Romain Bardet
fot. Team DSM

Zwycięstwem Romaina Bardeta zakończył się być może najbardziej selektywny odcinek Vuelta a Burgos. Francuz został także nowym liderem klasyfikacji generalnej.

Trzeci etap 43. edycji Vuelta a Burgos liczył 173km i prowadził z Busto de Bureba do Espinosa de los Monteros. Po drodze ulokowane zostały 3 górskie premie trzeciej kategorii oraz jedna najwyższej – na Picón Blanco (7,9km, 9,2%). Z tej jakże trudnej ścianki do mety pozostawało około 18 kilometrów w sporej części krętych i technicznych zjazdów.

fot. Procyclingstats

Ucieczkę dnia zawiązało 4 kolarzy, a byli to Hiszpanie Óscar Cabedo (Burgos-BH), Oier Lazkano (Caja Rural – Seguros RGA) i Joan Bou (Euskaltel – Euskadi) oraz zawodnik z Izraela Guy Niv (Israel Start-Up Nation). Najwyżej sklasyfikowany Lazkano miał ledwie 1:28 straty w klasyfikacji generalnej, w której na starcie przodował Sergio Samitier (Movistar Team).

Pierwsze emocje w ciągu dnia dała nam rywalizacja o klasyfikację górską. Na Alto de Barcina (7,7km, 3,6%) po 6 punktów sięgnął Oier Lazkano, a na Alto de Cereceda (3,2km, 5,2%) ponownie najszybciej zameldował się Hiszpan. Tym samym wirtualnie wyprzedzał w klasyfikacji górskiej Joana Bou o 4 punkty. Przewaga ucieczki wynosiła około 7 minut.

48km przed metą samotnie do przodu wyruszył zdecydowanie najmocniejszy w ucieczce Oier Lazkano. Samotnie przeciął Alto de Retuerta (3,2km, 5,2%) i ruszył w stronę Picón Blanco (7,9km, 9,3%). U podnóża tej góry miał niespełna 4 minuty przewagi. Jak się w trakcie wspinaczki okazało kolarz Caja Rural przeszarżował i został dogoniony przez tracących w pewnym momencie ponad minutę do nieco Joana Bou oraz Óscara Cabedo.

fot. Procyclingstats

Na podjeździe ataków próbowało wielu kolarzy, m.in. Fabio Aru (Team Qhubeka NextHash), Simon Carr (EF Education – Nippo) czy Romain Bardet (Team DSM), ale za ich plecami pracował mający większe straty po wypadku na pierwszym etapie Egan Bernal, który skutecznie gasił zapał rywali.

Gdy Kolumbijczyk zszedł ze zmiany do przodu wyrwali się Mikel Nieve (Team BikeExchange) oraz Geoffrey Bouchard (AG2R Citroën Team). Dwójka kręciła kilkanaście sekund przed bardzo nieliczną grupą faworytów. Pod koniec wspinaczki do Baska i Francuza pięknie przeskoczył Romain Bardet, a po chwili ruszył do przodu na solo.

Francuz z Team DSM wygrał górską premię i ruszył w dół w stronę mety z przewagą około 10 sekund nad Bouchardem, Nieve, Mikelem Landą (Bahrain – Victorious) i Domenico Pozzovivo (Team Qhubeka NextHash). Kolejne kilkanaście sekund tracili kolejni kolarze, ogólnie na trasie nastąpiło multum podziałów i ciężko się było zorientować kto z kim jedzie w grupie.

Romain Bardet zjeżdżał jednak w sposób nie pozostawiający cienia nadziei na wygraną dla rywali, zwłaszcza, że z pościgu odpadł po upadku Geoffrey Bouchard. Podobny pech spotkał też co prawda Bardeta, ale i tak Francuz pewnie przekroczył linię mety w Espinosa de los Monteros z przewagą kilkudziesięciu sekund nad rywalami. Drugie miejsce dla Domenico Pozzovivo (Team Qhubeka NextHash), trzeci metę przeciął Mikel Landa (Bahrain – Victorious).

Wyniki 3. etapu:

1  BARDET Romain Team DSM 4:14:14
2  POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka NextHash 0:39
3  LANDA Mikel Bahrain – Victorious ,,
4  NIEVE Mikel Team BikeExchange ,,
5  BAYER Tobias Alpecin-Fenix 0:50
6  PADUN Mark Bahrain – Victorious ,,
7  ARU Fabio Team Qhubeka NextHash ,,
8  VLASOV Aleksandr Astana – Premier Tech ,,
9  DE LA CRUZ David UAE-Team Emirates ,,
10  RODRÍGUEZ Óscar Astana – Premier Tech ,,
11  BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team ,,
12  SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers ,,
13  BERNAL Egan INEOS Grenadiers 0:53
14  ARDILA Andrés Camilo UAE-Team Emirates 1:20
15  ADRIÀ Roger Equipo Kern Pharma 1:35
16  MARTÍN Gotzon Euskaltel – Euskadi ,,
17  TUSVELD Martijn Team DSM ,,
18  ZWIEHOFF Ben BORA – hansgrohe ,,
19  RUBIO Einer Augusto Movistar Team ,,
20  CARR Simon EF Education – Nippo ,,
21  ZEITS Andrey Team BikeExchange ,,
22  HÄNNINEN Jaakko AG2R Citroën Team ,,
23  REICHENBACH Sébastien Groupama – FDJ ,,
24  BUITRAGO Santiago Bahrain – Victorious ,,
25  ARENSMAN Thymen Team DSM ,,
26  BIZKARRA Mikel Euskaltel – Euskadi 2:12
27  MURGUIALDAY Jokin Caja Rural – Seguros RGA 2:33
28  FLÓREZ Miguel Eduardo Team Arkéa Samsic ,,
29  DE TIER Floris Alpecin-Fenix ,,
30  PICCOLI James Israel Start-Up Nation ,,
31  BERRADE Urko Equipo Kern Pharma ,,
32  LASTRA Jonathan Caja Rural – Seguros RGA ,,
33  MÜHLBERGER Gregor Movistar Team ,,
34  BOU Joan Euskaltel – Euskadi ,,
35  CARUSO Damiano Bahrain – Victorious ,,
36  AGIRRE Jon Equipo Kern Pharma ,,
37  BOL Jetse Burgos-BH 2:49
38  MADRAZO Ángel Burgos-BH ,,
39  CHRISTIAN Mark EOLO-Kometa ,,
40  GARCÍA Sergio EOLO-Kometa ,,
41  ITURRIA Mikel Euskaltel – Euskadi 3:58
42  MUÑOZ Cristian Camilo UAE-Team Emirates ,,
43  MATÉ Luis Ángel Euskaltel – Euskadi 4:28
44  ANACONA Winner Team Arkéa Samsic 4:32
45  GENIETS Kevin Groupama – FDJ ,,
46  DE LA PARTE Víctor Team TotalEnergies ,,
47  SÁNCHEZ Luis León Astana – Premier Tech ,,
48  TEJADA Harold Astana – Premier Tech ,,
49  OLIVEIRA Nelson Movistar Team ,,
50  CABEDO Óscar Burgos-BH ,,
51  IZAGIRRE Gorka Astana – Premier Tech 4:37
52  CHEREL Mikaël AG2R Citroën Team ,,
53  STANNARD Robert Team BikeExchange 4:51
54  CALMEJANE Lilian AG2R Citroën Team ,,
55  CUADROS Álvaro Caja Rural – Seguros RGA 5:37
56  GARCÍA PIERNA Carlos Equipo Kern Pharma ,,
57  CUADRADO Unai Euskaltel – Euskadi ,,
58  AMEZQUETA Julen Caja Rural – Seguros RGA ,,
59  TOUZÉ Damien AG2R Citroën Team ,,
60  WÜRTZ SCHMIDT Mads Israel Start-Up Nation ,,
61  NATAROV Yuriy Astana – Premier Tech 6:19
62  BIDARD François AG2R Citroën Team 7:11
63  FISHER-BLACK Finn UAE-Team Emirates ,,
64  SERRANO Gonzalo Movistar Team ,,
65  VAN DEN BERG Lars Groupama – FDJ ,,
66  HAMILTON Chris Team DSM ,,
67  BARTA Will EF Education – Nippo ,,
68  PEDRERO Antonio Movistar Team ,,
69  GAMPER Patrick BORA – hansgrohe 7:54
70  ROJAS José Joaquín Movistar Team ,,
71  ARMÉE Sander Team Qhubeka NextHash ,,
72  NAKANE Hideto EF Education – Nippo ,,
73  HAGA Chad Team DSM ,,
74  BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe ,,
75  LEDANOIS Kévin Team Arkéa Samsic ,,
76  GAILLARD Marlon Team TotalEnergies ,,
77  VANMARCKE Sep Israel Start-Up Nation ,,
78  CATAFORD Alexander Israel Start-Up Nation ,,
79  YATES Simon Team BikeExchange ,,
80  CARTHY Hugh EF Education – Nippo ,,
81  KEUKELEIRE Jens EF Education – Nippo 8:06
82  CRADDOCK Lawson EF Education – Nippo ,,
83  ROUX Anthony Groupama – FDJ 8:25
84  THOMPSON Reuben Groupama – FDJ 8:57
85  MARTÍN Sergio Roman Caja Rural – Seguros RGA ,,
86  CONTRERAS Rodrigo Astana – Premier Tech ,,
87  LAZKANO Oier Caja Rural – Seguros RGA 10:45
88  RUBIO Diego Burgos-BH 11:19
89  ROPERO Alejandro EOLO-Kometa ,,
90  JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Qhubeka NextHash ,,
91  MAITRE Florian Team TotalEnergies ,,
92  ABERASTURI Jon Caja Rural – Seguros RGA ,,
93  MARTÍNEZ Daniel Felipe INEOS Grenadiers ,,
94  CANAL Carlos Burgos-BH ,,
95  VINE Jay Alpecin-Fenix ,,
96  OWSIAN Łukasz Team Arkéa Samsic ,,
97  CAICEDO Jonathan Klever EF Education – Nippo ,,
98  LOUVEL Matis Team Arkéa Samsic ,,
99  APARICIO Mario Burgos-BH ,,
100  NARVÁEZ Jhonatan INEOS Grenadiers ,,
101  BRUNEL Alexys Groupama – FDJ 12:44
102  YATES Adam INEOS Grenadiers ,,
103  HOWSON Damien Team BikeExchange ,,
104  ARASHIRO Yukiya Bahrain – Victorious ,,
105  JACOBS Johan Movistar Team ,,
106  JAIME Álex Equipo Kern Pharma ,,
107  GARCÍA PIERNA Raúl Equipo Kern Pharma ,,
108  GALVÁN Francisco Equipo Kern Pharma ,,
109  SEVILLA Diego Pablo EOLO-Kometa ,,
110  SUNDERLAND Dylan Team Qhubeka NextHash ,,
111  THWAITES Scott Alpecin-Fenix 13:26
112  PLANCKAERT Edward Alpecin-Fenix ,,
113  TRENTIN Matteo UAE-Team Emirates ,,
114  LADAGNOUS Matthieu Groupama – FDJ ,,
115  WILLIAMS Stephen Bahrain – Victorious ,,
116  EINHORN Itamar Israel Start-Up Nation 14:01
117  SARREAU Marc AG2R Citroën Team 15:22
118  MÄDER Gino Bahrain – Victorious ,,
119  ALBANESE Vincenzo EOLO-Kometa ,,
120  NIV Guy Israel Start-Up Nation ,,
121  BOUDAT Thomas Team Arkéa Samsic ,,
122  PETIT Adrien Team TotalEnergies 16:59
123  PUCCIO Salvatore INEOS Grenadiers ,,
124  GAVAZZI Francesco EOLO-Kometa ,,
125  RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers ,,
126  BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe ,,
127  LINDEMAN Bert-Jan Team Qhubeka NextHash ,,
128  DINA Márton EOLO-Kometa ,,
129  DOMBROWSKI Joe UAE-Team Emirates ,,
130  MOLANO Juan Sebastián UAE-Team Emirates 17:17
131  OSS Daniel BORA – hansgrohe ,,
132  DENZ Nico Team DSM ,,
133  ALONSO Mikel Euskaltel – Euskadi ,,
134  LAWLESS Chris Team TotalEnergies ,,
135  DAINESE Alberto Team DSM ,,
136  MEEUS Jordi BORA – hansgrohe ,,
137  MODOLO Sacha Alpecin-Fenix ,,
138  CABOT Jérémy Team TotalEnergies 19:54
139  GAUDIN Damien Team TotalEnergies ,,
DNF  NEILANDS Krists Israel Start-Up Nation
DNF  ROSA Diego Team Arkéa Samsic
DNF  NAVARRO Daniel Burgos-BH

 

Klasyfikacja generalna po 3. etapach:

1  BARDET Romain Team DSM 11:44:38
2  LANDA Mikel Bahrain – Victorious 0:45
3  POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka NextHash 0:58
4  ARU Fabio Team Qhubeka NextHash 1:00
5  DE LA CRUZ David UAE-Team Emirates ,,
6  BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team ,,
7  PADUN Mark Bahrain – Victorious 1:05
8  SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers 1:07
9  BUITRAGO Santiago Bahrain – Victorious 1:33
10  HÄNNINEN Jaakko AG2R Citroën Team 1:45
11  ZWIEHOFF Ben BORA – hansgrohe ,,
12  RUBIO Einer Augusto Movistar Team 1:54
13  REICHENBACH Sébastien Groupama – FDJ ,,
14  ARDILA Andrés Camilo UAE-Team Emirates 2:00
15  BAYER Tobias Alpecin-Fenix 2:11
16  FLÓREZ Miguel Eduardo Team Arkéa Samsic 2:39
17  LASTRA Jonathan Caja Rural – Seguros RGA ,,
18  ARENSMAN Thymen Team DSM 2:45
19  TUSVELD Martijn Team DSM ,,
20  MÜHLBERGER Gregor Movistar Team 2:52
21  BOL Jetse Burgos-BH 2:55
22  BERRADE Urko Equipo Kern Pharma 3:00
23  CHRISTIAN Mark EOLO-Kometa 3:18
24  ADRIÀ Roger Equipo Kern Pharma 3:31
25  RODRÍGUEZ Óscar Astana – Premier Tech 3:35
26  CARUSO Damiano Bahrain – Victorious 3:43
27  PICCOLI James Israel Start-Up Nation 4:06
28  ITURRIA Mikel Euskaltel – Euskadi 4:29
29  MADRAZO Ángel Burgos-BH ,,
30  SÁNCHEZ Luis León Astana – Premier Tech 4:51
31  STANNARD Robert Team BikeExchange 4:57
32  CALMEJANE Lilian AG2R Citroën Team 5:01
33  GENIETS Kevin Groupama – FDJ 5:08
34  ANACONA Winner Team Arkéa Samsic ,,
35  DE TIER Floris Alpecin-Fenix 5:13
36  MURGUIALDAY Jokin Caja Rural – Seguros RGA 5:24
37  IZAGIRRE Gorka Astana – Premier Tech 5:31
38  CHEREL Mikaël AG2R Citroën Team 5:47
39  DE LA PARTE Víctor Team TotalEnergies 6:05
40  GARCÍA PIERNA Carlos Equipo Kern Pharma 6:13
41  OLIVEIRA Nelson Movistar Team 6:22
42  NATAROV Yuriy Astana – Premier Tech 6:55
43  SERRANO Gonzalo Movistar Team 7:08
44  CUADRADO Unai Euskaltel – Euskadi 7:17
45  TOUZÉ Damien AG2R Citroën Team 7:56
46  LEDANOIS Kévin Team Arkéa Samsic 8:00
47  WÜRTZ SCHMIDT Mads Israel Start-Up Nation 8:02
48  YATES Simon Team BikeExchange 8:04
49  BOU Joan Euskaltel – Euskadi 8:18
50  GAMPER Patrick BORA – hansgrohe 8:30
51  VAN DEN BERG Lars Groupama – FDJ 8:32
52  BIDARD François AG2R Citroën Team ,,
53  CARTHY Hugh EF Education – Nippo 8:37
54  ROJAS José Joaquín Movistar Team 8:46
55  GARCÍA Sergio EOLO-Kometa 9:21
56  VLASOV Aleksandr Astana – Premier Tech 9:52
57  ZEITS Andrey Team BikeExchange 9:53
58  HAGA Chad Team DSM 9:56
59  CONTRERAS Rodrigo Astana – Premier Tech 10:07
60  BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe ,,
61  KEUKELEIRE Jens EF Education – Nippo 10:19
62  MARTÍN Gotzon Euskaltel – Euskadi 10:21
63  MARTÍN Sergio Roman Caja Rural – Seguros RGA 10:28
64  BERNAL Egan INEOS Grenadiers 10:41
65  PEDRERO Antonio Movistar Team 11:09
66  GAILLARD Marlon Team TotalEnergies 11:52
67  LAZKANO Oier Caja Rural – Seguros RGA 12:10
68  JANSE VAN RENSBURG Reinardt Team Qhubeka NextHash 12:29
69  LOUVEL Matis Team Arkéa Samsic 12:40
70  NIEVE Mikel Team BikeExchange 12:44
71  GALVÁN Francisco Equipo Kern Pharma 12:54
72  PLANCKAERT Edward Alpecin-Fenix 13:23
73  OWSIAN Łukasz Team Arkéa Samsic 13:29
74  ROPERO Alejandro EOLO-Kometa 13:44
75  JACOBS Johan Movistar Team 14:05
76  BIZKARRA Mikel Euskaltel – Euskadi 14:17
77  NARVÁEZ Jhonatan INEOS Grenadiers 14:25
78  AGIRRE Jon Equipo Kern Pharma 14:38
79  THWAITES Scott Alpecin-Fenix 15:02
80  BRUNEL Alexys Groupama – FDJ 15:09
81  ALBANESE Vincenzo EOLO-Kometa 15:20
82  MÄDER Gino Bahrain – Victorious 15:51
83  TRENTIN Matteo UAE-Team Emirates 16:22
84  MATÉ Luis Ángel Euskaltel – Euskadi 16:33
85  TEJADA Harold Astana – Premier Tech 16:44
86  CRADDOCK Lawson EF Education – Nippo 16:51
87  VANMARCKE Sep Israel Start-Up Nation 16:56
88  BARTA Will EF Education – Nippo ,,
89  CATAFORD Alexander Israel Start-Up Nation ,,
90  MUÑOZ Cristian Camilo UAE-Team Emirates 16:58
91  SARREAU Marc AG2R Citroën Team 17:02
92  ARASHIRO Yukiya Bahrain – Victorious 17:24
93  ROUX Anthony Groupama – FDJ 17:27
94  LAWLESS Chris Team TotalEnergies 17:39
95  CUADROS Álvaro Caja Rural – Seguros RGA 17:42
96  GAVAZZI Francesco EOLO-Kometa 17:47
97  AMEZQUETA Julen Caja Rural – Seguros RGA 17:49
98  DAINESE Alberto Team DSM 18:05
99  HAMILTON Chris Team DSM 19:24
100  CABEDO Óscar Burgos-BH 19:28
101  RUBIO Diego Burgos-BH 19:39
102  FISHER-BLACK Finn UAE-Team Emirates 19:42
103  APARICIO Mario Burgos-BH 19:53
104  ARMÉE Sander Team Qhubeka NextHash 19:59
105  DENZ Nico Team DSM 20:02
106  HOWSON Damien Team BikeExchange ,,
107  CAICEDO Jonathan Klever EF Education – Nippo 20:04
108  CARR Simon EF Education – Nippo 20:13
109  PUCCIO Salvatore INEOS Grenadiers 20:24
110  MARTÍNEZ Daniel Felipe INEOS Grenadiers 20:34
111  DINA Márton EOLO-Kometa 20:44
112  THOMPSON Reuben Groupama – FDJ 21:02
113  MEEUS Jordi BORA – hansgrohe 21:05
114  MOLANO Juan Sebastián UAE-Team Emirates 21:15
115  LINDEMAN Bert-Jan Team Qhubeka NextHash 21:33
116  JAIME Álex Equipo Kern Pharma 21:46
117  SUNDERLAND Dylan Team Qhubeka NextHash ,,
118  OSS Daniel BORA – hansgrohe 22:10
119  CABOT Jérémy Team TotalEnergies 22:39
120  MAITRE Florian Team TotalEnergies 23:09
121  ABERASTURI Jon Caja Rural – Seguros RGA 23:24
122  CANAL Carlos Burgos-BH ,,
123  EINHORN Itamar Israel Start-Up Nation 23:38
124  NAKANE Hideto EF Education – Nippo 24:00
125  BOUDAT Thomas Team Arkéa Samsic 24:37
126  YATES Adam INEOS Grenadiers 24:49
127  PETIT Adrien Team TotalEnergies 25:00
128  WILLIAMS Stephen Bahrain – Victorious 25:46
129  DOMBROWSKI Joe UAE-Team Emirates 25:56
130  BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe 26:26
131  RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers ,,
132  LADAGNOUS Matthieu Groupama – FDJ 26:30
133  MODOLO Sacha Alpecin-Fenix 27:04
134  GARCÍA PIERNA Raúl Equipo Kern Pharma 27:53
135  VINE Jay Alpecin-Fenix 29:42
136  ALONSO Mikel Euskaltel – Euskadi 30:37
137  NIV Guy Israel Start-Up Nation 30:50
138  SEVILLA Diego Pablo EOLO-Kometa 30:59
139  GAUDIN Damien Team TotalEnergies 38:35

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments