fot. Quick-Step Alpha Vinyl

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zaktualizowała protokół regulujący organizowane wyścigów w dobie pandemii wirusa Covid-19. Zasady są podobne do tych, które obowiązywały w ubiegłym roku, ale tym razem większy nacisk położono na restrykcje obowiązujące w krajach, w których odbywają się wyścigi.

Zaktualizowany protokół będzie dotyczył wszystkich damskich i męskich wyścigów w 2022 roku, które odbywają się pod auspicjami UCI. Wchodzi w życie 24 stycznia.

Tym razem większy nacisk położono na normy obowiązujące w poszczególnych krajach. Eksperci podkreślali, że państwowe regulacje powinny mieć pierwszeństwo przed protokołem UCI. Jednakże w przypadku, gdy państwowe normy będą mniej restrykcyjne, zostanie wdrożony protokół UCI. Drużyny zostały poinformowane, aby jak największa liczba kolarzy się zaszczepiła. Mocno rekomendowana jest również trzecia dawka wzmacniająca.

W 2022 roku wymogi dotyczące tzw. baniek będą się różniły w zależności od typu wyścigu.

Wyścigi jednodniowe lub krótsze wyścigi etapowe (mniej niż siedem etapów):

– pełne zaszczepienie,

– albo negatywny test PCR wykonany mniej niż dwa dni przed startem wyścigu (testy PCR ze śliny są dozwolone, ale antygenowe nie).

Wyścigi liczące siedem etapów lub dłuższe:

– negatywny wynik testu PCR wykonany nie później niż dwa dni przed startem wyścigu, bez względu na to, czy osoba jest zaszczepiona czy nie,

– podczas wielkich tourów testy będą wykonywane także w trakcie wyścigu.

Wymogi te obowiązują kolarzy, pracowników UCI, komisarzy, osoby przeprowadzające kontrole antydopingowe, sztab medyczny, organizatorów oraz przedstawicieli mediów.

UCI przypomina również kibicom, aby podczas kibicowania kolarzom na miejscu zawodów utrzymywali społeczny dystans, nosili maseczki zakrywające usta i nos oraz często dezynfekowali dłonie.

– Chciałbym podziękować wszystkim, którzy stworzyli ten protokół – za ciężką pracę wykonaną w interesie zdrowia wszystkich, którzy będą uczestniczyli w kolarskich wydarzeniach rangi UCI w 2022 roku. Pandemia wirusa Covid-19 wciąż trwa i powoduje w naszym życiu trudności, ale tak, jak udało nam się pokazać w ciągu ostatnich dwóch lat, jesteśmy w stanie utrzymać naszą aktywność. To wszystko jest możliwe dzięki odpowiedzialnemu działaniu. Mam wielką nadzieję, że te niepewne czasy niedługo będą za nami, ale zanim to nastąpi, dzięki duchowi solidarności w kolarskiej rodzinie, będziemy nadal organizowali nasze wyścigi

– powiedział David Lappartient, szef Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

Covidowy protokół na sezon 2022 stworzyła grupa ekspertów pod kierownictwem dyrektora ds. medycznych UCI prof. Xaviera Bigarda. Współpracowali oni z kolarzami, drużynami, lekarzami drużyn oraz organizatorami wyścigów. Podkreślono, że był on regularnie aktualizowany, reagując na przebieg pandemii, która rozpoczęła się w 2020 roku.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments