Volta Limburg Classic 2022
fot. Lotto Soudal

W nieco ośnieżonym klimacie holenderskich szos po swój kolejny triumf w tym sezonie zafiniszował Arnaud De Lie. 20-letni Belg z Lotto Soudal wygrał sprint z 5-osobowej grupy, a metę Volta Limburg Classic za nim przecięli Stefano Oldani i Loïc Vliegen.

Trasa holenderskiej jednodniówki liczyła 195km i prowadziła przez całą masę krótkich podjazdów ze startem i metą w Eijsden. Wyścig wrócił do kalendarza po dwóch latach covidowej przerwy, a ostatnim triumfatorem był nieaktywny kolarsko Patrick Müller.

fot. Procyclingstats

Ucieczkę dnia utworzyła dwójka zawodników – Jimmy Janssens (Alpecin-Fenix) i Mathias Bregnhøj (Riwal Cycling Team). W głównej grupie najmocniej pracowała drużyna Lotto Soudal, a konkretnie Thomas de Gendt. Wszystko jednak się zmieniło gdy stawkę rozruszać postanowił Tom Dumoulin (Jumbo-Visma).

Jego śmiałe ataki daleko od mety sprawiły, że na czele szybko znalazła się bardzo wyselekcjonowana grupa kolarzy walczących o triumf w całym wyścigu. Jednego jednak dla Motyla z Maastricht zabrakło – zgubienia wszystkich rywali, w rezultacie czego do Eijsden dojechała z nim mniejsza grupka, która po skokach i kontrach zredukowała się do 5 kolarzy. Nie było już tam wyraźnie zrezygnowanego lidera Jumbo-Visma.

Cztery podjazdy na Gulperbergu były kluczowym elementem dzisiejszego wyścigu. Może nie można było wygrać tam wyścigu, ale na pewno wielu go przegrało. W finale nadal byliśmy w dobrej pozycji ze mną, Andreasem [Kronem] i Philippem [Gilbertem]. Normalnie nie było od razu planu, żebym uciekł z małą grupą, ale trochę zmieniliśmy taktykę. Zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, aby w końcu dotrzeć na finałowy sprint. To, że mogłem go w ten sposób wykończyć było przepiękne

— opowiadał o wczorajszym wyścigu Arnaud De Lie.

Trudy rywalizacji, którą ukończyło ledwie 42 z 166 kolarzy nie pokonały szalejącego młodziana. To dla niego już trzecia wygrana na europejskich szosach w tym sezonie, co czyni go piątym najmłodszym zawodnikiem z takim osiągnięciem. Zdecydowanie kolarz Lotto Soudal rośnie na kolejną gwiazdę światowego sprintu.

Wyniki Volta Limburg Classic:

Poprzedni artykułAnnemiek Van Vleuten przed „De Ronde”: „Wyścig musi być ciężki, żebym zrobiła różnicę”
Następny artykułTadej Pogačar kolarzem marca 2022 zdaniem redakcji Naszosie.pl
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments