Photo Gomez Sport

Pascal Ackermann wygrywa ostatni etap Vuelta a Espana 2020. O włos pokonał Sama Bennetta.

Ostatni akt tegorocznej Vuelty był jednocześnie zakończeniem szosowego sezonu 2020. Mimo to nie było się co nastawiać na to, że kolarze przygotują dla nas z tej okazji jakieś szczególne fajerwerki. Podobnie jak w poprzednich kilku latach ostatni etap kończył się w Madrycie, a to oznaczało, że emocje będziemy mieć jedynie na finiszu.

Wcześniej mieliśmy głównie celebrację i pamiątkowe zdjęcia. Tak było wtedy, gdy chwilę przed startem Chris Froome dostał nagrodę za wygranie Vuelty z 2011 roku (awansował na pierwsze miejsce, ponieważ tytuł odebrano Juanowi Jose Cobo)…

A także już po starcie, gdy faworytów, po raz pierwszy w tym wyścigu, można było zobaczyć nie walczących ze sobą, a obejmujących się i ustawiających się do wspólnych fotografii.

Czysto sportowych emocji mieliśmy za to jak na lekarstwo. Jak to często na etapach przyjaźni bywa, od peletonu nie oderwała się żadna typowa ucieczka dnia – przez większą część wyścigu wszyscy kolarze jechali jedną, zwartą grupą.

Dopiero na około 25 kilometrów przed metą, a więc tuż przed lotną premią, w peletonie rozpoczął się większy ruch. Od głównej grupy najpierw oderwali się Tim Wellens i Willie Smit, a późnej dołączyli do nich Dmitry Gruzdev i Gonzalo Serrano. Ostatecznie po bonifikatę sięgnął Belg, ale na tym współpraca kolarzy wcale się nie zakończyła.

Przez jakiś czas ich przewaga oscylowała w okolicach kilkunastu sekund, by na 15 kilometry przed metą dojść do blisko pół minuty. W końcu jednak doszło do tego, czego wszyscy się spodziewali. Na 6 kilometrów przed metą czwórka znów znalazła się w peletonie.

Oczywiście pociągi już wtedy były przygotowane do ostatniej sceny sezonu. Najlepiej wyglądał Deceuninck-Quick Step, napędzany przez bardzo aktywnego w tym wyścigu Remiego Cavagnę. W bardzo dobrej sytuacji był więc Sam Bennett, podobnie zresztą jak Jasper Philipsen z UAE Team. Jednak w końcówce stracili swoją świetną pozycję na rzecz kolarzy Bory pracujących dla Pascala Ackermanna.

Niemiec wykorzystał swoją świetną pozycję wyjściową i choć do końca próbował walczyć z nim wspomniany Bennett, który w końcówce zdołał wyjść z trudnej sytuacji, to jednak właśnie on sięgnął po ostatni skalp w tym roku.

Wyniki 18. etapu Vuelta a Espana:

 

1  ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe 100 80 3:28:13
2  BENNETT Sam Deceuninck – Quick Step 40 50 ,,
3  KANTER Max Team Sunweb 20 35 ,,
4  PHILIPSEN Jasper UAE-Team Emirates 12 25 ,,
5  SÜTTERLIN Jasha Team Sunweb 4 18 ,,
6  MORIN Emmanuel Cofidis, Solutions Crédits 15 ,,
7  JANSE VAN RENSBURG Reinardt NTT Pro Cycling 12 ,,
8  MANZIN Lorrenzo Team Total Direct Energie 10 ,,
9  STANNARD Robert Mitchelton-Scott 8 ,,
10  ABERASTURI Jon Caja Rural – Seguros RGA 6 ,,
11  RÄIM Mihkel Israel Start-Up Nation 5 ,,
12  LIEPIŅŠ Emīls Trek – Segafredo 4 ,,
13  WRIGHT Alfred Bahrain – McLaren 3 ,,
14  VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal 2 ,,
15  ROJAS José Joaquín Movistar Team 1 ,,
16  OLIVEIRA Ivo UAE-Team Emirates ,,
17  ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck – Quick Step ,,
18  OLIVEIRA Rui UAE-Team Emirates ,,
19  WIŚNIOWSKI Łukasz CCC Team ,,
20  CORT Magnus EF Pro Cycling ,,
21  ROUX Anthony Groupama – FDJ ,,
22  VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma ,,
23  SIMON Julien Team Total Direct Energie ,,
24  PALUTA Michał CCC Team ,,
25  POELS Wout Bahrain – McLaren ,,
26  BOL Jetse Burgos-BH ,,
27  MOLENAAR Alex Burgos-BH ,,
28  VALVERDE Alejandro Movistar Team ,,
29  VLASOV Aleksandr Astana Pro Team ,,
30  EZQUERRA Jesús Burgos-BH ,,
31  GROSSSCHARTNE Felix BORA – hansgrohe ,,
32  CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers ,,
33  HOFSTEDE Lennard Team Jumbo-Visma ,,
34  GODON Dorian AG2R La Mondiale ,,
35  MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits ,,
36  GAUDU David Groupama – FDJ ,,
37  BAGÜES Aritz Caja Rural – Seguros RGA ,,
38  MAS Enric Movistar Team ,,
39  ROGLIČ Primož Team Jumbo-Visma ,,
40  BENNETT George Team Jumbo-Visma ,,
41  KUSS Sepp Team Jumbo-Visma ,,
42  IZAGIRRE Gorka Astana Pro Team ,,
43  SCHWARZMANN Michael BORA – hansgrohe ,,
44  ARMIRAIL Bruno Groupama – FDJ ,,
45  DE LA CRUZ David UAE-Team Emirates ,,
46  OSORIO Juan Felipe Burgos-BH ,,
47  ERVITI Imanol Movistar Team ,,
48  GOLDSTEIN Omer Israel Start-Up Nation ,,
49  NIEVE Mikel Mitchelton-Scott ,,
50  MADRAZO Ángel Burgos-BH ,,
51  SMIT Willie Burgos-BH ,,
52  CHAMPOUSSIN Clément AG2R La Mondiale ,,
53  MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits ,,
54  DEWULF Stan Lotto Soudal ,,
55  HOLLENSTEIN Reto Israel Start-Up Nation ,,
56  MARTIN Dan Israel Start-Up Nation ,,
57  HENAO Sergio UAE-Team Emirates ,,
58  PETERS Nans AG2R La Mondiale ,,
59  GESINK Robert Team Jumbo-Visma ,,
60  CHAVES Esteban Mitchelton-Scott ,,
61  BARBERO Carlos NTT Pro Cycling ,,
62  MÄDER Gino NTT Pro Cycling ,,
63  OLIVEIRA Nelson Movistar Team ,,
64  MERTZ Rémy Lotto Soudal ,,
65  GOOSSENS Kobe Lotto Soudal ,,
66  EG Niklas Trek – Segafredo ,,
67  LAAS Martin BORA – hansgrohe ,,
68  KUDUS Merhawi Astana Pro Team ,,
69  SOLER Marc Movistar Team ,,
70  GARCÍA Jhojan Caja Rural – Seguros RGA ,,
71  AMADOR Andrey INEOS Grenadiers ,,
72  VILELA Ricardo Burgos-BH ,,
73  VAN MOER Brent Lotto Soudal ,,
74  DELAGE Mickaël Groupama – FDJ ,,
75  LASTRA Jonathan Caja Rural – Seguros RGA ,,
76  AMEZQUETA Julen Caja Rural – Seguros RGA ,,
77  ARCAS Jorge Movistar Team ,,
78  SCHULTZ Nick Mitchelton-Scott ,,
79  BUITRAGO Santiago Bahrain – McLaren ,,
80  VAN BAARLE Dylan INEOS Grenadiers ,,
81  MØRKØV Michael Deceuninck – Quick Step ,,
82  VAN GARDEREN Tejay EF Pro Cycling 0:28
83  CARTHY Hugh EF Pro Cycling ,,
84  LE GAC Olivier Groupama – FDJ ,,
85  SMITH Dion Mitchelton-Scott 0:32
86  PÉRICHON Pierre-Luc Cofidis, Solutions Crédits ,,
87  ZIMMERMANN Georg CCC Team 0:36
88  DAVIES Scott Bahrain – McLaren ,,
89  OURSELIN Paul Team Total Direct Energie ,,
90  CATTANEO Mattia Deceuninck – Quick Step ,,
91  SERRANO Gonzalo Caja Rural – Seguros RGA ,,
92  CEPEDA Jefferson Alveiro Caja Rural – Seguros RGA ,,
93  GRMAY Tsgabu Mitchelton-Scott ,,
94  FERRON Valentin Team Total Direct Energie ,,
95  SICARD Romain Team Total Direct Energie ,,
96  HIVERT Jonathan Team Total Direct Energie ,,
97  BADILATTI Matteo Israel Start-Up Nation ,,
98  CABEDO Óscar Burgos-BH ,,
99  SOSA Iván Ramiro INEOS Grenadiers ,,
100  EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott ,,
101  HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits ,,
102  VERONA Carlos Movistar Team ,,
103  WURF Cameron INEOS Grenadiers ,,
104  FROOME Chris INEOS Grenadiers ,,
105  LÓPEZ Juan Pedro Trek – Segafredo ,,
106  FRAILE Omar Astana Pro Team ,,
107  BARTA Will CCC Team ,,
108  ARENSMAN Thymen Team Sunweb ,,
109  RIES Michel Trek – Segafredo ,,
110  VAN DEN BERG Julius EF Pro Cycling ,,
111  SCOTSON Callum Mitchelton-Scott 0:44
112  SCHILLINGER Andreas BORA – hansgrohe 0:48
113  DE KORT Koen Trek – Segafredo 0:53
114  INKELAAR Kevin Bahrain – McLaren ,,
115  DE BOD Stefan NTT Pro Cycling ,,
116  DYBALL Benjamin NTT Pro Cycling ,,
117  LAFAY Victor Cofidis, Solutions Crédits ,,
118  VALGREN Michael NTT Pro Cycling ,,
119  WELLENS Tim Lotto Soudal ,,
120  MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal ,,
121  GASPAROTTO Enrico NTT Pro Cycling 0:57
122  DONOVAN Mark Team Sunweb ,,
123  ARANBURU Alex Astana Pro Team ,,
124  RIABUSHENKO Alexandr UAE-Team Emirates ,,
125  HIRT Jan CCC Team ,,
126  WOODS Michael EF Pro Cycling 1:08
127  OWEN Logan EF Pro Cycling ,,
128  MARTENS Paul Team Jumbo-Visma ,,
129  DOCKER Mitchell EF Pro Cycling ,,
130  IZAGIRRE Ion Astana Pro Team 1:20
131  GRUZDEV Dmitriy Astana Pro Team ,,
132  STORER Michael Team Sunweb 1:24
133  POWER Robert Team Sunweb ,,
134  SCHELLING Ide BORA – hansgrohe 1:48
135  SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe ,,
136  COSTA Rui UAE-Team Emirates ,,
137  TERPSTRA Niki Team Total Direct Energie 1:55
138  CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step 1:57
139  GARRISON Ian Deceuninck – Quick Step 2:12
140  STEIMLE Jannik Deceuninck – Quick Step ,,
141  SUTHERLAND Rory Israel Start-Up Nation ,,
142  PICCOLI James Israel Start-Up Nation ,,
DNS  FORMOLO Davide UAE-Team Emirates

Klasyfikacja generalna:

1  ROGLIČ Primož Team Jumbo-Visma 850 400 72:46:12
2  CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 680 290 0:24
3  CARTHY Hugh EF Pro Cycling 575 240 1:15
4  MARTIN Dan Israel Start-Up Nation 460 220 2:43
5  MAS Enric Movistar Team 380 200 3:36
6  POELS Wout Bahrain – McLaren 320 190 7:16
7  DE LA CRUZ David UAE-Team Emirates 260 180 7:35
8  GAUDU David Groupama – FDJ 220 170 7:45
9  GROSSSCHARTNE Felix BORA – hansgrohe 180 160 8:15
10  VALVERDE Alejandro Movistar Team 140 150 9:34
11  VLASOV Aleksandr Astana Pro Team 120 140 9:36
12  BENNETT George Team Jumbo-Visma 100 130 14:04
13  NIEVE Mikel Mitchelton-Scott 84 120 14:47
14  MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 68 110 15:07
15  HENAO Sergio UAE-Team Emirates 60 100 15:36
16  KUSS Sepp Team Jumbo-Visma 56 90 16:26
17  CATTANEO Mattia Deceuninck – Quick Step 52 85 17:45
18  SOLER Marc Movistar Team 48 80 21:01
19  IZAGIRRE Gorka Astana Pro Team 44 75 21:46
20  MÄDER Gino NTT Pro Cycling 40 70 43:39
21  ZIMMERMANN Georg CCC Team 32 65 45:40
22  BARTA Will CCC Team 32 60 50:04
23  MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits 32 55 55:06
24  GOOSSENS Kobe Lotto Soudal 32 50 1:02:57
25  SCHULTZ Nick Mitchelton-Scott 32 45 1:03:46
26  HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits 24 40 1:05:17
27  CHAVES Esteban Mitchelton-Scott 24 35 1:09:51
28  ARMIRAIL Bruno Groupama – FDJ 24 30 1:10:22
29  IZAGIRRE Ion Astana Pro Team 24 25 1:12:12
30  VERONA Carlos Movistar Team 24 20 1:13:22
31  CHAMPOUSSIN Clément AG2R La Mondiale 20 20 1:21:20
32  ROJAS José Joaquín Movistar Team 20 20 1:22:36
33  VALGREN Michael NTT Pro Cycling 20 20 1:29:17
34  WOODS Michael EF Pro Cycling 20 20 1:29:26
35  GESINK Robert Team Jumbo-Visma 20 20 1:30:31
36  PETERS Nans AG2R La Mondiale 20 20 1:30:35
37  POWER Robert Team Sunweb 20 20 1:33:58
38  GODON Dorian AG2R La Mondiale 20 20 1:42:00
39  OLIVEIRA Nelson Movistar Team 20 20 1:42:02
40  STORER Michael Team Sunweb 20 20 1:43:56
41  ARENSMAN Thymen Team Sunweb 16 20 1:49:10
42  LÓPEZ Juan Pedro Trek – Segafredo 16 20 1:51:00
43  MADRAZO Ángel Burgos-BH 16 20 1:54:24
44  COSTA Rui UAE-Team Emirates 16 20 1:54:48
45  SICARD Romain Team Total Direct Energie 16 20 1:55:44
46  VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma 16 20 1:57:00
47  ERVITI Imanol Movistar Team 16 20 1:57:22
48  DONOVAN Mark Team Sunweb 16 20 1:58:52
49  VAN BAARLE Dylan INEOS Grenadiers 16 20 1:59:36
50  AMEZQUETA Julen Caja Rural – Seguros RGA 16 20 1:59:58
51  HOFSTEDE Lennard Team Jumbo-Visma 12 20 1:59:59
52  AMADOR Andrey INEOS Grenadiers 12 20 2:10:34
53  BUITRAGO Santiago Bahrain – McLaren 12 20 2:14:34
54  GRMAY Tsgabu Mitchelton-Scott 12 20 2:15:16
55  SÜTTERLIN Jasha Team Sunweb 12 20 2:16:38
56  HIRT Jan CCC Team 8 20 2:20:00
57  SERRANO Gonzalo Caja Rural – Seguros RGA 8 20 2:20:05
58  KUDUS Merhawi Astana Pro Team 8 20 2:20:11
59  EG Niklas Trek – Segafredo 8 20 2:24:36
60  RIES Michel Trek – Segafredo 8 20 2:25:50
61  LASTRA Jonathan Caja Rural – Seguros RGA 20 2:29:21
62  SOSA Iván Ramiro INEOS Grenadiers 20 2:30:01
63  CABEDO Óscar Burgos-BH 20 2:30:26
64  FRAILE Omar Astana Pro Team 20 2:33:31
65  SIMON Julien Team Total Direct Energie 20 2:35:29
66  ROUX Anthony Groupama – FDJ 20 2:36:06
67  CORT Magnus EF Pro Cycling 20 2:38:21
68  LE GAC Olivier Groupama – FDJ 20 2:41:22
69  SCHELLING Ide BORA – hansgrohe 20 2:46:53
70  DEWULF Stan Lotto Soudal 20 2:48:18
71  GARCÍA Jhojan Caja Rural – Seguros RGA 20 2:48:52
72  HOLLENSTEIN Reto Israel Start-Up Nation 20 2:51:56
73  SMIT Willie Burgos-BH 20 2:52:11
74  SMITH Dion Mitchelton-Scott 20 2:54:19
75  ARANBURU Alex Astana Pro Team 20 2:54:43
76  STANNARD Robert Mitchelton-Scott 20 2:56:02
77  ARCAS Jorge Movistar Team 20 2:58:22
78  WELLENS Tim Lotto Soudal 20 3:05:52
79  OURSELIN Paul Team Total Direct Energie 20 3:06:13
80  BOL Jetse Burgos-BH 20 3:13:59
81  LAFAY Victor Cofidis, Solutions Crédits 20 3:18:11
82  DE KORT Koen Trek – Segafredo 20 3:18:29
83  STEIMLE Jannik Deceuninck – Quick Step 20 3:18:31
84  CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step 20 3:18:33
85  PHILIPSEN Jasper UAE-Team Emirates 20 3:21:10
86  HIVERT Jonathan Team Total Direct Energie 20 3:22:59
87  FERRON Valentin Team Total Direct Energie 20 3:24:10
88  SCOTSON Callum Mitchelton-Scott 20 3:24:18
89  EZQUERRA Jesús Burgos-BH 20 3:25:04
90  RIABUSHENKO Alexandr UAE-Team Emirates 20 3:26:12
91  WRIGHT Alfred Bahrain – McLaren 20 3:27:20
92  BAGÜES Aritz Caja Rural – Seguros RGA 20 3:29:48
93  GRUZDEV Dmitriy Astana Pro Team 20 3:30:29
94  DE BOD Stefan NTT Pro Cycling 20 3:30:39
95  WURF Cameron INEOS Grenadiers 20 3:31:14
96  VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal 20 3:31:47
97  PÉRICHON Pierre-Luc Cofidis, Solutions Crédits 20 3:32:01
98  FROOME Chris INEOS Grenadiers 20 3:32:14
99  VILELA Ricardo Burgos-BH 20 3:32:34
100  VAN MOER Brent Lotto Soudal 20 3:33:40
101  OLIVEIRA Ivo UAE-Team Emirates 20 3:38:14
102  ŠTYBAR Zdeněk Deceuninck – Quick Step 20 3:43:45
103  JANSE VAN RENSBURG Reinardt NTT Pro Cycling 20 3:43:49
104  MERTZ Rémy Lotto Soudal 20 3:44:39
105  OWEN Logan EF Pro Cycling 20 3:45:14
106  GOLDSTEIN Omer Israel Start-Up Nation 20 3:45:59
107  BARBERO Carlos NTT Pro Cycling 20 3:46:30
108  MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal 20 3:48:30
109  MARTENS Paul Team Jumbo-Visma 20 3:48:59
110  BADILATTI Matteo Israel Start-Up Nation 20 3:49:49
111  DAVIES Scott Bahrain – McLaren 20 3:52:18
112  KANTER Max Team Sunweb 20 3:53:44
113  VAN GARDEREN Tejay EF Pro Cycling 20 3:56:19
114  OSORIO Juan Felipe Burgos-BH 20 3:56:27
115  WIŚNIOWSKI Łukasz CCC Team 20 3:57:14
116  CEPEDA Jefferson Alveiro Caja Rural – Seguros RGA 20 3:57:46
117  ABERASTURI Jon Caja Rural – Seguros RGA 20 3:59:53
118  PALUTA Michał CCC Team 20 4:02:49
119  OLIVEIRA Rui UAE-Team Emirates 20 4:03:39
120  GASPAROTTO Enrico NTT Pro Cycling 20 4:05:45
121  MØRKØV Michael Deceuninck – Quick Step 20 4:06:02
122  SCHWARZMANN Michael BORA – hansgrohe 20 4:06:11
123  SCHILLINGER Andreas BORA – hansgrohe 20 4:06:15
124  LIEPIŅŠ Emīls Trek – Segafredo 20 4:07:22
125  PICCOLI James Israel Start-Up Nation 20 4:08:40
126  VAN DEN BERG Julius EF Pro Cycling 20 4:09:53
127  GARRISON Ian Deceuninck – Quick Step 20 4:10:26
128  MOLENAAR Alex Burgos-BH 20 4:12:35
129  SUTHERLAND Rory Israel Start-Up Nation 20 4:14:17
130  DYBALL Benjamin NTT Pro Cycling 20 4:16:20
131  ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe 20 4:16:49
132  DOCKER Mitchell EF Pro Cycling 20 4:17:56
133  MANZIN Lorrenzo Team Total Direct Energie 20 4:19:58
134  MORIN Emmanuel Cofidis, Solutions Crédits 20 4:20:39
135  EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott 20 4:23:51
136  TERPSTRA Niki Team Total Direct Energie 20 4:36:59
137  BENNETT Sam Deceuninck – Quick Step 20 4:39:06
138  INKELAAR Kevin Bahrain – McLaren 20 4:39:48
139  RÄIM Mihkel Israel Start-Up Nation 20 4:46:31
140  LAAS Martin BORA – hansgrohe 20 4:55:40
141  SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe 20 5:00:37
142  DELAGE Mickaël Groupama – FDJ 20 5:04:17