikacji generalnej, górskiej, punktowej, a być może także młodzieżowej.

Ucieczkę dnia utworzyła ledwie dwójka kolarzy, w dodatku z jednej ekipy. Nikt nie chciał pogonić za duetem z Drone Hopper – Androni Giocattoli, a na czele znaleźli się Mattia Bais i Filippo Tagliani. Już po 30km jazdy mieli oni przeszło 10 minut przewagi, niemniej przewaga była przez cały dzień spokojnie kontrolowana przez ekipy faworytów.

Ciężar pracy spadł głównie na dwójkę zawodników – pogonią zarządzali Rein Taaramäe (Intermarché – Wanty – Gobert) i Senne Leysen (Alpecin-Fenix), za którymi ustawiony był cały pociąg Team DSM. Nie ma co jednak dużo opowiadać – na trasie było spokojnie, wręcz lekko sennie, a pierwsze przyspieszone uderzenia serca u kolarzy nastąpiły dopiero podczas lotnej premii w Székesfehérvár.

„Lepszym” z uciekinierów był będący wówczas na zmianie w odjeździe Filippo Tagliani, zaś 5 minut później grupę faworytów przyprowadził Giacomo Nizzolo (Israel – Premier Tech). Włoch zdobył 6 punktów w walce o koszulkę cyklamenową, jedno oczko mniej dla Arnaud Démare’a (Groupama-FDJ), nieznacznie swój dorobek powiększyli (czy też raczej otworzyli) także Bert Van Lerberghe i Mark Cavendish (Quick-Step Alpha Vinyl Team), Fernando Gaviria (UAE Team Emirates) oraz Sacha Modolo (Bardiani-CSF-Faizanè).

Nic specjalnego nie działo się aż do końcówki etapu. Po drodze 3 sekundy zarobił Mattia Bais, acz co warte podkreślenia to fakt, że po jedną nie wyskoczył żaden z faworytów z peletonu, a po prostu przeprowadził go przez premię Thomas de Gendt (Lotto Soudal).

Uciekinierów złapano na 14km przed metą, a tempo w peletonie stale wzrastało przed finałowymi rozstrzygnięciami. Na 6400m do końca na asfalcie wylądowało kilku kolarzy, ale na szczęście nikt istotny dla losów całego wyścigu. Pierwszy atak obejrzeliśmy na 3,7km przed kreską – śmiałej akcji spróbował Lawrence Naesen (AG2R Citroën Team).

Belg wypracował sobie około 10 sekund przewagi, a na 2400m przed metą kontry spróbował Lennard Kämna (BORA – hansgrohe). Niemiec minął swojego rywala i mknął po wygraną uciekając przed niezbyt rozpędzonym peletonem, który prowadzili kolarze Intermarché – Wanty – Gobert.

Lennard Kämna został złapany na 900m przed metą. Wówczas mocno pociągnął Davide Formolo (UAE Team Emirates), acz na jego kole pozostawali najgroźniejsi rywale. Finisz na wymęczenie wygrał Mathieu van der Poel, wyprzedzając na ostatnich metrach Biniama Girmaya. Tuż przed kreską na asfalcie wylądował Caleb Ewan, który był blisko etapowego podium.

Wyniki 1. etapu 105. Giro d’Italia:

01  Mathieu van der Poel Alpecin-Fenix 04:35:28
02  Biniam Girmay Intermarché-Wanty-Gobert + 00
03  Pello Bilbao Bahrain Victorious + 00
04  Magnus Cort EF Education-EasyPost + 00
05  Wilco Kelderman BORA-hansgrohe + 00
06  Richard Carapaz INEOS Grenadiers + 00
07  Bauke Mollema Trek-Segafredo + 00
08  Diego Ulissi UAE Team Emirates + 00
09  Andrea Vendrame AG2R Citroën Team + 04
10  Mattias Skjelmose Jensen Trek-Segafredo + 04
11  Jhonnatan Narvaez INEOS Grenadiers + 04
12  Valerio Conti Astana Qazaqstan Team + 04
13  Vincenzo Albanese EOLO-Kometa Cycling Team + 04
14  Joao Almeida UAE Team Emirates + 04
15  Ben Tulett INEOS Grenadiers + 04
16  Emanuel Buchmann BORA-hansgrohe + 04
17  Mauri Vansevenant Quick-Step Alpha Vinyl Team + 04
18  Felix Gall AG2R Citroën Team + 04
19  Mauro Schmid Quick-Step Alpha Vinyl Team + 04
20  Davide Formolo UAE Team Emirates + 04
21  Vincenzo Nibali Astana Qazaqstan Team + 04
22  Romain Bardet Team DSM + 04
23  Mikel Landa Bahrain Victorious + 04
24  Simon Yates Team BikeExchange-Jayco + 04
25  Tom Dumoulin Jumbo-Visma + 04
26  Alejandro Valverde Movistar Team + 04
27  Giulio Ciccone Trek-Segafredo + 04
28  Jai Hindley BORA-hansgrohe + 04
29  Attila Valter Groupama-FDJ + 04
30  Richie Porte INEOS Grenadiers + 04
31  Sam Oomen Jumbo-Visma + 04
32  Santiago Buitrago Bahrain Victorious + 04
33  Tobias Foss Jumbo-Visma + 04
34  Ivan Sosa Movistar Team + 04
35  Domenico Pozzovivo Intermarché-Wanty-Gobert + 04
36  Hugh Carthy EF Education-EasyPost + 04
37  Matteo Sobrero Team BikeExchange-Jayco + 04
38  Davide Villella Cofidis + 04
39  Miguel Ángel López Astana Qazaqstan Team + 04
40  Koen Bouwman Jumbo-Visma + 04
41  Fabio Felline Astana Qazaqstan Team + 04
42  Simone Consonni Cofidis + 12
43  Guillaume Martin Cofidis + 12
44  Wout Poels Bahrain Victorious + 12
45  Mikaël Chérel AG2R Citroën Team + 12
46  Pavel Sivakov INEOS Grenadiers + 19
47  Damien Howson Team BikeExchange-Jayco + 19
48  Jan Hirt Intermarché-Wanty-Gobert + 19
49  James Knox Quick-Step Alpha Vinyl Team + 19
50  Lorenzo Rota Intermarché-Wanty-Gobert + 19
51  Alessandro Covi UAE Team Emirates + 19
52  Sergio Samitier Movistar Team + 19
53  Lucas Hamilton Team BikeExchange-Jayco + 19
54  Juan Pedro Lopez Trek-Segafredo + 19
55  Thymen Arensman Team DSM + 19
56  Giovanni Aleotti BORA-hansgrohe + 23
57  Simon Carr EF Education-EasyPost + 28
58  Tobias Ludvigsson Groupama-FDJ + 28
59  Fernando Gaviria UAE Team Emirates + 28
60  Ignatas Konovalovas Groupama-FDJ + 32
61  Lorenzo Fortunato EOLO-Kometa Cycling Team + 38
62  Filippo Zana Bardiani CSF Faizanè + 38
63  Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert + 38
64  Harold Tejada Astana Qazaqstan Team + 41
65  Giacomo Nizzolo Israel-Premier Tech + 42
66  Stefano Oldani Alpecin-Fenix + 42
67  Rémy Rochas Cofidis + 42
68  Nans Peters AG2R Citroën Team + 42
69  Filippo Fiorelli Bardiani CSF Faizanè + 42
70  Alexander Cataford Israel-Premier Tech + 42
71  Matthew Holmes Lotto Soudal + 51
72  Jasha Sütterlin Bahrain Victorious + 52
73  Diego Rosa EOLO-Kometa Cycling Team + 52
74  Joe Dombrowski Astana Qazaqstan Team + 54
75  Jonathan Caicedo EF Education-EasyPost + 54
76  Caleb Ewan Lotto Soudal + 01:04
77  David De La Cruz Astana Qazaqstan Team + 01:06
78  Jorge Arcas Movistar Team + 01:06
79  Vadim Pronskiy Astana Qazaqstan Team + 01:06
80  Edward Theuns Trek-Segafredo + 01:06
81  Arnaud Démare Groupama-FDJ + 01:13
82  Luca Rastelli Bardiani CSF Faizanè + 01:16
83  Jaakko Hänninen AG2R Citroën Team + 01:16
84  Tobias Bayer Alpecin-Fenix + 01:16
85  Diego Camargo EF Education-EasyPost + 01:16
86  José Joaquin Rojas Movistar Team + 01:16
87  Davide Gabburo Bardiani CSF Faizanè + 01:16
88  Sacha Modolo Bardiani CSF Faizanè + 01:16
89  Callum Scotson Team BikeExchange-Jayco + 01:27
90  Lennard Kämna BORA-hansgrohe + 01:31
91  Francesco Gavazzi EOLO-Kometa Cycling Team + 01:36
92  Luca Covili Bardiani CSF Faizanè + 01:36
93  Chris Hamilton Team DSM + 01:36
94  William Barta Movistar Team + 01:36
95  Nicolas Prodhomme AG2R Citroën Team + 01:36
96  Loic Vliegen Intermarché-Wanty-Gobert + 01:42
97  Lilian Calmejane AG2R Citroën Team + 01:48
98  Jenthe Biermans Israel-Premier Tech + 01:50
99  Natnael Tesfazion Drone Hopper-Androni Giocattoli + 01:56
100  Miles Scotson Groupama-FDJ + 01:56
101  Simone Ravanelli Drone Hopper-Androni Giocattoli + 01:56
102  Michael Schwarzmann Lotto Soudal + 01:56
103  Andrii Ponomar Drone Hopper-Androni Giocattoli + 01:56
104  Gijs Leemreize Jumbo-Visma + 01:56
105  Salvatore Puccio INEOS Grenadiers + 01:56
106  Alexander Cepeda Drone Hopper-Androni Giocattoli + 02:09
107  Jacopo Mosca Trek-Segafredo + 02:19
108  Rui Costa UAE Team Emirates + 02:19
109  Patrick Gamper BORA-hansgrohe + 02:19
110  Dario Cataldo Trek-Segafredo + 02:19
111  Anthony Perez Cofidis + 02:19
112  Erik Fetter EOLO-Kometa Cycling Team + 02:22
113  Edoardo Zardini Drone Hopper-Androni Giocattoli + 02:29
114  Antonio Pedrero Movistar Team + 02:34
115  Jonathan Castroviejo INEOS Grenadiers + 02:34
116  Lawrence Naesen AG2R Citroën Team + 02:37
117  Cesare Benedetti BORA-hansgrohe + 02:47
118  Merhawi Kudus EF Education-EasyPost + 02:47
119  Owain Doull EF Education-EasyPost + 02:47
120  Ben Swift INEOS Grenadiers + 02:47
121  Edoardo Affini Jumbo-Visma + 02:47
122  Aimé De Gendt Intermarché-Wanty-Gobert + 02:47
123  Wesley Kreder Cofidis + 02:47
124  Michael Hepburn Team BikeExchange-Jayco + 02:47
125  Alessandro Tonelli Bardiani CSF Faizanè + 02:47
126  Jos Van Emden Jumbo-Visma + 02:47
127  Martijn Tusveld Team DSM + 02:47
128  Davide Cimolai Cofidis + 02:47
129  Ben Zwiehoff BORA-hansgrohe + 02:47
130  Eduardo Sepulveda Drone Hopper-Androni Giocattoli + 02:58
131  Cees Bol Team DSM + 03:43
132  Oscar Riesebeek Alpecin-Fenix + 03:43
133  Alberto Dainese Team DSM + 03:54
134  Rick Zabel Israel-Premier Tech + 04:05
135  Thomas De Gendt Lotto Soudal + 04:08
136  Sylvain Moniquet Lotto Soudal + 04:08
137  Dries De Bondt Alpecin-Fenix + 04:08
138  Senne Leysen Alpecin-Fenix + 04:08
139  Otto Vergaerde Trek-Segafredo + 04:08
140  Reto Hollenstein Israel-Premier Tech + 04:08
141  Romain Combaud Team DSM + 04:08
142  Jakub Mareczko Alpecin-Fenix + 04:08
143  Ramon Sinkeldam Groupama-FDJ + 04:08
144  Mirco Maestri EOLO-Kometa Cycling Team + 04:08
145  Jacopo Guarnieri Groupama-FDJ + 04:13
146  Pierre-Luc Périchon Cofidis + 04:24
147  Mark Cavendish Quick-Step Alpha Vinyl Team + 05:11
148  Pieter Serry Quick-Step Alpha Vinyl Team + 05:11
149  Maximiliano Richeze UAE Team Emirates + 05:11
150  Rui Oliveira UAE Team Emirates + 05:11
151  Mattia Bais Drone Hopper-Androni Giocattoli + 05:11
152  Michael Mørkøv Quick-Step Alpha Vinyl Team + 05:11
153  Bert Van Lerberghe Quick-Step Alpha Vinyl Team + 05:11
154  Pascal Eenkhoorn Jumbo-Visma + 05:11
155  Oier Lazkano Movistar Team + 05:11
156  Lawson Craddock Team BikeExchange-Jayco + 05:11
157  Phil Bauhaus Bahrain Victorious + 05:16
158  Domen Novak Bahrain Victorious + 05:16
159  Matthias Brändle Israel-Premier Tech + 05:16
160  Rüdiger Selig Lotto Soudal + 05:16
161  Christopher Juul-Jensen Team BikeExchange-Jayco + 05:16
162  Alexander Krieger Alpecin-Fenix + 05:27
163  Samuele Rivi EOLO-Kometa Cycling Team + 05:27
164  Davide Ballerini Quick-Step Alpha Vinyl Team + 05:27
165  Roger Kluge Lotto Soudal + 05:27
166  Davide Bais EOLO-Kometa Cycling Team + 05:27
167  Barnabas Peak Intermarché-Wanty-Gobert + 05:33
168  Nico Denz Team DSM + 06:21
169  Julius Van Den Berg EF Education-EasyPost + 06:46
170  Alessandro De Marchi Israel-Premier Tech + 06:51
171  Alex Dowsett Israel-Premier Tech + 07:13
172  Samuele Zoccarato Bardiani CSF Faizanè + 07:13
173  Filippo Tagliani Drone Hopper-Androni Giocattoli + 07:13
174  Clément Davy Groupama-FDJ + 07:43
175  Jan Tratnik Bahrain Victorious + 09:08
176  Harm Vanhoucke Lotto Soudal + 09:08

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments