Amerykańska firma Reynolds jest jednym z najbardziej doświadczonych producentów kół karbonowych. Jej historia sięga początku lat 90. ubiegłego stulecia, kiedy to firma zajmowała się głównie produkcją części z włókna węglowego, jednak po kilku latach skupiła się wyłącznie na produkcji kół.

Głównym inżynierem w firmie jest Paul Lew, czyli światowej klasy specjalista w wykorzystaniu włókna węglowego nie tylko w kolarstwie, ale także w lotnictwie. To on w 1991 roku stworzył pierwszą obręcz z włókna węglowego przystosowaną do użycia z oponami dętkowymi. W wolnych chwilach od projektowania kół zajmuje się projektowaniem samolotów szpiegowskich dla amerykańskiej armii, co tylko potwierdza jego wiedzę i doświadczenie.

Najlepszym dowodem na to jak bardzo firma Reynolds jest ceniona w świecie włókna węglowego niech będzie fakt, że w roku 2007 została ona przejęta przez firmę Maclean-Fogg w celu poznania tajników produkcji elementów z włókna węglowego. Wiedzę tą Maclean-Fogg wykorzystał produkując dachy do samochodów Chevrolet Corvette. Trzy lata temu nowym właścicielem Reynoldsa została firma Hayes Performance Systems, czyli między innymi producent rowerowych systemów hamulców tarczowych.

Firma Reynolds produkuje obręcze w swojej własnej fabryce w Chinach, następnie wysyła je na Tajwan, gdzie koła są budowane. W Stanach Zjednoczonych odbywa się nie tylko cały proces projektowy i testowy, ale także wytwarzane są formy, z których następnie wytwarzane są obręcze w Chinach. Oprócz tego firma posiada centrum dystrybucyjne w Europie. Na polskim rynku dystrybutorem kół Reynolds jest firma Velo i posiada w swojej ofercie najpopularniejsze modele do jazdy na szosie, szutrach i w przełajach w wersji pod oponę i hamulce tarczowe.

Model Reynolds AR 29 jest typowym allrounderem, czyli najbardziej uniwersalnym modelem tej serii. Model ten zbudowana w oparciu o technologie wykorzystane w modelach Assault, Attack i Strike, z tym że zwiększono szerokość obręczy celem optymalizując ją do zastosowania szerszych opon bezdętkowych. Wysokość obręczy wynosi 30 mm, a jej szerokość wynosi 21 i 29,5 odpowiednio wewnątrz i na zewnątrz. Komplet kół w wersji tarczowej waży 1520 gramów, a bębenek kompatybilny jest z kasetami od 9 do 11 rzędów. Cena kompletu kół AR 29 wynosi 5199 złotych. Dostępna jest także bardziej zaawansowana wersja tych kół, tj. ARx 29, która wyróżnia się lżejszą piastą, płaskimi szprychami i aluminiowymi nyplami. Są one lżejsze od wersji AR 29 (masa kompletu to 1455 gramów) i kosztują 5999 złotych.

Jeśli szukasz nieco wyższego stożka, to model AR 40 posiada 41 mm wysokości. Szerokość obręczy, a także zastosowane technologii i materiały są takie sama jak w przypadku modelu AR 29. Masa kompletu wynosi 1630 gramów. Cena takiego kompletu wynosi 5199 złotych. Dostępna jest także wyższa wersja tych kół, tj. ARx 41. Ich masa to 1565 gramów, a cena wynosi 5999 złotych.

Dla sprinterów, czasowców oraz triathlonistów producent przygotował model AR 58/62. Przednia obręcz ma 58 mm wysokości oraz szerokość wewnętrzną 19 mm i zewnętrzną 28 mm. Tylna obręcz ma 62 mm wysokości oraz szerokość wewnętrzną 21 mm i zewnętrzną 30 mm. Komplet kół AR 58/62 ma masę 1730 gramów i kosztuje 5199 złotych. W wersji ARx 58/62 masa kompletu wynosi 1668 gramów, a cena 5999 złotych.

Dla kolarzy szutrowych w ofercie znajdziemy model ATR w wersji zarówno 700c, jak i 650b. W obydwu przypadkach obręcz posiada profil o wysokości 40 mm oraz szerokości wewnętrznej 23 mm i zewnętrznej 32 mm. Umożliwia to założenie jeszcze szerszej opony, a w przypadku obręczy o rozmiarze 650b nawet opony dedykowanej do kolarstwa górskiego. Zastosowane materiały i technologie są takie same jak w przypadku szosowych modeli AR. Masa kompletu kół ATR w rozmiarze 700c wynosi 1685 gramów, a w rozmiarze 650b 1615 gramów. Ich cena niezależnie od rozmiaru to 5199 złotych. Koła ATR w rozmiarze 700c dostępne są także w wersji ATRx, czyli z lżejszą piastą, płaskimi szprychami i aluminiowymi nyplami. Są one o 65 gramów lżejsze i kosztują 5999 złotych.

Wszystkie koła firmy Reynolds objęte są dożywotnią gwarancją dla pierwszego właściciela po zarejestrowaniu na stronie producenta. Oczywiście gwarancja nie dotyczy uszkodzeń mechanicznych powstałych na wskutek wypadków, kraks lub niewłaściwego użytkowania.

Dystrybutor: Velo.pl

Poprzedni artykułZnamy pierwszą pięćdziesiątkę, która wystąpi na mistrzostwach świata w e-kolarstwie
Następny artykułTeam DSM nie zmienia barw
Oficer marynarki handlowej z wykształcenia i zawodu. Pracę na morzu łączy z pasją do kolarstwa, a w szczególności do klasyków. Ma jedną wadę - lubi pływać przed i biegać po rowerze.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments