Foto: Ronde de l'Isard

Xandres Vervloesem (Lotto – Soudal U23) został zwycięzcą klasyfikacji generalnej Ronde de l’Isard. Na ostatnim etapie triumfował Ben Healy (Trinity Racing).

Górski etap z Betchat do Saint-Girons miał zadecydować o finałowych rozstrzygnięciach we francuskiej “etapówce” dla młodzieżowców. Kolarze do lat 23 mieli do przejechania 156 kilometrów, a po drodze musieli zmierzyć się z Col de Latrape, Col d’Agnes i Col de Péguère.

Od samego początku mieliśmy wiele ataków. Najpierw uciekło sześciu kolarzy, a za nim skontrowali kolejni. Podczas podjeżdżania pod Col de Latrape (5,6 km długości; średnie nachylenie 7,5 %) obie grupki się zjechały i na czele kręcili: Ben HEALY i Jacques SAUVAGNARGUES (obaj Trinity Racing), Robin FROIDEVAUX (Akros-Excelsior-Thömus), Paul LAPEIRA (Chambéry Cyclisme Formation), Marco FRIGO, Harrison WOOD, Milan PAULUS (wszyscy SEG Racing Academy), Joris DELBOVE (SCO Dijon-Team Materiel-velo.com), Maxime JARNET (EC Saint-Etienne Loire), Raùl GARCIA PIERNA i Mikel RETEGI GONI (obaj Lizarte), Emile BRENANS (Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme), Yaël JOALLAND (CC Etupes), Brendan LE CAM (UC Nantes Atlantique), Valentin TABELLION (Vendée U), Kamiel BONNEU (GM Recycling), Axel LAURANCE (VC Pays de Loudéac), Steven PATTYN (Lotto-Soudal U-23), Jarno MOBACH, Casper VAN UDEN (obaj Development Team Sunweb), Thomas SCHELLENBERG (TaG Cycling RT), Alexandre BALMER (Groupama-FDJ Continental), Michel HESSMANN i Lars BOVEN (obaj Jumbo-Visma Development Team).

Peleton z liderem wyścigu Sylvainem Moniquetem (Equipe continentale Groupama-FDJ) tracił prawie cztery minuty. Kolejny podjazd spowodował, że ucieczka porwała się, a do ataku przystąpili kolejni zawodnicy.

60 kilometrów przed metą na czele kręcili już: Thomas CHAMPION (Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme), Yaël JOALLAND (CC Etupes), Valentin PARET-PEINTRE (Chambéry Cyclisme Formation), Alan BOILEAU (VC Pays de Loudéac), Henri VANDENABEELE (Lotto-Soudal U-23) oraz Ben HEALY (Trinity Racing). Niespodziewanie w grupie faworytów tempa nie wytrzymywał lider wyścigu podczas wspinaczki na Col d’Agnes.

Harcownicy nie zwalniali tempa i nad kolejną grupą mieli ponad minutę przewagi. 1500 metrów przed szczytem Col de Péguère (9,8 km długości; średnie nachylenie 7,4 %) na samotną szarżę zdecydował się Irlandczyk Ben Healy.

Kolarz Trinity Racing świetnie zjeżdżał i 10 kilometrów przed metą miał ponad minutę przewagi. Ostatecznie na mecie wyniosła ona prawie dwie minuty! Drugi był Alan Boileau (VC Pays de Loudéac), a trzeci zwycięzca wczorajszego etapu – Valentin Paret-Peintre (Chambéry Cyclisme Formation).

Na 10 miejscu linię mety przejechał Xandres Vervloesem (Lotto – Soudal U23), który został zwycięzcą klasyfikacji generalnej. O pięć sekund przegrał z nim jego kolega z ekipy, Henri Vandenabeele. Trzecie miejsce w generalce dla Alana Jousseaume (Vendée U).

Wyniki ostatniego etapu:

1 * HEALY Ben (IRL) TRR 4h09’20” (b : 13”)
2 * BOILEAU Alan (FRA) LOU à 01’45” (b : 6”)
3 * PARET PEINTRE Valentin (FRA) CCF ” (b : 4”)
4 * VANDENABEELE Henri (BEL) LOT ”
5 * CHAMPION Thomas (FRA) BBA ”
6 * FISHER-BLACK Finn (NZL) JVD à 01’57”
7 * RYAN Archie (IRL) JVD à 02’01”
8 * LEEMREIZE Gijs (NED) JVD ”
9 JOUSSEAUME Alan (FRA) VU ” (b : 1”)
10 * VERVLOESEM Xandres (BEL) LOT ”
11 * JOALLAND Yael (FRA) CCE ”
12 * VAN GILS Maxim (BEL) LOT à 03’52”
13 * FRIGO Marco (ITA) SEG à 04’42”
14 VOISARD Yannis (SUI) SRA ”
15 * CHARRIN Aloïs (FRA) CCF ”
16 * MAIRE Adrien (FRA) AIX à 05’54”
17 JARNET Maxime (FRA) STE ”
18 AGUT Maxime (FRA) GSC ” (b : 2”)
19 * CAPRON Rémi (FRA) AET ”
20 * DEBEIR Arno (BEL) GMR ”
21 MONIQUET Sylvain (BEL) CGF ”
22 * CLAEYS Robbe (BEL) GMR ”
23 * GACHIGNARD Thomas (FRA) T16 ”
24 * GARCIA PIERNA Raul (ESP) LIZ ”
25 * WOOD Harrison (GBR) SEG ”
26 THIBAULT Jean-Denis (CAN) TAG à 05’56”
27 * BALMER Alexandre (SUI) CGF à 06’05”
28 * HAYTER Leo (GBR) DSU à 07’31” (b : 3”)
29 SINSCHEK Nils (NED) DSU à 09’11”
30 * FERNANDEZ RODRIGUEZ Sinue (ESP) LIZ à 09’22”
31 * PATTYN Steven (BEL) LOT à 10’02”
32 * DELBOVE Joris (FRA) SCO à 11’58”
33 * NAVARRO Gauthier (FRA) SCO à 12’02”
34 * BRAZ AFONSO Clément (FRA) CCE ”
35 * GAGNAIRE Thibaut (FRA) STE à 13’33”
36 * JEGAT Jordan (FRA) NAN ”
37 * BOVEN Lars (NED) JVD à 13’42”
38 * SAUVAGNARGUES Jacques (GBR) TRR à 14’03”
39 * HEßMANN Michel (GER) JVD à 14’09”
40 * PAULUS Milan (BEL) SEG ”
41 * LEIJNSE Enzo (NED) DSU à 15’11”
42 * MARIS Elias (BEL) GMR à 15’48”
43 * LAURANCE Axel (FRA) LOU ”
44 * BAUTERS Arne (BEL) GMR ”
45 NARBONNE ZUCCARELLI Axel (FRA) AIX ”
46 * DU FOUR Jens (BEL) GMR à 15’50”
47 SWEENY Harrison (AUS) LOT à 17’49”
48 MOBACH Jarno (NED) DSU à 20’28”
49 * VAN TRICHT Stan (BEL) SEG ”
50 * KNIGHT Oliver (GBR) AIX ”
51 * GILBERT Aurélien (FRA) LOU ”
52 DEBONS Antoine (SUI) AET à 20’31”
53 * NONNEZ Théo (FRA) CGF ”
54 * VAN UDEN Casper (NED) DSU à 21’44”
55 * BALLERSTEDT Maurice (GER) JVD ”
56 * LECLAINCHE Gwen (FRA) CCE ”
57 * LEFAURE Paul (FRA) CCE ”
58 * SCHELLENBERG Thomas (CAN) TAG ”
59 * DELCROS Clément (FRA) AIX ”
60 * ROMEO Hugo (FRA) OCF ”
61 * BÖGLI Jonathan (SUI) SRA ”
62 FROIDEVAUX Robin (SUI) AET ”
63 * BAREILLE Bastien (FRA) T16 ” (b : 1”)
64 * BOSONI Victor (FRA) SCO ”
65 * CULVERWELL Sam (GBR) TRR ”
66 * REES Oliver (GBR) TRR ”
67 * GLOAG Thomas (GBR) TRR ”
68 * ASKEY Lewis (GBR) CGF ” (b : 2”)
69 * SALVATORI Thomas (FRA) STE ”
70 * BENECH Pierre (FRA) LOU ”
71 BRENANS Emile (FRA) BBA ”
72 * RETEGI GOÑI Mikel (ESP) LIZ ”
73 JULLIEN Anthony (FRA) CCF ”
74 * HEINSCHKE Leon (GER) DSU à 21’50”
75 * GRIGNARD Sébastien (BEL) LOT à 22’58”
76 * LEBRETON Jacques (FRA) STE à 22’59”
77 * TABELLION Valentin (FRA) VU à 23’19”
78 * LAPEIRA Paul (FRA) CCF à 25’51”
79 * PHILLIPPON Elliot (FRA) GSC ”
80 LAGNET Gari (FRA) T16 ”
81 * VANDEPITTE Nathan (FRA) OCF ”
82 * BREUILLARD Nicolas (FRA) AIX ”
83 JAVOUHEY Clément (FRA) SCO ”
84 * LESAGE Corentin (FRA) BBA à 26’19”
85 * BONNEU Kamiel (BEL) GMR à 26’26”
86 * CASCARO Arnaud (FRA) OCF à 26’28”
87 * BOUCHET Axel (FRA) GSC ”
88 * PAULY Ethan (CAN) TAG ”
89 * LE CAM Brendan (FRA) NAN ”

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 * VERVLOESEM Xandres (BEL) LOT les 513,7 km en 13h20’27” (moy. 38,505 km/h)
2 * VANDENABEELE Henri (BEL) LOT à 05”
3 JOUSSEAUME Alan (FRA) VU à 01’45”
4 * BOILEAU Alan (FRA) LOU à 02’23”
5 * LEEMREIZE Gijs (NED) JVD à 02’40”
6 * PARET PEINTRE Valentin (FRA) CCF à 02’59”
7 MONIQUET Sylvain (BEL) CGF à 03’08”
8 * RYAN Archie (IRL) JVD à 03’35”
9 * CHAMPION Thomas (FRA) BBA à 03’41”
10 * JOALLAND Yael (FRA) CCE à 04’15”
11 VOISARD Yannis (SUI) SRA à 05’23”
12 * HAYTER Leo (GBR) DSU à 07’11”
13 * FISHER-BLACK Finn (NZL) JVD à 07’18”
14 * FRIGO Marco (ITA) SEG à 08’43”
15 * DEBEIR Arno (BEL) GMR à 09’41”
16 AGUT Maxime (FRA) GSC à 09’59”
17 SINSCHEK Nils (NED) DSU à 10’10”
18 * MAIRE Adrien (FRA) AIX à 10’48”
19 * GARCIA PIERNA Raul (ESP) LIZ à 12’35”
20 * VAN GILS Maxim (BEL) LOT à 12’53”
21 * HEALY Ben (IRL) TRR à 13’00”
22 * FERNANDEZ RODRIGUEZ Sinue (ESP) LIZ à 13’37”
23 * GACHIGNARD Thomas (FRA) T16 à 15’28”
24 * BRAZ AFONSO Clément (FRA) CCE à 18’22”
25 * NAVARRO Gauthier (FRA) SCO à 19’25”
26 * BALMER Alexandre (SUI) CGF à 20’03”
27 * WOOD Harrison (GBR) SEG à 20’14”
28 THIBAULT Jean-Denis (CAN) TAG à 20’57”
29 * MARIS Elias (BEL) GMR à 21’38”
30 * GAGNAIRE Thibaut (FRA) STE à 21’52”
31 JARNET Maxime (FRA) STE à 22’52”
32 * GLOAG Thomas (GBR) TRR à 24’01”
33 * GILBERT Aurélien (FRA) LOU à 24’18”
34 * JEGAT Jordan (FRA) NAN à 24’34”
35 * CHARRIN Aloïs (FRA) CCF à 26’15”
36 MOBACH Jarno (NED) DSU à 26’18”
37 * HEINSCHKE Leon (GER) DSU à 27’00”
38 * BÖGLI Jonathan (SUI) SRA à 28’31”
39 BRENANS Emile (FRA) BBA à 28’41”
40 * BAUTERS Arne (BEL) GMR à 28’49”
41 SWEENY Harrison (AUS) LOT à 28’53”
42 * SAUVAGNARGUES Jacques (GBR) TRR à 29’45”
43 * RETEGI GOÑI Mikel (ESP) LIZ  ”
44 * LEBRETON Jacques (FRA) STE à 30’31”
45 * CAPRON Rémi (FRA) AET à 32’05”
46 * HEßMANN Michel (GER) JVD à 32’17”
47 * CLAEYS Robbe (BEL) GMR à 32’28”
48 * LEIJNSE Enzo (NED) DSU à 32’33”
49 * LECLAINCHE Gwen (FRA) CCE à 32’34”
50 * LAURANCE Axel (FRA) LOU à 33’31”
51 NARBONNE ZUCCARELLI Axel (FRA) AIX à 33’42”
52 * DELBOVE Joris (FRA) SCO à 33’57”
53 * KNIGHT Oliver (GBR) AIX à 35’08”
54 * NONNEZ Théo (FRA) CGF à 35’09”
55 * BONNEU Kamiel (BEL) GMR à 35’24”
56 * BOSONI Victor (FRA) SCO à 36’36”
57 * DU FOUR Jens (BEL) GMR à 36’51”
58 DEBONS Antoine (SUI) AET à 37’56”
59 * DELCROS Clément (FRA) AIX à 38’02”
60 * BOVEN Lars (NED) JVD à 40’05”
61 * VAN UDEN Casper (NED) DSU à 42’12”
62 * BENECH Pierre (FRA) LOU à 42’36”
63 * GRIGNARD Sébastien (BEL) LOT à 43’07”
64 * BOUCHET Axel (FRA) GSC à 44’16”
65 FROIDEVAUX Robin (SUI) AET à 44’45”
66 * BAREILLE Bastien (FRA) T16 à 45’13”
67 * CULVERWELL Sam (GBR) TRR à 46’38”
68 * ASKEY Lewis (GBR) CGF à 47’43”
69 * BALLERSTEDT Maurice (GER) JVD à 47’51”
70 * PATTYN Steven (BEL) LOT à 48’08”
71 * REES Oliver (GBR) TRR à 48’13”
72 * LEFAURE Paul (FRA) CCE à 49’08”
73 LAGNET Gari (FRA) T16 à 49’15”
74 * PAULUS Milan (BEL) SEG à 49’49”
75 JAVOUHEY Clément (FRA) SCO à 50’39”
76 * VAN TRICHT Stan (BEL) SEG à 51’17”
77 * PHILLIPPON Elliot (FRA) GSC à 51’46”
78 * TABELLION Valentin (FRA) VU à 52’50”
79 * SCHELLENBERG Thomas (CAN) TAG à 53’03”
80 JULLIEN Anthony (FRA) CCF à 53’19”
81 * SALVATORI Thomas (FRA) STE à 56’35”
82 * ROMEO Hugo (FRA) OCF à 57’57”
83 * LE CAM Brendan (FRA) NAN à 58’09”
84 * VANDEPITTE Nathan (FRA) OCF à 58’16”
85 * BREUILLARD Nicolas (FRA) AIX à 1h00’09”
86 * PAULY Ethan (CAN) TAG à 1h00’51”
87 * LAPEIRA Paul (FRA) CCF à 1h01’56”
88 * CASCARO Arnaud (FRA) OCF à 1h12’20”
89 * LESAGE Corentin (FRA) BBA à 1h15’21”