fot. Deceuninck – Quick-Step / Getty Images

Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick-Step) stracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej na rzecz Mathieu van der Poela (Alpecin-Fenix). Francuz prowadzi w klasyfikacji punktowej i jutrzejszy etap przejedzie w zielonej koszulce.

Julian Alaphilippe przystąpił do dzisiejszego etapu jako lider wyścigu. Wszystko za sprawą wczorajszego zwycięstwa – Francuz z ekipy Deceuninck – Quick-Step wpadł na metę kilka sekund przed okrojonym peletonem. Drugi odcinek również sprzyjał charakterystyce Francuza, ponieważ kończył się na 2-kilometrowej ściance – Mur de Bretagne – pod którą kolarze podjeżdżali dwukrotnie.

Alaphilippe żółtą koszulkę zaprezentował już przy pierwszym przejeździe przez linię mety – ruszył wtedy po bonusowe sekundy, które można było zdobyć na bonusowej premii. Kreskę przeciął jednak na czwartym miejscu, przez co bonifikaty przypadły innym zawodnikom, w tym Mathieu van der Poelowi.

Na finałowej wspinaczce to właśnie Holender był najlepszy. Dzięki wypracowanej przewadze, a także sekundom zdobytym na bonusowej premii i na mecie, wyprzedził on w klasyfikacji generalnej piątego na etapie Juliana Alaphilippe’a. Francuz musiał zadowolić się zieloną koszulką.

– Czerpałem radość z każdej chwili w żółtej koszulce. Chciałbym podziękować wszystkim kolegom, którzy ciężko pracowali i ochraniali mnie przez cały dzień. Dałem z siebie wszystko i chciałem utrzymać koszulkę, ale nie miałem najlepszych nóg, gdy rozpoczęły się ataki. Mimo tego jestem zadowolony z pierwszego weekendu i z tego, że będę mógł dalej jechać w jednej z wyróżniających się koszulek

– mówił Julian Alaphilippe po etapie.

– Za pierwszym razem na Mur de Bretagne zauważyłem, że moje nogi były dobre, ale nie bardzo dobre. W końcówce chciałem utrzymać się w grupie najdłużej jak to było możliwe. Wczoraj Mathieu był rozczarowany, że nie udało mu się wygrać, ale cieszył się, że ja to zrobiłem. Dziś czuję się dokładnie tak samo. Ścigamy się w ten sam sposób, ponieważ lubimy atakować. Zasłużył na to zwycięstwo

– dodał cytowany przez WielerFlits.nl.

Zielony trykot lidera klasyfikacji punktowej był jak dotąd jedynym, którego Julian Alaphilippa nigdy nie założył. W 2016 roku przez kilka etapów był on liderem klasyfikacji młodzieżowej, a dwa lata później wygrał koszulkę najlepszego górala wyścigu. Od 2019 rokrocznie zakładał maillot jaune.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments