fot. SD Worx

Po “czasówkach” przyszedł czas na walkę o medale w wyścigach ze startu wspólnego. W piątek o miano najlepszych kolarzy i kolarek w Europie rywalizować będą juniorzy, juniorki i orliczki.

Trasa

Wszystkie dzisiejsze wyścigi będą rozgrywane na 13-kilometrowej rundzie, której start i meta zlokalizowane będą w centrum Trydentu. Mniej więcej w środku rundy kolarki i kolarze będą pokonywali jedyny podjazd – w Povo, którego średni gradient wynosi 4,7% (3,6 km). Jego pierwsza połowa jest łagodna – najtrudniejsza będzie jego końcówka, a dokładniej ostatnie 1500 metrów. Ich nachylenie sięga około 7%. Następnie trasa przez około 5 kilometrów prowadzić będzie w dół – gdy zawodnicy i zawodniczki zjadą do Trydentu, do końca okrążenia pozostaną 4 kilometry płaskiego, ale krętego terenu.

Finisz ulokowany będzie na Piazza Duomo – zanim jednak kolarze i kolarki dojadą do kreski, będą musieli pokonać kilka zakrętów. Finałowa prosta, która nastąpi po 90-stopniowym zakręcie w prawo, mierzy 200 metrów i jest poprowadzona po kostce brukowej.

Na wyścig juniorów złoży się 8 okrążeń – orliczki pokonają natomiast 6 pętli, a juniorki 5.

Pogoda

Podobnie jak w poprzednich dniach – temperatura będzie oscylowała w okolicach 25 stopni i przez cały dzień będzie słonecznie.

Możliwe scenariusze rozegrania wyścigów

Ze względu na specyfikę trasy, a także fakt, że będą to wyjątkowe wyścigi – o mistrzostwo Europy – bardzo ciężko będzie przewidzieć, w jaki sposób potoczą się poszczególne zmagania. Wszystko będzie zależało od tempa – jeśli to będzie wysokie, z peletonem pożegnają się najszybsi zawodnicy i zawodniczki. Może dojść wtedy do finiszu z małej grupki bądź też solowego odjazdu, którego nie będzie miał kto gonić. Prawdopodobne jest też zawiązanie się mocnej ucieczki tuż po starcie, która będzie w stanie dojechać do mety przed główną grupą.

Faworyci i faworytki

Głównymi pretendentami do triumfu w wyścigu juniorów, który rozpocznie rywalizację w dniu trzecim, wydają się być Belgowie – Alec Segaert i Cian Uijtdebroeks. Jak dotąd, zarówno jeden, jak i drugi, radzi sobie w tym sezonie rewelacyjnie w pagórkowatym terenie, więc z pewnością będą bardzo groźni. To samo tyczy się Norwegów, Tryma Brennsaetera, zwycięzcę GP Ruebliland, czy Pera Stranda Hagenesa, który odniósł w tym sezonie triumf w juniorskim Wyścigu Pokoju. Z dobrej strony mogą zaprezentować się też Emil HerzogLuis-Joe Luehrs (Niemcy), Romain Gregorie (Francja), Ludovico Crescioli (Włochy), Darren Rafferty (Irlandia), a także Polacy, w szczególności Hubert Grygowski i Mateusz Gajdulewicz. Pierwszy z nich niedawno zajął szóstą pozycję w Oberoesterreich, a drugi na piątej pozycji ukończył GP Ruebliland.

Po rywalizacji juniorów, na starcie zobaczymy juniorki. O dobry wynik pokusić mogą się między innymi bardzo mocne w tym sezonie Linda Riedmann (Niemcy), Anna van der Meiden (Holandia), Eglantine Rayer (Francja), Julia Kopecky (Czechy), Julia Gregorie (Belgia), Marie Schreiber (Luksemburg) czy Camila Ranes Bye (Norwegia). Polskę reprezentować będzie sześć zawodniczek – Anna DługaśMalwina MulTamara SzalińskaOlga WankiewiczMaja WróblewskaJulia Wudniak.

Na koniec dnia odbędzie się wyścig ze startu wspólnego orliczek, którego główną faworytką wydaje się być utalentowana Blanka Kata Vas (Węgry), na co dzień ścigająca się w worldtourowym SD Worx. W tym roku przejechała zaledwie jeden wyścig rangi UCI na szosie – Ceratizit Challenge by La Vuelta, ale zajęła tam bardzo wysokie, dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej. W walkę o medale włączyć mogą się też Holenderki – Lonneke Uneken, Shirin van Anrooij czy Mischa Bredewold – Francuzki, Evita Muzic i Marie Le Net, a także Polki. W biało-czerwonych barwach zobaczymy między innymi Martę Jaskulską, Karolinę Kumięgę i Dominikę Włodarczyk.

Poza wymienionymi wcześniej zawodniczkami, z dobrej strony mogą pokazać się też Vittoria Guazzini (Włochy), Shari Bossuyt (Belgia) czy Maria Novolodsjaya (Rosja).

Składy reprezentacji Polski

Juniorzy: Mateusz Gajdulewicz, Hubert Grygowski, Kacper Hoppa, Łukasz Juszczak, Michał Pomorski, Mikołaj Szulik.

Juniorki: Anna Długaś, Malwina Mul, Tamara Szalińska, Olga Wankiewicz, Maja Wróblewska, Julia Wudniak.

Orliczki: Wioleta Furtak, Marta Jaskulska, Natalia Krześlak, Karolina Kumięga, Anna Sagan, Dominika Włodarczyk.

Niestety transmisja wyścigów nie będzie dostępna

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments