Agent Egana Bernala, Giuseppe Acquadro, zapewnia w wywiadzie dla portalu Cyclingnews, że pomimo ciężkich obrażeń odniesionych w wypadku podczas treningu w Kolumbii, jego podopieczny wyjdzie z tego i nadal będzie w stanie rywalizować o zwycięstwa w wielkich tourach. 

Przypomnijmy, że w poniedziałek podczas treningu w Kolumbii Egan Bernal najechał na tył busa, który zatrzymał się, aby wysadzić pasażerów. W wyniku tego wypadku doznał wielu obrażeń – złamania kręgu, prawej kości biodrowej, prawej rzepki, żeber, a ponadto mocno ucierpiała jego klatka piersiowa.

We wtorek po południu drużyna INEOS Grenadiers poinformowała, że Kolumbijczyk pozostaje na oddziale intensywnej terapii. W nocy z poniedziałku na wtorek w uniwersyteckim szpitalu klinicznym La Sabana w Bogocie przeszedł dwie operacje – kręgosłupa oraz złamanego biodra.    

Głos w sprawie wypadku zabrał agent Bernala, Giuseppe Acquadro, który zarządza jego całą dotychczasową kolarską karierą i bardzo dobrze go zna. Włoch kreśli podobieństwa pomiędzy jego losem a Marco Pantaniego, który po podobnej kraksie w 1995 roku ustrzelił dublet Giro-Tour (1998). Obaj urodzili się tego samego dnia, tj. 13 stycznia. 

– Egan i Marco urodzili się tego samego dnia i także doznali podobnego pecha w wypadkach na rowerze. Miejmy nadzieję, że Egan odzyska pełną sprawność i wróci do wygrywania tak jak Marco. 

Acquadro chce pojechać do Kolumbii, by odwiedzić Bernala w szpitalu lub później, gdy już z niego wyjdzie. Całą poprzednią noc był w kontakcie z drużyną INEOS Grenadiers oraz najbliższymi kolarza, by monitorować całą sytuację. 

– Wiem, że wszystko poszło dobrze, a teraz Egan przebywa na oddziale intensywnej terapii. Jest w dobrych rękach, szpital w Bogocie jest bardzo dobry. Ludzie z zespołu oraz jego rodzina są razem z nim. To jest bardzo ważne

– dodał Włoch.  

Egan Bernal wygrał w ubiegłym sezonie wyścig Giro d’Italia, a w sezonie 2020 zmagał się z uciążliwą kontuzją pleców, która uniemożliwiła mu walkę o obronę tytułu w Tour de France. Acquadro przyznał, że ten wypadek jest dla niego kolejną wielką kłodą rzuconą pod nogi, ale pomimo to stara się nie tracić optymizmu. 

– Egan bardzo czekał na nowy sezon, był zmotywowany i celował w Tour de France. Jednak jak go znam, to wróci jeszcze bardziej zmotywowany. Pomożemy mu w czym tylko będzie chciał. Jest silny mentalnie i wyjdzie z tego. Kiedy koncentruje się na jakimś celu, to jest niesamowity. Nie mógł się doczekać rywalizacji z Tadejem Pogačarem i Primožem Rogličem, ale będzie musiał chwilę na to poczekać. Przez sześć miesięcy walczył z kontuzją pleców, ciężko pracował, aby ją pokonać, a teraz znowu ma problemy. Miejmy jednak nadzieję, że w pełni wyzdrowieje

– mówił Acquadro.

Egan Bernal planował zainaugurować sezon w wyścigu Tour de La Provence, ale w związku z powyższymi wydarzeniami nie wiadomo, czy będzie w stanie wrócić do ścigania w tym sezonie. 

Światowy peleton wysyła do Kolumbijczyka wiadomości z życzeniami siły i jak najszybszego powrotu do zdrowia. Posty w mediach społecznościowych opublikowali między innymi: Chris Froome, Peter Sagan i Nairo Quintana. 

– Dzisiaj moje myśli są z Eganem i jego rodziną

– napisał Froome.

– Przesyłam Eganowi Bernalowi moje najserdeczniejsze życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Egan, nie mogę się doczekać momentu, gdy znów będziemy razem dzielić szosę

– napisał Peter Sagan.

– Przesyłam mojemu koledze Eganowi Bernalowi uścisk wielkiej siły. Wiem, jak to jest zmagać się z takimi sytuacjami, ale zawsze można się podnieść i jechać dalej z jeszcze większą mocą. Szybkiego powrotu do zdrowia!

– dodał Nairo Quintana.

Poprzedni artykułKto wygrywał w Challenge Mallorca? [quiz]
Następny artykułRozpoczyna się intensywny miesiąc ścigania na Półwyspie Iberyjskim
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments