fot. Getty Images Sport/ INEOS Grenadiers

Szwajcar Gino Mäder (Bahrain-Victorious) wygrał ósmy etap wyścigu Tour De Suisse. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej przypieczętował Ekwadorczyk Richard Carapaz (INEOS Grenadiers).

Ostatni, ósmy etap tegorocznej edycji wyścigu “dookoła Szwajcarii” liczył sobie niecałe 160-kilometrów. Na tym dystansie peleton pokona około 3500 metrów przewyższenia, na które złożą się trzy kategoryzowane podjazdy: Oberalppass (10,9 km, śr. 5,5%), Lukmanierpass / Passo del Lucomagno (15,8 km, śr. 5,4%) oraz Gotthardpass (13,1 km, śr. 6,7%), którego szczyt znajduje się zaledwie 16-kilometrów przed metą.

 

Po starcie na pierwszym podjeździe wielu kolarzy próbowało odjechać od peletonu. Ta sztuka ostatecznie udała się sporej grupie 15 zawodników. Byli to: Wout Poels, Herrman Pernsteiner (Bahrain Victorious), Dries Devenyns, Mauri Vansevenant (Deceuninck-QuickStep), Marc Soler, Sergio Samitier (Movistar), Omar Fraile (Astana-Premier Tech), Fabien Doubey (Total Direct Energie) Søren Kragh AndersenTiesj BenootAndreas Leknessund (Team DSM), David de la Cruz (UAE-Team Emirates), Antonio Nibali (Trek – Segafredo), Nans Peters (AG2R Citroën Team) oraz Stefan Küng (Groupama – FDJ).

80-kilometrów przed metą dwie minuty za tą grupą jechała trójka Szwajcarów: Marc Hirschi (UAE Team Emirates), Johan Jacobs (Movistar) i Michael Schär (AG2R Citroën Team). Natomiast peleton tracił do uciekinierów dwie i pół minuty. Grupa pościgowa została jednak wchłonięta przez grupę zasadniczą 68-kilometrów przed metą.

Niespodziewanie 40-kilometrów przed końcową kreską problemy w utrzymaniu się w czołowej grupie miał Holender Wout Poels. W tamtym momencie rywalizacji strata peletonu do ucieczki wynosiła około dwóch minut. Zaraz potem harcownicy zaczęli się dzielić. Na czele wykrystalizowała się czteroosobowa czołówka, w której znaleźli się: Dries Devenyns, Nans Peters, Tiesj Benoot i Andreas Leknessund. Chwilę później dojechał do nich jeszcze Austriak Herrman Pernsteiner.

Reszta uciekinierów dość szybko została wchłonięta przez peleton, który 29-kilometrów przed metą tracił do czołówki minutę i 20 sekund. Grupa zasadnicza topniała w oczach i 25-kilometrów przed finiszem pozostali na czele Pernsteiner i Benoot mieli nad nią tylko 30 sekund przewagi. Natomiast Leknessund, Devenyns i Peters zostali chwilę wcześniej wchłonięci przez peleton.

Gdy zaczęła się brukowa sekcja podjazdu Gotthardpass od kilku chwil tempo dyktowali kolarze zespołu INEOS Grenadiers. 21-kilometrów przed finiszem problemy z utrzymaniem koła Pernsteinera miał Tiesj Benoot. Belg został wchłonięty przez peleton, a Austriak sam pomknął w stronę mety. Mimo dobrej jazdy kolarz zespołu Bahrain-Victorious został doścignięty 19-kilometrów przed metą przez grupę liderów.

Następnie z czołówki po kilku próbach zdołał odjechać Michael Woods (Israel Start-Up Nation). Do Kanadyjczyka przeskoczył Mattia Cattaneo (Deceuninck-Quick-Step). Mimo kilku chwil wspólnej jazdy Włoch nie był w stanie jechać wraz z Woodsem i zawodnik ekipy Israel Start-Up Nation jechał sam w stronę mety.

Jednakże już na zjeździe z ostatniego podjazdu do Woodsa zdołał dojechać reprezentant gospodarzy Gino Mäder (Bahrain-Victorious). Ze stratą kilkunastu sekund jechała za wspomnianą dwójką grupa liderów, w której był Richard Carapaz (INEOS Grenadiers). Szwajcar z Kanadyjczykiem zgodnie współpracowali i to oni w dwójkowym sprincie rozstrzygnęli losy etapowego zwycięstwa.

W końcowym finiszu lepszy okazał się Gino Mäder (Bahrain-Victorious). Drugi był Michael Woods (Israel Start-Up Nation), a trzeci przyprowadzający na metę małą grupkę liderów – Mattia Cattaneo (Deceuninck-Quick-Step).

Triumf w klasyfikacji generalnej przypięczętował piąty na mecie Ekwadorczyk Richard Carapaz (INEOS Grenadiers).

Wyniki ósmego etapu Tour de Suisse 2021:

1 Gino Mäder (Swi) Bahrain Victorious 4:06:25
2 Michael Woods (Can) Israel Start-up Nation
3 Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:00:09
4 Eddie Dunbar (Irl) Ineos Grenadiers
5 Richard Carapaz (Ecu) Ineos Grenadiers
6 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
7 Rigoberto Uran (Col) EF Education-Nippo
8 Domenico Pozzovivo (Ita) Team Qhubeka Assos
9 Jakob Fuglsang (Den) Astana-Premier Tech
10 Maximilian Schachmann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:00:21
11 Neilson Powless (USA) EF Education-Nippo 0:00:44
12 Sam Oomen (Ned) Jumbo-Visma 0:00:46
13 Esteban Chaves Rubio (Col) Team BikeExchange 0:01:13
14 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Movistar Team 0:01:36
15 Pierre Latour (Fra) Total Direct Energie
16 Maxim Van Gils (Bel) Lotto Soudal
17 Héctor Carretero (Spa) Movistar Team
18 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain Victorious 0:01:38
19 Gavin Mannion (USA) Rally Cycling
20 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal 0:03:20
21 Xandro Meurisse (Bel) Alpecin-Fenix
22 Nans Peters (Fra) AG2R Citroën Team
23 Hugo Houle (Can) Astana-Premier Tech
24 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
25 Tiesj Benoot (Bel) Team DSM
26 Matteo Badilatti (Swi) Groupama-FDJ
27 Michael Matthews (Aus) Team BikeExchange 0:04:57
28 Ryan Gibbons (RSA) UAE Team Emirates
29 Bob Jungels (Lux) AG2R Citroën Team
30 Gijs Leemreize (Ned) Jumbo-Visma
31 Stefan De Bod (RSA) Astana-Premier Tech 0:05:03
32 Joel Suter (Swi) Switzerland 0:05:52
33 Ivan Garcia Cortina (Spa) Movistar Team
34 Michael Schär (Swi) AG2R Citroën Team 0:06:25
35 Rémy Rochas (Fra) Cofidis
36 Mike Teunissen (Ned) Jumbo-Visma
37 Roland Thalmann (Swi) Switzerland 0:06:28
38 Matteo Fabbro (Ita) Bora-Hansgrohe 0:06:30
39 Silvan Dillier (Swi) Alpecin-Fenix 0:07:37
40 Romain Combaud (Fra) Team DSM
41 Jonas Gregaard (Den) Astana-Premier Tech 0:07:41
42 Rohan Dennis (Aus) Ineos Grenadiers
43 Pavel Sivakov (Rus) Ineos Grenadiers
44 Victor de la Parte (Spa) Total Direct Energie
45 Johan Jacobs (Swi) Movistar Team
46 Mark Donovan (GBr) Team DSM
47 Stephen Williams (GBr) Bahrain Victorious
48 Sebastian Henao Gomez (Col) Ineos Grenadiers
49 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 0:10:24
50 Marc Hirschi (Swi) UAE Team Emirates
51 Rob Britton (Can) Rally Cycling
52 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-up Nation 0:10:55
53 Antwan Tolhoek (Ned) Jumbo-Visma 0:11:20
54 Tom Dumoulin (Ned) Jumbo-Visma
55 Thymen Arensman (Ned) Team DSM 0:11:59
56 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix
57 Joey Rosskopf (USA) Rally Cycling
58 Ben King (USA) Rally Cycling
59 Alex Howes (USA) EF Education-Nippo
60 Simon Clarke (Aus) Team Qhubeka Assos
61 Andreas Leknessund (Nor) Team DSM
62 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ
63 Mathias Frank (Swi) AG2R Citroën Team
64 Anton Palzer (Ger) Bora-Hansgrohe 0:14:04
65 Kilian Frankiny (Swi) Team Qhubeka Assos 0:14:32
66 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:15:02
67 Sergio Samitier Samitier (Spa) Movistar Team 0:15:36
68 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates
69 Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep
70 Jannik Steimle (Ger) Deceuninck-QuickStep
71 Jasha Sütterlin (Ger) Team DSM
72 David de la Cruz (Spa) UAE Team Emirates
73 Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie 0:17:15
74 Fabien Doubey (Fra) Total Direct Energie
75 Julien Simon (Fra) Total Direct Energie
76 Eros Capecchi (Ita) Bahrain Victorious
77 Antonio Nibali (Ita) Trek-Segafredo
78 Jonas Rutsch (Ger) EF Education-Nippo
79 Fred Wright (GBr) Bahrain Victorious
80 Kobe Goossens (Bel) Lotto Soudal
81 Damien Touze (Fra) AG2R Citroën Team
82 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R Citroën Team
83 Dion Smith (NZl) Team BikeExchange
84 Florian Vermeersch (Bel) Lotto Soudal 0:17:45
85 Floris De Tier (Bel) Alpecin-Fenix 0:19:20
86 Szymon Sajnok (Pol) Cofidis
87 Michał Gołaś (Pol) Ineos Grenadiers
88 Luke Rowe (GBr) Ineos Grenadiers
89 Wout Poels (Ned) Bahrain Victorious
90 Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo
91 Domen Novak (Slo) Bahrain Victorious
92 Marc Soler (Spa) Movistar Team
93 James Piccoli (Can) Israel Start-up Nation
94 Søren Kragh Andersen (Den) Team DSM
95 Nathan Van Hooydonck (Bel) Jumbo-Visma 0:21:32
96 Christoph Pfingsten (Ger) Jumbo-Visma
97 Mauri Vansevenant (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:22:04
98 Rick Zabel (Ger) Israel Start-up Nation 0:23:33
99 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
100 Tom Bohli (Swi) Cofidis
101 Connor Brown (NZl) Team Qhubeka Assos
102 Cyrille Thiery (Swi) Switzerland
103 Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe
104 André Greipel (Ger) Israel Start-up Nation
105 Kevin Kuhn (Swi) Switzerland
106 Lukas Ruegg (Swi) Switzerland
107 Stefan Bissegger (Swi) EF Education-Nippo
108 Juan Diego Alba Bolivar (Col) Movistar Team
109 Alexander Kamp (Den) Trek-Segafredo
110 Tom Scully (NZl) EF Education-Nippo
111 Andreas Stokbro (Den) Team Qhubeka Assos
112 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ
113 Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-up Nation
114 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
115 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
116 Jelle Wallays (Bel) Cofidis
117 Marc Sarreau (Fra) AG2R Citroën Team
118 Nickolas Zukowsky (Can) Rally Cycling
119 Jean-Pierre Drucker (Lux) Cofidis
120 Ruben Fernandez (Spa) Cofidis
121 Matthew Walls (GBr) Bora-Hansgrohe
122 John Degenkolb (Ger) Lotto Soudal
123 Claudio Imhof (Swi) Switzerland 0:25:18
124 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling
DNF Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
DNF Sep Vanmarcke (Bel) Israel Start-up Nation
DNF Omar Fraile Matarranz (Spa) Astana-Premier Tech
DNF Viktor Verschaeve (Bel) Lotto Soudal
DNF Kyle Murphy (USA) Rally Cycling
DNF Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana-Premier Tech
DNF Fabian Lienhard (Swi) Groupama-FDJ
DNF Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ
DNF Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ
DNF Nicholas Dlamini (RSA) Team Qhubeka Assos
DNF Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Qhubeka Assos
DNS Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep
DNS Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Richard Carapaz (Ecu) Ineos Grenadiers 24:44:01
2 Rigoberto Uran (Col) EF Education-Nippo 0:00:17
3 Jakob Fuglsang (Den) Astana-Premier Tech 0:01:15
4 Maximilian Schachmann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:01:19
5 Michael Woods (Can) Israel Start-up Nation 0:02:55
6 Domenico Pozzovivo (Ita) Team Qhubeka Assos 0:03:16
7 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:03:43
8 Sam Oomen (Ned) Jumbo-Visma 0:04:16
9 Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:04:39
10 Esteban Chaves Rubio (Col) Team BikeExchange 0:05:33
11 Pierre Latour (Fra) Total Direct Energie 0:06:11
12 Eddie Dunbar (Irl) Ineos Grenadiers 0:06:15
13 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Movistar Team 0:07:04
14 Neilson Powless (USA) EF Education-Nippo 0:07:54
15 Tiesj Benoot (Bel) Team DSM 0:09:22
16 Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo 0:10:41
17 Xandro Meurisse (Bel) Alpecin-Fenix 0:11:11
18 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain Victorious 0:12:22
19 Bob Jungels (Lux) AG2R Citroën Team 0:12:36
20 Andreas Kron (Den) Lotto Soudal 0:13:41
21 Victor de la Parte (Spa) Total Direct Energie 0:14:15
22 Matteo Fabbro (Ita) Bora-Hansgrohe 0:17:09
23 Andreas Leknessund (Nor) Team DSM 0:17:27
24 Stefan De Bod (RSA) Astana-Premier Tech 0:18:18
25 Antwan Tolhoek (Ned) Jumbo-Visma 0:19:25
26 Nans Peters (Fra) AG2R Citroën Team 0:19:37
27 Gino Mäder (Swi) Bahrain Victorious 0:21:21
28 Gijs Leemreize (Ned) Jumbo-Visma 0:21:35
29 Ryan Gibbons (RSA) UAE Team Emirates 0:22:09
30 Hugo Houle (Can) Astana-Premier Tech 0:23:16
31 Wout Poels (Ned) Bahrain Victorious 0:25:07
32 Michael Matthews (Aus) Team BikeExchange 0:25:43
33 Ivan Garcia Cortina (Spa) Movistar Team 0:27:43
34 Silvan Dillier (Swi) Alpecin-Fenix 0:27:49
35 Mike Teunissen (Ned) Jumbo-Visma 0:27:55
36 Marc Hirschi (Swi) UAE Team Emirates 0:29:02
37 Rohan Dennis (Aus) Ineos Grenadiers 0:30:01
38 Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates
39 Michael Schär (Swi) AG2R Citroën Team 0:32:04
40 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ 0:32:19
41 Tom Dumoulin (Ned) Jumbo-Visma 0:33:52
42 Roland Thalmann (Swi) Switzerland 0:33:59
43 Stephen Williams (GBr) Bahrain Victorious 0:35:07
44 Matteo Badilatti (Swi) Groupama-FDJ 0:35:45
45 Jonas Gregaard (Den) Astana-Premier Tech 0:35:46
46 Pavel Sivakov (Rus) Ineos Grenadiers 0:35:59
47 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:36:07
48 Mark Donovan (GBr) Team DSM 0:36:19
49 Anton Palzer (Ger) Bora-Hansgrohe 0:36:37
50 Maxim Van Gils (Bel) Lotto Soudal 0:37:12
51 Sebastian Henao Gomez (Col) Ineos Grenadiers 0:37:33
52 Gavin Mannion (USA) Rally Cycling 0:37:51
53 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 0:38:07
54 Ruben Fernandez (Spa) Cofidis 0:38:13
55 Thymen Arensman (Ned) Team DSM 0:39:47
56 Petr Vakoc (Cze) Alpecin-Fenix 0:40:19
57 Fred Wright (GBr) Bahrain Victorious 0:40:21
58 Guillaume Boivin (Can) Israel Start-up Nation 0:41:04
59 Héctor Carretero (Spa) Movistar Team 0:41:32
60 Kilian Frankiny (Swi) Team Qhubeka Assos 0:44:05
61 Sergio Samitier Samitier (Spa) Movistar Team 0:44:39
62 Julien Simon (Fra) Total Direct Energie 0:45:20
63 James Piccoli (Can) Israel Start-up Nation 0:45:21
64 Mauri Vansevenant (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:46:32
65 Jasha Sütterlin (Ger) Team DSM 0:47:24
66 David de la Cruz (Spa) UAE Team Emirates 0:49:32
67 Joey Rosskopf (USA) Rally Cycling 0:52:06
68 Romain Combaud (Fra) Team DSM 0:52:18
69 Søren Kragh Andersen (Den) Team DSM 0:54:27
70 Rémy Rochas (Fra) Cofidis 0:54:32
71 Joel Suter (Swi) Switzerland 0:54:44
72 Fabien Doubey (Fra) Total Direct Energie 0:55:01
73 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo 0:57:04
74 Simon Clarke (Aus) Team Qhubeka Assos 0:57:12
75 Christoph Pfingsten (Ger) Jumbo-Visma 0:57:17
76 Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:58:22
77 Ben King (USA) Rally Cycling 0:58:23
78 Rob Britton (Can) Rally Cycling 0:58:49
79 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:59:03
80 Nathan Van Hooydonck (Bel) Jumbo-Visma 1:01:43
81 Kobe Goossens (Bel) Lotto Soudal 1:02:39
82 Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo 1:02:44
83 Dion Smith (NZl) Team BikeExchange 1:03:18
84 Anthony Turgis (Fra) Total Direct Energie 1:03:32
85 Jannik Steimle (Ger) Deceuninck-QuickStep 1:03:54
86 Antonio Nibali (Ita) Trek-Segafredo 1:04:02
87 Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R Citroën Team 1:05:33
88 Florian Vermeersch (Bel) Lotto Soudal 1:05:39
89 Damien Touze (Fra) AG2R Citroën Team 1:05:40
90 Stefan Bissegger (Swi) EF Education-Nippo 1:06:11
91 Alexander Kamp (Den) Trek-Segafredo 1:08:35
92 Alex Howes (USA) EF Education-Nippo 1:09:46
93 Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-up Nation 1:10:59
94 Mathias Frank (Swi) AG2R Citroën Team 1:11:19
95 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 1:11:55
96 Johan Jacobs (Swi) Movistar Team 1:12:45
97 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ 1:13:41
98 Nickolas Zukowsky (Can) Rally Cycling 1:14:15
99 Andreas Stokbro (Den) Team Qhubeka Assos 1:14:23
100 Jean-Pierre Drucker (Lux) Cofidis 1:14:50
101 Domen Novak (Slo) Bahrain Victorious 1:18:30
102 Lukas Ruegg (Swi) Switzerland 1:19:21
103 John Degenkolb (Ger) Lotto Soudal 1:19:25
104 Marc Sarreau (Fra) AG2R Citroën Team 1:20:05
105 Jelle Wallays (Bel) Cofidis 1:20:14
106 Michał Gołaś (Pol) Ineos Grenadiers 1:20:19
107 Luke Rowe (GBr) Ineos Grenadiers 1:20:42
108 Jonas Rutsch (Ger) EF Education-Nippo 1:21:22
109 Eros Capecchi (Ita) Bahrain Victorious 1:22:21
110 Floris De Tier (Bel) Alpecin-Fenix 1:24:02
111 Cyrille Thiery (Swi) Switzerland 1:27:11
112 Kevin Kuhn (Swi) Switzerland 1:29:25
113 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 1:29:38
114 Claudio Imhof (Swi) Switzerland 1:29:47
115 Tom Scully (NZl) EF Education-Nippo 1:31:13
116 Rick Zabel (Ger) Israel Start-up Nation 1:32:06
117 Tom Bohli (Swi) Cofidis 1:33:40
118 André Greipel (Ger) Israel Start-up Nation 1:34:13
119 Matthew Walls (GBr) Bora-Hansgrohe 1:35:34
120 Juan Diego Alba Bolivar (Col) Movistar Team 1:37:39
121 Szymon Sajnok (Pol) Cofidis 1:39:33
122 Matteo Dal-Cin (Can) Rally Cycling 1:41:09
123 Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe 1:41:44
124 Connor Brown (NZl) Team Qhubeka Assos 1:44:48
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments