fot. Ineos Grenadiers

Zgodnie z oczekiwaniami Filippo Ganna (INEOS Grenadiers) nie dał szans rywalom i ze sporą przewagą zwyciężył na etapie indywidualnej jazdy na czas. Koszulkę lidera przejął czwarty dziś Tadej Pogacar z ekipy UAE-Team Emirates.

Zawodnicy rywalizowali dziś w indywidualnej jeździe na czas na dystansie 13 kilometrów. Trasa etapu nie była wymagająca, a jej profil był płaski jak stół. Sprzyjała więc ona kolarzom specjalizującym się w tej konkurencji.

fot. procyclingstats.com

Jeszcze przed startem etapu ekipa Alpecin-Fenix poinformowała, że jej kolarze nie staną dziś na starcie. Oznaczało to, że w wyścigu nie zobaczymy zwycięzcy wczorajszego odcinka – Mathieu van der Poela.

Jako pierwszy na trasę ruszył Matthieu Ladagnous z ekipy Groupama-FDJ. Francuz wykręcił czas 15:07 i był pierwszym zawodnikiem, który przeciął linię mety. Po chwili jego wynik poprawił trzykrotny mistrz świata orlików w jeździe na czas – Mikkel Bjerg (UAE-Team Emirates; 14:17). Duńczyka szybko na prowadzeniu zmienił inny młody zawodnik, Stefan Bissegger (EF Education-NIPPO). Szwajcar z ekipy Jonathana Vaughtersa osiągnął czas szybszy o 7 sekund.

Zawodnik EF Education-NIPPO bardzo długo siedział na „gorącym krześle”. Tuż za nim i za Mikkelem Bjergiem plasowali się między innymi Luis Leon Sanchez (Astana – Premier Tech; 14:26), Max Walscheid (Team Qhubeka ASSOS; 14:28), Stefan De Bod (Astana – Premier Tech; 14:29) oraz Daniel Felipe Martinez (INEOS Grenadiers; 14:32).

Z dobrej strony pokazał się też Mattia Cattaneo z Deceuninck – Quick Step, który po wczorajszym etapie był wysoko w klasyfikacji generalnej. Włoch osiągnął czas 14:35 i długo utrzymywał się w czołówce. Trochę gorzej pojechali Adam Yates (INEOS Grenadiers; 14:54) oraz Neilson Powless (EF Education-NIPPO; 14:53), którzy również liczą się w walce o końcowy triumf.

Przez kolejne kilkadziesiąt minut czołówka nie zmieniała się, a na trasie nie oglądaliśmy kolarzy, którzy zajmowali wysokie miejsca w “generalce”. Wszyscy czekali na start Filippo Ganny oraz najlepszej dziesiątki wczorajszego etapu. W międzyczasie swój na trasie mogliśmy oglądać Rafała Majkę (UAE-Team Emirates), który przejechał 13 kilometrów w czasie 15:08.

Doszło też do groźnie wyglądającej kraksy – na końcowych metrach przewrócił się Antonio Tiberi z ekipy Trek-Segafredo. O godzinie 12:48 z rampy startowej ruszył Filippo Ganna, który od samego początku jechał szybciej od swoich rywali. Kolarz INEOS Grenadiers wjechał na metę 14 sekund przed prowadzącym Bisseggerem.

Kilka minut po starcie Filippo Ganny przyszedł czas na kolarzy z czołowej dziesiątki “generalki”. Oczy wszystkich zwrócone były na dwóch zawodników – Tadeja Pogacara (UAE-Team Emirates) i Joao Almeidę (Deceuninck – Quick Step), którzy dobrze radzą sobie zarówno w górach, jak i w jeździe na czas. Jako pierwszy z tej dwójki, na trasę wyruszył Słoweniec. Kolarz UAE-Team Emirates był trzeci na półmetku, a na metę wjechał z czasem 14:20, co dało mu czwartą pozycję.

Almeida na pomiarze czasu zajmował dziewiątą pozycję, jednak w drugiej części czasówki pojechał szybciej i awansował na piąte miejsce, ze stratą 6 sekund do Pogacara, który przejął koszulkę lidera.

Na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej awansował Joao Almeida, a trzecią pozycję po dzisiejszym etapie zajmuje Mattia Cattaneo.

Wyniki drugiego etapu UAE Tour:

1 GANNA Filippo INEOS Grenadiers 0:13:56 55.981
2 BISSEGGER Stefan EF Education – Nippo 0:14 55.059
3 BJERG Mikkel UAE-Team Emirates 0:21 54.609
4 POGAČAR Tadej UAE-Team Emirates 0:24 54.419
5 SÁNCHEZ Luis León Astana – Premier Tech 0:30 54.042
6 ALMEIDA João Deceuninck – Quick Step ,, 54.042
7 WALSCHEID Max Team Qhubeka ASSOS 0:32 53.917
8 DE BOD Stefan Astana – Premier Tech 0:33 53.855
9 MARTÍNEZ Daniel Felipe INEOS Grenadiers 0:36 53.670
10 BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation 0:38 53.547
11 CATTANEO Mattia Deceuninck – Quick Step 0:39 53.486
12 CRADDOCK Lawson EF Education – Nippo ,, 53.486
13 VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma 0:43 53.242
14 SOBRERO Matteo Astana – Premier Tech 0:44 53.182
15 VAN EMDEN Jos Team Jumbo-Visma 0:46 53.061
16 ARNDT Nikias Team DSM 0:47 53.001
17 BRUNEL Alexys Groupama – FDJ 0:48 52.941
18 HIGUITA Sergio EF Education – Nippo ,, 52.941
19 TIBERI Antonio Trek – Segafredo 0:49 52.881
20 WRIGHT Fred Bahrain – Victorious ,, 52.881
21 POLANC Jan UAE-Team Emirates ,, 52.881
22 HEPBURN Michael Team BikeExchange 0:51 52.762
23 POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka ASSOS 0:52 52.703
24 HARPER Chris Team Jumbo-Visma ,, 52.703
25 HERMANS Ben Israel Start-Up Nation 0:53 52.643
26 BUCHMANN Emanuel BORA – hansgrohe ,, 52.643
27 DOWSETT Alex Israel Start-Up Nation ,, 52.643
28 FORMOLO Davide UAE-Team Emirates 0:55 52.525
29 KONRAD Patrick BORA – hansgrohe 0:57 52.408
30 LUTSENKO Alexey Astana – Premier Tech ,, 52.408
31 POWLESS Neilson EF Education – Nippo ,, 52.408
32 MILAN Jonathan Bahrain – Victorious ,, 52.408
33 SWEENY Harry Lotto Soudal 0:58 52.349
34 YATES Adam INEOS Grenadiers ,, 52.349
35 POELS Wout Bahrain – Victorious ,, 52.349
36 NIBALI Vincenzo Trek – Segafredo 0:59 52.291
37 BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma ,, 52.291
38 BAUER Jack Team BikeExchange 1:00 52.232
39 TORRES Albert Movistar Team 1:01 52.174
40 SCHULTZ Nick Team BikeExchange 1:03 52.058
41 SKJELMOSE JENSEN Mattias Trek – Segafredo 1:04 52.000
42 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal 1:05 51.942
43 HANSEN Lasse Norman Team Qhubeka ASSOS 1:06 51.885
44 MÄDER Gino Bahrain – Victorious 1:07 51.827
45 ROUX Anthony Groupama – FDJ ,, 51.827
46 ARENSMAN Thymen Team DSM ,, 51.827
47 WHELAN James EF Education – Nippo ,, 51.827
48 RIVERA Brandon Smith INEOS Grenadiers ,, 51.827
49 GALLOPIN Tony AG2R Citroën Team ,, 51.827
50 CARUSO Damiano Bahrain – Victorious 1:09 51.713
51 STORK Florian Team DSM 1:10 51.656
52 LADAGNOUS Matthieu Groupama – FDJ 1:11 51.599
53 DE GENDT Thomas Lotto Soudal 1:12 51.542
54 MAJKA Rafał UAE-Team Emirates ,, 51.542
55 MØRKØV Michael Deceuninck – Quick Step 1:13 51.485
56 VALVERDE Alejandro Movistar Team 1:14 51.429
57 PFINGSTEN Christoph Team Jumbo-Visma ,, 51.429
58 DEKKER David Team Jumbo-Visma ,, 51.429
59 MASNADA Fausto Deceuninck – Quick Step ,, 51.429
60 GUERREIRO Ruben EF Education – Nippo 1:17 51.260
61 ZABEL Rick Israel Start-Up Nation ,, 51.260
62 HAIG Jack Bahrain – Victorious ,, 51.260
63 GRUZDEV Dmitriy Astana – Premier Tech 1:18 51.204
64 KEISSE Iljo Deceuninck – Quick Step 1:19 51.148
65 TAARAMÄE Rein Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 1:20 51.092
66 HAAS Nathan Cofidis, Solutions Crédits ,, 51.092
67 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team DSM 1:21 51.036
68 DAINESE Alberto Team DSM 1:23 50.925
69 ARCHBOLD Shane Deceuninck – Quick Step ,, 50.925
70 BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team 1:25 50.814
71 ROCHAS Rémy Cofidis, Solutions Crédits 1:26 50.759
72 MÜHLBERGER Gregor Movistar Team ,, 50.759
73 BOL Cees Team DSM ,, 50.759
74 CARRETERO Héctor Movistar Team ,, 50.759
75 VALTER Attila Groupama – FDJ 1:28 50.649
76 WARBASSE Larry AG2R Citroën Team ,, 50.649
77 FERNÁNDEZ Rubén Cofidis, Solutions Crédits 1:30 50.540
78 COLLEONI Kevin Team BikeExchange 1:33 50.377
79 FRANK Mathias AG2R Citroën Team ,, 50.377
80 MEINTJES Louis Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 1:34 50.323
81 BONNET William Groupama – FDJ ,, 50.323
82 TANFIELD Harry Team Qhubeka ASSOS 1:35 50.269
83 FROOME Chris Israel Start-Up Nation 1:36 50.215
84 ELOSEGUI Iñigo Movistar Team 1:37 50.161
85 GREIPEL André Israel Start-Up Nation 1:38 50.107
86 ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe 1:39 50.053
87 KUSS Sepp Team Jumbo-Visma 1:40 50.000
88 KLUGE Roger Lotto Soudal ,, 50.000
89 MEZGEC Luka Team BikeExchange ,, 50.000
90 GOLDSTEIN Omer Israel Start-Up Nation 1:42 49.893
91 GROVES Kaden Team BikeExchange ,, 49.893
92 ZWIEHOFF Ben BORA – hansgrohe 1:43 49.840
93 VENDRAME Andrea AG2R Citroën Team 1:44 49.787
94 BENNETT Sam Deceuninck – Quick Step ,, 49.787
95 MOSCHETTI Matteo Trek – Segafredo 1:45 49.734
96 GAVIRIA Fernando UAE-Team Emirates 1:46 49.682
97 LE GAC Olivier Groupama – FDJ 1:47 49.629
98 KREDER Wesley Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,, 49.629
99 AMADOR Andrey INEOS Grenadiers ,, 49.629
100 VAN MELSEN Kévin Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 1:48 49.576
101 DE BUYST Jasper Lotto Soudal 1:50 49.471
102 DONOVAN Mark Team DSM ,, 49.471
103 NIZZOLO Giacomo Team Qhubeka ASSOS 1:51 49.419
104 VILLELLA Davide Movistar Team 1:54 49.263
105 BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe 1:55 49.211
106 LINDEMAN Bert-Jan Team Qhubeka ASSOS 1:56 49.160
107 BAUHAUS Phil Bahrain – Victorious 1:57 49.108
108 LIEPIŅŠ Emīls Trek – Segafredo 1:58 49.057
109 BATTISTELLA Samuele Astana – Premier Tech ,, 49.057
110 SOSA Iván Ramiro INEOS Grenadiers ,, 49.057
111 VANBILSEN Kenneth Cofidis, Solutions Crédits 1:59 49.005
112 BADILATTI Matteo Groupama – FDJ 2:00 48.954
113 DE KORT Koen Trek – Segafredo ,, 48.954
114 RICHEZE Maximiliano UAE-Team Emirates 2:01 48.903
115 GRMAY Tsgabu Team BikeExchange ,, 48.903
116 SABATINI Fabio Cofidis, Solutions Crédits 2:02 48.852
117 VIVIANI Elia Cofidis, Solutions Crédits 2:03 48.801
118 VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal 2:07 48.598
119 GIDICH Yevgeniy Astana – Premier Tech ,, 48.598
120 SCHWARZMANN Michael BORA – hansgrohe 2:08 48.548
121 EWAN Caleb Lotto Soudal ,, 48.548
122 HIRT Jan Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 2:09 48.497
123 ROWE Luke INEOS Grenadiers 2:12 48.347
124 HÄNNINEN Jaakko AG2R Citroën Team 2:15 48.198
125 PETILLI Simone Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 2:16 48.148
126 MINALI Riccardo Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 2:18 48.049
127 BIDARD François AG2R Citroën Team 2:19 48.000
128 REIJNEN Kiel Trek – Segafredo 2:28 47.561
129 PEDRERO Antonio Movistar Team 2:34 47.273
130 LAAS Martin BORA – hansgrohe 2:36 47.177
131 PELUCCHI Matteo Team Qhubeka ASSOS 2:38 47.082

Klasyfikacja generalna UAE Tour po drugim etapie:

1 Tadej Pogacar UAE Team Emirates 04:00:05
2 Joao Almeida Deceuninck-Quick Step + 05
3 Mattia Cattaneo Deceuninck-Quick Step + 18
4 Chris Harper Jumbo-Visma + 33
5 Adam Yates INEOS Grenadiers + 39
6 Neilson Powless EF Education-NIPPO + 41
7 Anthony Roux Groupama-FDJ + 45
8 David Dekker Jumbo-Visma + 46
9 Michael Mørkøv Deceuninck-Quick Step + 47
10 Mattias Skjelmose Jensen Trek-Segafredo + 48
11 Damiano Caruso Bahrain Victorious + 50
12 Mikkel Bjerg UAE Team Emirates + 54
13 Fausto Masnada Deceuninck-Quick Step + 55
14 Shane Archbold Deceuninck-Quick Step + 01:04
15 Ruben Fernandez Cofidis + 01:11
16 Fernando Gaviria UAE Team Emirates + 01:27
17 Emils Liepins Trek-Segafredo + 01:36
18 Elia Viviani Cofidis + 01:41
19 Maximiliano Richeze UAE Team Emirates + 01:45
20 Kiel Reijnen Trek-Segafredo + 02:09
21 Kenneth Vanbilsen Cofidis + 02:39
22 Filippo Ganna INEOS Grenadiers + 08:07
23 Stefan Bissegger EF Education-NIPPO + 08:21
24 Luis León Sánchez Astana-Premier Tech + 08:37
25 Max Walscheid Qhubeka ASSOS + 08:39
26 Stefan de Bod Astana-Premier Tech + 08:40
27 Daniel Martinez INEOS Grenadiers + 08:43
28 Matthias Brändle Israel Start-Up Nation + 08:45
29 Lawson Craddock EF Education-NIPPO + 08:46
30 Jonas Vingegaard Jumbo-Visma + 08:50
31 Matteo Sobrero Astana-Premier Tech + 08:51
32 Jos Van Emden Jumbo-Visma + 08:53
33 Nikias Arndt Team DSM + 08:54
34 Sergio Higuita EF Education-NIPPO + 08:55
35 Antonio Tiberi Trek-Segafredo + 08:56
36 Fred Wright Bahrain Victorious + 08:56
37 Jan Polanc UAE Team Emirates + 08:56
38 Michael Hepburn Team BikeExchange + 08:58
39 Domenico Pozzovivo Qhubeka ASSOS + 08:59
40 Ben Hermans Israel Start-Up Nation + 09:00
41 Emanuel Buchmann BORA-hansgrohe + 09:00
42 Alex Dowsett Israel Start-Up Nation + 09:00
43 Davide Formolo UAE Team Emirates + 09:02
44 Patrick Konrad BORA-hansgrohe + 09:04
45 Alexey Lutsenko Astana-Premier Tech + 09:04
46 Jonathan Milan Bahrain Victorious + 09:04
47 Harry Sweeny Lotto Soudal + 09:05
48 Wout Poels Bahrain Victorious + 09:05
49 Vincenzo Nibali Trek-Segafredo + 09:06
50 Koen Bouwman Jumbo-Visma + 09:06
51 Jack Bauer Team BikeExchange + 09:07
52 Albert Torres Movistar Team + 09:08
53 Nick Schultz Team BikeExchange + 09:10
54 Harm Vanhoucke Lotto Soudal + 09:12
55 Lasse Norman Hansen Qhubeka ASSOS + 09:13
56 Gino Mäder Bahrain Victorious + 09:14
57 Thymen Arensman Team DSM + 09:14
58 James Whelan EF Education-NIPPO + 09:14
59 Brandon Rivera INEOS Grenadiers + 09:14
60 Tony Gallopin AG2R Citroën Team + 09:14
61 Florian Stork Team DSM + 09:17
62 Matthieu Ladagnous Groupama-FDJ + 09:18
63 Thomas De Gendt Lotto Soudal + 09:19
64 Rafał Majka UAE Team Emirates + 09:19
65 Alejandro Valverde Movistar Team + 09:21
66 Christoph Pfingsten Jumbo-Visma + 09:21
67 Ruben Guerreiro EF Education-NIPPO + 09:24
68 Rick Zabel Israel Start-Up Nation + 09:24
69 Jack Haig Bahrain Victorious + 09:24
70 Dmitriy Gruzdev Astana-Premier Tech + 09:25
71 Iljo Keisse Deceuninck-Quick Step + 09:26
72 Rein Taaramäe Intermarché-Wanty-Gobert + 09:27
73 Nathan Haas Cofidis + 09:27
74 Asbjørn Kragh Andersen Team DSM + 09:28
75 Alberto Dainese Team DSM + 09:30
76 Geoffrey Bouchard AG2R Citroën Team + 09:32
77 Rémy Rochas Cofidis + 09:33
78 Gregor Muhlberger Movistar Team + 09:33
79 Cees Bol Team DSM + 09:33
80 Hector Carretero Movistar Team + 09:33
81 Attila Valter Groupama-FDJ + 09:35
82 Lawrence Warbasse AG2R Citroën Team + 09:35
83 Kevin Colleoni Team BikeExchange + 09:40
84 Mathias Frank AG2R Citroën Team + 09:40
85 Louis Meintjes Intermarché-Wanty-Gobert + 09:41
86 William Bonnet Groupama-FDJ + 09:41
87 Harry Tanfield Qhubeka ASSOS + 09:42
88 Chris Froome Israel Start-Up Nation + 09:43
89 Inigo Elosegui Movistar Team + 09:44
90 André Greipel Israel Start-Up Nation + 09:45
91 Pascal Ackermann BORA-hansgrohe + 09:46
92 Sepp Kuss Jumbo-Visma + 09:47
93 Omer Goldstein Israel Start-Up Nation + 09:47
94 Roger Kluge Lotto Soudal + 09:47
95 Luka Mezgec Team BikeExchange + 09:47
96 Kaden Groves Team BikeExchange + 09:49
97 Ben Zwiehoff BORA-hansgrohe + 09:50
98 Andrea Vendrame AG2R Citroën Team + 09:51
99 Sam Bennett Deceuninck-Quick Step + 09:51
100 Matteo Moschetti Trek-Segafredo + 09:52
101 Olivier Le Gac Groupama-FDJ + 09:54
102 Wesley Kreder Intermarché-Wanty-Gobert + 09:54
103 Andrey Amador INEOS Grenadiers + 09:54
104 Kevin Van Melsen Intermarché-Wanty-Gobert + 09:55
105 Jasper De Buyst Lotto Soudal + 09:57
106 Mark Donovan Team DSM + 09:57
107 Giacomo Nizzolo Qhubeka ASSOS + 09:58
108 Davide Villella Movistar Team + 10:01
109 Cesare Benedetti BORA-hansgrohe + 10:02
110 Bert-Jan Lindeman Qhubeka ASSOS + 10:03
111 Phil Bauhaus Bahrain Victorious + 10:04
112 Samuele Battistella Astana-Premier Tech + 10:05
113 Ivan Sosa INEOS Grenadiers + 10:05
114 Matteo Badilatti Groupama-FDJ + 10:07
115 Koen De Kort Trek-Segafredo + 10:07
116 Tsgabu Grmay Team BikeExchange + 10:08
117 Fabio Sabatini Cofidis + 10:09
118 Tosh Van der Sande Lotto Soudal + 10:14
119 Yevgeniy Gidich Astana-Premier Tech + 10:14
120 Michael Schwarzmann BORA-hansgrohe + 10:15
121 Caleb Ewan Lotto Soudal + 10:15
122 Jan Hirt Intermarché-Wanty-Gobert + 10:16
123 Luke Rowe INEOS Grenadiers + 10:19
124 Jaakko Hänninen AG2R Citroën Team + 10:22
125 Simone Petilli Intermarché-Wanty-Gobert + 10:23
126 Riccardo Minali Intermarché-Wanty-Gobert + 10:25
127 François Bidard AG2R Citroën Team + 10:26
128 Antonio Pedrero Movistar Team + 10:41
129 Martin Laas BORA-hansgrohe + 10:43
130 Matteo Pelucchi Qhubeka ASSOS + 10:45
131 Attilio Viviani Cofidis + 10:52
132 Alexys Brunel Groupama-FDJ + 16:12