fot. Mazowsze Serce Polski

Kolarzy Mazowsze Serce Polski czeka kolejne wyzwanie – wyścig Tour de Hongrie (2.1) to pierwszy tegoroczne starcie kolarzy Dariusza Banaszka z ekipami WorldTeams. 

Tour de Hongrie rozpoczyna się już jutro (12 maja), a kolarze rywalizować będą na trasie 5 etapów – zmagania rozpocznie 173-kilometrowy odcinek z miejscowości Siofok do Kaposvaru. Na kolarzy czekają trzy premie lotne, a także jedna premia górska trzeciej kategorii. Charakterystyka etapu powinna jednak odpowiadać sprinterom.

Drugi etap jest najdłuższy, bo liczy 183 kilometry – rozpoczyna się w  miejscowości Balatonfured i rozpoczyna od 4-kilometrowego podjazdu zwieńczonego premią górską trzeciej kategorii, łącznie premie górskie są dwie, a lotne trzy. Cały etap prowadzi przez pagórkowaty teren, a meta znajduje się na 2-procentowym wzniesieniu.

Kolejny odcinek liczy 142 kilometry i rozpoczyna się od 15-kilometrowego podjazdu o średnim nachyleniu powyżej 3% – po drodze czekają na kolarzy dwie premie górskie trzeciej kategorii (druga na podjeździe o długości 1100 metrów, o średnim nachyleniu dochodzącym do 10%), a także dwie premie lotne. Dojazd do linii mety jest jednak płaski.

Miano królewskiego nosi etap czwarty – na którym kolarze zmagać się będą z dwoma podjazdami – pierwszym niespełna 9-kilometrowym o średnim nachyleniu dochodzącym do 5%, drugi natomiast o długości 12 kilometrów ze średnim nachyleniem około 6%. Wzniesienie to prowadzi bezpośrednio na metę.

Wyścig zakończy 93-kilometrowy etap po Budapeszcie – peleton rywalizować będzie na jedenastu okrążeniach w centrum miasta. Na mecie o skalp etapowy powalczą sprinterzy, a po drodze rozegrane zostaną trzy lotne finisze.

Na start Tour de Hongrie zawita aż osiem drużyn WorldTeams – Team Jumbo-Visma, Team DSM, Bora-hansgroheTrek Segafedo, Astana Premier-Tech, Team BikeExchange, Bahrain – Victorious oraz Israel StartUp Nation.

Cieszymy się, że dostaliśmy okazję rywalizowania z najlepszymi ekipami świata – swoją klasę pokazaliśmy już w walce z drużynami ProTeams, teraz czas na WorldTeams. Chcemy się uczyć ścigania z najlepszymi, ale nie składamy broni i z pewnością nie jedziemy tylko po naukę – będziemy walczyć i spróbujemy po raz kolejny udowodnić swoją wartość 

– mówi Dariusz Banaszek.

Skład drużyny Mazowsze Serce Polski na Tour de Hongrie 2021:

 Mihkel Raim (zwycięzca Tour de Hongrie 2016), Piotr Brożyna, Paweł Bernas, Alan Banaszek, Norbert Banaszek, Adrian Kurek.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments