fot. Małopolski Wyścig Górski

Dziś wystartuje trzeci w tym sezonie polski, etapowy wyścig wchodzący w skład kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej – Dookoła Mazowsza (2.2).

Trasa

Na tegoroczną edycję wyścigu Dookoła Mazowsza (UCI 2.2) będą składały się cztery etapy ze startu wspólnego – tym razem zabraknie czasówki/prologu rozgrywanego na Służewcu. Wszystkie etapy odbędą się na kilkudziesięciokilometrowych rundach, na których nie znajdziemy większych przeszkód terenowych.

Jeśli chodzi finisze – najbardziej skomplikowany jest ten w Kozienicach. Na ostatnim kilometrze czwartego etapu tegorocznej edycji Dookoła Mazowsza organizatorzy ulokowali dwa 90-stopniowe zakręty, przez co ostatnia prosta ma około 200 metrów. Z tego powodu kluczowe będzie ustawienie w końcówce, ponieważ najprawdopodobniej po zwycięstwo sięgnie kolarz, który w ostatni zakręt wjedzie jako jeden z pierwszych.

Wyścig Dookoła Mazowsza najprawdopodobniej rozegra się na bonifikaty, toteż możemy spodziewać się ciekawej walki zarówno na finiszach, jak i lotnych premiach. Ze względu na prognozowane burze, a tym samym większe podmuchy wiatru, mocniejsze ekipy mogą pokusić się o rozerwanie peletonu (w szczególności na etapie ze startem i metą w Kozienicach).

Etap 1, 14 lipca: Teresin – Teresin (168 km)

Etap 2, 15 lipca: Baboszewo – Baboszewo (168 km)

Etap 3, 16 lipca: Grodzisk Mazowiecki – Grodzisk Mazowiecki (165 km)

Etap 4, 17 lipca: Kozienice – Kozienice (165 km)

Faworyci

HRE Mazowsze Serce Polski – ekipa Dariusza Banaszka wydaje się być jedną z najmocniejszych na liście startowej Dookoła Mazowsza. Liderem mazowieckiej formacji będzie najprawdopodobniej będący w bardzo dobrej formie Alan Banaszek. Niedawno triumfował on w Visegrad 4 Bicycle Race – GP Slovakia, a wcześniej finiszował na podium wyścigu ze startu wspólnego na mistrzostwach Polski, a także na etapach Wyścigu “Solidarności” i Olimpijczyków.

Dodatkowo ekipa HRE Mazowsze Serce Polski będzie dysponowała jednym z lepszych pociągów sprinterskich, a swoją siłę może również wykorzystać w przypadku rantów. W jej składzie, oprócz wspomnianego Alana Banaszka, znaleźli się Adrian Banaszek, Norbert Banaszek, Marceli Bogusławski, Adrian Kurek i Tobiasz Pawlak.

Voster ATS Team – druga polska ekipa kontynentalna na Mazowszu będzie ścigać się w zaledwie 4-osobowym składzie. Znaleźli się w nim aktualny mistrz Polski ze startu wspólnego, Maciej Paterski, Mateusz Grabis, Szymon Krawczyk oraz Patryk Stosz, który wydaje się być najszybszy spośród tej czwórki. W tym sezonie udało mu się odnieść trzy zwycięstwa – na etapach takich wyścigów, jak Belgrade Banjaluka, Małopolski Wyścigu Górski czy Wyścig “Solidarności” i Olimpijczyków.

Team Coop – o zwycięstwo mogą powalczyć też zawodnicy norweskiej ekipy. W jej barwach w Dookoła Mazowsza wystartują między innymi Louis Bendixen, Tord Gudmestad oraz Fredik Dversnes. Każdy z nich może pokusić się o miejsce w czołówce etapów – Bendixen, podobnie jak Dversnes, znakomicie radził sobie na początku roku w International Tour of Rhodes, natomiast Tord Gudmestad zwyciężył w International Rhodes GP oraz w wyścigu ze startu wspólnego o mistrzostwo kraju orlików, a także dwukrotnie finiszował w czołowej piątce na etapach ORLEN Wyścigu Narodów.

Elkov – Kasper – podobnie jak Voster ATS Team, Czesi na wyścig Dookoła Mazowsza przyjechali w czteroosobowym składzie. Zabrakło w nim ubiegłorocznego triumfatora – Michaela Kukrle. Na Mazowszu zobaczymy natomiast zwycięzcę Wyścigu “Solidarności” i Olimpijczyków, Jana Bartę, a także Petra Kelemena i doświadczonego Aloisa Kankovsky’ego. Nie są oni głównymi faworytami, ale ich obecność w czołówce klasyfikacji generalnej nie powinna nikogo zaskoczyć.

Michel Aschenbrenner – kolarz P&S Metalltechnik z bardzo dobrej strony pokazywał się w bułgarskich wyścigach, które odbyły się na przełomie czerwca i lipca – In the footsteps of the Romans i Tour of Bulgaria. W pierwszym z nich finiszował na czwartym miejscu na pierwszym etapie, natomiast w drugim udało mu się wygrać jeden z odcinków, a na dwóch kolejnych plasował się w czołowej dziesiątce.

Warto zwrócić też uwagę na takich kolarzy, jak Bartosz Rudyk (TC “Chrobry” SCOTT Głogów), Radosław Frątczak (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), Bartłomiej Proć (KS Pogoń Mostostal Puławy), Tomas Barta (Topforex ATT Investments PCT), Tilen Finkst (Ljubljana Gusto Santic), Antti-Jussi Juntunen (Ampler Development Team), Dennis van der Horst (Allinq-Krush-De Ijsselstreek).

Mój typ

Alan Banaszek pójdzie za ciosem i wygra kolejny wyścig.

Lista startowa

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments