Jonas Vingegaard wygrał na Jebel Jais. Liderem klasyfikacji generalnej wciąż pozostaje Tadej Pogacar.

Piąty etap UAE Tour 2021 miał być dla faworytów ostatnią szansą na zmienienie czegoś w klasyfikacji generalnej. Wprawdzie kończący czwartkowe ściganie podjazd pod Jebel Jais (21,5 km – 5,4% śr. nachylenia) był zbyt łagodny by można było przeprowadzić na nim rewolucję, ale z pewnością można było liczyć na to, że po jego zakończeniu klasyfikacja generalna ulegnie pewnym przetasowaniom.

Preludium do prawdopodobnie ostatniego poważnego starcia faworytów do zwycięstwa w całym wyścigu była ucieczka, która na początku wyścigu w mocnym składzie oderwała się od peletonu. Znaleźli się w niej: Lasse Norman Hansen (Qhubeka-Assos), Kevin Colleoni (BikeExchange), Roger Kluge, Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Omer Goldstein, Alex Dowsett (Israel Start-Up Nation), Alexey Lutsenko (Astana-Premier Tech), Larry Warbasse oraz Mathias Frank (Ag2r Citroen Team).

Jadący w niej zawodnicy dobrze poradzili sobie z pierwszą, łatwiejszą częścią etapu i gdy rozpoczął się decydujący podjazd mieli około dwóch minut przewagi, co wskazywało na to, że jeśli na podjeździe uda im się utrzymać wysokie tempo, któryś z nich może zgarnąć dziś zwycięstwo etapowe. Jednak już na samym początku wspinaczki z marzeniami pożegnać musieli się Hansen, Dowsett, Warbasse oraz Kluge.

Do tej czwórki szybko dołączali kolejni kolarze, aż w końcu z przodu pozostał już tylko Aleksiej Łucenko, który po słabszym występie w Tour de la Provence i nie najlepszym początku UAE Tour w końcu mógł mieć swój dzień. Jego przewaga nad resztą spadała, ale na 13 kilometrów wynosiła jeszcze blisko półtorej minuty i wciąż dawała mu szanse na odniesienie pierwszego w sezonie zwycięstwa.

Kazach utrzymywał relatywnie dużą przewagę nawet pomimo pracy Kolumbijczyków z INEOS Grenadiers i na pięć kilometrów przed metą jego szanse na zwycięstwo były całkiem wysokie. Kłopoty 30-latka zaczęły się na 3 kilometry przed metą. Bardzo mocną zmianę dał wówczas Martinez, a chwilę po zakończeniu przez niego zmiany do przodu ruszył… Vincenzo Nibali.

Włoch dość łatwo oderwał się od grupy, jednak gdy ta przyspieszyła, wrócił z podkulonym ogonem. Skuteczniejszy okazał się Vingegaard, który na 500 metrów przed metą dogonił Łucenkę, zostawił go z tyłu i nie dał doścignąć się reszcie zawodników, dzięki czemu na Jebel Jais, podobnie jak dwa lata temu Primoż Roglić, mógł cieszyć się ze zwycięstwa.

Chwilę po zwycięzcy etapu Tour de Pologne 2019 na metę wjechała większa, kilkunastoosobowa grupka. Znów walkę między sobą stoczyli dwaj najlepsi kolarze tego wyścigu – Adam Yates i Tadej Pogacar – ostatecznie lepszy był ten drugi. Słoweniec zdobył więc bonifikatę za drugą lokatę i jeszcze bardziej zbliżył mu do zwycięstwa w całym wyścigu, które odebrać mogą mu już tylko silny wiatr lub kraksa.

Wyniki 5. etapu UAE Tour 2021 (Top 10):

1 VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma  4:19:08
2 POGAČAR Tadej UAE-Team Emirates 0:03
3 YATES Adam INEOS Grenadiers ,,
4 HIGUITA Sergio EF Education – Nippo  0:05
5 ALMEIDA João Deceuninck – Quick Step  0:06
6 SCHULTZ Nick Team BikeExchange  ,,
7 KUSS Sepp Team Jumbo-Visma  0:08
8 POELS Wout Bahrain – Victorious  ,,
9 HERMANS Ben Israel Start-Up Nation  ,,
10 BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team ,,
11 LUTSENKO Alexey Astana – Premier Tech ,,
12 SKJELMOSE JENSEN Mattias Trek – Segafredo ,,
13 MEINTJES Louis Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
14 STORK Florian Team DSM ,,
15 HARPER Chris Team Jumbo-Visma ,,
16 POWLESS Neilson EF Education – Nippo ,,
17 CARUSO Damiano Bahrain – Victorious ,,
18 MÄDER Gino Bahrain – Victorious 0:15
19 DE BOD Stefan Astana – Premier Tech 0:22
20 VALTER Attila Groupama – FDJ 0:26
21 ROCHAS Rémy Cofidis, Solutions Crédits ,,
22 HAIG Jack Bahrain – Victorious ,,
23 BADILATTI Matteo Groupama – FDJ 0:32
24 KONRAD Patrick BORA – hansgrohe ,,
25 MAJKA Rafał UAE-Team Emirates ,,
26 POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka ASSOS ,,
27 SOBRERO Matteo Astana – Premier Tech ,,
28 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal 0:35
29 NIBALI Vincenzo Trek – Segafredo 0:40
30 BUCHMANN Emanuel BORA – hansgrohe ,,
31 SÁNCHEZ Luis León Astana – Premier Tech 0:48
32 FERNÁNDEZ Rubén Cofidis, Solutions Crédits ,,
33 VALVERDE Alejandro Movistar Team ,,
34 GUERREIRO Ruben EF Education – Nippo 1:22
35 POLANC Jan UAE-Team Emirates ,,
36 ZWIEHOFF Ben BORA – hansgrohe ,,
37 BATTISTELLA Samuele Astana – Premier Tech ,,
38 CATTANEO Mattia Deceuninck – Quick Step ,,
39 HIRT Jan Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 1:26
40 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma 1:29
41 FORMOLO Davide UAE-Team Emirates 1:38
42 FROOME Chris Israel Start-Up Nation 1:42
43 VILLELLA Davide Movistar Team 1:45
44 BJERG Mikkel UAE-Team Emirates ,,
45 MASNADA Fausto Deceuninck – Quick Step 1:50
46 PEDRERO Antonio Movistar Team 1:54
47 BIDARD François AG2R Citroën Team 2:17
48 ARENSMAN Thymen Team DSM 3:22
49 TAARAMÄE Rein Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 3:39
50 HAAS Nathan Cofidis, Solutions Crédits 4:12
51 MÜHLBERGER Gregor Movistar Team ,,
52 ROUX Anthony Groupama – FDJ 4:27
53 HÄNNINEN Jaakko AG2R Citroën Team 4:30
54 BRUNEL Alexys Groupama – FDJ 4:50
55 DONOVAN Mark Team DSM 5:44
56 MARTÍNEZ Daniel Felipe INEOS Grenadiers 5:54
57 CARRETERO Héctor Movistar Team 6:08
58 RIVERA Brandon Smith INEOS Grenadiers 6:38
59 GRMAY Tsgabu Team BikeExchange ,,
60 VENDRAME Andrea AG2R Citroën Team 7:02
61 DE BUYST Jasper Lotto Soudal 7:32
62 PFINGSTEN Christoph Team Jumbo-Visma ,,
63 DE GENDT Thomas Lotto Soudal ,,
64 BAUER Jack Team BikeExchange ,,
65 CRADDOCK Lawson EF Education – Nippo 7:40
66 VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal 9:01
67 GOLDSTEIN Omer Israel Start-Up Nation ,,
68 PETILLI Simone Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
69 ARNDT Nikias Team DSM ,,
70 LE GAC Olivier Groupama – FDJ ,,
71 GRUZDEV Dmitriy Astana – Premier Tech 9:10
72 COLLEONI Kevin Team BikeExchange 11:42
73 HEPBURN Michael Team BikeExchange 12:27
74 GALLOPIN Tony AG2R Citroën Team ,,
75 LINDEMAN Bert-Jan Team Qhubeka ASSOS ,,
76 ZABEL Rick Israel Start-Up Nation ,,
77 ELOSEGUI Iñigo Movistar Team ,,
78 BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe ,,
79 WRIGHT Fred Bahrain – Victorious ,,
80 GREIPEL André Israel Start-Up Nation ,,
81 FRANK Mathias AG2R Citroën Team ,,
82 MEZGEC Luka Team BikeExchange 13:52
83 KREDER Wesley Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
84 EWAN Caleb Lotto Soudal 17:29
85 SWEENY Harry Lotto Soudal ,,
86 GIDICH Yevgeniy Astana – Premier Tech ,,
87 KLUGE Roger Lotto Soudal 18:34
88 VANBILSEN Kenneth Cofidis, Solutions Crédits 18:36
89 KEISSE Iljo Deceuninck – Quick Step ,,
90 SABATINI Fabio Cofidis, Solutions Crédits ,,
91 VAN MELSEN Kévin Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
92 MINALI Riccardo Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
93 DEKKER David Team Jumbo-Visma ,,
94 WALSCHEID Max Team Qhubeka ASSOS ,,
95 DAINESE Alberto Team DSM ,,
96 LADAGNOUS Matthieu Groupama – FDJ ,,
97 DE KORT Koen Trek – Segafredo ,,
98 BAUHAUS Phil Bahrain – Victorious ,,
99 WHELAN James EF Education – Nippo ,,
100 LIEPIŅŠ Emīls Trek – Segafredo ,,
101 BONNET William Groupama – FDJ ,,
102 SCHWARZMANN Michael BORA – hansgrohe ,,
103 BISSEGGER Stefan EF Education – Nippo ,,
104 MOSCHETTI Matteo Trek – Segafredo ,,
105 TORRES Albert Movistar Team ,,
106 REIJNEN Kiel Trek – Segafredo ,,
107 NIZZOLO Giacomo Team Qhubeka ASSOS ,,
108 WARBASSE Larry AG2R Citroën Team ,,
109 VIVIANI Attilio Cofidis, Solutions Crédits ,,
110 GAVIRIA Fernando UAE-Team Emirates ,,
111 VIVIANI Elia Cofidis, Solutions Crédits ,,
112 GROVES Kaden Team BikeExchange ,,
113 PELUCCHI Matteo Team Qhubeka ASSOS ,,
114 MILAN Jonathan Bahrain – Victorious ,,
115 MØRKØV Michael Deceuninck – Quick Step ,,
116 SOSA Iván Ramiro INEOS Grenadiers ,,
117 BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation ,,
118 ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe ,,
119 BENNETT Sam Deceuninck – Quick Step ,,
120 ARCHBOLD Shane Deceuninck – Quick Step ,,
121 GANNA Filippo INEOS Grenadiers 19:22
122 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team DSM 22:45
123 BOL Cees Team DSM 22:50
124 HANSEN Lasse Norman Team Qhubeka ASSOS ,,
125 LAAS Martin BORA – hansgrohe 24:03
126 TANFIELD Harry Team Qhubeka ASSOS 24:37
127 DOWSETT Alex Israel Start-Up Nation ,,
128 RICHEZE Maximiliano UAE-Team Emirates ,,
129 ROWE Luke INEOS Grenadiers 32:15
130 AMADOR Andrey INEOS Grenadiers ,,

Klasyfikacja generalna po 5. etapie UAE Tour 2021:

1 1 – POGAČAR Tadej UAE-Team Emirates 17:09:26
2 2 – YATES Adam INEOS Grenadiers 0:45
3 3 – ALMEIDA João Deceuninck – Quick Step 1:12
4 4 – HARPER Chris Team Jumbo-Visma 1:54
5 5 – POWLESS Neilson EF Education – Nippo 1:56
6 6 – SKJELMOSE JENSEN Mattias Trek – Segafredo 2:47
7 8 ▲1 CARUSO Damiano Bahrain – Victorious 2:49
8 7 ▼1 CATTANEO Mattia Deceuninck – Quick Step 4:03
9 9 – FERNÁNDEZ Rubén Cofidis, Solutions Crédits 4:23
10 10 – MASNADA Fausto Deceuninck – Quick Step 6:40
11 12 ▲1 HIGUITA Sergio EF Education – Nippo 9:57
12 15 ▲3 STORK Florian Team DSM 10:32
13 13 – BUCHMANN Emanuel BORA – hansgrohe 10:41
14 16 ▲2 HERMANS Ben Israel Start-Up Nation 10:47
15 14 ▼1 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal 10:48
16 19 ▲3 SCHULTZ Nick Team BikeExchange 10:55
17 20 ▲3 BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team 11:02
18 22 ▲4 KUSS Sepp Team Jumbo-Visma 11:17
19 18 ▼1 NIBALI Vincenzo Trek – Segafredo 11:25
20 23 ▲3 MEINTJES Louis Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 11:28
21 25 ▲4 POELS Wout Bahrain – Victorious 11:37
22 21 ▼1 SÁNCHEZ Luis León Astana – Premier Tech 11:49
23 24 ▲1 POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka ASSOS 11:55
24 27 ▲3 HAIG Jack Bahrain – Victorious 12:14
25 26 ▲1 MAJKA Rafał UAE-Team Emirates 12:15
26 17 ▼9 FORMOLO Davide UAE-Team Emirates 12:19
27 11 ▼16 ROUX Anthony Groupama – FDJ 12:40
28 30 ▲2 DE BOD Stefan Astana – Premier Tech 12:44
29 36 ▲7 MÄDER Gino Bahrain – Victorious 13:24
30 28 ▼2 ZWIEHOFF Ben BORA – hansgrohe 13:36
31 29 ▼2 GUERREIRO Ruben EF Education – Nippo 13:39
32 33 ▲1 HIRT Jan Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 14:06
33 35 ▲2 BATTISTELLA Samuele Astana – Premier Tech 14:12
34 38 ▲4 ROCHAS Rémy Cofidis, Solutions Crédits 14:16
35 34 ▼1 BJERG Mikkel UAE-Team Emirates 14:28
36 41 ▲5 POLANC Jan UAE-Team Emirates 15:31
37 39 ▲2 VILLELLA Davide Movistar Team 15:41
38 42 ▲4 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma 15:48
39 31 ▼8 TAARAMÄE Rein Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 16:03
40 43 ▲3 FROOME Chris Israel Start-Up Nation 16:38
41 51 ▲10 KONRAD Patrick BORA – hansgrohe 16:57
42 54 ▲12 VALTER Attila Groupama – FDJ 17:30
43 55 ▲12 VALVERDE Alejandro Movistar Team 17:53
44 64 ▲20 VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma 18:00
45 59 ▲14 BADILATTI Matteo Groupama – FDJ 18:08
46 37 ▼9 MARTÍNEZ Daniel Felipe INEOS Grenadiers 19:08
47 67 ▲20 SOBRERO Matteo Astana – Premier Tech 19:12
48 50 ▲2 ARENSMAN Thymen Team DSM 19:45
49 65 ▲16 PEDRERO Antonio Movistar Team 20:19
50 49 ▼1 HÄNNINEN Jaakko AG2R Citroën Team ,,
51 40 ▼11 GRMAY Tsgabu Team BikeExchange 20:41
52 66 ▲14 BIDARD François AG2R Citroën Team 20:48
53 46 ▼7 DONOVAN Mark Team DSM 21:10
54 56 ▲2 HAAS Nathan Cofidis, Solutions Crédits 21:29
55 80 ▲25 LUTSENKO Alexey Astana – Premier Tech 22:53
56 53 ▼3 RIVERA Brandon Smith INEOS Grenadiers 23:36
57 48 ▼9 GOLDSTEIN Omer Israel Start-Up Nation 24:36
58 47 ▼11 PETILLI Simone Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 24:37
59 32 ▼27 FRANK Mathias AG2R Citroën Team 24:49
60 57 ▼3 LE GAC Olivier Groupama – FDJ 26:21
61 71 ▲10 VENDRAME Andrea AG2R Citroën Team 26:42
62 73 ▲11 CRADDOCK Lawson EF Education – Nippo 28:15
63 77 ▲14 PFINGSTEN Christoph Team Jumbo-Visma 28:42
64 72 ▲8 ARNDT Nikias Team DSM 28:45
65 97 ▲32 MÜHLBERGER Gregor Movistar Team 30:03
66 81 ▲15 BAUER Jack Team BikeExchange 30:56
67 98 ▲31 CARRETERO Héctor Movistar Team 31:59
68 87 ▲19 DE GENDT Thomas Lotto Soudal 32:21
69 44 ▼25 WARBASSE Larry AG2R Citroën Team 33:38
70 45 ▼25 MØRKØV Michael Deceuninck – Quick Step 33:39
71 107 ▲36 DE BUYST Jasper Lotto Soudal 33:47
72 95 ▲23 GRUZDEV Dmitriy Astana – Premier Tech 34:53
73 78 ▲5 KREDER Wesley Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 35:05
74 52 ▼22 DEKKER David Team Jumbo-Visma 35:28
75 111 ▲36 VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal 35:33
76 82 ▲6 GALLOPIN Tony AG2R Citroën Team 35:52
77 58 ▼19 ARCHBOLD Shane Deceuninck – Quick Step 35:58
78 60 ▼18 GAVIRIA Fernando UAE-Team Emirates 36:20
79 61 ▼18 SOSA Iván Ramiro INEOS Grenadiers 36:25
80 62 ▼18 VIVIANI Elia Cofidis, Solutions Crédits 36:35
81 129 ▲48 BRUNEL Alexys Groupama – FDJ 37:20
82 68 ▼14 VANBILSEN Kenneth Cofidis, Solutions Crédits 37:33
83 69 ▼14 WHELAN James EF Education – Nippo 37:39
84 99 ▲15 COLLEONI Kevin Team BikeExchange 37:40
85 70 ▼15 REIJNEN Kiel Trek – Segafredo 37:57
86 92 ▲6 LINDEMAN Bert-Jan Team Qhubeka ASSOS 37:58
87 94 ▲7 ZABEL Rick Israel Start-Up Nation 38:09
88 75 ▼13 SWEENY Harry Lotto Soudal 38:23
89 101 ▲12 HEPBURN Michael Team BikeExchange 38:28
90 102 ▲12 ELOSEGUI Iñigo Movistar Team 38:29
91 103 ▲12 GREIPEL André Israel Start-Up Nation 38:30
92 115 ▲23 BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe 39:18
93 74 ▼19 NIZZOLO Giacomo Team Qhubeka ASSOS 39:27
94 76 ▼18 LIEPIŅŠ Emīls Trek – Segafredo 39:31
95 79 ▼16 GIDICH Yevgeniy Astana – Premier Tech 39:48
96 104 ▲8 MEZGEC Luka Team BikeExchange 39:57
97 120 ▲23 WRIGHT Fred Bahrain – Victorious 41:11
98 83 ▼15 KEISSE Iljo Deceuninck – Quick Step 42:19
99 63 ▼36 RICHEZE Maximiliano UAE-Team Emirates 42:40
100 84 ▼16 VAN MELSEN Kévin Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 42:48
101 86 ▼15 BISSEGGER Stefan EF Education – Nippo 43:15
102 88 ▼14 WALSCHEID Max Team Qhubeka ASSOS 43:33
103 89 ▼14 BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation 43:39
104 85 ▼19 GANNA Filippo INEOS Grenadiers 43:47
105 110 ▲5 EWAN Caleb Lotto Soudal 43:58
106 91 ▼15 TORRES Albert Movistar Team 44:02
107 93 ▼14 LADAGNOUS Matthieu Groupama – FDJ 44:12
108 96 ▼12 DAINESE Alberto Team DSM 44:24
109 100 ▼9 BENNETT Sam Deceuninck – Quick Step 44:35
110 108 ▼2 DE KORT Koen Trek – Segafredo 45:01
111 109 ▼2 SABATINI Fabio Cofidis, Solutions Crédits 45:03
112 113 ▲1 BONNET William Groupama – FDJ 45:14
113 114 ▲1 MINALI Riccardo Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 45:19
114 116 ▲2 PELUCCHI Matteo Team Qhubeka ASSOS 45:39
115 117 ▲2 GROVES Kaden Team BikeExchange 46:17
116 118 ▲2 VIVIANI Attilio Cofidis, Solutions Crédits 46:25
117 119 ▲2 KLUGE Roger Lotto Soudal 46:47
118 121 ▲3 MILAN Jonathan Bahrain – Victorious 47:26
119 122 ▲3 MOSCHETTI Matteo Trek – Segafredo 47:48
120 124 ▲4 ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe 48:10
121 126 ▲5 BAUHAUS Phil Bahrain – Victorious 48:28
122 127 ▲5 SCHWARZMANN Michael BORA – hansgrohe 48:39
123 106 ▼17 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team DSM 48:58
124 90 ▼34 DOWSETT Alex Israel Start-Up Nation 49:54
125 123 ▼2 HANSEN Lasse Norman Team Qhubeka ASSOS 52:18
126 125 ▼1 BOL Cees Team DSM 52:31
127 128 ▲1 LAAS Martin BORA – hansgrohe 55:00
128 130 ▲2 TANFIELD Harry Team Qhubeka ASSOS 58:22
129 105 ▼24 AMADOR Andrey INEOS Grenadiers 58:27
130 112 ▼18 ROWE Luke INEOS Grenadiers 58:52

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments