fot. Giro d'Italia

Ciężko się ocenia takie zespoły jak Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux. Serce dałoby im 10/10, wypisało niemalże peany miłosne w stronę kolarzy, dzięki którym z uśmiechem oglądało się kolejne wyścigi czy wpisy w mediach społecznościowych, rozum niestety zerka na wyniki, a raczej ich brak… Spadkobiercy CCC Teamu zaliczyli ciekawy debiutancki rok w World Tourze.

Jean Francois Bourlart stanął przed tym sezonem przed bardzo trudnym zadaniem. Gdy kupował licencję po polskiej drużynie na rynku transferowym nie zostawało już zbyt wiele głośnych nazwisk, w zespole ciężko też mówić o wielkich pieniądzach, a trzeba było jeszcze pogodzić interesy kolarzy na ważnych umowach zarówno z Wanty, jak i CCC Teamem.

Początki były trudne, jednak każdy kolejny miesiąc sprawiał, że można spokojnie pisać o spełnionym marzeniu. Zawodnicy zaczęli jeździć bardzo aktywnie, przynosiło to multum wysokich miejsc, a w pewnym momencie w mniejszych klasykach to właśnie oni byli jedynymi przeciwstawiającymi się siłą drużyny Deceuninckowi. Ostateczny bilans sezonu 2021 to 9 zwycięstw i zdobyte moje serce

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇧🇪3. miejsce w Le Samyn (1.1)
🇧🇪4. lokata w Scheldeprijs (1.Pro)
🇮🇹Wygrany etap Giro d’Italia
🇫🇷3. pozycja w Tro-Bro Léon (1.Pro)
🇧🇪2. i 7. miejsce w Dwars door het Hageland (1.Pro)
🇧🇪6. pozycja w kl. generalnej Tour de Wallonie (2.Pro)
🇫🇷Wygrany etap i 7. miejsce w kl. generalnej Tour de l’Ain (2.1)
🇪🇸4. i 7. lokata w Donostia San Sebastian Klasikoa
🇳🇴2. miejsce w kl. generalnej Arctic Race of Norway (2.Pro)
🇨🇿3. i 7. pozycja w kl. końcowej Sazka Tour (2.1)
🇧🇪Wygrana w Egmont Cycling Race (1.1)
🇧🇪3. i 7. lokata w Druivenkoers – Overijse (1.1)
🇧🇪2. i 8. miejsce w Brussels Cycling Classic (1.Pro)
🇩🇪5. i 10. lokata w kl. końcowej oraz wygrana kl. młodzieżowa Deutschland Tour (2.Pro)
🇪🇸Wygrany etap i 11. pozycja w kl. generalnej La Vuelta ciclista a España
🇫🇷Triumf w Classic Grand Besançon Doubs (1.1)
🇧🇪Wygrany etap i zwycięstwo w kl. punktowej Benelux Tour
🇫🇷2. pozycja w Tour du Doubs (1.1)
🇧🇪2. i 4. miejsce w Antwerp Port Epic / Sels Trophy (1.1)
🇩🇪4. lokata w Eschborn-Frankfurt
🇧🇪2. pozycja w Gooikse Pijl (1.1)
🇧🇪Dublet w Omloop van het Houtland Middelkerke-Lichtervelde (1.1)
🇧🇪Wygrana w Binche – Chimay – Binche / Mémorial Frank Vandenbroucke (1.1)
🇳🇱2. miejsce w Ronde van Drenthe (1.1)

Tak, to rekordowo dużo pozycji w tym miejscu podsumowania w naszym cyklu. Ciężko jednak pomijać te wyniki, bowiem o ile brakuje zwycięstw czy sukcesów w WT, to już podiów czy miejsc w top10 wyścigów jednodniowych łącznie zawodnicy Intermarché nazbierali przeszło 60. Gdy przyjdzie skuteczność to może się okazać, że za sezon albo dwa będziemy mieli nową drużynę gdzieś prawie na szczycie tabel zwycięstw.

Kluczowi kolarze Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux w sezonie 2021:
🇳🇱Danny van Poppel
28-letni sprinter skończył ten rok na 28. miejscu w rankingu. To był prawdziwy sezon życia dla Holendra, a właściwie jego druga połowa. Zaczęło się skromnie – 6. pozycja w Clasica de Almeria, 4. w Scheldeprijs, dwa podia etapowe Volta ao Algarve em Bicicleta. Forma zaczęła się jednak w czerwcu, a blisko zwycięstwa było w skończonym przez niego na 2. miejscu Dwars door het Hageland. Elfstedenronde to 6. pozycja, podium etapowe trafiło się podczas Baloise Belgium Tour. Tour de France? Ledwie dwa finisze w top10… Przyszedł jednak sierpień, wygrana w Egmont Cycling Race, 3. miejsce w Grote Prijs Marcel Kint. Danny zgarnął koszulkę punktową w worldtourowym Benelux Tour, był 4. w Antwerp Port Epic, 2. w Gooikse Pijl i Omloop van het Houtland Middelkerke-Lichtervelde. Poprzez 4. lokatę w Eurométropole Tour dotarł do kolejnego zwycięstwa – padło na Binche – Chimay – Binche. Sezon zamknął odpowiednio 7. i 5. lokatą w Paris – Bourges oraz Paris – Tours. Ależ dużo tych wysoko zakończonych wyścigów! Aż szkoda, że Danny przechodzi do Bory…

🇮🇹Lorenzo Rota
26-letni Włoch od lat notuje powolny, ale systematyczny progres. Jest solidny, acz nie wybitny – wciąż czeka na pierwsze zawodowe zwycięstwo. Z drugiej strony włodarze ekipy na pewno doceniają to, że pokazuje koszulkę zespołu finiszując wysoko na mniejszych podjazdach. Był 10. w Trofeo Laigueglia w marcu, później nieco przepadł, ale jak wrócił to w pięknym stylu. 4. lokata w Donostia San Sebastian Klasikoa to super wynik, Tour de Pologne skończył na 12. miejscu, acz przed czasówką był 5. We wrześniu i październiku ciekawie jeździł przed własną publicznością – był 4. w Giro della Toscana, 5. w Coppa Sabatini i trzykrotnie 7. w kolejno Tre Valli Varesine, Coppa Agostoni i Veneto Classic. Włoch zostaje w Intermarché.

🇮🇹Andrea Pasqualon
Kolejny zawodnik, który jest często wysoko, ale nie wygrywa… 13 miejsc w top10 różnych wyścigów i etapów, w tym najcenniejsza chyba 4. pozycja w worldtourowym Eschborn-Frankfurt to dorobek 33-letniego Włocha.

🇳🇴Odd Christian Eiking
Bohater La Vuelta ciclista a España. 7 dni w czerwieni i 11. miejsce na koniec to jednak nie jedyny sukces Norwega w tym sezonie. Wcześniej był m.in. 7. w Donostia San Sebastian Klasikoa czy 2. w klasyfikacji generalnej Arctic Race of Norway. 26-letni Norweg przechodzi teraz do EF Education – Nippo.

🇪🇷Biniam Ghirmay
21-letni Erytrejczyk trafił do Intermarché w połowie sezonu po zerwaniu umowy z upadającym DELKO. W nowych barwach prezentował się jednak genialnie – wygrał Classic Grand Besançon Doubs, a na mistrzostwach świata zdobył srebro w kategorii do lat 23. Wydaje się, że przed nim duża kariera.

🇳🇱Taco van der Hoorn
Szczupak to król wód, a 27-letni Holender to nowy król ucieczek. W genialnym stylu wygrał 3. etap Giro d’Italia, tak samo zgarnął też etap Benelux Tour. Do ostatniego metra Antwerp Port Epic walczył z Mathieu van der Poelem, z którym przegrał dwójkowy finisz, peleton ponownie ubiegł 2 tygodnie później wygrywając Omloop van het Houtland. Oby dalej tak pięknie uciekał, bo z miejsca stał się jednym z moich ulubionych kolarzy.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Chyba nikogo nie zaskoczy jak napiszę, że po prostu postawa całego zespołu jest dla mnie tym pozytywnym zaskoczeniem. Warto pamiętać, że nie tylko wyżej wymienieni mieli swoje momenty – po top10 wielkiego touru aż do 19. etapu jechał poszkodowany w kraksie Louis Meintjes, po 10 latach przerwy swój kolejny etap La Vuelty wygrał Rein Taaramäe. Włodarze ekipy dali szansę na sezon życia całej masie kolarzy, a ci im się odwdzięczyli super wynikami.

Największe rozczarowania:
W tym wszystkim nieco zabrakło Aimé De Gendta. Belg był filarem Wanty w klasykach w ostatnich latach, a tu jakby nieco przepadł. Wydawało się, że nieco lepszym sprinterem może być Riccardo Minali, do swoich najlepszych wyników nie nawiązywał Loïc Vliegen. Każdemu z nich można jednak wybaczyć ten gorszy sezon, a słowo „rozczarowania” jest chyba nieco za mocnym wobec nich.

Podsumowanie:
Gdy Polacy strzelają kolejną bramkę San Marino to kibice skandują zazwyczaj „jeszcze jeden” czy inne „chcemy więcej”. Właśnie w taki sam sposób chciałbym by kolarscy kibice dopingowali zawodników Intermarché, albowiem w tym zespole drzemie ogromny potencjał na sprawianie niespodzianek, dynamizowanie wyścigów i przywracanie pewnego elementu romantycznego szaleństwa w czasach, gdy wiele imprez jest betonowanych przez drużyny faworytów. Mam pełnię świadomości, że dla wielu może to być tylko nudna ekipa, jedna z wielu, acz moim zdaniem właśnie takiej formacji nieco brakowało w World Tourze i ta luka została ciekawie wypełniona. Brawo za ten sezon i chcę więcej!

Ostateczna ocena dla Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux: 4/10

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments