fot. Canyon SRAM Racing

W czwartek Katarzyna Niewiadoma była obecna na prezentacji trasy pierwszego od ponad dekady kobiecego Tour de France.

Polka od dawna jest jedną z największych gwiazd kobiecego kolarstwa. Nie tylko dzięki wspaniałej postawie na tegorocznych mistrzostwach świata, która ostatecznie dała jej brązowy medal. Od lat zajmuje bardzo wysokie miejsca na trasie ardeńskich klasyków (w 2019 roku wygrała nawet Amstel Gold Race). Natomiast w ubiegłym roku zajęła drugie miejsce w Giro Rosa.

Do niedawna to właśnie ten wyścig był prawdopodobnie najtrudniejszym wieloetapowym wyścigiem dla pań na świecie. Wszystko dlatego, że ostatnia edycja kobiecego Tour de France odbyła się w 2009 roku. Od tego czasu Wielka Pętla była wyścigiem przeznaczonym wyłącznie dla mężczyzn (chyba że liczyć jednodniowe La Course by Le Tour de France).

Nie sądziłam, że w czasie swojej kariery zawodowej będę miała okazję wystąpić w Tour de France. Dlatego to, że mogłam być obecna na czwartkowej prezentacji było dla mnie czymś wyjątkowym. Wspaniale jest wiedzieć, że dostanę możliwość jazdy w takim wyścigu jak ten i miejmy nadzieję, że wiele innych dziewczyn będzie mogło cieszyć się podobnym przywilejem przez kolejne lata

– mówiła Niewiadoma cytowana przez Cycling News. Natomiast pytana o to, jak podoba jej się trasa, odpowiada:

Naprawdę podobają mi się te etapy. Dają możliwość walki o zwycięstwo etapowe wielu typom zawodniczek. Ostatnie dwa dni wyglądają na najtrudniejsze i to one powinny ustalić klasyfikację generalną. Bardzo lubię różnorodność, a tu jeden z etapów będzie zawierał sekcję szutru.

Na koniec warto przypomnieć jedną statystykę. Niewiadoma aż siedmiokrotnie startowała w Giro Rosa – dotychczas najdłuższego dużego kobiecego wyścigu na świecie. Dwa razy wygrała jego klasyfikację młodzieżową i tylko za pierwszym razem meldowała się poza jego pierwszą „10” (zajęła 11. miejsce). To każe nam sądzić, że Polka, choć nie jest typową góralką, również w nowym-starym wyścigu powinna odgrywać ważną rolę.

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments