fot. Szymon Gruchalski Cycling

Marijn van den Berg (Holandia) był najszybszy na pierwszym etapie ORLEN Wyścigu Narodów.

Dziś rozpoczęła się trzecia edycja ORLEN Wyścigu Narodów, który wchodzi w skład Pucharu Narodów dla kolarzy do 23. lat. Ponad 140-kilometrowy etap rozpoczynał się i kończył w Białymstoku. Trasa była lekko pofałdowana, a w końcówce kolarze rywalizowali na trzech 5-kilometrowych rundach w centrum miasta.

W wyścigu startują cztery polskie drużyny – reprezentacja narodowa oraz TC Chrobry Scott Głogów, KK Tarnovia Tarnowo Podgórne i GKS Cartusia w Kartuzach.

W pierwszej części etapu tempo peletonu było wysokie i, pomimo wielu akcji, kolarzom nie udało się uformować żadnej ucieczki. Na 55 kilometrów do mety rozpoczęły się ataki. Od peletonu próbowali oderwać się między innymi kolarze reprezentacji Polski, TC Chrobry Scott Głogów, Holendrzy, Niemcy, a także Włosi. Peleton nie odpuszczał jednak żadnej akcji.

Około 38 kilometrów przed metą z grupy zaatakował Hiszpan Xabier Mikel Azparren. Przez chwilę utrzymywał się kilka sekund przed peletonem, ale niedługo potem został odpuszczony i jego przewaga wzrosła do minuty. Samotnego uciekiniera w peletonie kontrolowali bardzo mocni Holendrzy.

Do utrzymującego się na czele Azparrena próbowali przeskoczyć William Junior Lecerf (Belgia) i Jacques Lebreton (Francja). Duet przez kilkanaście kilometrów „wisiał” między atakującym Hiszpanem i peletonem. Gdy grupa była już bardzo blisko dwójki kolarzy, od Lebretona oderwał się Lecerf, jednak chwilę później, za sprawą pracy reprezentacji Holandii, został złapany. Tuż po doścignięciu Belga w peletonie doszło do kraksy, w której ucierpiało wielu zawodników.

W międzyczasie przewaga jadącego na czele Xabiera Mikela Azparrena szybko zaczęła maleć. Hiszpan został wchłonięty przez grupę jeszcze przed wjazdem na rundę w Białymstoku. Na pętli, za względu na jej techniczną trasę i wysokie tempo, peleton znacznie się rozciągnął.

O zwycięstwie zadecydował finisz z dużej grupy, w którym najszybszy był Marijn van den Berg z reprezentacji Holandii. Drugie miejsce zajął Kim Heiduk z Niemiec, a trzeci był Czech Pavel Bittner.

Całe wyniki pierwszego etapu dostępne są pod tym linkiem.

Wyniki pierwszego etapu ORLEN Wyścig Narodów 2021 (Top 10):

1 Marijn van den Berg Netherlands 2:59:11
2 Kim Heiduk Germany ,,
3 Pavel Bittner Czech Republic ,,
4 Alex Vogel Switzerland ,,
5 Tord Gudmestad Norway ,,
6 Johannes Hodapp Germany ,,
7 Luca Coati Italy ,,
8 Mick Van Dijke Netherlands ,,
9 Jakub Ťoupalík Czech Republic ,,
10 Sakarias Koller Løland Norway ,,
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments