fot. CCC-Liv

W środę odbyło się spotkanie CPA Women, Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) oraz Amaury Sport Organisation (ASO), na którym omówiono bieżące sprawy i potrzeby kobiecego kolarstwa. Ustalono między innymi powrót Tour de France dla kobiet (od 2022 roku) oraz większy wymiar transmisji telewizyjnych z wyścigów. 

Głównymi tematami, jakie poruszono na spotkaniu był zapowiadany na 2022 rok powrót wyścig Tour de France dla kobiet oraz poszerzenie wymiaru transmisji telewizyjnych, co jest niezbędne dla promowania i wzrostu znaczenia żeńskiej odmiany kolarstwa.

Przypomnijmy, że w tym roku problemy ze zrealizowaniem obligatoryjnego wymiaru czasu obecności w telewizji miał między innymi najbardziej prestiżowy wyścig dla kobiet Giro Rosa. W rezultacie między innymi z tego powodu w przyszłym sezonie nie będzie miał już kategorii World Tour.

Dyskutowano również o palącej w obecnych czasach kwestii protokołu sanitarnego w czasie pandemii COVID-19. Jeśli idzie o szczepionkę, to najprawdopodobniej nie będzie ona obowiązkowa dla zawodniczek, a to, czy się zaszczepią, będzie zależało od ustaleń rządów poszczególnych państw.

Nie zbrakło też tematu kwestii bezpieczeństwa. Wszystkie strony wysłuchały siebie wzajemnie i wypracowały rozwiązanie takie jak: homologacja dla barierek używanych do zabezpieczania tras, obowiązkowy minimalny dystans, jaki będą musiały zachowywać pojazdy z kolumny wyścigu od zawodniczek, a także ocena bezpieczeństwa trasy, która będzie dokonywana przed wyścigiem w celu zapobiegania wszelkiemu ryzyku.

W kolarstwie kobiet dość zaniedbaną rzeczą jest kwestia płacy minimalnej oraz warunków zatrudnienia. Dyskutowano o tym, aby wypracować zasady, które były sprawiedliwie dla wszystkich. Nie zapomniano również o etyce i zapobieganiu ewentualnemu wykorzystywaniu zawodniczek na tle seksualnym.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments