veronica ewers elsy jacobs 2022
EF Education-TIBCO-SVB

Po solowym ataku w końcówce, zwyciężczynią 2. etapu wyścigu Festival Elsy Jacobs została Veronica Ewers (EF Education-TIBCO-SVB), tym samym odnosząc swój pierwszy triumf w zawodowej karierze. Jako pierwsza z 8-osobowej grupki pościgowej finiszowała Marta Bastianelli (UAE Team ADQ), czym zapewniła sobie triumf w klasyfikacji generalnej imprezy. Na trasie aktywne były również Polki: Marta Jaskulska (Liv Racing Xstra) i Marta Lach (Ceratizit-WNT).

Drugi i zarazem ostatni etap tegorocznej edycji Festival Elsy Jacobs miał start i metę w luksemburskim Garnish, czym nawiązywał do czasów, kiedy była to jeszcze impreza jednodniowa (2008-2011). W niedzielę na rywalizujące kolarki czekała trasa o długości 109,3 kilometra, na którą składała się jedna większa (59 km) i pięć mniejszych rund (10 km), zawierające cztery kategoryzowane podjazdy.

Pierwszą z atakujących była w niedzielę Giorgia Vettorello (Top Girls Fassa Bortolo), jednak jej przewaga nigdy nie przekroczyła 30 sekund. 21-letnia Włoszka została wchłonięta przez peleton podczas pierwszego z podjazdów pod Simmerschmelz, co doprowadziło do dwójkowego kontrataku Debory Silvestri (Top Girls Fassa Bortolo) i Anny Shackley (SD Worx), które między sobą rozegrały walkę o punkty na górskiej premii. Górą, nomen omen, była kolarka grupy Top Girls Fassa Bortolo.

Za sprawą pracy wykonywanej na czele peletonu przez zawodniczki drużyn UAE Team ADQ i Valcar – Travel & Service, Włoszka i Brytyjka złapane zostały tuż przed wjazdem na 10-kilometrową, pięciokrotnie pokonywaną rundę, gdzie kontrolę przejęły ekipy Canyon//SRAM Racing, SD Worx i Uno-X.

Z dobrej strony pokazała się Marta Jaskulska (Liv Racing Xstra), wygrywając górską premię na podjeździe pod Kahler, jednak to nieustająco aktywna Silvestri (Top Girls Fassa Bortolo) ostatecznie zagwarantowała sobie zwycięstwo w tej klasyfikacji, zdobywając łącznie 18 punktów.

Na rundach atakować próbowały między innymi Marta Lach (Ceratizit-WNT), Anna Henderson (Jumbo-Visma), Mikayla Harvey, Pauliena Rooijakkers (Canyon//SRAM Racing), Anna Shackley, Niamh Fisher-Black i Blanka Vas (SD Worx), jednak wszystkie te akcje skasowane zostały przed wjazdem na przedostatnie okrążenie.

Na ostatnich 20 kilometrach etapu rozstrzygnąć losy klasyfikacji generalnej tegorocznej edycji Festival Elsy Jacobs próbowała druga zawodniczka tego zestawienia – Demi Vollering (SD Worx), jednak jadąca w koszulce liderki Silvia Persico (Valcar – Travel & Service) nie dała się zaskoczyć. Niestety obie kolarki z walki w końcówce wyeliminowała kraksa, która miała miejsce 8 kilometrów od linii mety w Garnish.

Chwilowy chaos wykorzystać zdołała natomiast Veronica Ewers (EF Education-TIBCO-SVB), atakując solo z dystansu 7 kilometrów. Choć 27-letnia Amerykanka zyskała tym ruchem bardzo niewielką przewagę nad mocną grupą pościgową, tyle wystarczyło, aby na mecie etapu świętowała swoje pierwsze zawodowe zwycięstwo.

W 8-osobowym sprincie za plecami Ewers zwyciężyła Marta Bastianelli (Team UAE ADQ), tym samym gwarantując sobie triumf w klasyfikacji generalnej Festival Elsy Jacobs.

 

Wyniki wyścigu Festival Elsy Jacobs 2022:

Poprzedni artykułEschborn-Frankfurt 2022: Sam Bennett wraca na szczyt
Następny artykułKarpacki Wyścig Kurierów 2022: Fran Miholjević wygrywa i przejmuje pozycję lidera!
Z wykształcenia geograf i klimatolog. Przed dołączeniem do zespołu naszosie.pl związana była z CyclingQuotes, gdzie nabawiła się duńskiego akcentu. Kocha Pink Floydów, szare skandynawskie poranki i swoje boksery. Na Twitterze jest znacznie zabawniejsza. Ulubione wyścigi: Ronde van Vlaanderen i Giro d’Italia.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments