fot. Team Arkea-Samsic/@bettiniphoto

Nairo Quintana (Team Arkea Samsic) sięgnął po zwycięstwo na etapie wieńczącym wyścig Tour des Alpes Maritimes et du Var. Kolumbijczyk przeciął linię mety ponad minutę i 30 sekund przed liderem wyścigu, dzięki czemu zwyciążył też w klasyfikacji generalnej.

Wyścig Tour des Alpes Maritimes et du Var zakończył się dziś 113-kilometrowym etapem z Villefranche-sur-Mer do Blausasc. Trasa, choć krótka, była bardzo wymagająca. Ulokowano na niej kilka podjazdów, w tym trzy kategoryzowane – Col d’Eze (9,8 km; 4,8%), Col de Berre les Alpes (5,9 km; 6,4%) i Col de Saint Roch (6,5 km; 6,4%).

Profil 3. etapu Tour des Alpes Maritimes et du Var

Krótki i dynamiczny etap od samego startu zachęcał kolarzy do aktywnej jazdy. Nic więc dziwnego, że wielu zawodników próbowało odskoczyć od peletonu – w tym gronie byli między innymi Aurelien Paret-Peintre (AG2R Citroen Team), Harry Sweeny (Lotto Soudal), Amanuel Ghebreigzabhier (Trek-Segafredo) czy Thibaut Pinot (Groupama-FDJ). Peleton nie chciał jednak odpuścić harcowników i kasował wszystkie ataki.

Po lotnej premii w Blausasc, na której najszybszy był Francois Bidard (Cofidis), od peletonu oderwała się kilkunastoosobowa grupa, w składzie Łukasz Owsian, Nicolas Edet (Team Arkea Samsic), Alexis Vuillermoz, Anthony Turgis (TotalEnergies), Anthony Perez (Cofidis), Michael Storer, Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), Arjen Livyns (Bingoal Pauwels Sauces WB), Lilian Calmejane, Mikael Cherel (AG2R Citroen Team), Asbjorn Hellemose (Trek-Segafredo), Romain Combaud (Team DSM), Roger Adria (Equipo Kern Pharma), Torjus Sleen (Uno-X Pro Cycling Team), Maxime Jarnet (Go-Sport Roubaix Lille Metropole), Cyril Gautier (B&B Hotels – KTM).

Ucieczka zdołała wypracować sobie około minutową przewagę nad peletonem, na czele którego tempo nadawali zespołowi koledzy lidera wyścigu – Tima Wellensa (Lotto Soudal). Na drugi kategoryzowany podjazd – Col de Berre les Alpes – najszybciej wjechał Michael Storer z Groupama-FDJ. Australijczyk był jednym z najmocniejszych zawodników w ucieczce – na stokach Col de Saint Roch, wraz ze swoim zespołowym kolegą, Thibaut Pinot, i Alexisem Vuillermozem, utworzył czołową grupkę, zostawiając resztę rywali w tyle.

W międzyczasie na atak z peletonu, tracącego do prowadzącej trójki 35 sekund, zdecydował się Guillaume Martin (Cofidis), zajmujący piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Chwilę później w czołówce przyspieszył Thibaut Pinot i zaczynał zyskiwać kolejne sekundy. Za jego plecami toczyła się natomiast batalia o klasyfikację generalną, w której główne role odgrywali Guillaume Martin i Nairo Quintana (Team Arkea Samsic). Kolumbijczyk wykorzystał odpadającego od ucieczki Nicolasa Edet i przypuścił atak, po chwili doskakując do Martina i dwójki Storer-Vuillermoz.

Na szczycie Col de Saint Roch czwórka miała 10 sekund straty do prowadzącego Thibaut Pinot i 20 sekund przewagi nad peletonem. Kręty zjazd wykorzystał Nairo Quintana, który oderwał się do rywali i na 30 kilometrów do mety dogonił prowadzącego Francuza. Kolarz Team Arkea Samsic nadawał wysokie tempo, dzięki czemu dwójka oddalała się od grupki pościgowej. Do goniących zawodników w końcówce zjazdu dołączył Tim Wellens, który zdecydował się na przeskok z peletonu. Po chwili grupka liczyła już pięciu zawodników, ponieważ koła Quintany nie był w stanie utrzymać Thibaut Pinot.

Mimo że samotnego lidera goniło kilku zawodników, stale powiększał on swoją przewagę i na 12 kilometrów do mety wynosiła ona ponad minutę. Wtedy od grupy pościgowej oderwał się Guillaume Martin. Przez kilka kilometrów był on w zasięgu wzroku swoich rywali, ale z czasem jego przewaga nad Timem Wellensem i spółką zaczęła wzrastać – w przeciwieństwie do dystansu dzielącego go od Nairo Quintany, który stale nadrabiał.

Kolumbijczyk jako pierwszy przeciął linię mety w Blausasc. Etapowe podium uzupełnił Guillaume Martin i Thibaut Pinot, który wygrał finisz z grupki pościgowej. W klasyfikacji generalnej triumfował Nairo Quintana, przed Timem Wellensem i Guillaume’em Martinem.

Wyniki ostatniego etapu Tour des Alpes Maritimes et du Var 2022:

Poprzedni artykułVuelta a Andalucia 2022: Lennard Kämna wygrywa na etapie, Wout Poels w klasyfikacji generalnej
Następny artykułVolta Comunitat Valenciana Fémines 2022: Bastianelli wygrywa w Walencji, „generalka” dla Van Vleuten
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments