fot. Tour de l'Avenir

Jest w drugiej dywizji taka jedna ekipa, która wyróżnia się od pozostałych. Wygląda jak worldtourowe devo, ale jednocześnie spokojnie może samodzielnie wygrywać. Ba, ma własną formację młodzieżową, która zostanie tu uwzględniona! Mowa o Uno-X Pro Cycling Team i Uno-X Dare Development Team.

Czemu uważam, że zespół zarządzany przez Jensa Hauglanda, acz pod czujnym okiem m.in. Vegara Kulseta rozwija się w sposób, który budzi mój wielki podziw. Opierając się, na wychowywanej w sporej części przez siebie, młodzieży powstała bowiem ekipa, która w najbliższych latach powinna do World Touru. Budżet na to pozwala, klasa kolarzy również. Co warte podkreślenia są oni reprezentantami ledwie dwóch nacji – Uno-X to bowiem stacje benzynowe obecne na terenie Danii i Norwegii, a zatem i tam rekrutacje prowadzi drużyna kolarska.

Ktoś mądry zapytałby – ale dlaczego do podsumowania liczyć wyniki zdobyte w barwach narodowych, przez formację development i tak dalej? Ano powód jest prozaiczny – bo luźna forma tych podsumowań na to pozwala, a Uno-X jak żaden inny zespół wykorzystuje szerokie spektrum możliwości by to kolarze odnosili sukcesy, nie zaś wyłącznie pierwsza ekipa. Pokuszę się wręcz o stwierdzenie, że ich obecna największa gwiazda jeździła w tym roku nominalnie w kontynentalnej młodzieżówce…

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
Pierwszy zespół (Uno-X Pro Cycling Team):
🇧🇪2. miejsce w Le Samyn (1.1)
🇧🇪8. lokata w E3 Saxo Bank Classic
🇫🇷Wygrana w kl. generalnej, młodzieżowej i na 2 etapach Tour de la Mirabelle (2.2)
🇩🇰Triumf w Fyen Rundt – Tour of Funen (1.2)
🇫🇷3. lokata w kl. generalnej Boucles de la Mayenne (2.Pro)
🇧🇪Wygrana w Dwars door het Hageland (1.Pro)
🇳🇴Zwycięstwo na etapie i 10. miejsce w kl. końcowej Arctic Race of Norway (2.Pro)
🇨🇿2 wygrane etapy i 2. lokata w kl. generalnej Sazka Tour (2.1)
🇩🇰7. pozycja w kl. końcowej PostNord Danmark Rundt – Tour of Denmark (2.Pro)
🇳🇴Wygrana kl. górska, 4. i 9. miejsce w kl. generalnej Tour of Norway (2.Pro)
🇫🇷3. miejsce w kl. końcowej, triumfy w kl. górskiej i młodzieżowej Tour Poitou – Charentes en Nouvelle Aquitaine (2.1)
🇸🇰Wygrany etap, kl. młodzieżowa i 5. miejsce w kl. końcowej Okolo Slovenska / Tour de Slovaquie (2.1)
🇳🇴Triumf w Lillehammer GP (1.2)
🇭🇷2. pozycja w kl. końcowej Cro Race (2.1)
🇩🇪3. miejsce w kl. generalnej Sparkassen Münsterland Giro (1.Pro)
🇫🇷Wygrana w Paris – Tours Espoirs (1.2U)

Młodzieżówka (Uno-X Dare Development Team):
🇫🇷2. miejsce w kl. generalnej Alpes Isère Tour (2.2)
🇮🇹2. i 8. lokata w kl. końcowej Giro Ciclistico d’Italia (2.2)
🇪🇪Wygrany etap Baltic Chain Tour (2.2)
🇧🇪3. pozycja w Liège – Bastogne – Liège U23 (1.2U)

Wybrane rezultaty osiągnięte w barwach reprezentacyjnych:
🇨🇿Triumf na prologu Wyścigu Pokoju do lat 23
🇫🇷5 wygranych etapy, 1., 7. i 8. miejsce w kl. generalnej Tour de l’Avenir
🇧🇪🇮🇹Mistrzostwo świata i Europy do lat 23 w jeździe indywidualnej na czas

Kluczowi kolarze Uno-X Pro Cycling Team w sezonie 2021:
🇳🇴Tobias Halland Johannessen
Ogromny talent, który ma potencjał na zostanie pierwszym w historii Norwegiem na podium Tour de France. 22-latek był w tym roku teoretycznie zawodnikiem Uno-X Dare Development Team, acz z główną ekipą m.in. sięgnął po 2 wygrane etapy i 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Sazka Tour. Jego sukcesy to jednak przede wszystkim piękna jazda w wyścigach dla orlików – był 2. w Giro Ciclistico d’Italia, czyli wyścigu znanym jako Baby Giro. Ustąpił tam jedynie Juanowi Ayuso, genialnemu Hiszpanowi będącemu już od czerwca w UAE-Team Emirates. Podczas Tour de l’Avenir Tobias wygrał 2 etapy i klasyfikację generalną, acz mógł zgarnąć 3 – na 6. odcinku zrobił bowiem dublet ze swoim bratem bliźniakiem. Na 3. miejscu zakończył Liège – Bastogne – Liège U23, pierwszym z głównej grupy. Nie dość, że jest genialnym góralem to jeszcze dysponuje sporą dynamiką. Wróżę, że namiesza w światowym kolarstwie, a czynić to będzie na początku w barwach Uno-X Pro Cycling Team, z którym związał się kontraktem do końca 2024 roku.

🇳🇴Rasmus Tiller
25-latek do Uno-X trafił z worldtourowego NTT Pro Cycling. To, że dalej może ścigać się z rywalami z najwyższej dywizji pokazał już podczas marcowego Le Samyn – tam był 2. Na 5. miejscu skończył Tro-Bro Léon, 3. lokatę zajął w Tour du Finistère. Jego łupem padł jeden z klasyków Pro Series – Dwars door het Hageland. Patrząc na dalszą część sezonu znajdziemy w jego palmares dobre miejsca na etapach PostNord Danmark Rundt czy Deutschland Tour, a także 5. lokatę w Antwerp Port Epic / Sels Trophy, 6. miejsce w Grand Prix de Wallonie czy 2. pozycję w Binche – Chimay – Binche. Ekipa ma z niego sporo pociechy i zaoferowała mu kontrakt do końca 2024 roku.

🇳🇴Markus Hoelgaard
27-latek jest autorem najlepszego wyniku drużyny w wyścigu WT – był 8. w E3 Saxo Bank Classic. Na swoje konto zapisał też zwycięstwo na etapie Arctic Race of Norway, 4. miejsce w klasyfikacji generalnej Tour of Norway czy 7. miejsce w Mistrzostwach Europy w wyścigu ze startu wspólnego elity mężczyzn. Druga część sezonu ogólnie była dla niego lepsza co poskutkowało 2. lokatą w klasyfikacji końcowej Cro Race już w październiku. O dziwo Markus odchodzi do Trek – Segafredo.

🇳🇴Kristoffer Halvorsen
25-letni mistrz świata do lat 23 z roku 2016 wrócił do Uno-X by się odbudować. Zaczęło się skromnie – a to był 8. w Danilith Nokere Koerse, a to 11. podczas Bredene Koksijde Classic. Worldtourowe Oxyclean Classic Brugge-De Panne ME skończył na 18. pozycji – widać, że nie zapomniał ścigania na wysokiej prędkości. Aż 4 etapy Presidential Cycling Tour of Turkey skończył w top4, podobnie dobrze szło mu podczas Boucles de la Mayenne, które zakończył na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej. W mocnej stawce wygrał etap Okolo Slovenska, gdy za jego plecami finiszowali Kaden Groves, Peter Sagan i Álvaro José Hodeg. W ekipie zostaje do końca 2023 roku i może być ważnym ogniwem jeśli ta spełni swoje marzenia o Tour de France, ale o tym w podsumowaniu artykułu…

🇩🇰Anthon Charmig
Kolejny kolarz z devo, o którym warto wspomnieć – 23-latek to bowiem genialny pomocnik. Był 6. w klasyfikacji generalnej Presidential Cycling Tour of Turkey, choć w sumie do końca nie jechał na siebie. Na 2. miejscu zakończył etapówkę Alpes Isère Tour, był 7. przed własną publicznością podczas świetnie obsadzonego PostNord Danmark Rundt – Tour of Denmark. Jego łupem padła klasyfikacja górska Tour of Norway. Teraz przechodzi do głównej formacji, z którą związał się umową do końca 2023 roku.

🇳🇴Anders Halland Johannessen
Zawód – brat bliźniak? Właśnie nie do końca. To troszkę jak z braćmi Yatesami, do pewnego momentu nie było wiadomo, który z Johannessenów jest lepszy i w sumie nadal obaj wydają się być zdolni do odnoszenia spektakularnych sukcesów. Anders ten sezon miał słabszy od brata, acz nadal niezły. Był 9. w klasyfikacji generalnej Presidential Cycling Tour of Turkey, gdzie dostał jedną z pierwszych w historii kar czasowych za śmiecenie – gdyby nie ona uplasowałby się tu za podium. Pomagał bratu podczas Giro Ciclistico d’Italia – sam zakończył je na 8. miejscu. Odegrał ważną rolę jako pomocnik w trakcie Tour de l’Avenir, gdzie wygrał etap, a cały wyścig podsumował 7. pozycją w klasyfikacji generalnej. Kto wie, może za rok to Tobias jemu będzie tak pomagał?

Największe pozytywne zaskoczenia:
Wiedziałem, że bracia Johannessen to wielkie talenty, ale i tak jestem pozytywnie zaskoczony tym jak dobrze im szło w tym sezonie. Talent do walki z czasem, zwłaszcza w prologach, pokazał Søren Wærenskjold, mistrzostwo świata i Europy zdobył Johan Price-Pejtersen. W ekipie są też świetni torowcy, którymi ciężko mi się zaskakiwać, bo w sumie każdy z nich to po prostu duży talent w dobrym miejscu. Uno-X to genialne miejsce dla takiej młodzieży (i nie tylko), która zapewne nie przestanie być pozytywnym zaskoczeniem jako ogół.

Największe rozczarowania:
Kogo tu skrytykować… Torstein Træen odniósł w tym roku kilka najlepszych wyników w karierze, acz liczyłem na jeszcze więcej. Nie, nie można winić 26-latka za to, że miałem jakieś dziwne oczekiwania. To może 22-letni Julius Johansen? Ciężko winić chłopaka, że nie złapał się do kadry Danii na Igrzyska Olimpijskie, choć jeszcze rok temu był w złotej drużynie na torze podczas mistrzostw świata. Kurczę, chyba po prostu nie ma rozczarowań i tyle!

Podsumowanie:
Jak tu podsumować Uno-X Pro Cycling Team? Nie patrząc na potencjał, wiek kolarzy, a czysto na wyniki mamy do czynienia z solidną drużyną drugiej dywizji, która śmiało zasługuje na otrzymywanie dzikich kart na jakieś wyścigi WT czy regularne starty w wyścigach Pro Series. Sporo wygranych, jeszcze więcej dobrych miejsc – wszystko jest dobrze poukładane, a kolarzom ściga się przyjemnie.

Spójrzmy jednak na to szerzej – Tour de France 2022 zaczyna się z Danii. Na blogu Uno-X znajdziemy już we wrześniu 2020 wpis sugerujący, że planują oni pojawić się na starcie Wielkiej Pętli. Budżet jest, zespół liczący 30 kolarzy w sumie też. Kwestią kilku lat wydaje się więc być kiedy spróbują oni sięgnąć po licencję WT. A może na wzór Alpecinu powalczą o dziką kartę na wszystkie wyścigi i zadomowią się w drugiej dywizji? Tak czy siak ekipa coraz mniej chętnie wypuszcza swoje talenty poza zespół, więc wygląda na to, że zarządzający mają w głowie długofalowe sukcesy tej norwesko-duńskiej mieszanki i wierzę, że za parę lat będę mógł być dumny wracając do tych słów – jako prorok ich przyszłych, większych wyników.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments