Foto: Boels Dolmans Cycling Team

Dyrektor wyścigu Tour de France Christian Prudhomme potwierdził w rozmowie z dziennikiem „The Guardian”, że w 2022 roku odbędzie się pierwsza edycja nowego wyścigu Tour de France dla kobiet, który najprawdopodobniej będzie nazywał się Tour de France Femmes. Szczegóły dotyczące trasy mają być znane w październiku. 

Wraz z ekspansją kobiecego kolarstwa coraz mocniej słychać głosy o potrzebie stworzenia Tour de France dla kobiet. Taki wyścig istniał w latach 1984-1989, ale upadł z powodu problemów finansowych. Teraz Christian Prudhomme ogłosił wyczekiwaną od dawna decyzję.

– To pewne, że wyścig Tour de France kobiet odbędzie się w przyszłym roku. Gdyby nie pandemia, ale przede wszystkim IO w Tokio, mógłby rozpocząć się już w tym sezonie. Nie chcieliśmy jednak tak robić z tego powodu, że większość dobrych zawodniczek pojedzie na igrzyska. Jednak decyzja zapadła – Tour de France Femmes odbędzie się w 2022 roku i wystartuje zaraz po męskiej edycji wyścigu

– powiedział Christian Prudhomme.

Według informacji portalu Cyclingnews wyścig ma rozpocząć się ostatniego dnia Tour de France mężczyzn i liczyć osiem etapów. Trasa nie będzie kopiowała wyścigu mężczyzn, a jej zadaniem będzie raczej sprzyjanie charakterystyce kobiecego kolarstwa i powodowanie dalszego rozwoju dyscypliny.

– Kolarstwo mężczyzn znajduje się na wysokim poziomie. Organizowanie wyścigu mężczyzn jest trudniejsze, ponieważ wciąż musisz szukać jeszcze bardziej stromych podjazdów. Zaś w przypadku wyścigów dla kobiet jest nieco łatwiej – nie musisz szukać gór z 50-procentowym nachyleniem, ponieważ kobiece kolarstwo jest mniej kontrolowane. Mogę powiedzieć, że w trasie [Tour de France Femmes] będą zawierały się zarówno pierwiastki przeszłości, jak i teraźniejszości

– wyjaśnił Prudhomme.

Zwyciężczynią pierwszej edycji Tour de France kobiet była Amerykanka Marianne Martin. Za organizację wyścigu odpowiadała Société du Tour de France, która w 1992 roku przekształciła się w ASO. Ponadto we Francji odbywały się takie wyścigi etapowe dla kobiet jak Tour Cycliste Féminin, który później zmienił nazwę na Boucle Fémenine Internationale, jednak zakończył swoje istnienie w 2009 roku.

Obecnie odbywa się jednodniowy wyścigu La Course by Le Tour de France, który mimo powstania Tour de France Femmes ma kontynuować swoją obecność w kobiecym kalendarzu.

Poprzedni artykułHRE Investements sponsorem tytularnym Mazowsze Serce Polski
Następny artykułPrezentacja trasy ORLEN Wyścigu Narodów w Białymstoku
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Zenobiusz
Zenobiusz

Najważniejsze by nagrody były w tej samej wysokości.
Niezależnie od długości i trudności etapów, oglądalności na trasie i w tv.
Mają być równe.
Bo tak!