fot. Chris Auld/CCC Team

W czwartek (17 czerwca) odbędą się pierwsze wyścigi wchodzące w skład tegorocznych Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym. W okolicach Chmielna kolarze i kolarki będą jutro rywalizować w indywidualnej jeździe na czas.

Trasa

Zmagania indywidualnej jazdy na czas wszystkich kategorii będą startowały się i kończyły w Chmielnie, położonym kilka kilometrów na południowy-wschód od Kartuz. Trasy wyścigów – jak to na Kaszubach – będą malownicze i pofałdowane.

Wyścigi juniorów, orliczek, orlików, tandemy oraz elity kobiet i mężczyzn rozgrywane będą na 23-kilometrowej rundzie. Juniorzy oraz kobiety pokonają ją raz, natomiast elita mężczyzn i orlicy będą mieli do przejechania dwie pętle.

Zmagania rozpoczną się krótkim, lekkim podjazdem o kilkuprocentowym nachyleniu. Po dwóch kilometrach jazdy, zawodnicy i zawodniczki znajdą się w Chmielonku, na przesmyku między Jeziorem Kłodno, a Jeziorem Raduńskim Dolnym. Skręcą wtedy w prawo, w stronę Sznurków, gdzie po pięciu kilometrach zawrócą i ponownie udadzą się do Chmielonka. Ten dziesięciokilometrowy fragment będzie najbardziej wymagającą częścią trasy. Ulokowanych będzie tam kilka stromych odcinków – między innymi tuż po skręcie w Chmielonku, a także w drodze powrotnej, na dziesiątym kilometrze trasy – lecz każdy z nich będzie dość krótki.

Po powrocie do Chmielonka, kolarze i kolarki skręcą w prawo i pojadą w stronę Ręboszewo, wzdłuż brzegu Jeziora Małe Brodno. Ponownie po pięciu kilometrach zawodników i zawodniczki czeka nawrót o 180 stopni i powrót tą samą drogą do Chmielna. Tam zakończą się zmagania wszystkich kategorii, poza elitą mężczyzn i orlikami, którzy pokonają tę trasę po raz drugi.

Jeśli chodzi o juniorki – będą one rywalizowały na skróconej, 15-kilometrowej trasie. Po skręcie w prawo przejadą one zaledwie kilometr, po którym zawrócą i tymi samymi drogami, co pozostałe kategorie, udadzą się w stronę Ręboszewa, a następnie Chmielna. Trasa indywidualnej jazdy na czas juniorek będzie miała 15 kilometrów długości.

Poglądowy profil 23-kilometrowej rundy

Trasę indywidualnej jazdy na czas można znaleźć TUTAJ (juniorki).

Faworyci i faworytki

Elita mężczyzn

Głównymi faworytami zmagań elity mężczyzn będą broniący tytułu mistrza Polski Kamil Gradek (Vini Zabu), oraz Maciej Bodnar (BORA-hansgrohe). Więcej okazji do jazdy w czasówkach miał w tym sezonie Bodnar, który dwukrotnie meldował się w czołowej piętnastce etapów Giro d’Italia (w tej konkurencji). O wysokie miejsca mogą powalczyć też Łukasz Wiśniowski (Team Qhubeka ASSOS), Szymon Rekita (Voster ATS Team), Szymon Sajnok (Cofidis, Solutions Credits), Piotr Brożyna czy Adrian Kurek (HRE Mazowsze Serce Polski).

Elita kobiet

W rywalizacji kobiet koszulki będzie broniła Anna Plichta (Lotto Soudal Ladies). Jej najpoważniejszymi rywalkami wydają się być Marta Jaskulska (Liv Racing), Aurela Nerlo (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team), Agnieszka Skalniak-Sójka (MAT ATOM Deweloper Wrocław / Fundacja BB), Małgorzata Jasińska (Burgos Alimenta WCS) i Marta Lach (Ceratizit-WNT Pro Cycling).

Mężczyźni U23

Największymi faworytami do zwycięstwa wśród orlików będą ubiegłoroczni medaliści – Filip Maciejuk (Leopard Pro Cycling) oraz Damian Papierski (Voster ATS Team). Powalczyć z nimi mogą między innymi Mateusz Kostański (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) i Michał Gałka (Maloja Pushbikers).

Kobiety U23

O najwyższe lokaty w rywalizacji kobiet do lat 23. powalczyć mogą między innymi Marta Jaskulska (Liv Racing), Karolina Kumięga, Paulina Pastuszek (TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team), Wiktoria Polak, Dominika Włodarczyk i Karolina Stępień (MAT ATOM Deweloper Wrocław / Fundacja BB).

Juniorzy

Głównym faworytem wśród juniorów będzie prezentujący świetną formę w tym sezonie Mateusz Gajdulewicz z Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Groźni mogą być też zawodnicy UKS Copernicus-CCC-SMS Toruń – Igor Sęk, Dominik Ratajczak oraz Hubert Grygowski. Warto zwrócić też uwagę na Michałaa Pomorskiego (Warszawski Klub Kolarski) i Kacpra Gieryka (KTK Kalisz).

Juniorki

W ostatnich zmaganiach w indywidualnej jeździe na czas, z juniorek najlepiej radziła sobie Olga Wankiewicz z UKS Copernicus-CCC-SMS Toruń. O najwyższe lokaty powalczyć mogą też takie zawodniczki, jak Tamara Szalińska (UKS TFP Jedynka Kórnik), Malwina Mul (KLKS Azalia Brzóza Królewska) czy Maja Wróblewska (KK Ziemia Darłowska).

Tandemy

W rywalizacji tandemów warto zwrócić uwagę na takie pary, jak Tomasz Bala (pilot) – Adam Brzozowski, Kamil Kuczyński (pilot) – Denis Srokosz, Michał Ładosz (pilot) – Marcin Polak (KKT „Hetman” Lublin), Marcin Białobłocki (pilot) – Piotr Kołodziejczuk (OKS „Warmia i Mazury”) wśród mężczyzn, a także Agnieszka Sikora (pilot) – Karolina Rzepa (KSN „Łuczniczka” Bydgoszcz), Ewa Bańkowska (pilot) – Dominika Putyra (NTS Spectrumbike) czy Aleksandra Tecław (pilot) – Justyna Kiryła (KKT „Hetman” Lublin) wśród kobiet.

Program pierwszego dnia Mistrzostw Polski

09:50 – uroczyste otwarcie Mistrzostw (Chmielno)

10:00 – start Juniorek (15 km)

11:00 – start Juniorów (23 km)

11:30 – dekoracja Juniorek

12:00 – start Tandemów (23 km)

12:30 – start Elita K i U-23 kobiety (23km)

12:40 – dekoracja Juniorów

13:15 – dekoracja U-23 i elity kobiet, tandemy

15:30 – start Elity i U-23 mężczyzn (2x23km – 46 km)

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Mario
Mario

A co z transmisją w tv? Bardzo intetesująca impreza, której niestety nie zobaczymy? Chore…
Odbywają się także mistrostwa Francji i w eurosporcie jest transmisja live…
A co z Mistrzostwami Polski…?