fot. Instagram / Cian Uijtdebroeks

Od dzisiaj zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować o medale mistrzostw Europy i gwieździste koszulki. Na pierwszy ogień pójdą juniorzy i juniorki, którzy rano będą rywalizowali w indywidualnej jeździe na czas. Po południu rozegrana zostanie natomiast sztafeta mieszana, w której udział weźmie po trzech kolarzy i trzy kolarki na każdą drużynę. W każdej z tych konkurencji wystartują Biało-Czerwoni.

Trasa

Wszystkie konkurencje zostaną rozegrane na tej samej, 22-kilometrowej pętli ze startem i metą w Trydencie. W przypadku sztafety reprezentacje będą pokonywały dwa okrążenia – jako pierwsi wystartują mężczyźni. Gdy drugi z nich przetnie linię mety, na trasę ruszą kobiety, które również będą miały do pokonania 22 kilometry. Podobnie jak w przypadku mężczyzn – zegar zostanie zatrzymany po ukończeniu przejazdu przez drugą zawodniczkę.

Runda, na której rywalizować będą zawodnicy i zawodniczki, jest w głównej mierze płaska i niezbyt wymagająca technicznie. W jej pierwszej części znajdzie się kilka ostrych zakrętów, lecz będzie ich naprawdę niewiele.

Najbardziej kręta będzie końcówka, poprowadzona ulicami Trydentu. Na ostatnim kilometrze kolarze i kolarki pokonają kilka ciężkich zakrętów – ostatni z nich, 180-stopniowy, zostanie ulokowany na 200 metrów do mety. Trasa będzie faworyzować zawodników i zawodniczki specjalizujące się w indywidualnej jazdy na czas.

Faworyci i faworytki

Głównym faworytem rywalizacji juniorów jest Belg Cian Uijtdebroeks (Belgia), który od przyszłego roku będzie ścigał się w barwach worldteamowego zespołu BORA-hansgrohe. Belg wygrał w tym sezonie mistrzostwa krajowe w tej specjalności, etap indywidualnej jazdy na czas w Wyścigu Pokoju, a także „czasówkę” Reither Kogel Trophy w Austrii, gdzie pokonał starszych od siebie kolarzy, jak Markus Wildauer (Team Vorarlberg) czy Felix Engelhardt (Tirol KTM Cycling Team).

Groźni z pewnością będą też Norwegowie – Trym Westgaard Holther, aktualny mistrz kraju, i Per Strand Hagenes, który wygrał prolog One Belt One Road Juniors, a także był drugi w „czasówce” w Wyścigu Pokoju oraz zdobył srebro w mistrzostwach Norwegii. Należy pamiętać też o pierwszorocznych juniorach – Emilu Herzogu (Niemcy), który w tym sezonie dobrze zaprezentował się w czasówce w Wyścigu Pokoju, a także Jan Christen (Szwajcaria) – drugi w indywidualnej jeździe na czas w GP Ruebliland. Dodatkowo obaj zawodnicy są aktualnymi mistrzami swoich krajów.

O miejsce w czołówce może powalczyć też Ivan Romeo, który dobrze radził sobie w hiszpańskich wyścigach, w tym w krajowym czempionacie, w którym nie miał sobie równych. Do tego zajmował wysokie pozycjie w prologu One Belt One Road i w „czasówce” Wyścigu Pokoju. My będziemy trzymać kciuki za będących w dobrej formie Kacpra Gieryka i Mateusza Gajdulewicza.

Juniorki w tym roku nie miały niestety wielu okazji do ścigania, więc tak naprawdę nie wiadomo, w jakiej dyspozycji są poszczególne kolarki. Warto zwrócić jednak uwagę na takie zawodniczki, jak Eglantine Rayer, Pauline Devaux (Francja), Alla Marushchuk (Ukraina), Francesca Barale, Carlotta Cipressi (Włochy), Alena Ivanchenko (Rosja), Antonia Niedermaier (Niemcy) i broniącą tytułu sprzed roku Elise Uijen (Holandia). Polskę reprezentować będą Maja Wróblewska i Tamara Szalińska.

Jeśli chodzi natomiast o sztafetę – spośród ośmiu drużyn, które znalazły się na liście startowej, najmocniej wygląda skład reprezentacji gospodarzy – Matteo Sobrero, Filippo Ganna, Alessandro De Marchi, Elena Cechini, Marta Cavalli i Elisa Longo Borghini. Mając w zespole tak mocnych kolarzy i kolarki, Włoszki i Włosi nie powinni mieć problemu z sięgnięciem po zwycięstwo. O podium powalczą też reprezentacje Francji (Benjamin Thomas, Bruno Armirail, Alexis Gougeard, Eugenie Duval, Coralie Demay, Gladys Verhulst), ubiegłorocznych mistrzów Europy – Niemiec (Miguel Heidemann, Justin Wolf, Maximilian Walscheid, Corinna Lechner, Mieke Kroeger, Tanja Erath) i Holandii (Koen Bouwman, Jos van Emden, Bauke Mollema, Fioortje, Amy Pieters, Demi Vollering), która jest aktualnym mistrzem świata w tej konkurencji (Yorkshire 2019).

Program pierwszego dnia mistrzostw Europy w Trentino:

9.15 – jazda na czas juniorek (godziny startów Polek: Maja Wróblewska – 9.18; Tamara Szalińska – 9.39)

10.45 – jazda na czas juniorów (Kacper Gieryk – 10.57; Mateusz Gajdulewicz – 11.26)

14.30 – sztafeta mieszana (Polska – 14.36)

Transmisja

Od 14.30 na antenie Eurosport 1.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments