fot. SD Worx

Aktualna mistrzyni świata Anna Van der Breggen wygrała wymagający wyścig o Wielką Nagrodę Eibaru (1.1). Holenderka “na solo” wjechała na metę usytuowaną na słynnym podjeździe Santuario de Arrate. Druga finiszowała inna znakomita zawodniczka Annemiek Van Vleuten (Movistar), zaś na najniższym stopniu podium stanęła równie wspaniała Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo). 

W niedzielę w Kraju Basków odbył się stosunkowo dobrze obsadzony wyścig kobiet Gran Premio Ciudad de Eibar, w którym wystartowały dwie Polki: mistrzyni Polski Marta Lach (Ceratizit-WNT Pro Cycling) oraz Małgorzata Jasińska (Women Cycling Team). Zawodniczki ścigały się wokół miasta Eibar, a do pokonania miały w sumie 117 kilometrów i trzy górskie premie, w tym finałowy podjazd na Arrate. Rywalizację utrudniały opady deszczu.

 

 

Pomimo wielu ataków od początku wyścigu, peleton pozostał razem aż do pierwszej premii górskiej trzeciej kategorii – Alto Udana. Tam odjechało 9 zawodniczek, ale szybko zostały doścignięte.

Następnie zawiązała się wreszcie dziesięcioosobowa ucieczka w składzie: Sheyla Gutiérrez (Movistar Team), Laura Tomasi (Alé BTC Ljubljana), Hannah Barnes (Canyon-SRAM), Clara Copponi (FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope), Arianna Fidanza (Team BikeExchange), Karol-Ann Canuel (Team SD Worx), Trixi Worrack (Trek-Segafredo), Gladys Verhulst (Team Arkéa), Laura Asencio (Ceratizit-WNT) oraz Vita Heine (Massi-Tactic). Maksymalna przewaga tych zawodniczek sięgnęła przeszło trzech minut.

Wstępna selekcja, podczas której zostały oddzielone zawodniczki mające szansę na zwycięstwo, dokonała się na premii górskiej drugiej kategorii Puerto de Udana. Tam z peletonu zaatakowała Katrine Aalerud z Movistaru, w wyniku czego przewaga ucieczki spadła do zaledwie minuty. 19 kilometrów przed metą akcji ofensywnej spróbowała jeszcze Agnieta Francke (Team Farto-BTC) i pociągnęła za sobą cztery inne zawodniczki, ale ostatecznie wszystkie te akcje nie uzyskały powodzenia.

Peleton na poważnie wziął się do pracy po przekroczeniu baneru oznajmiającego, że do mety pozostało 10 kilometrów. Ostatecznie wszystkie ataki zostały skasowane dwa kilometry później.

Na Arrate jako pierwsza zaatakowała Van Vleuten, za którą były w stanie pojechać tylko Anna Van der Breggen oraz Elisa Longo Borghini. Te trzy mocne i utytułowane zawodniczki niezbyt dobrze ze sobą współpracowały, co spowodowało, że dojechało do nich osiem kolejnych. W odpowiedzi na to, atak ponowiła Van Vleuten, choć nieco później zabrakło jej mocy i decydujący cios 3 kilometry przed metą zadała mistrzyni świata. Van der Breggen utrzymała swoją przewagę na fałszywym płaskim i lekkim zjeździe na Arrate znanym z Vuelta al Pais Vasco i samotnie przekroczyła linię mety z wynoszącą 15 sekund przewagą nad liderką Movistaru. Sprint po czwarte miejsce wygrała Lucinda Brand z Trek-Segafredo.

fot. Movistar

20. była Marta Lach, zaś 75. Gosia Jasińska.

Wyniki wyścigu:

1 Anna van der Breggen (Ned) Team SD Worx 3:06:16
2 Annemiek van Vleuten (Ned) Movistar Team Women 0:00:16
3 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek-Segafredo 0:00:42
4 Lucinda Brand (Ned) Trek-Segafredo 0:01:06
5 Mikayla Harvey (NZl) Canyon-SRAM Racing
6 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Team BikeExchange
7 Erica Magnaldi (Ita) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team
8 Eider Merino Cortazar (Spa) A.R. Monex Women’s Pro Cycling Team
9 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
10 Amanda Spratt (Aus) Team BikeExchange 0:01:10
11 Anna Shackley (GBr) Team SD Worx 0:01:16
12 Arlenis Sierra Canadilla (Cub) A.R. Monex Women’s Pro Cycling Team 0:01:39
13 Katrine Aalerud (Nor) Movistar Team Women
14 Urska Zigart (Slo) Team BikeExchange
15 Tatiana Guderzo (Ita) Ale’ BTC Ljubljana
16 Omer Shapira (Isr) Canyon-SRAM Racing 0:02:10
17 Barbara Malcotti (Ita) Valcar-Travel & Service 0:02:43
18 Anastasiia Chursina (Rus) Ale’ BTC Ljubljana 0:02:49
19 Petra Stiasny (Swi) Cogeas Mettler Look
20 Marta Lach (Pol) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team 0:02:52
21 Kathrin Hammes (Ger) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team
22 Sandra Levenez (Fra) Arkea Pro Cycling Team
23 Victorie Guilman (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
24 Vita Heine (Nor) Massi Tactic Women Team
25 Catalina Anais Soto Campos (Chi) NXTG Racing 0:02:57
26 Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) A.R. Monex Women’s Pro Cycling Team 0:02:59
27 Nadia Quagliotto (Ita) BePink 0:03:02
28 Olivia Baril (Can) Massi Tactic Women Team 0:03:16
29 Léa Curinier (Fra) Arkea Pro Cycling Team
30 Debora Silvestri (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:03:28
31 Olha Kulynych (Ukr) Doltcini-Van Eyck-Proximus Continental Team 0:03:30
32 Aranza Villalon Sanchez (Chi) Chile)
33 Paula Patiño Bedoya (Col) Movistar Team Women
34 Alice Maria Arzuffi (Ita) Valcar-Travel & Service
35 Katie Clouse (USA) Rally Cycling
36 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Team SD Worx 0:03:55
37 Gladys Verhulst (Fra) Arkea Pro Cycling Team
38 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:04:04
39 Morgane Coston (Fra) Macogep Tornatech Girondins de Bordeaux
40 Clara Koppenburg (Ger) Rally Cycling 0:04:30
41 Caroline Baur (Swi) Instafund Racing 0:04:32
42 Ines Cantera Carrasco (Spa) Sopela Women’s Team
43 Elizabeth Holden (GBr) Bizkaia-Durango
44 Rotem Gafinovitz (Isr) Instafund Racing
45 Melanie Maurer (Swi) Stade Rochelais Charente- Maritime Women Cycling 0:04:37
46 Patricia Ortega Ruiz (Spa) Massi Tactic Women Team 0:04:39
47 Mercedes Carmona Ramos (Spa) Bizkaia-Durango
48 Karol-Ann Canuel (Can) Team SD Worx 0:04:41
49 Christina Schweinberger (Aut) Doltcini-Van Eyck-Proximus Continental Team 0:04:47
50 Martina Moreno Monteys (Spa) Massi Tactic Women Team 0:04:58
51 India Grangier (Fra) Stade Rochelais Charente- Maritime Women Cycling 0:05:03
52 Ella Harris (NZl) Canyon-SRAM Racing 0:05:04
53 Clara Copponi (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:05:24
54 Nofar Maoz (Isr) Women Cycling Sport
55 Michaela Drummond (NZl) BePink 0:05:29
56 Pauline Allin (Fra) Arkea Pro Cycling Team 0:05:32
57 Isabella Bertold (Can) Instafund Racing
58 Idoia Eraso Lasa (Spa) Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi 0:06:02
59 Alicia Gonzalez Blanco (Spa) Movistar Team Women
60 Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) Movistar Team Women
61 Arianna Fidanza (Ita) Team BikeExchange
62 Hannah Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing
63 Nicole Steigenga (Ned) Doltcini-Van Eyck-Proximus Continental Team
64 Amandine Fouquenet (Fra) Arkea Pro Cycling Team 0:06:09
65 Spela Kern (Slo) Massi Tactic Women Team 0:06:11
66 Anna Baidak (Rus) Eneicat-RBH Global-Martin Villa
67 Nathalie Eklund (Swe) GT Krush Tunap Pro Cycling
68 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing
69 Marissa Baks (Ned) GT Krush Tunap Pro Cycling 0:06:13
70 Aida Nuño Palacio (Spa) Rio Miera – Cantabria Deporte 0:06:53
71 Paula Villalon Sanchez (Chi) Chile
72 Sofia Rodriguez Revert (Spa) Sopela Women’s Team
73 Shirin van Anrooij (Ned) Trek-Segafredo 0:07:11
74 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo
75 Malgorzata Jasinska (Pol) Women Cycling Sport 0:07:13
76 Amber Aernouts (Bel) Doltcini-Van Eyck-Proximus Continental Team
77 Elena Cecchini (Ita) Team SD Worx 0:07:34
78 Marta Bastianelli (Ita) Ale’ BTC Ljubljana
79 Lara Vieceli (Ita) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team
80 Vera Looser (Nam) Instafund Racing
81 Silvia Zanardi (Ita) BePink
82 Laura Tomasi (Ita) Ale’ BTC Ljubljana
83 Matilde Vitillo (Ita) BePink
84 Giorgia Bariani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
85 Laura Asencio (Fra) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team
86 Noemie Abgrall (Fra) Stade Rochelais Charente- Maritime Women Cycling
87 Sara Poidevin (Can) Rally Cycling
88 Sandra Alonso Dominguez (Spa) Bizkaia-Durango
89 Agnieta Francke (Ned) Team Farto-BTC
90 Luce Bourbeau (Can) Macogep Tornatech Girondins de Bordeaux 0:08:07
91 Rachel Langdon (GBr) Instafund Racing 0:08:08
92 Melissa Maia (Por) Team Farto-BTC 0:08:11
93 Nicole Hanselmann (Swi) Women Cycling Sport 0:08:41
94 Gulnaz Khatuntseva (Rus) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 0:08:52
95 Ariana Gilabert Vilaplana (Spa) Bizkaia-Durango 0:08:54
96 Isabel Martin Martin (Spa) Rio Miera – Cantabria Deporte 0:09:12
97 Nerea Nuño Iglesias (Spa) Rio Miera – Cantabria Deporte
98 Janneke Ensing (Ned) Team BikeExchange 0:09:15
99 Alice Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing 0:09:18
100 Lucie Liboreau (Fra) Macogep Tornatech Girondins de Bordeaux 0:09:25
101 Gaia Masetti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:09:54
102 Vania Canvelli (Ita) BePink
103 Henrietta Colborne (GBr) GT Krush Tunap Pro Cycling 0:09:58
104 Tamara Dronova (Rus) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team 0:10:05
105 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar-Travel & Service 0:10:13
106 Kathrin Schweinberger (Aut) Doltcini-Van Eyck-Proximus Continental Team
107 Trixi Worrack (Ger) Trek-Segafredo 0:10:17
108 Paola Muñoz Grandon (Chi) Chile 0:10:51
109 Moniek Tenniglo (Ned) Team BikeExchange 0:10:54
110 Amaia Lartitegi Ormazabal (Spa) Bizkaia-Durango
111 Melissa Van Neck (Cze) GT Krush Tunap Pro Cycling 0:11:18
112 Callie Swan (Can) Macogep Tornatech Girondins de Bordeaux 0:11:44
113 Eva Anguela Yaguez (Spa) Rio Miera – Cantabria Deporte
114 Giorgia Vettorello (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
115 Ziortza Isasi Cristobal (Spa) Eneicat-RBH Global-Martin Villa 0:12:08
116 Inez Beijer (Ned) GT Krush Tunap Pro Cycling 0:12:11
117 Lauretta Hanson (Aus) Trek-Segafredo 0:12:51
118 Silvia Magri (Ita) Valcar-Travel & Service
119 Kerry Jonker (RSA) Macogep Tornatech Girondins de Bordeaux 0:15:46
120 Lotta Henttala (Fin) Ceratizit-WNT Pro Cycling Team 0:19:45
DNF Sara Martin Martin (Spa) Movistar Team Women
DNF Sophie Wright (GBr) Ale’ BTC Ljubljana
DNF Marta Cavalli (Ita) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
DNF Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
DNF Mariia Miliaeva (Rus) A.R. Monex Women’s Pro Cycling Team
DNF Andrea Ramírez Fregoso (Mex) A.R. Monex Women’s Pro Cycling Team
DNF Greta Richioud (Fra) Arkea Pro Cycling Team
DNF Nora Jencusová (Svk) BePink
DNF Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Bizkaia-Durango
DNF Aigul Gareeva (Rus) Cogeas Mettler Look Pro Cycling Team
DNF Olga Zabelinskaya (Uzb) Cogeas Mettler Look
DNF Minke Bakker (Ned) Doltcini-Van Eyck-Proximus Continental Team
DNF Varvara Fasoi (Gre) Eneicat-RBH Global-Martin Villa
DNF Maria Tobias Espinosa (Mex) Eneicat-RBH Global-Martin Villa
DNF Daniek Hengeveld (Ned) GT Krush Tunap Pro Cycling
DNF Irantzu Beloki Arcelus (Spa) Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi
DNF Elena Cuenca Salazar (Spa) Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi
DNF Usoa Ostolaza Zabala (Spa) Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi
DNF Ainhize Barrainkua Agirre (Spa) Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi
DNF Garazi Estevez Guede (Spa) Laboral Kutxa-Fundacion Euskadi
DNF Balladyne Tritsch (Fra) Macogep Tornatech Girondins de Bordeaux
DNF Emma Grant (GBr) Massi Tactic Women Team
DNF Krista Doebel-Hickok (USA) Rally Cycling
DNF Heidi Franz (USA) Rally Cycling
DNF Holly Breck (USA) Rally Cycling
DNF Alba Leonardo Sanchez (Esp) Rio Miera – Cantabria Deporte
DNF Paula Diaz Lopez (Esp) Rio Miera – Cantabria Deporte
DNF Emma Ortiz Bonilla (Spa) Sopela Women’s Team
DNF Claire Steels (GBr) Sopela Women’s Team
DNF Naia Amondarain Gaztañaga (Spa) Sopela Women’s Team
DNF Severine Eraud (Fra) Stade Rochelais Charente- Maritime Women Cycling
DNF Manon Souyris (Fra) Stade Rochelais Charente- Maritime Women Cycling
DNF Noemi Rüegg (Swi) Stade Rochelais Charente- Maritime Women Cycling
DNF Enara Lopez Gallastegi (Spa) Team Farto-BTC
DNF Diana Pedrosa (Por) Team Farto-BTC
DNF Liliana Jesus (Por) Team Farto-BTC
DNF Sandra Moral Ventosinos (Spa) Team Farto-BTC
DNF Elisa Dalla Valle (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Elena Pirrone (Ita) Valcar-Travel & Service
DNF Margaux Vigie (Fra) Valcar-Travel & Service
DNF Alessia Vigilia (Ita) Women Cycling Sport
DNF Tereza Neumanová (Cze) Women Cycling Sport
DNF Sara Cueto Vega (Spa) Women Cycling Sport
DNF Karla Vallejos Puchi (Chi) Chile
DNF Daniela Andrea Guajardo Cornejo (Chi) Chile
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments