fot. Volta Comunitat Valenciana Femines

Królewski, czyli trzeci etap wyścigu Volta Comunitat Valenciana Fémines 2022 padł łupem Annemiek Van Vleuten, która objęła również prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Na dwóch kolejnych miejscach uplasowały się zawodniczki drużyny FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope: Cecille Uttrup Ludwig oraz Marta Cavalli.  

Trzeci etap wyścigu Volta Comunitat Valenciana Fémines 2022 był królewskim odcinkiem.  Zdecydowana większość trasy etapu prowadziła pod górę. Organizatorzy zaplanowali dla zawodniczek trzy górskie premie pierwszej kategorii: Alto Remolcador po przejechaniu 52,5 km (14,9 km; 3,9%), Alto Collao (12,3 km; 5,2%) na 123. kilometrze oraz prowadzący na metę Vistabella de Maestrat (6,9 km; 5,3 %). W sumie kolarki miały do pokonania 135 kilometrów po starcie w Vila-Real.

Zaraz po starcie od peletonu próbowała oderwać się grupa około dwudziestu zawodniczek z Aurelo Nerlą, która od tego sezonu reprezentuje barwy hiszpańskiej drużyny Massi – Tactic Women Team. Peleton nie wydał jednak zgody na tę akcję i po pierwszej godzinie wyścigu nie było żadnej ucieczki na czele wyścigu.

Kolejną próbę ataku około 50 kilometrów przed metą podjęła Anouska Koster z drużyny Jumbo-Visma, ale kilka kilometrów później została doścignięta.

38 kilometrów przed metą zawiązała się czteroosobowa ucieczka w składzie: Silke Smulders (Liv Racing Xstra), Marie Le Net (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope), Alexandra Manly (Team BikeExchange – Jayco) oraz Matilde Vitillo (Bepink). 25 kilometrów przed metą przewaga tych zawodniczek nad peletonem wynosiła 50 sekund. Jednak główna grupa miała wszystko pod kontrolą i doścignęła prowadzący kwartet tuż przed początkiem przedostatniego podjazdu.

16 kilometrów przed metą przyspieszyła Annemiek Van Vleuten, która pociągnęła za sobą trzy inne bardzo dobre zawodniczki: Mavi Garcię (UAE Team ADQ), Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope) oraz Martę Cavalli (FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope).

Jako pierwsza na Alto Collao wjechała Van Vleuten, która postanowiła spróbować solowej akcji w swoim stylu. W tym momencie nad swoimi koleżankami z ucieczki miała kilkanaście sekund przewagi i powiększała ją w miarę zbliżania się do mety. Zawodniczka Movistaru pewnie wygrała „na solo” i zanim rywalki przekroczyły linię mety zdążyła już zejść z roweru i chwilę ochłonąć. Jej zapas czasowy nad drugą Uttrup Ludwig wynosił na kresce minutę.

Najlepszą Polka była Katarzyna Niewiadoma, która finiszowała na dziesiątym miejscu, 2 minuty i 39 sekund.

Wyniki:

 

Poprzedni artykułVolta ao Algarve 2022: Remco „demolka” Evenepoel zniszczył konkurentów!
Następny artykułTim Wellens: „Zrobię wszystko, aby zakończyć wyścig na swoją korzyść”
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman

van Vleuten nie odpuszcza 🙂 Jestem pod wrażeniem !