fot. Trek-Segafredo

Mistrzyni Europy Ellen van Dijk (Trek-Segafredo) wygrała drugi etap wyścigu Volta Comunitat Valenciana Fémines po dwójkowym sprincie z Sorayą Paladin (Canyon-SRAM). Trzecia finiszowała Marta Bastianelli (UAE Team ADQ). 

Drugiego dnia rywalizacji zawodniczki hiszpańskiej „etapówki” wystartowały z Altei i po 117 kilometrach finiszowały w miejscowości Cocentaina. Profil był pagórkowaty, ale na trasie znajdował się tylko jeden oznaczony podjazd – Alto de Confrides pierwszej kategorii, który umieszczono na 30. kilometrze. Następnie zawodniczki pokonały dwie rundy po 29 kilometrów wokół miejscowości Cocentaina, gdzie wiele drużyn World Tour organizuje zimowe zgrupowania przedsezonowe.

 

Górska premia pierwszej kategorii padła łupem Marty Cavalli (FDJ). Zaraz za szczytem zaatakowała Elise Chabbey (Canyon-SRAM), która zdobyła małą przewagę, a chwilę później dołączyły do niej Grace Brown (FDJ) oraz Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo). Prowadząca trójka zdołała wypracować sobie jedynie 10-sekundową przewagę i szybko została doścignięta przez około sześćdziesięcioosobowy peleton, w którym znajdowała się jeszcze liderka klasyfikacji generalnej Elisa Balsamo (Trek-Segafredo).

W kolejnej akcji ofensywnej brała udział Polka Katarzyna Niewiadoma, z którą odjechały Shirin van Anrooij (Trek-Segafredo), Juliette Labous (Team DSM) oraz Marie Le Net (FDJ). Główny peleton jechał około 50 sekund za tym kwartetem, zaś w kolejnej grupce znajdowała się już Elisa Balsamo.

Aktywna w odjeździe była Niewiadoma, która wygrała lotną premię i zostawiła koleżanki z ucieczki. Za jej plecami nastąpiły przetasowania, w wyniku których Polka zyskała nowe koleżanki: Brodie Chapman (FDJ) oraz Floortje Mackaij (Team DSM). Jednak wszystko zjechało się przed finałową rundą.

Wówczas na jeszcze jeden atak tego dnia zdecydowała się Elisa Longo Borghini, za którą pojechała Chabbey, również atakująca na początku dnia. Zawodniczki te musiały jednak uznać wyższość kontratakujących Ellen van Dijk i Sorayi Paladin, które 10 kilometrów przed metą miały 45 sekund przewagi. Na ostatniej prostej peleton miał w zasięgu wzroku Holenderkę i Włoszkę, ale mimo to udało im się powalczyć o etapowe zwycięstwo.

W dwójkowym sprincie większą mocą na lekko wznoszącej się jezdni dysponowała van Dijk.  Finisz z peletonu wygrała Marta Bastianelli, zaś na czwartym miejscu finiszowała Annemiek Van Vleuten (Movistar).

I tak aktualna mistrzyni Europy dała drużynie Trek-Segafredo drugie zwycięstwo z rzędu w wyścigu w Walencji. Ponownie stało się to po bardzo dobrej, aktywnej jeździe całego zespołu. Nową liderką klasyfikacji generalnej została Soraya Paladin z drużyny Katarzyny Niewiadomej.

Wyniki:

Poprzedni artykułVuelta a Andalucia 2022: 19-letni Magnus Sheffield wygrywa po ataku w końcówce
Następny artykułVolta ao Algarve 2022: Fabio Jakobsen bezkonkurencyjny
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments