Stefan Bissegger

Szwajcar Stefan Bissegger (EF Education-EasyPost) zwyciężył w indywidualnej jeździe na czas, rozgrywanej trzeciego dnia UAE Tour. 7 sekund gorszy czas uzyskał Filippo Ganna (INEOS Grenadiers). Drużynowy kolega Włocha, Michał Kwiatkowski, zajął 17. miejsce.

Zawodnicy, ścigający się w UAE Tour, rywalizowali dziś w indywidualnej jeździe na czas na dystansie 9 kilometrów po ulicach Ajmanu. Trasa nie była wymagająca technicznie – ulokowano na niej zaledwie kilka zakrętów, w tym jeden nawrót, gdzie znajdował się pomiar czasu.

Jako pierwszy z rampy startowej, o godzinie 11.15, zjechał Artyom Zakharov (Astana Qazaqstan Tam) i to on, z czasem 10:45, objął prowadzenie, ale niedługo później na prowadzeniu zmienił go Filip Maciejuk (Bahrain – Victorious). Mimo upadku, Polak pokonał 9-kilometrową trasę w czasie 10:41 – o cztery sekundy szybciej od Kazacha. Filipa Maciejuka po chwili wyprzedził Ruben Guerreiro (EF Education-EasyPost; 10:28), lecz i on nie utrzymał się długo na prowadzeniu – niecałą minutę później na mecie zameldował się Mathias Norsgaard (Movistar Team), uzyskując czas 10:22.

Duńczyk również nie zdołał rozgościć się na „gorącym krześle” – po chwili zmienił go na nim jego rodak, Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates), który pokonał 9 kilometrów w 10:07. Sekundę gorszy czas uzyskał Aleksandr Vlasov z BORA-hansgrohe, pierwszy z faworytów klasyfikacji generalnej, który stanął na rampie startowej. Wyniki Duńczyka i Rosjanina zdemolował Stefan Bissegger (EF Education-EasyPost), zapisując przy swoim wyniku czas 9:43.

Kolarzem, który zdołał zbliżyć się do czołówki, był Michał Kwiatkowski. Zawodnik INEOS Grenadiers po swoim przejeździe, trwającym 10 minut i 17 sekund, zajmował czwartą lokatę. Polaka wyprzedził dopiero jeden z faworytów „generalki”, Neilson Powless (EF Education-EasyPost; 10:11). Czołówka klasyfikacji długo nie ulegała zmianom – do przetasowań doszło w niej dopiero po startach Jonathana Milana (Bahrain – Victorious) i Joao Almeidy (UAE Team Emirates), którzy uzyskali czasy 10:15 i 10:05.

Wszyscy wyczekiwali startu Filippo Ganny, który opuścił rampę startową o 12.34. Mistrz świata w indywidualnej jeździe na czas na pomiarze czasu tracił do Stefana Bisseggera zaledwie sekundę, ale w drugiej części trasy różnica między dwoma zawodnikami się zwiększyła. Ostatecznie Włoch ukończył zmagania z wynikiem 9.50, plasując się na drugiej pozycji.

W międzyczasie swoją próbę odbył Jos van Emden (Team Jumbo-Visma), który uzyskał czas 10.14. Dobrą jazdą popisał się też Stefan De Bod (Astana Qazaqstan Team) – w momencie ukończenia „czasówki”, zajmował piątą pozycję z czasem 10.07. Z czasem do czołowej dziesiątki wskoczyli też tacy zawodnicy, jak Adam Yates (INEOS Grenadiers; 10:12), Tadej Pogacar (UAE Team Emirates; 10:01), Johan Price-Pejtersen (Bahrain – Victorious; 10:09).

Pod koniec dzisiejszych zmagań, na etapowe podium wskoczył Tom Dumoulin (Team Jumbo-Visma), uzyskując czas 9:57.

Żaden z zawodników startujących po Holendrze nie był w stanie zbliżyć się do czasu Stefana Bisseggera, który został nowym liderem zmagań. Spośród kolarzy z czołowej dziesiątki „generalki”, najlepiej spisał się jadący w czerwonej koszulce Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix) – uzyskał on czas 10:11, co dało dziesiąte miejsce na etapie.

Po dzisiejszym odcinku, dalszych pozycjach w klasyfikacji generalnej plasują się Filippo Ganna i Jasper Philipsen.

Tom Dumoulin wśród faworytów „generalki”

Poza walką o etapowy skalp, bardzo ważne były czasy faworytów klasyfikacji generalnej. Spośród nich najlepiej spisał się Tom Dumoulin. Holender był jednym z trzech kolarzy, którym udało się „zejść” poniżej 10 minut (9:57). W czołówce uplasowali się też zawodnicy  UAE Team Emirates – Tadej Pogacar i Joao Almeida – pokonując 9-kilometrową trasę, odpowiednio, w czasach 10:01 i 10:05. Należy zwrócić też uwagę na dobre występy Aleksandra Vlasova (10:08), Neilsona Powlessa (10:11), Adama Yatesa (10:12), Davida de la Cruza (Astana Qazaqstan Team; 10:19) i Fausto Masnady (Quick-Step Alpha Vinyl; 10:21).

Ostateczne lokaty Polaków

W wyścigu UAE Tour startuje trzech Polaków – Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers), Filip Maciejuk (Bahrain – Victorious) i Rafał Majka (UAE Team Emirates). Spośród nich najlepiej spisał się dziś były mistrz świata ze startu wspólnego – Michał Kwiatkowski uzyskał czas 10:17, co w ostatecznym rozrachunku dało 17. miejsce. 52 lokaty niżej uplasował się Filip Maciejuk, który, z powodu kraksy, pokonał trasę w czasie 10:41. Trzech sekund więcej na przejechanie 9 kilometrów potrzebował Rafał Majka. Zawodnik UAE Team Emirates zakończył etap na 75. pozycji.