fot. Team Sunweb

Wilco Kelderman, który od tego sezonu jest kolarzem drużyny BORA-hansgrohe, chce stanąć na podium tegorocznej edycji Tour de France. Obecnie Holender znajduje się na szerokiej liście składu podopiecznych Ralpha Denka.

Dla Keldermana sezon 2020 był przełomowy, ponieważ stanął na najniższym stopniu podium Giro d’Italia. Dlatego też w tym sezonie chce powalczyć o pierwszą piątkę, a nawet “coś więcej” na Tour de France.

– Tour de France zdecydowanie jest wyścigiem, o którym myślę. W tym roku będzie więcej jazdy na czas, a taki typ trasy odpowiada mojej charakterystyce. Nie mogę się już doczekać tego wyzwania

– powiedział Wilco Kelderman podczas niedzielnego spotkania z mediami niemieckiej drużyny.

Podczas ostatnich dwóch sezonów o najwyższe lokaty w Tour de France walczył Emanuel Buchmann, ale tym razem Niemiec ma przekierować swoją uwagę na Giro d’Italia. Dzięki temu przestrzeń do podążania za własnymi ambicjami będzie miał Wilco Kelderman.

– Zamierzam bardzo ciężko pracować, aby na Tour pojechać w najwyższej formie. Jako drużyna będziemy mieli w tym wyścigu różne cele i pojedziemy tam w silnym składzie. Jeśli będę dobrze dysponowany, wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej jest możliwe

– dodał Holender.

29-latek przyznał, że postanowił odejść z Sunwebu, ponieważ czuł się w tej ekipie, jakby ścigał się w kategorii orlika. W wieku prawie 30 lat chciał znaleźć się w innym środowisku, w którym będzie mógł realizować jasno określone przez siebie cele.

– BORA-hansgrohe zainteresowała się mną w zeszłym roku. Rozmawiałem z Ralphem Denkiem oraz z trenerami i od razu miałem wrażenie, że podzielamy te same poglądy. W tej ekipie ścigają się nieco starsi kolarze, w Sunwebie czułem się czasami jak w development team. Nie mogę powiedzieć o nich złego słowa, ale kiedy jesteś starszy i wiesz, co chcesz robić, zaczyna ci to trochę nie odpowiadać. Fajnie jest mieć trochę bardziej swobodną relację z trenerami oraz dyrektorami sportowymi. W drużynie BORA-hansgrohe tak właśnie jest

– wyjaśnił Kelderman.

Zanim Holender wdrapał się na podium Giro, plasował się we włoskim wielkim tourze, a także w hiszpańskiej Vuelcie w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej. W Tour de France startował dotychczas trzykrotnie, ale jeszcze nigdy nie znalazł się w pierwszej “dwudziestce”.

Kalendarz startów Wilco Keldermana na pierwszą część sezonu 2021:

  • Volta a Valenciana
  • Vuelta a Murcia
  • UAE Tour
  • Itzulia Basque Country
  • Amstel Gold Race
  • Liège-Bastogne-Liège
  • Tour de Romandie
  • Tour de France (długa lista)