Foto: Arctic Race of Norway

Markus Hoelgaard (Uno-X Pro Cycling Team) po ładnym ataku wygrał pierwszy etap i został liderem norweskiego wyścigu.

Dziewiąta edycja Arctic Race of Norway rozpoczęła się od etapu prowadzącego wokół Tromsø. Kolarze mieli do pokonania ponad 142 kilometry, a główną trudnością była ścianka Holtevegen (1,2 km; 8,1%) pokonywana czterokrotnie pod koniec rywalizacji.

Tuż po starcie w ucieczkę zabrali się: Gleb Brussenskiy (Astana – Premier Tech), Alexis Gougeard (AG2R Citroën Team) i Alex Colman (Sport Vlaanderen – Baloise). Po kilku kilometrach pościgu dołączył do nich Tore Andre Vabø (Team Coop). Ich maksymalna przewaga wyniosła około 4 minuty.

Na podjeździe Kattfjordeidet (4,1 km długości; średnie nachylenie 3,3 %) w peletonie rozpoczęły się ataki i na kontrę zdecydowali się: Ådne Holter (reprezentacja Norwegii), Karel Vacek (Team Qhubeka NextHash), Oscar Riesebeek (Alpecin-Fenix) i Xabier Mikel Azparren (Euskaltel – Euskadi). Ich akcja dość szybko przeszła do historii.

Pierwszy na górskiej premii zameldował się Brussenskiy, ale reszta uciekinierów szybko go dogoniła. Jednak kolejne przetasowania mieliśmy podczas pierwszego pokonywania Holtevegen (1,2 km; 8,1%). Z ucieczki odpadł Vabø, a zawodnik Astana – Premier Tech po raz kolejny wygrał górską premię.

24 kilometry przed metą z ucieczki zaatakował Gougeard. Nie było także wytchnienia w coraz mniejszym peletonie. Co rusz mieliśmy ataki, które często rozpoczynał aktywny dziś Riesebeek. Niestety dla Gougearda jego przygoda na czele zakończyła się na 12 kilometrów przed metą.

Na ostatnim podjeździe pod Holtevegen zaatakował Odd Christian Eiking (Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux), a na jego kole utrzymał się Warren Barguil (Team Arkéa Samsic). Jednak szybko dojechali do nich kolejni kolarze. Na zjeździe na czele pojawili się Andreas Leknessund (reprezentacja Norwegii) i Markus Hoelgaard (Uno-X Pro Cycling Team).

Więcej sił zachował Hoelgaard i na mecie zameldował się tuż przed peletonem. Tym samym wygrał po raz drugi w karierze etap Arctic Race of Norway.

Kolejne miejsca zajęli Alexander Kristoff (reprezentacja Norwegii) i Bryan Coquard (B&B Hotels p/b KTM).

Wyniki pierwszego etapu:

1 Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 3:11:29
2 Alexander Kristoff (Nor) Norwegian National Team 0:00:02
3 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels p/b KTM
4 Antonio Jesus Soto Guirao (Spa) Euskaltel-Euskadi
5 Kristian Aasvold (Nor) Team Coop
6 Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi
7 Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic
8 Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team
9 Aimé De Gendt (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
10 Odd Christian Eiking (Nor) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
11 Samuele Battistella (Ita) Astana-Premier Tech
12 Axel Zingle (Fra) Cofidis
13 Eduard Prades Reverter (Spa) Delko
14 Dries Van Gestel (Bel) TotalEnergies
15 Victor Lafay (Fra) Cofidis
16 Dimitri Claeys (Bel) Qhubeka NextHash
17 Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech
18 Stan Dewulf (Bel) AG2R Citroën Team
19 Mathieu Burgaudeau (Fra) TotalEnergies
20 Andreas Leknessund (Nor) Norwegian National Team
21 Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation
22 Luc Wirtgen (Lux) Bingoal WB
23 Arjen Livyns (Bel) Bingoal WB
24 Oscar Riesebeek (Ned) Alpecin-Fenix
25 Jacob Eriksson (Swe) Team Coop
26 Alessandro Fedeli (Ita) Delko
27 Sven Erik Bystrøm (Nor) Norwegian National Team
28 Laurent Pichon (Fra) Team Arkea-Samsic
29 Fredrik Dversnes (Nor) Team Coop 0:00:15
30 Torjus Sleen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
31 Cedric Beullens (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:00:20
32 Lawrence Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
33 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
34 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix
35 Arne Marit (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
36 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
37 Ward Vanhoof (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
38 Valentin Ferron (Fra) TotalEnergies
39 Marcel Meisen (Ger) Alpecin-Fenix
40 Dimitri Peyskens (Bel) Bingoal WB
41 Torstein Træen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
42 Stefan De Bod (RSA) Astana-Premier Tech
43 Alexandre Delettre (Fra) Delko
44 Cristian Rodriguez Martin (Spa) TotalEnergies
45 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Pelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH 0:00:28
47 Karel Vacek (Cze) Qhubeka NextHash
48 Sander De Pestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
49 Benjamin Perry (Can) Astana-Premier Tech
50 Julien Trarieux (Fra) Delko
51 Edvald Boasson Hagen (Nor) TotalEnergies
52 Jean-Pierre Drucker (Lux) Cofidis
53 Remy Mertz (Bel) Bingoal WB
54 Henok Mulueberhan (Eri) Qhubeka NextHash
55 Nathan Haas (Aus) Cofidis
56 Jimmy Janssens (Bel) Alpecin-Fenix
57 Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:00:35
58 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:00:57
59 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko 0:01:09
60 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana-Premier Tech 0:01:21
61 Søren Wærenskjold (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:01:23
62 Syver Wærsted (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:01:27
63 Andre Drege (Nor) Norwegian National Team
64 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
65 Luca Coati (Ita) Qhubeka NextHash
66 Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic
67 Christophe Noppe (Bel) Team Arkea-Samsic
68 Tord Gudmestad (Nor) Team Coop 0:01:54
69 Sean De Bie (Bel) Bingoal WB 0:02:28
70 Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Start-up Nation 0:02:29
71 Alex Colman (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
72 Angel Fuentes Paniego (Spa) Burgos-BH
73 Manuel Peñalver Aniorte (Spa) Burgos-BH
74 Jens Reynders (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
75 Felipe Orts Lloret (Spa) Burgos-BH
76 Thomas Champion (Fra) Cofidis
77 Niki Terpstra (Ned) TotalEnergies 0:02:32
78 Ceriel Desal (Bel) Bingoal WB
79 Lubomir Petrus (Cze) Alpecin-Fenix
80 Baptiste Planckaert (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
81 Alan Riou (Fra) Team Arkea-Samsic
82 André Carvalho (Por) Cofidis
83 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
84 Danny van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
85 Rick Zabel (Ger) Israel Start-up Nation
86 Bram Welten (Ned) Team Arkea-Samsic
87 Eirik Lunder (Nor) Team Coop
88 Sebastian Berwick (Aus) Israel Start-up Nation
89 Boy van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:02:54
90 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos-BH 0:02:56
91 Dusan Rajovic (Srb) Delko
92 Alexis Gougeard (Fra) AG2R Citroën Team 0:03:02
93 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels p/b KTM 0:03:14
94 Gleb Brussenskiy (Kaz) Astana-Premier Tech
95 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
96 Bert De Backer (Bel) B&B Hotels p/b KTM
97 Harry Tanfield (GBr) Qhubeka NextHash
98 Peio Goikoetxea Goiogana (Spa) Euskaltel-Euskadi
99 Philipp Walsleben (Ger) Alpecin-Fenix
100 Tore Andre Aase Vabø (Nor) Team Coop
101 Ludvik Aspelund Holstad (Nor) Norwegian National Team
102 Ådne Holter (Nor) Norwegian National Team 0:03:48
103 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe 0:04:07
104 Martin Laas (Est) Bora-Hansgrohe
105 Rodrigo Alvarez (Spa) Burgos-BH 0:08:21
106 Xabier Mikel Azparren Irurzun (Spa) Euskaltel-Euskadi
107 Guy Sagiv (Isr) Israel Start-up Nation 0:08:28
108 Tom Devriendt (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:09:27
109 Rudy Barbier (Fra) Israel Start-up Nation 0:13:59
110 Julien Morice (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:18:12

 

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 3:11:19
2 Alexander Kristoff (Nor) Norwegian National Team 0:00:06
3 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:00:08
4 Kristian Aasvold (Nor) Team Coop 0:00:09
5 Samuele Battistella (Ita) Astana-Premier Tech 0:00:10
6 Antonio Jesus Soto Guirao (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:11
7 Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:12
8 Warren Barguil (Fra) Team Arkea-Samsic
9 Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team
10 Aimé De Gendt (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
11 Odd Christian Eiking (Nor) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
12 Axel Zingle (Fra) Cofidis
13 Eduard Prades Reverter (Spa) Delko
14 Dries Van Gestel (Bel) TotalEnergies
15 Victor Lafay (Fra) Cofidis
16 Dimitri Claeys (Bel) Qhubeka NextHash
17 Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech
18 Stan Dewulf (Bel) AG2R Citroën Team
19 Mathieu Burgaudeau (Fra) TotalEnergies
20 Andreas Leknessund (Nor) Norwegian National Team
21 Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation
22 Luc Wirtgen (Lux) Bingoal WB
23 Arjen Livyns (Bel) Bingoal WB
24 Oscar Riesebeek (Ned) Alpecin-Fenix
25 Jacob Eriksson (Swe) Team Coop
26 Alessandro Fedeli (Ita) Delko
27 Sven Erik Bystrøm (Nor) Norwegian National Team
28 Laurent Pichon (Fra) Team Arkea-Samsic
29 Fredrik Dversnes (Nor) Team Coop 0:00:25
30 Torjus Sleen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
31 Cedric Beullens (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:00:30
32 Lawrence Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
33 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
34 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix
35 Arne Marit (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
36 Oliver Naesen (Bel) AG2R Citroën Team
37 Ward Vanhoof (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
38 Valentin Ferron (Fra) TotalEnergies
39 Marcel Meisen (Ger) Alpecin-Fenix
40 Dimitri Peyskens (Bel) Bingoal WB
41 Torstein Træen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team
42 Stefan De Bod (RSA) Astana-Premier Tech
43 Alexandre Delettre (Fra) Delko
44 Cristian Rodriguez Martin (Spa) TotalEnergies
45 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Pelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH 0:00:38
47 Karel Vacek (Cze) Qhubeka NextHash
48 Sander De Pestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
49 Benjamin Perry (Can) Astana-Premier Tech
50 Julien Trarieux (Fra) Delko
51 Edvald Boasson Hagen (Nor) TotalEnergies
52 Jean-Pierre Drucker (Lux) Cofidis
53 Remy Mertz (Bel) Bingoal WB
54 Henok Mulueberhan (Eri) Qhubeka NextHash
55 Nathan Haas (Aus) Cofidis
56 Jimmy Janssens (Bel) Alpecin-Fenix
57 Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:00:45
58 Jonathan Hivert (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:01:07
59 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko 0:01:19
60 Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana-Premier Tech 0:01:31
61 Søren Wærenskjold (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:01:33
62 Syver Wærsted (Nor) Uno-X Pro Cycling Team 0:01:37
63 Andre Drege (Nor) Norwegian National Team
64 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
65 Luca Coati (Ita) Qhubeka NextHash
66 Clément Russo (Fra) Team Arkea-Samsic
67 Christophe Noppe (Bel) Team Arkea-Samsic
68 Tord Gudmestad (Nor) Team Coop 0:02:04
69 Alex Colman (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:02:36
70 Sean De Bie (Bel) Bingoal WB 0:02:38
71 Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Start-up Nation 0:02:39
72 Angel Fuentes Paniego (Spa) Burgos-BH
73 Manuel Peñalver Aniorte (Spa) Burgos-BH
74 Jens Reynders (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
75 Felipe Orts Lloret (Spa) Burgos-BH
76 Thomas Champion (Fra) Cofidis
77 Niki Terpstra (Ned) TotalEnergies 0:02:42
78 Ceriel Desal (Bel) Bingoal WB
79 Lubomir Petrus (Cze) Alpecin-Fenix
80 Baptiste Planckaert (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
81 Alan Riou (Fra) Team Arkea-Samsic
82 André Carvalho (Por) Cofidis
83 Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
84 Danny van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
85 Rick Zabel (Ger) Israel Start-up Nation
86 Bram Welten (Ned) Team Arkea-Samsic
87 Eirik Lunder (Nor) Team Coop
88 Sebastian Berwick (Aus) Israel Start-up Nation
89 Boy van Poppel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:03:04
90 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos-BH 0:03:06
91 Dusan Rajovic (Srb) Delko
92 Alexis Gougeard (Fra) AG2R Citroën Team
93 Gleb Brussenskiy (Kaz) Astana-Premier Tech 0:03:21
94 Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels p/b KTM 0:03:24
95 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
96 Bert De Backer (Bel) B&B Hotels p/b KTM
97 Harry Tanfield (GBr) Qhubeka NextHash
98 Peio Goikoetxea Goiogana (Spa) Euskaltel-Euskadi
99 Philipp Walsleben (Ger) Alpecin-Fenix
100 Tore Andre Aase Vabø (Nor) Team Coop
101 Ludvik Aspelund Holstad (Nor) Norwegian National Team
102 Ådne Holter (Nor) Norwegian National Team 0:03:58
103 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe 0:04:17
104 Martin Laas (Est) Bora-Hansgrohe
105 Rodrigo Alvarez (Spa) Burgos-BH 0:08:31
106 Xabier Mikel Azparren Irurzun (Spa) Euskaltel-Euskadi
107 Guy Sagiv (Isr) Israel Start-up Nation 0:08:38
108 Tom Devriendt (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:09:37
109 Rudy Barbier (Fra) Israel Start-up Nation 0:14:09
110 Julien Morice (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:18:22
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments