Mamy dobre wieści dla wszystkich kibiców polskiego kolarstwa. Czesław Lang i Professional Cycling Council zdecydowali o przyznaniu dzikiej karty Reprezentacji Polski. Udział w wyścigu rangi World Tour to szansa Polaków na pokazanie się na arenie międzynarodowej oraz przed własną publicznością. 

To już chyba tradycja, że podczas Tour de Pologne jedną z drużyn, która otrzymuje dziką kartę jest nasza narodowa reprezentacja i ciężko wyobrazić sobie, żeby podczas 79. edycji było inaczej. Pytania o udział reprezentacji w wyścigu pojawiają się już od momentu, kiedy ogłosiliśmy przyznanie pierwszej dzikiej karty drużynie Novo Nordisk – teraz możemy już oficjalnie potwierdzić – Reprezentacja Polski wystąpi w trakcie tegorocznego Tour de Pologne. 

Zdecydowałem się przyznać dziką kartę naszej reprezentacji z kilku powodów. To dla mnie ważne, aby dać tym zawodnikom szansę na pokazanie się w wyścigu rangi World Tour wiem też, że kibicie zawsze szukają polskich akcentów i naszego godła na koszulkach kolarzy

– mówi dyrektor wyścigu, Czesław Lang. 

Bardzo dobrze w zeszłym roku zaprezentował się Łukasz Owsian (Team Arkéa Samsic), który wygrał klasyfikację Najlepszego Górala PZU. W trakcie trzeciego etapu z Sanoka do Rzeszowa, wygrał wszystkie możliwe na trasie premie górskie. 

– Dzisiaj wygrałem wszystkie trzy premie, ale nie ukrywam, że nie było, aż tak łatwo, jak każdy sobie myśli

podsumował wówczas swój występ po zakończonym etapie. 

Warto dodać, że koszulka w grochy była w rękach Polaków przez wszystkie siedem etapów. Zdobył ją Michał Paluta (JBG2 Team), który jednak musiał uznać wyższość kolegi z drużyny, wspomnianego wcześniej Łukasza Owsiana.

Start przed własną publicznością to dodatkowa motywacja i emocje.

– Jak zwykle w przypadku biało-czerwonych jestem niezmiernie podekscytowany, ponieważ nowy sezon daje wszystkim zawodnikom i zawodniczkom nowe szanse na walkę i dobre wyniki podczas wyścigów

mówi Dyrektor Sportowy PZKol Wacław Skarul, który docenia także lokalizację wyścigu.

Uważam, że przeniesienie wyścigu bliżej wschodniej granicy, bardzo dobrze wpłynęło na atrakcyjność i widowiskowość. Nowe miejsca, nowe emocjonujące końcówki. I jak zwykle rywalizacja na bardzo wysokim, światowym poziomie. Myślę, że w tym roku będziemy świadkami bardzo dobrego ściagania

– dodał. 

Jakich nazwisk mogą spodziewać się polscy kibice? Drużynę będą tworzyć kolarze polskich teamów kontynentalnych

Na pewno naszą reprezentację będą tworzyli zawodnicy drużyn Voster ATS Team oraz HRE Mazowsze Serce Polski. Myślę, że w reprezentacji powinno znaleźć się też miejsce dla wyróżniającego się młodzieżowca

– uważa Skarul. 

Swojego pozytywnego nastawienia do udziału Polaków w Tour de Pologne nie kryje także Prezes PZKol, Grzegorz Botwina:

– Jestem nowym Prezesem Polskiego Związku Kolarskiego i ciągle odkrywam kolarstwo. Bardzo się cieszę, że Reprezentacja Polski będzie mogła wystartować w tak popularnej imprezie jak Tour de Pologne. Liczymy na naszych zawodników. 

Udział Reprezentacji Polski w imprezie najwyższej rangi, do tego przed własną publicznością to na pewno spore wyróżnienie, ale także wyzwanie dla zawodników. Trzymamy kciuki za biało-czerwonych i życzymy udanego startu podczas 79. Tour de Pologne UCI World Tour. 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments