Sprinterska potyczka w Rzeszowie poszła po myśli Fernando Gavirii i to on zostaje zwycięzcą 3. etapu 78. Tour de Pologne. Koszulkę lidera klasyfikacji generalnej Carrefour utrzymał João Almeida.
Najdłuższy odcinek Tour de Pologne prowadził z Sanoka do Rzeszowa i liczył 226,4km. Być może niektórzy mówili o pagórkowatym czy wręcz górskim charakterze tej trasy, niemniej wszystkie trudności zostały ulokowane tak daleko od mety, że nie mogły mieć na nią wpływu. W pierwszej części znalazły się 3 górskie i jedna lotna premia, tych bonusowych sponsorowanych przez Lotto umieszczono też w liczbie dwóch w końcówce kolejno w Kańczudze i Łańcucie.
Trzeciego dnia oglądaliśmy najliczniejszą z dotychczasowych ucieczek. Aż 10 kolarzy znalazło się na czele, a byli to Łukasz Owsian (reprezentacja Polski), Tom Bohli (Cofidis, Solutions Crédits), Daniel Arroyave (EF Education – Nippo), Taco van der Hoorn (Intermarché – Wanty – Gobert), Norman Vahtra (Israel Start-Up Nation), Alexander Konychev (Team BikeExchange), Filippo Conca (Lotto Soudal), Niklas Märkl (Team DSM), Simon Clarke (Team Qhubeka NextHash) oraz Lionel Taminiaux (Alpecin-Fenix).
Najwyżej sklasyfikowanym z uciekinierów był Włoch Conca, który tracił na starcie niespełna 2 minuty, więc było wiadomo, że peleton będzie kontrolował ich przewagę głównie za sprawą drużyny lidera – Deceuninck – Quick Step. Warto też odnotować, że na starcie nie stanął niedoszły zwycięzca etapowy z Chełma (gdzie pierwotnie pomylono go z Philem Bauhausem) z Bahrain – Victorious, czyli Heinrich Haussler.
I tak to toczyło nam się dość leniwie. W Ustrzykach Dolnych na premii Lotto po komplet punktów sięgnął Taco van der Hoorn, który mając ich w sumie z tymi zdobytymi wczoraj 9 stał się wirtualnym liderem klasyfikacji najaktywniejszego. Na górskich premiach, a były to kolejno Hotel Arłamów (3,1km, 3,8%, 2. kat.), Gruszowa (3,1km, 5,4%, 3. kat.) oraz Kalwaria Pacławska (2,1km, 9,3%, 2. kat.) najlepiej radził sobie Łukasz Owsian, który tym samym wywalczył sobie koszulkę lidera klasyfikacji górskiej PZU.
#TDP2021 🇵🇱
With 100km to go Konychev and the rest of the breakaway have around 3'20" of an advantage ⏱
The gap has held steady for most of the stage so far. pic.twitter.com/cPWVwQGKd2
— Team BikeExchange (@GreenEDGEteam) August 11, 2021
Współpraca między uciekinierami zaczęła się rozsypywać na około 100km przed metą, kiedy zmiany przestał dawać Niklas Märkl. Kolarz Team DSM jasno gestykulował, że to polecenie z wozu technicznego, niemniej reszta uciekinierów bardzo nerwowo do tego podeszła, a przewaga spadła do poziomu około 2 minut. Tymczasem w peletonie wsparcie Deceuninckowi dał też Bahrain.
W Kańczudze lotną premię Lotto ponownie wygrał Taco van der Hoorn i już niemalże zapewnił sobie wygraną w tej klasyfikacji na koniec 78. Tour de Pologne. Trzeba przyznać, że nieco dziwnie rozplanował to Lang Team, bowiem na kolejnych czterech etapach zostały ledwie 4 takie premie. Holender był drugi w Łańcucie, a ucieczka w tym momencie kompletnie między sobą nie współpracowała.
Na 25km przed metą, gdy przewaga spadła do poziomu niestełna pół minuty, zaczęły się skoki. Próbował Daniel Arroyave, pomknął do przodu też Taco van der Hoorn. Do tej dwójki dojechał też Lionel Taminiaux i Łukasz Owsian i ta czwórka powiększyła nieco przewagę – miała na 21km do mety 37 sekund.
Niestety pierwszy strzelił Polak, a pozostała trójka dzielnie walczyła. Na rundę w Rzeszowie wpadli trzymając nadal około 25 sekund. To była piękna walka po 220-kilometrowej ucieczce, acz peleton wydawał się być bezlitosny. Emocje związane z ucieczką zakończyły się na 3km przed metą i trzeba mocno podziękować kolarzom z akcji, że umilali nam czas na tym nieco nudnym etapie przez aż tyle godzin.
Tymczasem zaczęło się rozprowadzanie, świetnie INEOS Grenadiers pilnowało by Michał Kwiatkowski nie był zagrożony przez kraksy. Na jego kole jechał też Staszek Aniołkowski, niemniej trzeba było czekać na pracę ekip prawdziwie sprinterskich by zobaczyć kto najlepiej rozegra finisz na łuku w Rzeszowie.
Tam najlepiej poradził sobie Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates), który o błysk szprychy zdołał wyjść z koła kolarzowi Team Jumbo-Visma, którym był Olav Kooij. Trzecie miejsce na etapie zajął zwycięzca z Chełma, czyli Phil Bauhaus (Bahrain – Victorious), z Polaków najwyżej zafiniszował 9. na mecie Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers). Co warto podkreślić Kwiato został liderem klasyfikacji punktowej!
Wyniki 3. etapu (top20):
01 | Fernando Gaviria | UAE Team Emirates | 05:18:15 |
02 | Olav Kooij | Jumbo-Visma | + 00 |
03 | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | + 00 |
04 | Max Kanter | Team DSM | + 00 |
05 | Max Walscheid | Team Qhubeka NextHash | + 00 |
06 | Jonas Rickaert | Alpecin-Fenix | + 00 |
07 | Hugo Hofstetter | Israel Start-Up Nation | + 00 |
08 | Michael Schwarzmann | BORA-hansgrohe | + 00 |
09 | Michał Kwiatkowski | INEOS Grenadiers | + 00 |
10 | John Degenkolb | Lotto Soudal | + 00 |
11 | Andrea Pasqualon | Intermarché-Wanty-Gobert | + 00 |
12 | Biniam Girmay | Intermarché-Wanty-Gobert | + 00 |
13 | Logan Owen | EF Education-NIPPO | + 00 |
14 | Jake Stewart | Groupama-FDJ | + 00 |
15 | David Dekker | Jumbo-Visma | + 00 |
16 | Marco Canola | Gazprom-RusVelo | + 00 |
17 | Attilio Viviani | Cofidis | + 00 |
18 | Edward Theuns | Trek-Segafredo | + 00 |
19 | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | + 00 |
20 | Stanisław Aniołkowski | Poland | + 00 |
21 | Mikkel Honore | Deceuninck-Quick Step | + 00 |
22 | Ivan Garcia | Movistar Team | + 00 |
23 | Silvan Dillier | Alpecin-Fenix | + 00 |
24 | Stefano Oldani | Lotto Soudal | + 00 |
25 | Romain Seigle | Groupama-FDJ | + 00 |
26 | Alvaro Hodeg | Deceuninck-Quick Step | + 00 |
27 | Jenthe Biermans | Israel Start-Up Nation | + 00 |
28 | Maximiliano Richeze | UAE Team Emirates | + 00 |
29 | Davide Martinelli | Astana-Premier Tech | + 00 |
30 | Kobe Goossens | Lotto Soudal | + 00 |
31 | Ben Tulett | Alpecin-Fenix | + 00 |
32 | Patryk Stosz | Poland | + 00 |
33 | Kristian Sbaragli | Alpecin-Fenix | + 00 |
34 | Einer Rubio | Movistar Team | + 00 |
35 | Clement Berthet | AG2R Citroën Team | + 00 |
36 | Senne Leysen | Alpecin-Fenix | + 00 |
37 | Fabian Lienhard | Groupama-FDJ | + 00 |
38 | Matej Mohoric | Bahrain Victorious | + 00 |
39 | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | + 00 |
40 | Quinten Hermans | Intermarché-Wanty-Gobert | + 00 |
41 | Julien El Fares | EF Education-NIPPO | + 00 |
42 | Giovanni Aleotti | BORA-hansgrohe | + 00 |
43 | Matteo Fabbro | BORA-hansgrohe | + 00 |
44 | Anthony Jullien | AG2R Citroën Team | + 00 |
45 | Julius Van Den Berg | EF Education-NIPPO | + 00 |
46 | Joao Almeida | Deceuninck-Quick Step | + 00 |
47 | Vadim Pronskiy | Astana-Premier Tech | + 00 |
48 | Jai Hindley | Team DSM | + 00 |
49 | Denis Nekrasov | Gazprom-RusVelo | + 00 |
50 | Georg Zimmermann | Intermarché-Wanty-Gobert | + 00 |
51 | Gijs Van Hoecke | AG2R Citroën Team | + 00 |
52 | Gabriel Cullaigh | Movistar Team | + 00 |
53 | Amanuel Gebreigzabhier | Trek-Segafredo | + 00 |
54 | Dion Smith | Team BikeExchange | + 00 |
55 | Davide Villella | Movistar Team | + 00 |
56 | Lorenzo Rota | Intermarché-Wanty-Gobert | + 00 |
57 | Tanel Kangert | Team BikeExchange | + 00 |
58 | Dylan Teuns | Bahrain Victorious | + 00 |
59 | Antonio Tiberi | Trek-Segafredo | + 00 |
60 | Andrea Vendrame | AG2R Citroën Team | + 00 |
61 | Fumiyuki Beppu | EF Education-NIPPO | + 00 |
62 | Maciej Paterski | Poland | + 00 |
63 | Łukasz Wiśniowski | Team Qhubeka NextHash | + 00 |
64 | Ruben Fernandez | Cofidis | + 00 |
65 | Dario Cataldo | Movistar Team | + 00 |
66 | Evgeny Shalunov | Gazprom-RusVelo | + 00 |
67 | Michał Gołaś | INEOS Grenadiers | + 00 |
68 | Pascal Eenkhoorn | Jumbo-Visma | + 00 |
69 | Christoph Pfingsten | Jumbo-Visma | + 00 |
70 | Jonas Gregaard | Astana-Premier Tech | + 00 |
71 | Tony Gallopin | AG2R Citroën Team | + 00 |
72 | Lukas Pöstlberger | BORA-hansgrohe | + 00 |
73 | George Bennett | Jumbo-Visma | + 00 |
74 | Tsgabu Grmay | Team BikeExchange | + 00 |
75 | Jorge Arcas | Movistar Team | + 00 |
76 | Fabio Sabatini | Cofidis | + 00 |
77 | Pavel Kochetkov | Gazprom-RusVelo | + 00 |
78 | Nicolas Roche | Team DSM | + 00 |
79 | Xandro Meurisse | Alpecin-Fenix | + 00 |
80 | Romain Combaud | Team DSM | + 00 |
81 | Carlos Barbero | Team Qhubeka NextHash | + 00 |
82 | Matteo Sobrero | Astana-Premier Tech | + 00 |
83 | Artem Nych | Gazprom-RusVelo | + 00 |
84 | Tim Declercq | Deceuninck-Quick Step | + 00 |
85 | Ilnur Zakarin | Gazprom-RusVelo | + 00 |
86 | Xandres Vervloesem | Lotto Soudal | + 00 |
87 | Barnabas Peak | Team BikeExchange | + 00 |
88 | Alessandro De Marchi | Israel Start-Up Nation | + 00 |
89 | Piotr Brożyna | Poland | + 00 |
90 | Attila Valter | Groupama-FDJ | + 00 |
91 | Remi Cavagna | Deceuninck-Quick Step | + 19 |
92 | Lawrence Warbasse | AG2R Citroën Team | + 19 |
93 | Manuele Boaro | Astana-Premier Tech | + 19 |
94 | Yevgeniy Fedorov | Astana-Premier Tech | + 19 |
95 | Natnael Berhane | Cofidis | + 19 |
96 | Łukasz Owsian | Poland | + 19 |
97 | Maciej Bodnar | BORA-hansgrohe | + 19 |
98 | Filip Maciejuk | Poland | + 19 |
99 | Alexis Renard | Israel Start-Up Nation | + 19 |
100 | Andrey Amador | INEOS Grenadiers | + 19 |
101 | Nikias Arndt | Team DSM | + 19 |
102 | Niklas Märkl | Team DSM | + 19 |
104 | Ryan Mullen | Trek-Segafredo | + 19 |
105 | Owain Doull | INEOS Grenadiers | + 19 |
106 | Antoine Duchesne | Groupama-FDJ | + 19 |
107 | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal | + 19 |
108 | Antwan Tolhoek | Jumbo-Visma | + 19 |
109 | Norman Vahtra | Israel Start-Up Nation | + 19 |
110 | Michał Paluta | Poland | + 19 |
111 | Sean Bennett | Team Qhubeka NextHash | + 19 |
112 | Clément Davy | Groupama-FDJ | + 19 |
113 | Emils Liepins | Trek-Segafredo | + 46 |
114 | Marcel Sieberg | Bahrain Victorious | + 50 |
115 | Igor Boev | Gazprom-RusVelo | + 54 |
116 | Filippo Conca | Lotto Soudal | + 01:05 |
117 | Luke Rowe | INEOS Grenadiers | + 01:24 |
118 | Jos Van Emden | Jumbo-Visma | + 01:35 |
119 | William Bonnet | Groupama-FDJ | + 01:35 |
120 | Tao Geoghegan Hart | INEOS Grenadiers | + 01:35 |
121 | Matthias Brändle | Israel Start-Up Nation | + 01:35 |
122 | Oliviero Troia | UAE Team Emirates | + 02:05 |
123 | Lionel Taminiaux | Alpecin-Fenix | + 02:13 |
124 | Taco van der Hoorn | Intermarché-Wanty-Gobert | + 02:13 |
125 | Simon Clarke | Team Qhubeka NextHash | + 02:13 |
126 | Nikita Stalnov | Astana-Premier Tech | + 02:18 |
127 | Eros Capecchi | Bahrain Victorious | + 02:40 |
128 | Ian Garrison | Deceuninck-Quick Step | + 02:40 |
129 | Charlie Quarterman | Trek-Segafredo | + 02:40 |
130 | Tim Wellens | Lotto Soudal | + 00 |
131 | Florian Stork | Team DSM | + 02:40 |
132 | Kevin Inkelaar | Bahrain Victorious | + 02:40 |
133 | Pieter Vanspeybrouck | Intermarché-Wanty-Gobert | + 02:40 |
134 | Marco Marcato | UAE Team Emirates | + 02:48 |
135 | Gianni Moscon | INEOS Grenadiers | + 02:48 |
136 | Tom Bohli | Cofidis | + 02:48 |
137 | Daniel Arroyave | EF Education-NIPPO | + 02:48 |
138 | Robert Power | Team Qhubeka NextHash | + 02:48 |
139 | Michael Hepburn | Team BikeExchange | + 03:56 |
140 | Alexander Konychev | Team BikeExchange | + 03:56 |
141 | Mikkel Bjerg | UAE Team Emirates | + 04:34 |
142 | Nans Peters | AG2R Citroën Team | + 04:54 |
143 | Matteo Jorgenson | Movistar Team | + 04:54 |
144 | Stijn Steels | Deceuninck-Quick Step | + 05:15 |
DNS | Heinrich Haussler | Bahrain Victorious |
Klasyfikacja generalna Carrefour po 3. etapach (top50):
1 | ALMEIDA João | Deceuninck – Quick Step | 15:01:02 |
2 | ULISSI Diego | UAE-Team Emirates | 0:04 |
3 | MOHORIČ Matej | Bahrain – Victorious | ,, |
4 | KWIATKOWSKI Michał | INEOS Grenadiers | 0:11 |
5 | HONORÉ Mikkel Frølich | Deceuninck – Quick Step | 0:18 |
6 | TEUNS Dylan | Bahrain – Victorious | 0:22 |
7 | ROTA Lorenzo | Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux | ,, |
8 | HINDLEY Jai | Team DSM | ,, |
9 | ALEOTTI Giovanni | BORA – hansgrohe | ,, |
10 | RUBIO Einer Augusto | Movistar Team | 0:26 |
11 | COVI Alessandro | UAE-Team Emirates | 0:31 |
12 | SMITH Dion | Team BikeExchange | 0:38 |
13 | TULETT Ben | Alpecin-Fenix | ,, |
14 | BERTHET Clément | AG2R Citroën Team | ,, |
15 | HERMANS Quinten | Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux | 0:40 |
16 | NEKRASOV Denis | Gazprom – RusVelo | ,, |
17 | GALLOPIN Tony | AG2R Citroën Team | ,, |
18 | FERNÁNDEZ Rubén | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
19 | GHIRMAY HAILU Biniam | Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux | 0:45 |
20 | FABBRO Matteo | BORA – hansgrohe | ,, |
21 | EENKHOORN Pascal | Team Jumbo-Visma | ,, |
22 | TIBERI Antonio | Trek – Segafredo | ,, |
23 | BENNETT George | Team Jumbo-Visma | ,, |
24 | GREGAARD Jonas | Astana – Premier Tech | ,, |
25 | SBARAGLI Kristian | Alpecin-Fenix | 0:51 |
26 | VILLELLA Davide | Movistar Team | ,, |
27 | ZIMMERMANN Georg | Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux | 0:55 |
28 | KANGERT Tanel | Team BikeExchange | ,, |
29 | ROCHE Nicolas | Team DSM | 1:01 |
30 | BIERMANS Jenthe | Israel Start-Up Nation | 1:03 |
31 | PRONSKIY Vadim | Astana – Premier Tech | ,, |
32 | SEIGLE Romain | Groupama – FDJ | ,, |
33 | ZAKARIN Ilnur | Gazprom – RusVelo | ,, |
34 | OWEN Logan | EF Education – Nippo | 1:20 |
35 | DILLIER Silvan | Alpecin-Fenix | ,, |
36 | OLDANI Stefano | Lotto Soudal | 1:28 |
37 | BARBERO Carlos | Team Qhubeka NextHash | ,, |
38 | DE MARCHI Alessandro | Israel Start-Up Nation | ,, |
39 | SOBRERO Matteo | Astana – Premier Tech | 1:31 |
40 | GOOSSENS Kobe | Lotto Soudal | 1:32 |
41 | MEURISSE Xandro | Alpecin-Fenix | ,, |
42 | PATERSKI Maciej | Poland | 1:36 |
43 | GRMAY Tsgabu | Team BikeExchange | 1:45 |
44 | VENDRAME Andrea | AG2R Citroën Team | 1:50 |
45 | CATALDO Dario | Movistar Team | 2:27 |
46 | CAVAGNA Rémi | Deceuninck – Quick Step | 2:46 |
47 | PEÁK Barnabás | Team BikeExchange | 3:25 |
48 | THEUNS Edward | Trek – Segafredo | 4:50 |
49 | DECLERCQ Tim | Deceuninck – Quick Step | ,, |
50 | GHEBREIGZABHIER Amanuel | Trek – Segafredo | 5:17 |
Klasyfikacja punktowa Lotos po 3. etapach (top10):
1 | KWIATKOWSKI Michał | INEOS Grenadiers | 40 |
2 | BAUHAUS Phil | Bahrain – Victorious | 38 |
3 | HOFSTETTER Hugo | Israel Start-Up Nation | 32 |
4 | ULISSI Diego | UAE-Team Emirates | 31 |
5 | MOHORIČ Matej | Bahrain – Victorious | 30 |
6 | RICKAERT Jonas | Alpecin-Fenix | 29 |
7 | ALMEIDA João | Deceuninck – Quick Step | 28 |
8 | HONORÉ Mikkel Frølich | Deceuninck – Quick Step | 23 |
9 | SMITH Dion | Team BikeExchange | 22 |
10 | GHIRMAY HAILU Biniam | Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux | 22 |
Klasyfikacja górska PZU po 3. etapach:
1 | OWSIAN Łukasz | Poland | 13 |
2 | PALUTA Michał | Poland | 8 |
3 | PÖSTLBERGER Lukas | BORA – hansgrohe | 5 |
4 | FEDOROV Yevgeniy | Astana – Premier Tech | 5 |
5 | BENNETT Sean | Team Qhubeka NextHash | 5 |
6 | MOHORIČ Matej | Bahrain – Victorious | 4 |
7 | GHIRMAY HAILU Biniam | Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux | 3 |
8 | STOSZ Patryk | Poland | 3 |
9 | LANGEVELD Sebastian | EF Education – Nippo | 3 |
10 | ROTA Lorenzo | Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux | 2 |
11 | CULLAIGH Gabriel | Movistar Team | 1 |
12 | MÄRKL Niklas | Team DSM | 1 |
Wierzę w Michała i liczę że uda się przejąć koszulkę lidera wyścigu. Trzymam kciuki.
Jedyny sensowny portal o kolarstwie. Pełen opis tego co się działo i co najważniejsze wszystkie tabele z czasami i pozycjami w poszczególnych klasyfikacjach.