fot. UAE-Team Emirates

Przed nami jedna z czołowych ekip świata, czyli UAE-Team Emirates. Ta drużyna ma za sobą zdecydowanie najlepszy sezon w swojej pięcioletniej historii, zdołali oni wygrać Tour de France i dwa monumenty. Zapraszamy do szerszego podsumowania. 

UAE-Team Emirates na przestrzeni całego roku 2021 zebrało 32 zawodowe zwycięstwa, z czego aż 14 na poziomie World Touru. Były to triumfy bardzo prestiżowe, bo mówimy tu o imprezach takiej rangi jak: Tirreno-Adriatico, Liège-Bastogne-Liège, Tour de France czy Il Lombardia. Większość kibiców doskonale pamięta, że znaczącą większość sukcesów do stajni Mauro Gianettiego przyniósł Tadej Pogačar. Za młodym Słoweńcem wybitny rok, jeden z najlepszych indywidualnych sezonów w kolarskiej historii. Pewne jest jedno, to jest jego ekipa, wszystko jest tu ułożone pod niego, lecz co widać, funkcjonuje to doskonale. Wyraźny lider cieszył się z dwunastu indywidualnych triumfów, więc nie można powiedzieć, że UAE to Pogačar i statyści. Pozostała część składu, kiedy otrzymywała szanse, umiała je wykorzystywać. Cała formacja funkcjonowała doskonale, a jedynym wyścigiem, który zapadł w moją pamięć, jako błędnie rozegrany przez „Emiraty” był Wyścig Dookoła Kraju Basków, gdzie poświęcono Pogačara do pomocy Brandonowi McNulty’emu, który na końcowych górskich etapach wyraźnie osłabł. Zaufano młodemu Amerykaninowi, nie przyniosło to pożądanych wyników sportowych, ale na pewno udzieliło wartościowej lekcji zarówno kolarzom, jak i sztabowi.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇦🇪
Klasyfikacja generalna UAE Tour + jeden etap
🇮🇹
Klasyfikacja generalna i górska Tirreno-Adriatico + jeden etap
🇪🇸 Trzecie miejsce w „generalce” + etap Wyścigu Dookoła Kraju Basków
🇧🇪
Wygrana w Liège-Bastogne-Liège
🇮🇹 Etap Giro d’Italia
🇸🇮 Klasyfikacja generalna Tour of Slovenia + dwa etapy (2.Pro)
🇫🇷 Triumf w klasyfikacji generalnej, górskiej i młodzieżowej Tour de France + trzy etapy
🇵🇱 Czwarta lokata w klasyfikacji generalnej + etap Tour de Pologne
🇪🇸 Siódme miejsce w klasyfikacji generalnej + etap Vuelty a España
🇮🇹 Triumf w Trofeo Matteotti (1.1)
🇮🇹 Wygrana w Il Lombardii

Kluczowi kolarze UAE-Team Emirates w sezonie 2021:

🇸🇮Tadej Pogačar
Człowiek, który jest na absolutnym szczycie tego sportu. W 2021 roku zanotował historyczny sezon wygrywając: UAE Tour, Tirreno-Adriatico, Liège-Bastogne-Liège, Tour de France (w tym trzy etapy), Il Lombardię i do tego zgarniając olimpijski medal. To wszystko w wieku 23 lat. Naprawdę w obecnym kolarstwie nie da się wygrać w jeden rok wiele więcej, niż dokonał tego Tadej. Presja jaka na nim obecnie panuje jest ogromna, na każdym wyścigu, na którym się zjawi to on będzie celem numer jeden dla rywali, ale co już pokazywał, on potrafi sobie z tym świetnie radzić. Żywa legenda. Cieszmy się, że możemy oglądać jego wyczyny na własne oczy.

🇮🇹Matteo Trentin
Za doświadczonym Włochem bardzo dobry rok. Trentin meldował się w czołówkach wyścigów wielokrotnie, dzięki czemu uzbierał wiele punktów UCI, ale niestety tylko raz był w stanie postawić tą przysłowiową „kropkę nad i”. Dokonał tego podczas Trofeo Matteotti. Matteo w ciągu minionego roku był siedmiokrotnie na podium i aż trzynaście razy w czołowej piątce. Na liście wyścigów, w których zajmował tak dobre pozycje są między innymi: etapy Vuelty a España, Gent-Wevelgem czy Brabancka Strzała.

🇮🇹Diego Ulissi
32-letni Włoch mógłby być symbolem zachowywania wysokiego poziomu, rok w rok swojej zawodowej kariery. Nie inaczej było w 2021. Ulissi wygrał cztery wyścigi: dwa etapy i „generalkę” pierwszej edycji Settimana Ciclistica Italiana (2.1) oraz odcinek Tour of Slovenia. Do tego dołożył sporą ilość wysokich miejsc. Diego był czwarty w Tour de Pologne, gdzie otarł się o etapowy skalp, trzeci w Giro della Toscana czy siódmy w Milano – Torino. Poza indywidualnymi osiągnięciami, stanowił on ważny element całej, jakże udanej, układanki.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Jednym z objawień sezonu jest Alessandro Covi. Za 23-letnim Włochem sezon życia, którego niestety nie udało mu się podsumować zawodowym triumfem. Zajął on dwukrotnie miejsce na etapowym podium Giro d’Italia, będąc bardzo blisko sukcesu, poza tym druga lokata w Coppa Bernocchi (1.Pro) oraz piąta w Clásica de San Sebastián robią wrażenie.

Drugim zaskakującym elementem jest nadal Tadej Pogačar. Wiemy, że wygrał on Tour w 2020, wiemy, że był czołowym zawodnikiem przystępując do tego roku, ale mimo tych wszystkich faktów, to czego dokonał Słoweniec musi zaskakiwać. Niezliczona ilość złamanych rekordów (o których częściowo pisaliśmy tutaj), wygranie tylu imprez w tak krótkim odstępie czasowym. To robi wrażenie.

Największe rozczarowania:
Marc Hirschi, Fernando Gaviria to pierwsze nazwiska, które przychodzą mi do głowy, kiedy myślę o rozczarowaniach. Szwajcar, szokująco, zasilił ekipę w połowie stycznia, gdy zerwał swój kontrakt z Teamem DSM. Był to transfer otoczony pewną kontrowersją i tajemnicą, ale jednak Hirschi miał za sobą absolutnie genialny rok 2020. Zdobył wtedy medal mistrzostw świata, wygrał Walońską Strzałę i zgarnął etap Tour de France. Niestety w 2021 był cieniem samego siebie. Pierwsze przebłyski formy zaczął objawiać dopiero pod koniec sezonu, wygrywając chociażby jeden etap imprezy Dookoła Luksemburgu.

Kolumbijski sprinter dochodzi do siebie po kontuzjach i chorobach. Pomimo słabszych występów nadal cieszy się sporym kredytem zaufania ze strony szefostwa ekipy, jednak wyniki, co by nie mówić, nie spełniają pokładanych w nim nadziei. Gaviria kiedyś uznawany był za czołowego sprintera świata, z potencjałem na bycie dominatorem na miarę Cavendisha z najlepszych lat. Obecna dyspozycja jest od tego daleka. Fernando w 2021 roku wygrał zaledwie jeden wyścig – etap Tour de Pologne.

Polski element

Pisząc tekst na temat UAE-Team Emirates wypadałoby wspomnieć o naszym reprezentancie, którym jest Rafał Majka. Polak nie był ani rozczarowaniem, ani pozytywnym zaskoczeniem. Rafał bardzo dobrze wykonywał swoją pracę. Był istotnym członkiem drużyny Tadeja Pogačara podczas Tirreno-Adriatico czy Tour de France, a na Vuelcie, kiedy otrzymał szansę jazdy na siebie, wykorzystał ją i w pięknym stylu, po samotnym rajdzie, zgarnął etapowy triumf.

Podsumowanie:
Za ekipą UAE-Team Emirates rok doskonały, który wydaje się, że trudno będzie powtórzyć. Tak, wydaje się, bo gdy przyjrzymy się wzmocnieniom, jakich dokonali na przyszły rok, można mieć wrażenie, iż jeśli Pogačar ponownie trafi z formą, to może być jeszcze lepiej. Dojdzie Almeida, Soler, być może odblokuje się Hirschi i Gaviria, w takim przypadku ilość zwycięstw może poszybować w górę. Skupiając się jednak tylko na roku 2021, był to sezon wybitny i wielkie gratulacje dla całej drużyny za taki pokaźny worek sukcesów.

Ostateczna ocena dla UAE-Team Emirates: 10/10

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments