fot. INEOS Grenadiers/Getty Images Sports

Filippo Ganna z INEOS Grenadiers był najszybszy w indywidualnej jeździe na czas i, podobnie jak przed rokiem, został pierwszym liderem wyścigu.

Tegoroczną edycję Giro d’Italia otworzyła niespełna 9-kilometrowa, płaska indywidualna jazda na czas w Turynie. Na trasie ulokowany został jeden pomiar czasu – 3,8 kilometra po starcie.

Jako pierwszy z rampy startowej ruszył Filippo Tagliani (Androni Giocattoli – Sidermec), jednak nie był on pierwszym kolarzem, który przekroczył linię mety, bowiem na ostatnich metrach wyprzedził go David Dekker z Team Jumbo-Visma (9:20). Holender nie zdążył jeszcze usiąść na “gorącym krześle”, a już został pokonany przez Victora Campenaertsa (Team Qhubeka ASSOS), który był szybszy o niespełna sekundę.

Rekordzistę świata w jeździe godzinnej na prowadzeniu dość szybko zmienił Roger Kluge (Lotto Soudal; 9:17), którego po chwili wyprzedził Jonathan Castroviejo (INEOS Grenadiers; 9:15). Dobry wynik uzyskali też Nelson Oliveira (Movistar Team; 9:17) czy Alessandro De Marchi (Israel Start-Up Nation; 9:18), jednak żaden z nich nie wyprzedził prowadzącego Jonathana Castroviejo.

Udało się to dopiero Matthiasowi Braendle (Israel Start-Up Nation), który pokonał trasę w czasie 9:10. Chwilę po godzinie 15 na rampie startowej pojawili się pierwsi faworyci wyścigu – Aleksandr Vlasov (Astana – Premier Tech) i Vincenzo Nibali (Trek-Segafredo). Do prowadzącego Matthiasa Braendle stracili oni odpowiednio 2 i 18 sekund.

Austriaka z prowadzenia zepchnął Tobias Foss (Team Jumbo-Visma), który uzyskał czas 9:00. Po chwili dwóch kolarzy rozdzielił Remi Cavagna (Deceuninck – Quick Step; 9:05). Fossa po kilkunastu minutach wyprzedzić zdołał jego drużynowy kolega – Edoardo Affini (8:57). Przyzwoicie zaprezentowali się też lider EF Education-NIPPO – Hugh Carthy (9:25) oraz Pavel Sivakov z INEOS Grenadiers (9:21).

W międzyczasie do czołowej dziesiątki z wynikiem 9:15 wskoczył wicemistrz Polski w indywidualnej jeździe na czas – Maciej Bodnar (BORA-hansgrohe). Przez kilkanaście minut sytuacja w czołówce nie ulegała żadnym zmianom. Później bardzo dobre czasy uzyskali Jos van Emden (Team Jumbo-Visma; 9:06) i Max Walscheid (Team Qhubeka ASSOS; 9:07).

Tymczasem świetny wynik osiągnął Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step), który linię mety przeciął z trzecim czasem – 9:05. Po Portugalczyku swoje próby zakończyli też inni zawodnicy celujący w klasyfikację generalną: Egan Bernal (INEOS Grenadiers; 9:26), Simon Yates (Team BikeExchange; 9:25), Dan Martin (Israel Start-Up Nation; 9:44) oraz Jai Hindley (Team DSM; 9:33), George Bennett (Team Jumbo-Visma; 9:28) i Emanuel Buchmann (BORA-hansgrohe; 9:43).

Przed godziną 17.00 z rampy startowej ruszyli Marc Soler (Movistar Team) oraz dwóch wielkich faworytów do zwycięstwa na dzisiejszym etapie – Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick Step) i Filippo Ganna (INEOS Grenadiers). Mocniej wystartował mistrz świata, który pierwsze 3,8 kilometra pokonał prawie dwie sekundy szybciej od prowadzącego Edoardo Affiniego. W drugiej części trasy podkręcił tempo i ukończył etap z wynikiem 8:47. Remco Evenepoel przeciął linię mety z czasem 9:06, a Marc Soler przejechał 8,6 kilometra w 9 minut i 29 sekund.

Było już niemal pewne, że po dzisiejszym etapie różową koszulkę lidera założy Filippo Ganna. Po Włochu jechali jeszcze dwaj kolarze mający w planach walkę o klasyfikację generalną – Mikel Landa (Bahrain – Victorious; 9:36) i Romain Bardet (Team DSM; 9:39).

Ostatecznie zwyciężył Filippo Ganna przed Edoardo Affinim i Tobiasem Fossem. Piętnaste miejsce zajął Maciej Bodnar, który był najlepszy z Polaków.

Wyniki pierwszego etapu Giro d’Italia i klasyfikacja generalna:

1 GANNA Filippo INEOS Grenadiers 0:08:47 58.748
2 AFFINI Edoardo Team Jumbo-Visma 0:10 57.654
3 FOSS Tobias Team Jumbo-Visma 0:13 57.333
4 ALMEIDA João Deceuninck – Quick Step 0:17 56.912
5 CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step 0:18 56.807
6 VAN EMDEN Jos Team Jumbo-Visma ,, 56.807
7 EVENEPOEL Remco Deceuninck – Quick Step 0:19 56.703
8 WALSCHEID Max Team Qhubeka ASSOS ,, 56.703
9 BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation 0:22 56.393
10 MOSCON Gianni INEOS Grenadiers 0:23 56.291
11 VLASOV Aleksandr Astana – Premier Tech 0:24 56.189
12 BETTIOL Alberto EF Education – Nippo 0:26 55.986
13 CASTROVIEJO Jonathan INEOS Grenadiers 0:27 55.884
14 DOWSETT Alex Israel Start-Up Nation ,, 55.884
15 BODNAR Maciej BORA – hansgrohe 0:28 55.784
16 OLIVEIRA Nelson Movistar Team 0:29 55.683
17 ULISSI Diego UAE-Team Emirates ,, 55.683
18 KLUGE Roger Lotto Soudal 0:30 55.583
19 DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation ,, 55.583
20 FELLINE Fabio Astana – Premier Tech 0:31 55.484
21 POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka ASSOS ,, 55.484
22 CONTI Valerio UAE-Team Emirates ,, 55.484
23 TRATNIK Jan Bahrain – Victorious 0:32 55.385
24 CAMPENAERTS Victor Team Qhubeka ASSOS ,, 55.385
25 CARUSO Damiano Bahrain – Victorious ,, 55.385
26 DEKKER David Team Jumbo-Visma ,, 55.385
27 HONORÉ Mikkel Frølich Deceuninck – Quick Step 0:33 55.286
28 BATTISTELLA Samuele Astana – Premier Tech ,, 55.286
29 FORMOLO Davide UAE-Team Emirates ,, 55.286
30 SOBRERO Matteo Astana – Premier Tech ,, 55.286
31 HEPBURN Michael Team BikeExchange 0:34 55.187
32 SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers ,, 55.187
33 MARTÍNEZ Daniel Felipe INEOS Grenadiers 0:36 54.991
34 JORGENSON Matteo Movistar Team ,, 54.991
35 CARTHY Hugh EF Education – Nippo 0:38 54.796
36 BILBAO Pello Bahrain – Victorious ,, 54.796
37 YATES Simon Team BikeExchange ,, 54.796
38 MOHORIČ Matej Bahrain – Victorious ,, 54.796
39 MASNADA Fausto Deceuninck – Quick Step ,, 54.796
40 BERNAL Egan INEOS Grenadiers 0:39 54.700
41 SEIGLE Romain Groupama – FDJ ,, 54.700
42 VAN GARDEREN Tejay EF Education – Nippo ,, 54.700
43 VAN DEN BERG Julius EF Education – Nippo ,, 54.700
44 GROßSCHARTNER Felix BORA – hansgrohe ,, 54.700
45 IZAGIRRE Gorka Astana – Premier Tech 0:40 54.603
46 ROCHE Nicolas Team DSM ,, 54.603
47 CARR Simon EF Education – Nippo ,, 54.603
48 MOLARD Rudy Groupama – FDJ ,, 54.603
49 GAVIRIA Fernando UAE-Team Emirates 0:41 54.507
50 NIBALI Vincenzo Trek – Segafredo ,, 54.507
51 SAGAN Peter BORA – hansgrohe ,, 54.507
52 BENNETT George Team Jumbo-Visma ,, 54.507
53 TEJADA Harold Astana – Premier Tech ,, 54.507
54 MOLLEMA Bauke Trek – Segafredo ,, 54.507
55 MÄDER Gino Bahrain – Victorious ,, 54.507
56 SOLER Marc Movistar Team 0:42 54.411
57 ARNDT Nikias Team DSM ,, 54.411
58 RIESEBEEK Oscar Alpecin-Fenix ,, 54.411
59 MEYER Cameron Team BikeExchange ,, 54.411
60 KANGERT Tanel Team BikeExchange 0:43 54.316
61 SCHMID Mauro Team Qhubeka ASSOS ,, 54.316
62 GALLOPIN Tony AG2R Citroën Team ,, 54.316
63 LEYSEN Senne Alpecin-Fenix ,, 54.316
64 RICHEZE Maximiliano UAE-Team Emirates 0:44 54.221
65 BEVIN Patrick Israel Start-Up Nation ,, 54.221
66 MOLANO Juan Sebastián UAE-Team Emirates ,, 54.221
67 REICHENBACH Sébastien Groupama – FDJ 0:45 54.126
68 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal ,, 54.126
69 JUUL-JENSEN Christopher Team BikeExchange ,, 54.126
70 DENZ Nico Team DSM ,, 54.126
71 KEUKELEIRE Jens EF Education – Nippo ,, 54.126
72 CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team 0:46 54.031
73 HINDLEY Jai Team DSM ,, 54.031
74 GUERREIRO Ruben EF Education – Nippo 0:47 53.937
75 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma ,, 53.937
76 NIZZOLO Giacomo Team Qhubeka ASSOS 0:48 53.843
77 LANDA Mikel Bahrain – Victorious 0:49 53.750
78 VAN DEN BERG Lars Groupama – FDJ ,, 53.750
79 FRANKINY Kilian Team Qhubeka ASSOS ,, 53.750
80 NARVÁEZ Jhonatan INEOS Grenadiers 0:50 53.657
81 GOOSSENS Kobe Lotto Soudal ,, 53.657
82 WIŚNIOWSKI Łukasz Team Qhubeka ASSOS ,, 53.657
83 HERMANS Quinten Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,, 53.657
84 PUCCIO Salvatore INEOS Grenadiers ,, 53.657
85 COVI Alessandro UAE-Team Emirates ,, 53.657
86 MARTENS Paul Team Jumbo-Visma ,, 53.657
87 WARBASSE Larry AG2R Citroën Team ,, 53.657
88 VERVAEKE Louis Alpecin-Fenix ,, 53.657
89 VIVIANI Elia Cofidis, Solutions Crédits 0:51 53.564
90 ALEOTTI Giovanni BORA – hansgrohe ,, 53.564
91 BARDET Romain Team DSM 0:52 53.472
92 SERRY Pieter Deceuninck – Quick Step ,, 53.472
93 FABBRO Matteo BORA – hansgrohe ,, 53.472
94 DE GENDT Thomas Lotto Soudal ,, 53.472
95 VALTER Attila Groupama – FDJ 0:53 53.379
96 VENDRAME Andrea AG2R Citroën Team ,, 53.379
97 ARASHIRO Yukiya Bahrain – Victorious ,, 53.379
98 CAICEDO Jonathan Klever EF Education – Nippo ,, 53.379
99 SCOTSON Callum Team BikeExchange ,, 53.379
100 TORRES Albert Movistar Team ,, 53.379
101 TAARAMÄE Rein Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 0:54 53.287
102 ALBANESE Vincenzo EOLO-Kometa ,, 53.287
103 HAMILTON Chris Team DSM 0:55 53.196
104 BUCHMANN Emanuel BORA – hansgrohe ,, 53.196
105 NEILANDS Krists Israel Start-Up Nation ,, 53.196
106 OSS Daniel BORA – hansgrohe 0:56 53.105
107 CICCONE Giulio Trek – Segafredo ,, 53.105
108 MARTIN Dan Israel Start-Up Nation 0:57 53.014
109 BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe ,, 53.014
110 DUCHESNE Antoine Groupama – FDJ ,, 53.014
111 KEISSE Iljo Deceuninck – Quick Step ,, 53.014
112 MERLIER Tim Alpecin-Fenix 0:58 52.923
113 STORER Michael Team DSM ,, 52.923
114 JANSSENS Jimmy Alpecin-Fenix ,, 52.923
115 CONSONNI Simone Cofidis, Solutions Crédits ,, 52.923
116 BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team 0:59 52.833
117 PRONSKIY Vadim Astana – Premier Tech ,, 52.833
118 MOSCHETTI Matteo Trek – Segafredo ,, 52.833
119 SCHULTZ Nick Team BikeExchange ,, 52.833
120 VERMEERSCH Gianni Alpecin-Fenix 1:01 52.653
121 RAVANELLI Simone Androni Giocattoli – Sidermec ,, 52.653
122 CHRISTIAN Mark EOLO-Kometa ,, 52.653
123 ROCHAS Rémy Cofidis, Solutions Crédits ,, 52.653
124 PONOMAR Andrii Androni Giocattoli – Sidermec 1:02 52.564
125 GOUGEARD Alexis AG2R Citroën Team ,, 52.564
126 KNOX James Deceuninck – Quick Step ,, 52.564
127 MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal ,, 52.564
128 EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 1:03 52.475
129 DE BUYST Jasper Lotto Soudal ,, 52.475
130 SABATINI Fabio Cofidis, Solutions Crédits 1:04 52.386
131 PASQUALON Andrea Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,, 52.386
132 LAFAY Victor Cofidis, Solutions Crédits ,, 52.386
133 DE KORT Koen Trek – Segafredo 1:05 52.297
134 KANTER Max Team DSM 1:06 52.209
135 HIRT Jan Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,, 52.209
136 GHEBREIGZABHIER Amanuel Trek – Segafredo ,, 52.209
137 CARBONI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè ,, 52.209
138 VILLELLA Davide Movistar Team 1:08 52.034
139 DOMBROWSKI Joe UAE-Team Emirates 1:09 51.946
140 DE BONDT Dries Alpecin-Fenix ,, 51.946
141 BIDARD François AG2R Citroën Team ,, 51.946
142 ZANA Filippo Bardiani-CSF-Faizanè 1:10 51.859
143 CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation ,, 51.859
144 PETILLI Simone Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,, 51.859
145 BADILATTI Matteo Groupama – FDJ ,, 51.859
146 CATALDO Dario Movistar Team ,, 51.859
147 EWAN Caleb Lotto Soudal 1:11 51.773
148 OLDANI Stefano Lotto Soudal ,, 51.773
149 MOSCA Jacopo Trek – Segafredo 1:12 51.686
150 KRIEGER Alexander Alpecin-Fenix ,, 51.686
151 DINA Márton EOLO-Kometa 1:13 51.600
152 GROENEWEGEN Dylan Team Jumbo-Visma ,, 51.600
153 VALLS Rafael Bahrain – Victorious ,, 51.600
154 NAESEN Lawrence AG2R Citroën Team 1:14 51.514
155 GUGLIELMI Simon Groupama – FDJ ,, 51.514
156 PEDRERO Antonio Movistar Team 1:15 51.429
157 GAVAZZI Francesco EOLO-Kometa ,, 51.429
158 SEPÚLVEDA Eduardo Androni Giocattoli – Sidermec ,, 51.429
159 MINALI Riccardo Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 1:16 51.343
160 LINDEMAN Bert-Jan Team Qhubeka ASSOS ,, 51.343
161 RIVI Samuele EOLO-Kometa 1:17 51.258
162 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo 1:18 51.174
163 TESFATSION Natnael Androni Giocattoli – Sidermec 1:19 51.089
164 VAN DER HOORN Taco Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 1:21 50.921
165 PELLAUD Simon Androni Giocattoli – Sidermec ,, 50.921
166 KREDER Wesley Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 1:22 50.837
167 BERHANE Natnael Cofidis, Solutions Crédits 1:23 50.754
168 MARENGO Umberto Bardiani-CSF-Faizanè ,, 50.754
169 RAVASI Edward EOLO-Kometa 1:24 50.671
170 NIEVE Mikel Team BikeExchange ,, 50.671
171 FIORELLI Filippo Bardiani-CSF-Faizanè 1:25 50.588
172 ZOCCARATO Samuele Bardiani-CSF-Faizanè 1:26 50.506
173 RUBIO Einer Augusto Movistar Team ,, 50.506
174 VISCONTI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè 1:27 50.423
175 CEPEDA Jefferson Alexander Androni Giocattoli – Sidermec 1:28 50.341
176 GABBURO Davide Bardiani-CSF-Faizanè 1:30 50.178
177 BATTAGLIN Enrico Bardiani-CSF-Faizanè ,, 50.178
178 VENCHIARUTTI Nicola Androni Giocattoli – Sidermec 1:31 50.097
179 BELLETTI Manuel EOLO-Kometa 1:32 50.016
180 FORTUNATO Lorenzo EOLO-Kometa ,, 50.016
181 VIVIANI Attilio Cofidis, Solutions Crédits 1:33 49.935
182 TAGLIANI Filippo Androni Giocattoli – Sidermec 1:34 49.855
183 NIV Guy Israel Start-Up Nation ,, 49.855
184 SÁNCHEZ Luis León Astana – Premier Tech 1:37 49.615

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments