fot. Movistar Team/Photo Gomez Sport

Hiszpan Enric Mas (Movistar Team) wygrywa trzeci etap wyścigu Volta a la Comunitat Valenciana i zostaje liderem klasyfikacji generalnej całej imprezy.

Trzeci, a zarazem „królewski” odcinek wyścigu „dookoła Walencji” liczył w sobie w sumie 164,5-kilometrów. Na trasie znalazły się cztery kategoryzowane podjazdy, z których ostatnie wzniesienie – Alto de la Reina (7,4 km, 5%) prowadziło wprost na metę.

Tuż po starcie królewskiego etapu wyścigu Volta a la Comunitat Valenciana peleton cały czas jechał razem. 96-kilometrów przed linią mety zawiązał się odjazd. Znalazło się w nim 16 kolarzy. 73-kilometry przed końcowa kreską ich przewaga nad grupą zasadniczą wynosiła tylko 45 sekund. Z grona tejże ucieczki najdłużej na czele pozostawała trójka zawodników, którymi byli Alex Molenaar (Burgos-BH), Jon Irisarri (Caja Rural) i Txomin Juaristi (Euskaltel – Euskadi).

29-kilometrów przed końcową kreską Holender i dwaj Baskowie mieli niecałe pół minuty przewagi nad peletonem, w którym tempo nadawali kolarze drużyny Movistar Team. Chwilę później akcja tej trójki zawodników przeszła już do historii. Zaraz potem ogromne problemy, aby utrzymać się w peletonie miał lider klasyfikacji generalnej Miles Scotson (Groupama-FDJ).

Na szczycie podjazdu pod Otonel na czele wyścigu wykrystalizowała się kilkunastoosobowa czołówka. Pogoń za nią ze stratą około 20 sekund na 20-kilometrów przed metą prowadził Scotson. Australijczyk dzielnie walczył o utrzymanie koszulki lidera, ale nie był w stanie dogonić czołówki prowadzonej przez kolarzy ekipy kierowanej przez Eusebio Unzué.

Na 10-kilometrów przed metą czołowa dziewiątka kolarzy zmierzała już z bezpieczną przewagą nad grupą lidera, która traciła już do nich ponad minutę. Nelson Oliveira (Movistar Team) od początku podjazdu pod Alto de la Reina dyktował tempo, które nie było jednak zbyt mocne.

Niespodziewanie nieco później na atak na stokach finałowego wzniesienia zdecydował się właśnie Oliveira. Portugalczyk chwilę potem został już doścignięty. Aktywnie jechała dwójka Francuzów: Victor Lafay (Cofidis) i Élie Gesbert (Team Arkéa Samsic). Wraz z nimi odjechał Enric Mas, a problemy miał Stefan Küng. 1000 metrów przed metą, to właśnie lider ekipy Movistar próbował oderwać się od swoich rywali, ale była to nieskuteczna akcja.

Losy dzisiejszej rywalizacji rozstrzygnęły się na finałowych metrach. W końcowym sprincie pod górę najlepszy okazał się Enric Mas (Movistar Team). Drugie miejsce zajął Victor Lafay (Cofidis), a trzeci był Élie Gesbert (Team Arkéa Samsic). Kolarz zespołu Movistar został, także liderem klasyfikacji generalnej wyścigu „dookoła Walencji”.

Top 10:

1 Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team 4:11:47
2 Victor Lafay (Fra) Cofidis 0:00:02
3 Elie Gesbert (Fra) Team Arkea-Samsic 0:00:08
4 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:29
5 Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:31
6 Remy Mertz (Bel) Bingoal WB
7 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:00:35
8 Rémy Rochas (Fra) Cofidis 0:00:38
9 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ
10 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:33

Klasyfikacja generalna:

1 Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team 12:36:22
2 Victor Lafay (Fra) Cofidis 0:00:08
3 Elie Gesbert (Fra) Team Arkea-Samsic 0:00:17
4 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:42
5 Remy Mertz (Bel) Bingoal WB 0:00:44
6 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:00:46
7 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ 0:00:51
8 Rémy Rochas (Fra) Cofidis
9 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:01:48
10 Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:55
Poprzedni artykułMateusz Grabis: „Odnajduję się w swojej roli”
Następny artykułAmstel Gold Race 2021: Michał Kwiatkowski wraca do ścigania
Kolarstwem interesuje się od ponad 6 lat. Obecny student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Amatorsko jeździ na rowerze szosowym. Od 2014 roku nie wyobraża sobie wakacji spędzonych gdzieś indziej niż przy trasie Tour de Pologne.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments