ZWIFT to wirtualna platforma treningowa, aplikacja, która pozwala na integrację środowiska realnego ze światem wirtualnym. ZWIFT łączy najnowszą technologię graficzną z radością gry i emocjami jakie wywołuje wirtualne współzawodnictwo. Do tego tworzy grupę ludzi związanych pasją do kolarstwa. Ten projekt z roku na rok zyskuje coraz więcej sympatyków i aktywnych użytkowników.

ZWIFT przenosi trening w nowy wymiar zabawy i rozrywki, a czas spędzony na trenażerze czyni go znacznie bardziej efektywnym. Jeśli do tego dołączymy pełną integrację z TrainingPeaks, Stravą, Garmin Connect i innymi platformami, okazuje się, że dostajemy niemal idealne narzędzie treningowe. Bardzo szybko zawiązała się wokół tej aplikacji liczna społeczność, która się nawzajem wspiera, motywuje i ściga ze sobą. Obywają się liczne wydarzenia, wyścigi, coffe ride’y, czy wspólne treningi.

Dla kogo przeznaczony jest ZWIFT?

Dla każdego, kto wyznaczył sobie plan i cel sportowy, nie ważne, czy jest to:

  • chęć bycia najlepszym i sięgania po najwyższe stopnie podium w kolarstwie, triathlonie czy bieganiu,
  • plan poprawy wyników oraz utrzymania aktualnej kondycji,
  • czysta zabawa i radość z jazdy na rowerze oraz uczestniczenia w społeczności ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Celem nadrzędnym ZWIFTa jest inspirowanie i zachęcanie każdego do zamiany celów w osiągnięcia.

Fakty

ZWIFT jest liderem jeśli chodzi o tego rodzaju aplikacje treningowe, platformą pozwalającą na rozszerzenie zwykłego treningu na trenażerze w wirtualną grę i współzawodnictwo. Amerykańska platforma to też niezwykle zróżnicowane środowisko i scenografia do treningu indywidualnego w oparciu o wcześniej ułożony lub wybrany z dostępnej bazy trening (workout).

Do pewnego czasu aplikacja była w pełni bezpłatna. W tym momencie miesięczna subskrypcja to koszt 15$. Ważne jest to, że można ją wznowić, lub anulować w dowolnym momencie. Zarówno dla nowych, jak i powracających użytkowników Zwift ma zawsze darmowe 25 km. Można zainstalować, przejechać się i sprawdzić czy przekonasz się do tego typu aktywności.

Warto również zaznaczyć, że to właśnie na Zwift odbywały się Mistrzostwa Świata w e-kolarstwie w 2020 roku i planowane są kolejne wydarzenia we współracy z Międzynarodową Unią Kolarską (UCI).

Trasy

Aktualnie dostępnych jest kilka lokalizacji, na których wyznaczona została trasa po której poruszają się wszyscy uczestnicy:

1. WATOPIA – wirtualny „świat” z rewelacyjną i dopracowaną graficznie scenerią oraz największą, jak do tej pory liczbą tras i ich konfiguracji. Możemy wybrać płaskie opcje, które poprowadzą nas omijając większość podjazdów. Dostępna jest alpejska droga, która jest wirtualną kopią podjazdu pod L’Alpe d’Huez z końcówką o nachyleniu >17%. Możemy też wybrać krótszą, górską wersję, a także pojechać po części wyspy w okolicy Wulkanu i, jeśli wybierzemy odpowiedni skręt, trasa poprowadzi nas na wulkaniczny stożek.

2. LONDYN – przepięknie odwzorowana rzeczywistość Londynu z możliwością jazdy ulicami miasta i sprawdzenia się na odwzorowanej 1:1 trasie klasycznego wyścigu Prudential RideLondon, z kultowym podjazdem pod „Box Hill”

3. RICHMOND – trasa Mistrzostw Świata UCI z roku 2015. W większości płaska, ale znajdują się na niej trzy podjazdy, które widoczne były podczas rywalizacji w 2015.

4. INNSBRUCK – Kolejna trasa Mistrzostw Świata UCI z 2018 roku. Do wyboru jest płaska trasa czasówki, albo górzysta z wyścigu ze startu wspólnego.

5. NOWY JORK – Połączenie wirtualnej wizji przyszłości Nowego Yorku i teraźniejszości, czyli Central Park i wielkie drapacze chmur. Większość tras jest lekko pofałdowana i mocno interwałowa.

6. YORKSHIRE – Chcesz przenieść się na trasę Mistrzostw Świata w kolarstwie z 2019 roku ? Zwift zaprasza. Można przejechać całe oficjalne kółko o długości 13,8 km z jednym niezbyt wymagającym podjazdem.

7. PARYŻ – Tutaj twórcy proponują wycieczkę po Polach Elizejskich na których kończy się co roku wyścig Tour De France

8. FRANCJA – A jeśli Pola Elizejskie Wam się znudzą, to na tej mapie nudów nie będzie. Twórcy proponują wycieczkę na wirtualne Mount Ventoux. Podjazd na górę wiatrów ma ponad 20 kilometrów i warto zarezerwować sporo czasu i sił. Na szczęście jest też do wyboru bardziej płaska trasa wokół góry.

9. Najnowsze trasy to MAKURI / YUMEZI ( Japonia )
Na Yumezi znajdziecie wszystko, szutry, wąskie kręte drogi, a wszystko w wyjątkowo magicznych sceneriach inspirowanych kulturą japońską oraz niezliczona ilością detali graficznych. Pod tym kątem zdaje się, że jest to najbardziej rozbudowany świat na mapach Zwift!

Tylko przy okazji specjalnych wydarzeń i wyścigów są dostępne jeszcze dwie trasy i lokalizacje : Bolognia – trasa etapu jazdy na czas z Giro d’Italia, a także Crit City – klasyczne kryterium uliczne.

Trasy prowadzone są w różnych konfiguracjach, a użytkownik ma możliwość wyboru zdefiniowanych konfiguracji. Będąc już na trasie, w punktach krzyżowych, jest możliwość zmiany kierunku. W każdej chwili można również zmienić kierunek jazdy na przeciwny.
W danym dniu wszyscy logują się do tej samej mapy, a kalendarz z rozmieszczeniem, przydziałem map ustalany jest na początku miesiąca.

Jak rozpocząć przygodę i uruchomić ZWIFT?

Potrzebne są cztery podstawowe „składniki”, by możliwe było rozpoczęcie jazdy w ZWIFT:
1. Trenażer / rolka / miernik mocy nadający sygnał przez ANT+/BT lub czujnik prędkości i kadencji.
2. Rower.
3. Komputer MAC/PC lub kompatybilne urządzenie z systemem iOS (iPhone, iPad i lub AppleTV). Od ponad dwóch lat można również korzystać na telefonach z systemem Android.
4. ANT+/BT stick odbierający i przekazujący sygnał do komputera lub telefonu.

Oczywiście jeśli posiadacie trenażer z pomiarem mocy, to czujnik prędkości i kadencji nie jest potrzebny. O mnogości opcji z konfiguracją roweru ze Zwift można rozpisać się bardzo dużo, dlatego przygotujemy dla Was kolejny artykuł, w którym rozłożymy na części pierwsze ten temat.

To co? Zaczynacie przygodę ze ZWIFT-tem? > www.zwift.com

Poprzedni artykułPatxi Vila: „W Movistarze jesteśmy w procesie zmian”
Następny artykułPirelli sponsorem drużyny Trek-Segafredo
Ekonomista, mazowiecki kolarz amator, wielbiciel ciastek, mięsożerca. Na co dzień wychowujący dwójkę dzieci, w wolnych chwilach znajdujący czas na treningi. Ulubione wyścigi : Giro i Strade Bianche.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments