fot. Andrzej Gucwa / Foto Sztos

Dziś w Gościęcinie poznaliśmy nowych mistrzów i mistrzynie kraju w kolarstwie przełajowym w kategoriach masters, amator, żak oraz młodzik. Jutro do rywalizacji o koszulki z orłem przystąpią juniorzy i juniorki młodsze, juniorzy i juniorki, orliczki i orlicy oraz najbardziej wyczekiwana elita kobiet i mężczyzn. Kto jest faworytem do sięgnięcia po zwycięstwo?

Zawodniczki i zawodnicy będą rywalizować jutro w Gościęcinie, na trasie jedynego w Polsce międzynarodowego wyścigu przełajowego z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej, Bryksy Cross. Trasa jest techniczna, wymagająca fizycznie – ulokowana jest na wzniesieniu – ale także szybka. Ze względu na niskie temperatury, trasa jest zmrożona, lecz nie ma na niej lodu ani śniegu i nic nie wskazuje, by przez noc takowe urozmaicenia się pojawiły. To samo tyczy się błota. Z tego powodu trasa może premiować kolarzy i kolarki mające doświadczenie w wyścigach na szosie.

Na kogo zwrócić uwagę?

Głównego faworyta najprościej wskazać w elicie mężczyzn – od dziewięciu lat wyścigu o mistrzostwo Polski w tej kategorii nie przegrał Marek Konwa (UKS Krupiński Suszec – Konwa Bike) i nic nie wskazuje na to, że w tym roku może się to zmienić. Aktualny mistrz Polski w tym sezonie prezentował się bardzo dobrze, odniósł zwycięstwa w czterech wyścigach rangi UCI C2, w tym w Bryksy Cross, rozgrywanym w drugiej połowie listopada właśnie w Gościęcinie.

Faworytem do zajęcia miejsca na podium z pewnością byłby Bartosz Mikler, jednak ze względu na problemy zdrowotne nie weźmie udziału w niedzielnym wyścigu. Na starcie nie stanie też Adam Żuber, który w ubiegłym roku we Włoszakowicach zajął trzecią pozycję.

W walkę o czołową trójkę mogą włączyć się natomiast kolarze, których wiosną i latem ubiegłego roku mogliśmy oglądać na szosach – Patryk Stosz (Voster ATS Team), Michał Paluta oraz Paweł Bernas (obaj JBG2 CryoSpace). Należy zwrócić również uwagę na Patryka Kosteckiego (UKS Krupiński Suszec – Konwa Bike), Karola Michalskiego (niezrzeszony), Krzysztofa Łukasika (JBG2 CryoSpace), a także Stanisława Nowaka (WKK Wieruszów Wiśniewski MTB Team).

O wysokie lokaty mogą powalczyć też orlicy – między innymi Piotr Mierzyński (TC Chrobry SCOTT Głogów) czy Patryk Janiszewski (MGLKS Błękitni Koziegłowy Winsport).

Wydaje się, że w wyścigu kobiet rywalizacja będzie o wiele bardziej zacięta. Ciężko jest wskazać główną faworytkę i na pewno w walce będą liczyć się zawodniczki, które w ostatnich latach zakładały koszulki z orłem, Barbara Borowiecka (Giant Gorzów Liv Team) oraz Zuzanna Krzystała (PHO3NIX Cycling Team). Oprócz nich, bardzo dobrze w tym sezonie radziła sobie orliczka Dominika Włodarczyk (ATOM Deweloper posciellux.pl Wrocław), która również może sięgnąć po tytuł w elicie. Kolarka ATOM Deweloper posciellux.pl Wrocław jest jednocześnie główną faworytką do złota w kategorii U23.

Jeśli chodzi o elitę, warto pamiętać też o takich zawodniczkach, jak Antonina Białek (Warszawski Klub Kolarski), Gabriela Wojtyła (UKS Sokół Superior Zator) czy Małgorzata Mazurek (UKS Krupiński Suszec – Konwa Bike).

W wyścigu juniorów o zwycięstwo mogą powalczyć między innymi Kacper Krupa (MGLKS Olimpijczyk Szczekociny), Łukasz Juszczak (UKS Koźminianka Koźminek), Brajan Świder (Stowarzyszenie Kolarska Wielkopolska PHO3NIX Cycling Team), Kacper Hoppa (UKS Copernicus CCC SMS Toruń) i Ksawier Garnek (RK Exclusive Doors MTB Team). Wśród juniorek głównymi faworytkami wydają się między innymi Malwina Mul (KLKS Azalia Brzóza Królewska) oraz Tatiana Gromada (Stowarzyszenie Kolarska Wielkopolska PHO3NIX Cycling Team).

Transmisję na żywo z drugiego dnia mistrzostw z komentarzem Karola Dziambora będzie można śledzić na kanale YouTube Bryksjusz Gościęcin od godziny 10.00.

Program niedzielnych wyścigów:

10.00 – juniorka młodsza

10.45 – junior młodszy

11.30 – junior

12.45 – start elity i U23 kobiety

12.46 – start juniorek

13.45 – elita i U23 mężczyźni

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments