fot. Facebook / Stanisław Aniołkowski

Za Stanisławem Aniołkowskim bardzo przyjemny tydzień. Polak wziął udział w Tour of Turkey i choć był to jego pierwszy etapowy wyścig rangi Pro Series, a na przeciwko siebie miał m.in. wracającego do formy Marka Cavendisha i Jaspera Philipsena, to za każdym razem był widoczny na finiszach. Po powrocie do kraju podzielił się z nami wrażeniami po tureckich zawodach, ale też odpowiedział na wiele pytań związanych choćby z jego specjalizacją czy planami na najbliższe miesiące.

Wróciłeś do Polski po dość udanym dla siebie Tour of Turkey. Jakie są twoje odczucia po tym wyścigu?

Na pewno do pełni szczęścia brakuje mi zwycięstwa etapowego – taki był nasz główny cel. Cieszę się jednak, że udało się nam zrealizować przynajmniej plan minimum, czyli zajęcie miejsca na podium etapowym. Dodatkowo na osiem etapów, sześć zakończyłem w czołowej “10”, więc wyścig mogę ocenić naprawdę pozytywnie, choć nie uważam, żeby wynik, który w nim osiągnąłem był jakiś rewelacyjny.

Musisz jednak przyznać, że to, jak ustawiałeś się na finiszach było bardzo budujące. Dopiero zaczynasz jeździć w tak dużych wyścigach, obok ciebie jeździli Greipel i Cavendish, a mimo to w końcówce pokazywałeś, że nie masz żadnych kompleksów.

Tak, z tego jestem bardzo zadowolony. Zwłaszcza, że choć za każdym wspierała mnie ekipa, to w samej końcówce mogłem liczyć już tylko na siebie. Naprawdę fajnie, że radziłem sobie przy tych prędkościach i na ostatnich metrach mogłem finiszować – zrobić to co do mnie należało i to co bardzo lubię. Pamiętajmy, że to była dopiero moja pierwsza tak długa etapówka. Myślę że już samo to, że przejechałem ten wyścig i to, w jaki sposób to zrobiłem, zaprocentuje w przyszłości.

Mówisz o pomocy ze strony ekipy. Trudno było nie zauważyć, że na ostatnich etapach była ona zdecydowanie większa, niż wcześniej. Z czego to wynikało?

Z częścią zawodników startowałem po raz pierwszy – wcześniej jeździliśmy razem tylko podczas zgrupowań. Dlatego z każdym etapem dogadywaliśmy się coraz lepiej, więc i ich pomoc mogła być bardziej skuteczna. Poza tym, gdy na kolejnych sprinterskich etapach spisywałem się coraz lepiej, gdy widać było, że umiem zafiniszować i że jestem w dobrej formie, to rosła wiara ekipy we mnie, która zaczęła na mnie jeszcze mocniej stawiać.

Czym dokładnie objawiał się ten wzrost wiary w ciebie? Chodziło o to, że zawodnicy, którzy wcześniej mieli inne zadania, stopniowo byli oddelegowywani do tego, żeby wspomagać cię na finiszach, czy jeszcze o coś innego?

Wydaje mi się, że to bardziej kwestia tego, że jeśli drużyna ma zawodnika, na którego stawia w końcówce i ten zawodnik odnosi jakiś sukces, to cała ekipa się cieszy i z większą przyjemnością pracuje na takiego zawodnika. Natomiast jeśli sprinter nie robi tego, co do niego należy i ta praca idzie na marne, to motywacja automatycznie staje się mniejsza. Dlatego myślę, że po prostu moje wyniki sprawiły, że moim kolegom znacznie łatwiej było dać z siebie sto procent.

Mam wrażenie, że najlepiej szło ci na początku wyścigu. Później, już po królewskim etapie wydawało się, że, choć wciąż wyglądałeś dobrze, to jednak brakowało ci tej energii z pierwszych etapów.

Faktycznie, chyba dlatego, że straciłem trochę świeżości. Ten etap górski sporo nas kosztował, a kolejnego dnia wyścig od początku toczył się w bardzo wysokim tempie. Dużą pracę wykonała wtedy Astana, która zaatakowała na podjeździe, który liczył sobie osiem kilometrów. Dlatego zarówno ten górski etap, jak i ten, który przyszedł później, były bardzo wymagające, więc to zmęczenie się nasiliło.

Zmieniłem też swoją taktykę. Chciałem zwiększyć swoje szanse na zwycięstwa, więc postanowiłem, że będę rozpoczynał swoje finisze nieco wcześniej, zamiast do końca jechać za najszybszymi sprinterami i w odpowiednim momencie wychodzić im z koła. To się niestety nie udało. Na 7. etapie, którego finisz był mocno z góry, zabrakło mi odpowiedniego przełożenia. Dzień później końcówka była bardzo chaotyczna, ostatnie 2 kilometry prowadziły cały czas lekko w dół, później zostałem zamknięty i ostatecznie skończyłem na 7. miejscu.

Dlatego trochę szkoda mi tych ostatnich sprintów – nie wyglądały tak dobrze, jak te poprzednie, a przynajmniej nie pokazywały tego wyniki, bo czułem, że znów stać mnie na podium. To są jednak dopiero początki, wciąż zbieram doświadczenia – wiem, co mam poprawić, czego nie robić i myślę, że w kolejnych wyścigach to wszystko będzie wyglądało dużo lepiej.

Wśród tych rzeczy, których nie powinieneś stosować, znajduje się ta koncepcja finiszowania z ostatnich etapów, czy na kolejnych wyścigach zamierzasz dać jej kolejne “szanse” w bardziej sprzyjających warunkach?

Na pewno jej nie skreślam. Naprawdę dużo zależało tu od przełożenia w rowerze. Teraz będę trenował na cięższym obrocie. Zobaczymy, czy to poskutkuje, czy więcej będzie plusów, czy minusów tego rozwiązania. Poza tym, chciałbym poprawić finisz poprzez treningi – mam teraz dwa tygodnie na ćwiczenia szybkościowe i wiem, że po tych jednostkach moje finisze będą zdecydowanie lepsze.

Wspominałeś już o wydarzeniach z końcówki ostatniego etapu. Wtedy dość agresywnie blokował cię Andre Greipel. Zdziwiłeś się, że nie został po wszystkim przesunięty na koniec stawki? A może po wszystkim omawiałeś z nim tę całą sytuację?

Nie rozmawiałem już ani z Greipelem, ani tym bardziej z sędziami – byłem po prostu bardzo zmęczony i nie chciałem wdawać się w żadne dyskusje. Zamieniłem jednak kilka słów ze swoim dyrektorem sportowym, który też widział ten finisz. On zapytał sędziów, jaka jest ich interpretacja, a ci odpowiedzieli mu, że nie widzą tutaj żadnego przewinienia i na tym się skończyło, nie roztrząsaliśmy dalej tej sytuacji

Jednak powiem szczerze, że moim zdaniem te przepisy powinny być jednak trochę bardziej ujednolicone, bo tak naprawdę ja odpuściłem na tym finiszu, a mogłem jechać do końca i wylądować w barierkach. Gdybym tak zrobił, teraz prawdopodobnie leżałbym w szpitalu i musiałbym opuścić kilka wyścigów.

Z drugiej strony, po przeanalizowaniu tego finiszu, widziałem, że to, co się tam stało, nie było do końca winą Andre Greipela. Widać było, że swoją linię zmieniał także Kristoffer Halvorsen i on też zajeżdżał drogę Niemcowi. Po prostu tego miejsca na asfalcie robiło się coraz mniej, aż w końcu okazało się, że dla mnie go zabrakło. Wolałem się wycofać i dojechać bezpiecznie do mety niż walczyć do końca i ryzykować zdrowiem, tym bardziej, że wiem, że to dopiero początek sezonu. W poprzednich sezonach najlepiej radziłem sobie w kolejnych miesiącach i w tym szczyt formy także powinien przyjść dopiero za jakiś czas i myślę, że wtedy na finiszach pokażę pełną moc.

Podsumujmy: wciąż czekasz na najwyższą formę, na finiszach ciągle musiałeś radzić sobie ze zbyt lekkim przełożeniem i różnymi zdarzeniami losowymi, a mimo to na finiszu walczysz jak równy z równym z takimi sprinterami jak Philipsen czy Cavendish. Tymczasem  w Polsce nie uchodzisz za sprintera, a na oficjalnej stronie ekipy jesteś podpisany jako “Hardrijder”. A może jednak płaskie końcówki to będzie coś w czym będziesz się w przyszłości specjalizować?

Szczerze mówiąc, to nie wiem. Wydaje mi się, że tym typowym sprinterem jednak nie jestem. Nie ważę 90 czy 80 kilogramów, tylko trochę mniej, około 70, więc jestem w stanie przetrwać więcej, niż ciężsi zawodnicy. Pamiętam jednak, że w zeszłym roku wygrywałem finisze z typowymi sprinterami. Dlatego na pewno jestem szybki, umiem odnaleźć się w końcówce, ale nie wiem, czy można nazwać mnie sprinterem.

Może wpisujesz się w ostatni trend, o którym mówił mi niedawno Elia Viviani. Że dziś “czystych” sprinterów właściwie już nie ma. Że każdy z nich musi umieć radzić sobie również w trudniejszym terenie?

Przyznaję, że zadziwiające jest to, jak dziś sprinterzy potrafią radzić sobie w trudnych warunkach. Widać to było choćby na wspomnianym już przeze mnie etapie, który odbył się dzień po tym królewskim, czwartkowym odcinku. Wtedy po tym ataku Astany grupa się podzieliła, a ja i reszta sprinterów, może poza Markiem Cavendishem, który został nieco z tyłu, trzymaliśmy w miarę bezpieczną odległość od grupy, która pojawiła się z przodu. Dlatego potem wszystko mogło się zjechać i o zwycięstwie znów zadecydował finisz.

Chyba tak to jest, że powoli zacierają się różnice między poszczególnymi specjalizacjami. Ciężkich, masywnych sprinterów zastępują, o ile już nie zastąpili, lżejsi kolarze. W Turcji jechał na przykład Jasper Philipsen, który nie jest zbyt ciężki [rzeczywiście, wg. Pro Cycling Stats ma 69 kilogramów – przyp.red.], a dysponuje świetnym przyspieszeniem, co pokazywał zarówno podczas ostatniego tygodnia, jak i wcześniej, w Belgii. W ostatnich latach finisze na pewno bardzo wyewoluowały, ale wydaje mi się, że są równie atrakcyjne, co kiedyś.

Wróćmy jeszcze na chwilę do tego, co było przed Wyścigiem Dookoła Turcji. Startowałeś w wielu belgijskich klasykach i zazwyczaj spisywałeś się w nich dobrze lub bardzo dobrze. Dlaczego więc największe wyścigi cię omijały?

Nie rozmawiałem na ten temat z dyrektorami sportowymi. Chciałem pojechać w Gent-Wevelgem, ale zostałem wysłany na Cholet-Pays du Loire. Miałem tam walczyć o zwycięstwo, ale końcówka nie ułożyła się po mojej myśli, ze względu na zmianę roweru na 30 kilometrów przed metą. 

To była dość trudna sytuacja, bo te ostatnie 30 kilometrów prowadziły po rundach w mieście, z dwoma podjazdami. Było bardzo trudno gonić i tak naprawdę ten kto zostawał z tyłu, później już nie wracał. Ja, chyba jako jedyny, zdołałem to zrobić, przeszedłem nawet na przód grupy, ale na kilometr przed metą zostałem zamknięty i na tych ostatnich metrach nie otworzyła mi się ani jedna linia finiszu, więc skończyłem poza pierwszą “10” [na 14. miejscu – przyp.red].

Natomiast jeśli chodzi o pozostałe wyścigi, takie były po prostu wybory zespołu. To też nie było tak, że ja nie dostawałem szans w fajnych, prestiżowych zawodach. Byłem przecież nawet na worldtourowym – Oxyclean Brugge-De Panne, więc nie mogę narzekać, zwłaszcza, że zdaję sobie sprawę z tego, że choćby na Ronde van Vlaanderen nie jestem jeszcze gotowy. 

Przejechałem pełen dystans tego wyścigu podczas rekonesansu i wiem, jak wygląda trasa, jak dobrze trzeba być przygotowanym, żeby go chociaż ukończyć, a żeby być w czołówce, to już rzeczywiście trzeba być w topowej dyspozycji.  Dzięki temu wiem już, jak trzeba się przygotowywać do tego typu wyścigów i w kolejnych latach będę mógł tę wiedzę wykorzystywać w praktyce.

Myślisz, że kiedyś będziesz w stanie poradzić sobie w takich wyścigach, jak “flandryjska piękność”?

W tym właśnie w tym kierunku chcę zmierzać. Chciałbym walczyć w takich klasykach, a w zeszłym roku pokazałem, że umiem sobie radzić w ciężkim terenie – nie tylko w starciu z polskimi,  ale też z zagranicznymi ekipami, które przyjeżdżały do naszego kraju. W tym momencie czuję jednak, że brakuje mi jeszcze odpowiedniej wagi wyścigowej, ale ona przychodzi zwykle wraz z formą. Nie muszę stosować jakichś specjalnych diet, ani tym bardziej się głodzić. Waga spada po prostu wraz z kolejnymi treningami i dniami wyścigowymi.

Teraz mam 3-4 kilogramy za dużo, by radzić sobie na pagórkach tak, jak w zeszłym roku, co jest związane z tym, że ścigam się w dość zimnym terenie i organizm trochę się broni. Zaraz jednak przyjdzie wiosna – właściwie już ja mamy, tyle że w Polsce nie do końca objawia się ona temperaturowo, natomiast gdy przyjdą cieplejsze dni, to wszystko powinno wrócić do normy.

Gdzie będziemy mogli zobaczyć cię w kolejnych tygodniach?

Na chwilę obecną, mam zaplanowane dwa starty – pierwszy w Czterech Dniach Dunkierki, o ile wyścig się odbędzie [niestety dziś, dzień po rozmowie wyścig został oficjalnie odwołany – przyp.red.]. Jeśli nie, to moim kolejnym zaplanowanym wyścigiem jest Wyścig Dookoła Węgier. Myślę, że po tych dwóch startach, będę rozmawiał z drużyną o tym, gdzie pojadę później.

A wiesz może, czy masz jakieś widoki na starty w wyścigach zaliczanych do World Touru?

Na pewno będę walczył o powołanie do reprezentacji Polski na Tour de Pologne – ten wyścig będzie dla mnie bardzo istotny w tym sezonie. Chciałbym także załapać się do kadry na mistrzostwa świata, które w tym roku odbędą się w Belgii, gdzie niedawno miałem okazję się ścigać. Na początku oczywiście muszę robić wszystko, by zakwalifikować się do zespołów na oba wyścigi, a później, jak już się to uda, być ich ważną częścią.

Jeśli chodzi o starty dla Bingoal, to wciąż czekam na jakieś informacje. Wszystko jest uzależnione od kalendarza, które wyścigi się odbędą, a które nie. Sytuacja epidemiczna zmusza do tego, by nieco zmienić przyzwyczajenia. Zazwyczaj ekipy planują wszystko na pół roku do przodu – teraz uzgadniamy wszystko z miesiąca na miesiąc

Wspominałeś o występie w Tour de Pologne. Masz już pewność, że ekipa nie będzie miała nic przeciwko twojemu startowi w tym wyścigu?

Już rozmawiałem na ten temat z dyrektorami. Staraliśmy się o zaproszenie na ten wyścig, jednak go nie otrzymaliśmy, więc na ten moment ekipa daje mi zielone światło na start w barwach reprezentacji. W tym momencie nie mamy na tamten okres zaplanowanych żadnych priorytetowych startów, więc jeśli moja forma będzie optymalna, to w sierpniu powinienem pojawić się na trasie tego wyścigu.

                                                                                           Rozmawiał Bartek Kozyra

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments