Magnus Sheffield Vuelta a Andalucia
fot. INEOS Grenadiers / Getty Images

Piękny atak w końcówce trzeciego etapu Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol dał zwycięstwo Magnusowi Sheffieldowi z INEOS Grenadiers. Koszulkę lidera utrzymał Alessandro Covi (UAE Team Emirates).

Trzeciego dnia Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol kolarze ponownie musieli zmierzyć się z pagórkowatą trasą. Od samego startu w Lucenie szosa co chwilę wznosiła się i opadała – praktycznie do samej mety. Cztery podjazdy, pokonywane przez zawodników, zostały oznaczone jako górskie premie – były to: Alto de El Higueral (3,9 km; 7,1%), Puerto del Morron (5,2 km; 5,2%), Puerto de Tocon (4,7 km; 6%), a także ulokowany w końcowej części dzisiejszego odcinka Alto de Cacin (7,6 km; 3,9%). Po zjeździe z tego wzniesienia kolarzy czekała 3,5-kilometrowa wspinaczka, ze szczytu której do mety pozostawało ponad 30 kilometrów falistego terenu.

Proces zawiązywania się ucieczki nie trwał dziś długo – kilka kilometrów po starcie w Lucenie, na czoło wyścigu wysforowali się czterej Hiszpanie, ścigający się w barwach proteamowych zespołów z Półwyspu Iberyjskiego – Ibai Azurmendi, Xabier Isasa (Euskaltel – Euskadi), Jon Barrenetxea (Caja Rural – Seguros RGA) i Juan Antonio Lopez-Cozar (Burgos-BH). Tym razem peleton nie zdecydował się odpuścić ucieczki – zainteresowana pogonią była drużyna UAE Team Emirates, w której jedzie aktualny lider wyścigu – Alessandro Covi.

Kolarze ekipy z Bliskiego Wschodu trzymali uciekinierów na krótkiej, około 2,5-minutowej smyczy. Na wszystkich czterech premiach górskich najlepszy był Jon Barrentxea, dzięki czemu powiększył swoje prowadzenie w klasyfikacji najlepszego górala wyścigu. W międzyczasie przewaga ucieczki znacznie się zmniejszyła. Została ona całkowicie zlikwidowana na ponad 30 kilometrów do mety, kiedy to z peletonu zaatakował Lennard Kämna (BORA-hansgrohe).

Niedługo później do Niemca dołączyli inni zawodnicy, w tym Miguel Angel Lopez (Astana Qazaqstan Team), Ben O’Connor (AG2R Citroen Team) czy Simon Yates (Team BikeExchange – Jayco), który po chwili zdecydował się na kontratak. Z rozciągniętego peletonu do Brytyjczyka przeskoczyli wspomniany wcześniej Miguel Angel Lopez, Mikel Landa (Bahrain – Victorious) i Eddie Dunbar (INEOS Grenadiers). Po kilku minutach czołówkę wzmocnili Mauri Vansevenant (Quick-Step Alpha Vinyl), Cristian Rodriguez (TotalEnergies) i Ben O’Connor.

Pogoń w głównej grupie, liczącej około 30 kolarzy, nie ustawała i ostatecznie akcja została skasowana na 22 kilometry do mety. Na bardzo zmotywowanych wyglądali zawodnicy INEOS Grenariers i Bahrain – Victorious, ale żadna z akcji nie zakończyła się powodzeniem. Kilkanaście kilometrów przed kreską kolarze Bahrain – Victorious – Mikel Landa i Damiano Caruso – zrezygnowali ze skoków i zaczęli dyktować tempo na czele pierwszej grupy.

Trzy kilometry przed metą inicjatywą przejęli kolarze INEOS Grenadiers. Niestety niedługo później w czołowej grupce doszło do upadku Jhonatana Narvaeza, kolarza brytyjskiej formacji. Po chwili sytuacja się uspokoiła, co starał się wykorzystać Lennard Kämna. Szybko wyprzedził go jednak Magnus Sheffield (INEOS Grenadiers), który wypracował sobie drobną przewagę nad rywalami. Zdołał ją utrzymać, dzięki czemu sięgnął po pierwsze zawodowe zwycięstwo w karierze. Na etapowym podium uplasowali się też Simon Clarke (Israel – Premier Tech) i Stan Dewulf (AG2R Citroen Team).

Wyniki trzeciego etapu Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments