fot. INEOS Grenadiers

Zwycięstwem Ethana Haytera (INEOS Grenadiers) zakończył się piąty etap Tour of Britain. Z dobrej strony pokazał się Michał Paluta (Global 6 Cycling), który finiszował dziś na siódmej pozycji.

Zawodnicy rywalizowali dziś na 153-kilometrowej trasie z Alderley Park do Warrington. Teren był lekko pagórkowaty – największe trudności ulokowano w pierwszej części trasy. Należały do nich między innymi klasyfikowane podjazdy – Blacky Bank (700 m; 7,3%), Bottom-of-the-Oven (2,3 km; 5,7%) czy Bakestonedale Road (1,4 km; 5,4%). Oprócz tego kolarze rywalizowali na trzech lotnych premiach. Ostatnie kilkadziesiąt kilometrów było płaskie, więc można było spodziewać się finiszu z dużej grupy.

fot. procyclingstats.com

Niedługo po starcie wykrystalizowała się pięcioosobowa ucieczka, w której znaleźli się Nickolas Zukowsky (Rally Cycling), Christopher Blevins (Trinity Racing), Jacob Scott (Canyon dhb SunGod), Leon Mazzone (Saint Piran) i Daniel Bigham (Ribble Weldtite Pro Cycling). Mimo że współpraca w czołówce układała się dobrze, harcownicy zdołali odjechać od peletonu maksymalnie na niewiele ponad 3 minuty.

Z przodu najbardziej aktywny był Jacob Scott, który był najszybszy na wszystkich lotnych i górskich premiach. Brytyjczyk zapłacił jednak za ten wysiłek i jako pierwszy, na około 18 kilometrów do mety, odpadł od grupki uciekinierów. Niewiele później na atak zdecydował się Daniel Bigham, ale jego akcja zakończyła się niepowodzeniem i szybko wrócił do pozostałych kompanów z ucieczki – w tym gronie nie było już jednak Leona Mazzone, który nie wytrzymał tempa współuciekinierów po ataku swojego rodaka.

Ostatecznie ucieczka została złapana na 1,5 kilometra do mety, dzięki pracy kolarzy Deceuninck – Quick-Step i INEOS Grenadiers. W końcówce kraksę zaliczyło kilku zawodników, w tym Owain Doull (INEOS Grenadiers), Nils Eekhoff (Team DSM) i Davide Ballerini (Deceuninck – Quick-Step).

Kraksa podzieliła peleton, na czele którego zostali między innymi Michał Kwiatkowski i Ethan Hayter (INEOS Grenadiers). Brytyjczyk wykorzystał pracę byłego mistrza świata i sięgnął po drugi etapowy triumf w tegorocznej edycji Tour of Britain – wcześniej, wraz z kolegami z zespołu, wygrał odcinek drużynowej jazdy na czas.

Za Brytyjczykiem, który został nowym liderem wyścigu, finiszowali Giacomo Nizzolo (Team Qhubeka NextHash) i Daniel McLay (Team Arkea Samsic).

Z bardzo dobrej strony po raz kolejny w tym sezonie pokazał się Michał Paluta reprezentujący barwy Global 6 Cycling, który zakończył zmagania na siódmej pozycji. Oprócz niego, w czołowej piętnastce zameldowało się jeszcze dwóch Polaków – Łukasz Owsian (Team Arkea Samsic) i Michał Kwiatkowski.

Poprzedni artykułTrentino 2021: Kung pokonał Gannę, Bodnar ósmy!
Następny artykułMaciej Bodnar: „Top10 było moim celem na te mistrzostwa”
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments