Foto: Team Cofidis

Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits) po finiszu z grupki wygrał Grand Prix de Wallonie.

Już po raz 61. kolarze rywalizowali w Grand Prix de Wallonie. Start w Aywaille, a po 208 kilometrach walka o zwycięstwo na podjeździe pod cytadelę w Namur. Tym razem zmieniono trasę i wyglądała ona na łatwiejszą niż w poprzednich latach.

Na starcie mieliśmy jednego Polaka, a był nim Cesare Benedetti (BORA – hansgrohe).

Dopiero po 40 kilometrach w ucieczkę zabrali się Larry Warbasse (AG2R Citroën Team), Matthew Riccitello (Hagens Berman Axeon) i Laurenz Rex (Bingoal Pauwels Sauces WB). Po kilku kilometrach dojechał do nich Jens Reynders (Sport Vlaanderen – Baloise).

Ich przewaga oscylowała wokół trzech minut, ale peleton cały czas kontrolował sytuację. Już na 70 kilometrów przed metą pierwsza ucieczka przeszła do historii. Podczas pierwszego podjazdu pod Tienne aux Pierres (3,4 km długości; średnie nachylenie 4,8 %) peleton bardzo się naciągnął.

Atakować próbowali między innymi Tim Wellens (Lotto Soudal) czy Tiesj Benoot (Team DSM), ale ta akcja została szybko skasowana. 30 kilometrów przed metą w czołówce kręciło około 40 zawodników.

Na kolejnym podjeździe pod Tienne aux Pierres ponownie duża grupa rozciągnęła się, a kontakt z czołówką stracili między innymi Greg Van Avermaet (AG2R Citroën Team) i Sep Vanmarcke (Israel Start-Up Nation). Niestety problemy z rowerem miał Andreas Kron (Lotto Soudal).

10 kilometrów przed metą zaatakowali Rémy Rochas (Cofidis, Solutions Crédits) i Iver Skaarseth (Uno-X Pro Cycling Team). Jednak ich akcja trwała tylko 2 kilometry, ponieważ dojechali do nich kolejni zawodnicy.

W tym roku podjazd pod cytadelę w Namur kolarze pokonywali z innej strony i nie zawierał on bruku. Miał 2200 metrów długości o średnim nachyleniu 4,8 %. Tuż przed jego rozpoczęciem na samotny atak zdecydował się Louis Vervaeke (Alpecin-Fenix).

Belga zaciekle gonili konkurenci, ale nie zamierzał on łatwo odpuszczać. Niestety dla niego grupka faworytów była mocniejsza i złapała go na 1100 metrów przed metą. Bardzo dobrze rozprowadzany był Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits), który przy tak zmienionej trasie był jednym z wielkich faworytów do triumfu.

O zwycięstwie zadecydował finisz z czołowej grupki. Najszybszy okazał się (zgodnie z oczekiwaniami) Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits). Drugi był Warren Barguil (Arkéa-Samsic), a trzeci Tosh Van der Sande (Lotto Soudal).

Wyniki:

1. LAPORTE Christophe COF COFIDIS les 203 km en 4h59’57” (moy. 40,607 km/h)
2. BARGUIL Warren ARK TEAM ARKEA-SAMSIC 00:00
3. VAN DER SANDE Tosh LTS LOTTO SOUDAL 00:00
4. GODON Dorian ACT AG2R CITROEN TEAM 00:00
5. VERMEERSCH Gianni AFC ALPECIN-FENIX 00:00
6. TILLER Rasmus UXT UNO-X PRO CYCLING TEAM 00:00
7. KONRAD Patrick BOH BORA-HANSGROHE 00:00
8. VAN ASBROECK Tom ISN ISRAEL START-UP NATION 00:00
9. BENOOT Tiesj DSM TEAM DSM 00:00
10. CLAEYS Dimitri TQA TEAM QHUBEKA NEXTHASH 00:00
11. TEUGELS Lennert TIS TARTELETTO-ISOREX 00:00
12. PARET PEINTRE Aurélien ACT AG2R CITROEN TEAM 00:00
13. HERMANS Ben ISN ISRAEL START-UP NATION 00:00
14. SIMON Julien TEN TOTALENERGIES 00:00
15. CALMEJANE Lilian ACT AG2R CITROEN TEAM 00:00
16. DE GENDT Aime IWG INTERMARCHÉ-WANTY-GOBERT MATÉRIAUX 00:00
17. FERASSE Thibault BBK B&B HOTELS P/B KTM 00:00
18. MENTEN Milan BWB BINGOAL PAUWELS SAUCES WB 00:00
19. VAN GILS Maxim LTS LOTTO SOUDAL 00:00
20. ERIKSSON Lucas RIW RIWAL CYCLING TEAM 00:00
21. WELLENS Tim LTS LOTTO SOUDAL 00:06
22. URRUTY Maxime XRL XELLISS-ROUBAIX LILLE METROPOLE 00:09
23. CAMPENAERTS Victor TQA TEAM QHUBEKA NEXTHASH 00:09
24. MARCHAND Gianni TIS TARTELETTO-ISOREX 00:11
25. VERVAEKE Louis AFC ALPECIN-FENIX 00:13
26. LOUVEL Matis ARK TEAM ARKEA-SAMSIC 00:23
27. RUTSCH Jonas EFN EF EDUCATION-NIPPO 00:31
28. PAQUOT Tom BWB BINGOAL PAUWELS SAUCES WB 00:36
29. MEURISSE Xandro AFC ALPECIN-FENIX 00:36
30. VAN AVERMAET Greg ACT AG2R CITROEN TEAM 00:36
31. GIRMAY Biniam IWG INTERMARCHÉ-WANTY-GOBERT MATÉRIAUX 00:36
32. KRON Andreas LTS LOTTO SOUDAL 00:49
33. VAN DER LIJKE Nick RIW RIWAL CYCLING TEAM 00:49
34. PACHER Quentin BBK B&B HOTELS P/B KTM 00:53
35. GOGL Michael TQA TEAM QHUBEKA NEXTHASH 00:56
36. SKAARSETH Anders UXT UNO-X PRO CYCLING TEAM 00:58
37. BAYER Tobias AFC ALPECIN-FENIX 00:58
38. SPRENGERS Thomas SVB SPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:58
39. POLITT Nils BOH BORA-HANSGROHE 01:05
40. ALEOTTI Giovanni BOH BORA-HANSGROHE 01:05
41. CONSONNI Simone COF COFIDIS 01:05
42. GOLDSTEIN Omer ISN ISRAEL START-UP NATION 01:05
43. VANMARCKE Sep ISN ISRAEL START-UP NATION 01:05
44. ROCHAS Rémy COF COFIDIS 01:30
45. VAN WILDER Ilan DSM TEAM DSM 01:36
46. ANTOMARCHI Julien XRL XELLISS-ROUBAIX LILLE METROPOLE 02:04
47. PLANCKAERT Baptiste IWG INTERMARCHÉ-WANTY-GOBERT MATÉRIAUX 02:06
48. 70WARBASSE Lawrence ACT AG2R CITROEN TEAM 02:06
49. VAN DEN BERG Julius EFN EF EDUCATION-NIPPO 02:06
50. DELAPLACE Anthony ARK TEAM ARKEA-SAMSIC 02:06
51. RENARD Alexis ISN ISRAEL START-UP NATION 02:06
52. GESCHKE Simon COF COFIDIS 02:08
53. CHEVALIER Maxime BBK B&B HOTELS P/B KTM 04:54
54. DRIZNERS Jarrad HBA HAGENS BERMAN AXEON 04:54
55. LIVYNS Arjen BWB BINGOAL PAUWELS SAUCES WB 04:54
56. VANHOOF Ward SVB SPORT VLAANDEREN-BALOISE 04:54
57. URIANSTAD Martin Bugge UXT UNO-X PRO CYCLING TEAM 04:54
58. MAGNUSSON Kim RIW RIWAL CYCLING TEAM 08:43
59. NAKANE Hideto EFN EF EDUCATION-NIPPO 08:43
60. FINE Eddy COF COFIDIS 08:43
61. BENEDETTI Cesare BOH BORA-HANSGROHE 08:43
62. HUYS Laurens BWB BINGOAL PAUWELS SAUCES WB 08:43
63. GOEMAN Andreas TIS TARTELETTO-ISOREX 08:43
64. CHEREL Mikael ACT AG2R CITROEN TEAM 08:43
65. DE POOTER Dries IWG INTERMARCHÉ-WANTY-GOBERT MATÉRIAUX 08:43
66. BRENNER Marco DSM TEAM DSM 08:43
67. CHAMPION Thomas COF COFIDIS 08:43
68. RIOU Alan ARK TEAM ARKEA-SAMSIC 08:43
69. SCHMIDT Mads Würtz ISN ISRAEL START-UP NATION 08:43
70. JOUSSEAUME Alan TEN TOTALENERGIES 08:43
71. SCHULTZ Jesper RIW RIWAL CYCLING TEAM 08:43
72. BONNET Thomas TEN TOTALENERGIES 08:43
73. BARBERO Carlos TQA TEAM QHUBEKA NEXTHASH 08:43
74. ANACONA Winner Andrew ARK TEAM ARKEA-SAMSIC 08:43
75. LAVERICK Joseph HBA HAGENS BERMAN AXEON 09:35
76. MACKELLAR Alastair ISN ISRAEL START-UP NATION 09:35
77. HOLMES Matthew LTS LOTTO SOUDAL 10:05
78. DAVIS Cole HBA HAGENS BERMAN AXEON 10:05
79. JOHANNESSEN Tobias Halland UXT UNO-X PRO CYCLING TEAM 10:56
80. HANSEN Jesper RIW RIWAL CYCLING TEAM 14:52

Wycofali się:
GALLOPIN Tony ACT AG2R CITROEN TEAM
BUCHMANN Emanuel BOH BORA-HANSGROHE
SCHELLING Ide BOH BORA-HANSGROHE
SCHWARZMANN Michael BOH BORA-HANSGROHE
LAFAY Victor COF COFIDIS
ARROYAVE CAÑAS Daniel EFN EF EDUCATION-NIPPO
BEPPU Fumiyuki EFN EF EDUCATION-NIPPO
HOFLAND Moreno EFN EF EDUCATION-NIPPO
DEVRIENDT Tom IWG INTERMARCHÉ-WANTY-GOBERT MATÉRIAUX
VAN DER HOORN Taco IWG INTERMARCHÉ-WANTY-GOBERT MATÉRIAUX
VANSPEYBROUCK Pieter IWG INTERMARCHÉ-WANTY-GOBERT MATÉRIAUX
CRAS Steff LTS LOTTO SOUDAL
MONIQUET Sylvain LTS LOTTO SOUDAL
GALL Felix DSM TEAM DSM
STORK Florian DSM TEAM DSM
VERMAERKE Kevin DSM TEAM DSM
VANDENABEELE Henri DSM TEAM DSM
LINDEMAN Bert-Jan TQA TEAM QHUBEKA NEXTHASH
TANFIELD Harry TQA TEAM QHUBEKA NEXTHASH
MEISEN Marcel AFC ALPECIN-FENIX
JANSSENS Jimmy AFC ALPECIN-FENIX
VAN KEIRSBULCK Guillaume AFC ALPECIN-FENIX
BAGIOLI Nicola BBK B&B HOTELS P/B KTM
BOILEAU Alan BBK B&B HOTELS P/B KTM
LAURANCE Axel BBK B&B HOTELS P/B KTM
BACKAERT Frederik BBK B&B HOTELS P/B KTM
MEENS Johan BWB BINGOAL PAUWELS SAUCES WB
REX Laurenz BWB BINGOAL PAUWELS SAUCES WB
VANENDERT Jelle BWB BINGOAL PAUWELS SAUCES WB
DE VYLDER Lindsay SVB SPORT VLAANDEREN-BALOISE
APERS Ruben SVB SPORT VLAANDEREN-BALOISE
COLMAN Alex SVB SPORT VLAANDEREN-BALOISE
REYNDERS Jens SVB SPORT VLAANDEREN-BALOISE
CAPIOT Amaury ARK TEAM ARKEA-SAMSIC
FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo ARK TEAM ARKEA-SAMSIC
CABOT Jeremy TEN TOTALENERGIES
MAITRE Florian TEN TOTALENERGIES
OURSELIN Paul TEN TOTALENERGIES
JEANNIERE Emilien TEN TOTALENERGIES
RESELL Erik Nordsaeter UXT UNO-X PRO CYCLING TEAM
SAUGSTAD Lars UXT UNO-X PRO CYCLING TEAM
KULSET Sindre UXT UNO-X PRO CYCLING TEAM
RICCITELLO Matthew HBA HAGENS BERMAN AXEON
GARRISON Michael HBA HAGENS BERMAN AXEON
JANISCH Samuel HBA HAGENS BERMAN AXEON
REINDERS Elmar RIW RIWAL CYCLING TEAM
RELAES Jacob TIS TARTELETTO-ISOREX
JOSEPH Thomas TIS TARTELETTO-ISOREX
VAN DE KERKHOVE Brent TIS TARTELETTO-ISOREX
DE POORTER Maxime TIS TARTELETTO-ISOREX
DAUSCHY Guillaume XRL XELLISS-ROUBAIX LILLE METROPOLE
DE WITTE Mathias XRL XELLISS-ROUBAIX LILLE METROPOLE
KOWALSKI Dylan XRL XELLISS-ROUBAIX LILLE METROPOLE
TABELLION Valentin XRL XELLISS-ROUBAIX LILLE METROPOLE
COMBES Simon XRL XELLISS-ROUBAIX LILLE METROPOLE

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments