Fot. Israel Start-Up Nation

Po jednym z najbardziej rozczarowujących w dotychczasowej karierze sezonie Chris Froome zmienił drużynę, a tym samym rower, na którym będzie się ścigał. Mówi się, że to nie sprzęt wygrywa, ale na pewno ma spore znaczenie. To drugi z trzech sezonów współpracy pomiędzy Israel Start-Up Nation i brytyjskim producentem Factor Bikes.

Zawodnicy izraelskiej drużyny będą mieli do dyspozycji cztery modele angielskiego producenta. Będą to ultralekki model Factor O2 VAM, aerodynamiczny Factor ONE, czasowy Factor SLiCK oraz uniwersalny Factor OSTRO VAM. Właśnie na tym ostatnim modelu o piąte zwycięstwo w wyścigu Tour de France ma walczyć Chris Froome.

Według producenta, OSTRO VAM będąc jednocześnie szybkim, lekkim i niesłychanie wygodnym, przeznaczony jest zarówno do walki o zwycięstwa na górskich etapach, sprinterskich finiszach oraz brukowanych klasykach. OSTRO VAM został zoptymalizowany przede wszystkim pod kątem aerodynamiki. Głębokie profile, szeroki widelec ze specjalnymi kanałami oraz zintegrowany kokpit z wewnętrznym prowadzeniem przewodów powodują, że w kwestii minimalizacji oporu powietrza rower jest bardzo zbliżony do aerodynamicznego modelu ONE. Jest od niego jednak zdecydowanie lżejszy. Pomimo zastosowania hamulców tarczowych, kół o średnim profilu i z miernikiem mocy rower w rozmiarze L waży niewiele więcej niż minimalny limit Międzynarodowej Unii Kolarskiej, który wynosi 6800 gram.

Nie zapomniano także o komforcie zawodników. Rama przystosowana jest do opon o szerokości nawet 32 mm. Jednak nie tylko w szerokości opon tkwi sekret. Na poprawę komfortu wpływa także projekt tylnych widełek ViSTA, o ponadprzeciętnych zdolnościach absorbcji drgań i wstrząsów oraz kontrolowanej „pracy” sztycy.

Rowery Factor OSTRO VAM wyposażone będą w komponenty i koła produkcji siostrzanej marki, tj. Black Inc., elektroniczne grupy osprzętu Shimano Dura-Ace, mierniki mocy 4iiii, ceramiczne łożyska i wózki tylnych przerzutek CeramicSpeed, opony Maxxis, siodełka Selle Italia, tarcze i zaciski hamulcowe SwissStop oraz liczniki Hammerhead.

Specyfikacja Factor OSTRO VAM drużyny Israel Start-Up Nation’s 2021:

Rama: Factor OSTRO VAM (rozmiar 56)

Widelec: Factor OSTRO VAM

Kokpit: Black Inc. VAM

Siodełko: Selle Italia Nuvos Boost Evo

Sztyca: Factor OSTRO VAM

Hamulce: Shimano Dura-Ace BR-9170 z zaciskami SwissStop

Tarcze hamulcowe: SwissStop Catalyst

Klamkomanetki: Shimano Dura-Ace ST-R9170

Przednia przerzutka: Shimano Dura-Ace FD-R9150

Tylna przerzutka: Shimano Dura-Ace FD-R9150 z wózkiem CeramicSpeed OSPW

Wkład suportu: CeramicSpeed T47A

Mechanizm korbowy: Shimano Dura-Ace FC-R9100

Wieńce: OVAL

Miernik mocy: 4iiii PRECISION PRO (dwustronny)

Kaseta: Shimano Dura-Ace CS-R9100 (11-30 T)

Łańcuch: Shimano Dura-Ace CN-R9100

Koła: Black Inc. THIRTY AR z łożyskami CeramicSpeed

Opony: Maxxis High Road 25 mm

Pedały: Shimano Dura-Ace PD-R9100

Koszyki: Elite Syperleggero 2.0

Licznik: Hammerhead Karoo 2

Czy zmiana wyjdzie „Froomiemu” na dobre? Nie sposób tego przewidzieć. Pewne jest natomiast, że będzie miał do dyspozycji rower z najwyższej półki. W akcji Brytyjczyka na nowym sprzęcie po raz pierwszy zobaczymy w wyścigu UAE Tour, który odbędzie się w dniach 21-27 lutego 2021 roku.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments