fot. Getty Images Sport

Belg Robbe Ghys (Sport Vlaanderen – Baloise) wygrał pierwszy etap tegorocznego wyścigu Baloise Belgium Tour. Liderem klasyfikacji generalnej dzięki bonifikatom uzyskanym na “złotym kilometrze” został drugi na mecie Remco Evenepoel (Deceuninck-Quick-Step).

Otwierający odcinek 91. edycji wyścigu “dookoła Belgii” liczył sobie 175-kilometrów. Znaczna część etapu z Beveren do Maarkedal była płaska jak stół. Jednakże ostatnie 50-kilometrów rywalizacji prowadziło na trzech rundach, na których znalazło się kilka topek i jeden krótki, brukowany podjazd – Berg Ten Houte.

Odjazd dnia na pierwszym etapie wyścigu Baloise Belgium Tour stworzyło w sumie ośmiu zawodników. Byli to: Tom Wirtgen (Bingoal-Wallonie Bruxelles), Robbe GhysArne Marit (Sport Vlaanderen – Baloise) Thijs Aerts (Baloise – Trek Lions), Gianni MarchandJulien Van Den Brande (Tarteletto – Isorex), Yoeri Havik oraz Jan-Willem van Schip (BEAT Cycling). Harcownicy 100-kilometrów przed metą mieli przewagę niecałych dwóch minut nad peletonem.

Grupa zasadnicza nieco w późniejszej fazie rywalizacji traciła do uciekinierów jeszcze więcej. 70-kilometrów przed końcową kreską odjazd dnia miała trzy i pół minuty przewagi nad resztą stawki. Sytuacja w wyścigu zaczęła się zmieniać, gdy kolarze zbliżali się do pagórkowatej sekcji etapu zlokalizowanej na rundach. Prym w grupie zasadniczej wiodła ekipa Deceuninck-Quick-Step, która konsekwentnie redukowała przewagę harcowników, którzy 35-kilometrów przed metą.

Natomiast chwilę później w peletonie pojawiły się ataki. Po kilku nieudanych próbach odjazdu od grupy zasadniczej zdołali się oderwać: Remco Evenepoel (Deceuninck-Quick-Step) oraz Victor Campenaerts (Qhubeka-ASSOS). Dwójka Belgów była najpierw w stanie dojechać do pozostałej czwórki uciekinierów w składzie: Ghys, Wirtgen, Marchand i Van Schip 22-kilometry przed metą.

W międzyczasie z peletonu atakował Philippe Gilbert (Lotto Soudal). Zaraz za bardzo doświadczonym Belgiem pojechał Włoch Davide Ballerini (Deceuninck-Quick-Step). W czołówce podczas pokonywania sekcji brukowej tempo znacznie podkręcił Remco Evenepoel. Wraz z nim jechali tylko: Campenaerts, Ghys i Marchand. Na tym samym odcinku chwilę później koła Philippe’a Gilberta nie był w stanie utrzymać Ballerini. Nie miało to jednak większego znaczenia, ponieważ kolarza Lotto Soudal w końcówce przedostatniego okrążenia dogonił mały peleton.

15-kilometrów przed końcową kreską czteroosobowa czołówka jechała na czele z przewagą wynoszącą ponad pół minuty nad grupą zasadniczą. Największą pracę z grona uciekających kolarzy wykonywał Remco Evenepoel, natomiast w peletonie na czele widzieliśmy kilku kolarzy grupy Alpecin-Fenix prowadzących pościg. Niespodziewanie 6000 metrów przed metą “odcięło prąd” Victorowi Campenaertsowi. Natomiast Robbe Ghys i Gianni Marchand utrzymywali tempo kolarza “Watahy”.

Na finałowym, brukowanym podjeździe Berg Ten Houte wszystko wskazywało na to, że trójką uciekających kolarzy zdoła między sobą rozstrzygnąć losy zwycięstwa etapowego. 1700 metrów przed metą ponowną próbę ataku z małego peletonu przeprowadził mistrz świata z Valkenburga – Gilbert.

Uciekającą trójka w końcowym finiszu rozstrzygnęła losy dzisiejszej rywalizacji. W sprincie najlepszy okazał się Robbe Ghys (Sport Vlaanderen – Baloise). Zaraz za swoim rodakiem na metę wpadł Remco Evenepoel (Deceuninck-Quick-Step), a trzeci był kolejny z Belgów – Gianni Marchand (Tarteletto – Isorex). 

Nie dzisiejszy zwycięzca, a kolarz “Watahy” – Remco Evenepoel został pierwszym liderem klasyfikacji generalnej. Wpływ na to miały uzyskane przez 21-latka cenne sekundy podczas “złotego kilometra”.

Wyniki pierwszego etapu Baloise Belgium Tour 2021 (Top 10):

1 Robbie Ghys (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 4:05:15
2 Remco Evenepoel (Be) Deceuninck-QuickStep)
3 Gianni Marchand (Bel) Tartoletto-Isorex
4 Jasper Philipsen (Bel) Alpecin-Fenix 0:00:28
5 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
6 Toon Aerts (Bel) Baloise-Trek Lions
7 Ide Schelling (Ned) Bora-Hansgrohe
8 Boy Van Poppel (Ned) Intermarche-Wanty Gobert
9 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels p/b KTM
10 Pascal Eennkhoorn (Ned) Jumbo-Visma

Klasyfikacja generalna:

1 Remco Evenepoel (Be) Deceuninck-QuickStep) 4:05:00
2 Robbie Ghys (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:00:05
3 Gianni Marchand (Bel) Tartoletto-Isorex 0:00:08
4 Jasper Philipsen (Bel) Alpecin-Fenix 0:00:28
5 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
6 Toon Aerts (Bel) Baloise-Trek Lions
7 Ide Schelling (Ned) Bora-Hansgrohe
8 Boy Van Poppel (Ned) Intermarche-Wanty Gobert
9 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels p/b KTM
10 Pascal Eennkhoorn (Ned) Jumbo-Visma
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
slav
slav

Campenaerts zlapal skurcz