Foto: CANYON//SRAM Racing

Holenderka Marianne Vos (Jumbo-Visma Women) wygrała czwarty etap wyścigu Simac Ladies Tour. Drugie miejsce na etapie zajęła Polka Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM Racing). Trzecia na mecie zameldowała się kolejna Holenderka Chantal van den Broek-Blaak (SD Worx), która objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Czwarty dzień rywalizacji w holenderskiej imprezie rozpoczynał się w Geleen. Zawodniczki miały do przejechania niemal 149-kilometrów. Na ten dystans złożyło się osiem okrążeń, włącznie z kilkoma krótkimi, interwałowymi podjazdami, które czekały na rywalizujące w wyścigu Simac Ladies Tour zawodniczki.

Tuż po starcie rywalizacji czołówka peletonu mocno się porwała. Po przejechanym pierwszym okrążeniu na czele uformowała się 19-osobowa grupa zawodniczek, w której znalazła się trzecia w klasyfikacji generalnej Ellen van Dijk (Trek-Segafredo Women). W pierwszej grupie nie było w tamtym momencie liderki całego wyścigu Simac Ladies Tour – Marlen Reusser (Alé BTC Ljubljana).

Na kolejnym „kółku” do sporej ucieczki dołączyło kolejne kilkadziesiąt kolarek i na czele utworzył się około 45-osobowy peleton. Nieco później warunki atmosferyczne w Holandii zaczęły się pogarszać, gdy zaczął padać deszcz. Zbiegło się, to z solowym atakiem Anouski Koster (Jumbo-Visma Women). Reprezentantka gospodarzy około 75-kilometrów przed metą utrzymywała przewagę prawie dwóch minut nad peletonem.

Trzy okrążenia przed finiszem, czyli 54-kilometry przed metą Anouska Koster nadal miała sporą prawie trzyminutową przewagę nad grupą zasadniczą. Z biegiem czasu jednak różnica między Holenderką, a peleton zaczęła się zmniejszać. 39-kilometrów przed końcową kreską zawodniczce zespołu Jumbo-Visma została już tylko minuta przewagi. Następnie około 35-kilometrów przed metą na atak zdecydowała się Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM Racing). Za Polką podążyły dwie Holenderki: Marianne Vos (Jumbo-Visma Women) oraz Chantal van den Broek-Blaak (SD Worx). Wspomniana trójka zawodniczek bardzo szybko zdołała przeskoczyć do uciekającej Anouski Koster, która została „stacją przekaźnikową” dla doświadczonej i utytułowanej Vos.

22-kilometry przed finiszem topniejący peleton, w którym jechała liderka klasyfikacji generalnej Marlen Reusser (Alé BTC Ljubljana) tracił do uciekającej trójki: Niewiadoma, Vos i van den Broek-Blaak 40 sekund. Chwilę wcześniej z czołówki odpadła Anouska Koster. Polka wraz z dwoma Holenderkami zgodnie współpracowała i wspólnie te trzy zawodniczki powiększały różnicę dzielącą je od reszty stawki.

10 000 metrów przed metą: Marianne Vos, Chantal van den Broek-Blaak i Katarzyna Niewiadoma z przewagą i niecałej minuty nad grupą zasadniczą pewnie zmierzały na linię mety. Niestety dla uciekających zawodniczek ich rywalki jadące z tyłu w końcowej fazie rywalizacji zdołały znacznie zniwelować przewagę, jaką Polka wraz z dwiema Holenderkami sobie wypracowały. 7-kilometrów przed metą było, to już tylko 26 sekund.

Około 1600 metrów przed metą na przyśpieszenie zdecydowała się Kasia Niewiadoma. Niestety zawodniczka ekipy Canyon SRAM Racing nie zdołała zerwać z koła dwóch holenderskich rywalek. Polka 500 metrów przed finiszem spróbowała ponownie zaskoczyć Vos i van den Broek-Blaak. Niestety bezskutecznie. Ostatecznie ostatnie słowo należało do Marianne Vos. Zawodniczka ekipy Jumbo-Visma zdecydowanie pokonała swoje rywalki w końcowym sprincie zlokalizowanym na wzniesieniu. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM Racing), a trzecia była Chantal van den Broek-Blaak (SD Worx), która objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wyniki czwartego etapu Simac Ladies Tour 2021 (Top 10):

1 Marianne Vos Team Jumbo-Visma Women 4:15:08
2 Katarzyna Niewiadoma Canyon SRAM Racing 0:02
3 Chantal van den Broek-Blaak SD Worx ,,
4 Amy Pieters SD Worx 0:17
5 Marta Bastianelli Alé BTC Ljubljana ,,
6 Alison Jackson Liv Racing ,,
7 Pfeiffer Georgi Team DSM 0:19
8 Eugénie Duval FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 0:20
9 Ella Harris Canyon SRAM Racing 0:21
10 Ellen van Dijk Trek-Segafredo Women 0:22
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments