fot. Lotto-Soudal

Po tym, jak w dwóch poprzednich dniach plasowała się w pierwszej trójce, Lotte Kopecky (Lotto-Soudal) wreszcie odniosła etapowe zwycięstwo. Trzecia finiszowała Katarzyna Niewiadoma (CANYON-SRAM), zaś liderką klasyfikacji generalnej pozostała Annemiek Van Vleuten (Mitchelton-Scott), choć to, czy będzie kontynuowała wyścig pozostaje pod znakiem zapytania. 

7. etap wyścigu Giro Rosa prowadził pomiędzy miejscowościami Nola a Maddaloni i liczył 112,5 km. Trzy czwarte rywalizacji odbywało się w pagórkowatym, ale stosunkowo łatwym terenie. Trudności rozpoczęły się wówczas, gdy zawodniczki wjechały do miasta Caserta, gdzie rozpoczęły podjazd pod Sanktuarium św. Michała Archanioła (szczegółowe dane podjazdu znajdują się na zdjęciu poniżej). Na finałowej rundzie kolarki po raz drugi zmierzyły się z Santuario S. Michele Arcangelo, po czym nastąpił zjazd do mety w Maddaloni.

Ucieczkę dnia stworzyły następujące zawodniczki: Silvia zanardi (Be Pink), Alison Jackson (Team Sunweb), Mariia Novoldskaia (Cogeas Mettler Look) oraz Aude Biannic (Movistar Team).

Na pierwszym z dwóch ostatnich okrążeń z czołówki zaatakowała Maria Novolodskaya (Cogeas Mettler Look), ale Rosjanka została doścignięta w momencie, gdy dojechała do tego samego podjazdu na ostatniej rundzie.

W grupie faworytów znajdowało się w tym momencie około 25 zawodniczek, które rozpoczęły walkę na ostatnich kilometrach. O losach etapu rozstrzygnął finisz z tej grupy, w którym najszybsza okazała się Lotte Kopecky, która wyprzedziła Lizzie Deignan i Kasię Niewiadomą.

Niestety nie było to ostatniego ważne wydarzenie tego dnia. Na finiszu, a dokładnie na 90-stopniowym zakręcie 500 metrów przed metą, doszło do kraksy, w której uczestniczyła liderka wyścigu Annemiek Van Vleuten oraz zwyciężczyni trzech etapów w tegorocznej edycji Marianne Vos. Van Vleuten została zabrana do szpitala z podejrzeniem złamania nadgarstka, zatem nie wiadomo, czy Holenderka będzie w stanie kontynuować rywalizację. Co do stanu zdrowia Vos jak na razie nie ma informacji.

Warto przypomnieć, że na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej plasuje się Niewiadoma, zatem jeśli Van Vleuten byłaby zmuszona wycofać się z wyścigu, to Polka założy maglia rosa.

Wyniki siódmego etapu:

1 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies 2:52:12
2 Elizabeth Deignan (GBr) Trek-Segafredo Women 0:00:02
3 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-Sram Racing 0:00:03
4 Marta Cavalli (Ita) Valcar-Travel & Service
5 Anna Van der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
6 Soraya Paladin (Ita) CCC-Liv
7 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Ceratizit-WNT Pro
8 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women
9 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) CCC-Liv
10 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women
11 Elena Franchi (Ita) Eurotarget-Bianchi-Vittoria
12 Debora Silvestri (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
13 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek-Segafredo Women
14 Mikayla Harvey (NZl) Equipe Paule Ka
15 Paula Andrea Patiño Bedoya (Col) Movistar Team Women
16 Katrine Aalerud (Nor) Movistar Team Women
17 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
18 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
19 Katia Ragusa (Ita) Astana Women’s Team 0:00:31
20 Elizabeth Banks (GBr) Equipe Paule Ka 0:00:03
21 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Ceratizit-WNT Pro 0:01:22
22 Elise Chabbey (Swi) Equipe Paule Ka
23 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen (Den) Equipe Paule Ka
24 Erica Magnaldi (Ita) Ceratizit-WNT Pro 0:00:03
25 Chantal Van den Broek-Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:01:27
26 Nadine Michaela Gill (GBR) Bizkaia-Durango 0:01:28
27 Maria Novolodskaya (Rus) Cogeas Mettler Look Pro
28 Sara Casasola (Ita) Servetto-Piumate-Beltrami TSA 0:01:30
29 Sofia Bertizzolo (Ita) CCC-Liv
30 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano
31 Marianne Vos (Ned) CCC-Liv 0:00:03
32 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton-Scott Women
33 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:01:36
34 Omer Shapira (Isr) Canyon-Sram Racing 0:00:03
35 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam 0:01:38
36 Arlenis Sierra (Cub) Astana Women’s Team 0:01:41
37 Lisa Brennauer (Ger) Ceratizit-WNT Pro 0:01:43
38 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
39 Tatiana Guderzo (Ita) Ale’ BTC Ljubljana 0:00:03
40 Margarita Victoria Garcia Cañellas (Spa) Ale’ BTC Ljubljana
41 Maaike Boogaard (Ned) Ale’ BTC Ljubljana 0:02:19
42 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:00:03
43 Nadia Quagliotto (Ita) Cronos-Casa Dorada 0:03:09
44 Grace Brown (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:04:12
45 Evgenia Vysotska (Ukr) LVIV 0:04:31
46 Stine Borgli (Nor) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
47 Eugenia Bujak (Slo) Ale’ BTC Ljubljana 0:04:39
48 Silvia Zanardi (Ita) Bepink 0:05:06
49 Letizia Borghesi (Ita) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano
50 Abby-Mae Parkinson (GBr) Lotto Soudal Ladies
51 Giorgia Bariani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:05:09
52 Barbara Malcotti (Ita) Valcar-Travel & Service
53 Alena Amialiusik (Blr) Canyon-Sram Racing 0:05:16
54 Alice Maria Arzuffi (Ita) Bizkaia-Durango 0:05:32
55 Niamh Fisher-Black (NZl) Equipe Paule Ka 0:05:39
56 Aigul Gareeva (Rus) Cogeas Mettler Look Pro 0:07:11
57 Francesca Baroni (Ita) Servetto-Piumate-Beltrami TSA 0:07:13
58 Carmela Cipriani (Ita) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano
59 Markéta Hájková (Cze) Bepink
60 Teuntje Beekhuis (Ned) Lotto Soudal Ladies
61 Olena Sharga (Ukr) LVIV
62 Olga Shekel (Ukr) Astana Women’s Team
63 Ellen Van Dijk (Ned) Trek-Segafredo Women
64 Marlen Reusser (Swi) Equipe Paule Ka
65 Spela Kern (Slo) LVIV
66 Laura Tomasi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
67 Diana Klimova (Rus) Cogeas Mettler Look Pro
68 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women
69 Olga Zabelinskaya (Uzb) Cogeas Mettler Look Pro
70 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
71 Anna Potokina (Rus) Servetto-Piumate-Beltrami TSA
72 Lisa Klein (Ger) Canyon-Sram Racing 0:07:20
73 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb Women
74 Pauliena Rooijakkers (Ned) CCC-Liv 0:07:24
75 Elena Cecchini (Ita) Canyon-Sram Racing 0:07:29
76 Hannah Barnes (GBr) Canyon-Sram Racing
77 Simona Frapporti (Ita) Bepink 0:08:33
78 Elizabeth Holden (GBr) Bizkaia-Durango
79 Sabrina Stultiens (Ned) CCC-Liv
80 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink
81 Sarah Roy (Aus) Mitchelton-Scott Women
82 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo Women
83 Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano
84 Jolien D’Hoore (Bel) Boels Dolmans Cyclingteam
85 Eva Buurman (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam
86 Ruth Winder (USA) Trek-Segafredo Women
87 Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Bizkaia-Durango
88 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar-Travel & Service
89 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
90 Beatrice Rossato (Ita) Eurotarget-Bianchi-Vittoria
91 Arianna Sessi (Ita) Eurotarget-Bianchi-Vittoria
92 Rachel Neylan (Aus) Cronos-Casa Dorada
93 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women 0:08:38
94 Alison Jackson (Can) Team Sunweb Women
95 Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:08:40
96 Moniek Tenniglo (Ned) Mitchelton-Scott Women 0:08:42
97 Kirsten Wild (Ned) Ceratizit-WNT Pro
98 Ainara Elbusto Arteaga (Spa) Cronos-Casa Dorada
99 Malgorzata Jasinska (Pol) Cronos-Casa Dorada
100 Gloria Rodriguez Sanchez (Spa) Movistar Team Women
101 Sandra Alonso Dominquez (Spa) Cronos-Casa Dorada
102 Urska Zigart (Slo) Ale’ BTC Ljubljana 0:08:45
103 Jelena Eric (Srb) Movistar Team Women
104 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women
DNF Lone Meertens (Bel) Lotto Soudal Ladies
DNF Barbara Guarischi (Ita) Movistar Team Women

Klasyfikacja generalna po siedmiu etapach: 

1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Mitchelton-Scott Women 20:29:43
2 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-Sram Racing 0:01:48
3 Anna Van der Breggen (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:02:03
4 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:03:03
5 Mikayla Harvey (NZl) Equipe Paule Ka 0:04:21
6 Elisa Longo Borghini (Ita) Trek-Segafredo Women 0:04:32
7 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) CCC-Liv 0:04:34
8 Margarita Victoria Garcia Cañellas (Spa) Ale’ BTC Ljubljana 0:04:38
9 Marianne Vos (Ned) CCC-Liv 0:05:02
10 Elizabeth Banks (GBr) Equipe Paule Ka 0:05:56
11 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Ceratizit-WNT Pro 0:05:58
12 Erica Magnaldi (Ita) Ceratizit-WNT Pro
13 Amanda Spratt (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:06:07
14 Elise Chabbey (Swi) Equipe Paule Ka 0:06:51
15 Chantal Van den Broek-Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:08:10
16 Marta Cavalli (Ita) Valcar-Travel & Service 0:08:45
17 Paula Andrea Patiño Bedoya (Col) Movistar Team Women 0:08:49
18 Soraya Paladin (Ita) CCC-Liv 0:08:51
19 Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women 0:08:52
20 Katrine Aalerud (Nor) Movistar Team Women 0:10:55
21 Evita Muzic (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:11:10
22 Omer Shapira (Isr) Canyon-Sram Racing 0:11:38
23 Nadine Michaela Gill (GBR) Bizkaia-Durango 0:11:57
24 Tatiana Guderzo (Ita) Ale’ BTC Ljubljana 0:12:01
25 Elena Franchi (Ita) Eurotarget-Bianchi-Vittoria 0:12:03
26 Katia Ragusa (Ita) Astana Women’s Team 0:12:12
27 Maria Novolodskaya (Rus) Cogeas Mettler Look Pro 0:14:29
28 Floortje Mackaij (Ned) Team Sunweb Women 0:14:48
29 Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 0:16:34
30 Eugenia Bujak (Slo) Ale’ BTC Ljubljana 0:16:35
31 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:16:39
32 Debora Silvestri (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:16:42
33 Ellen Van Dijk (Ned) Trek-Segafredo Women 0:18:01
34 Elizabeth Deignan (GBr) Trek-Segafredo Women 0:18:02
35 Juliette Labous (Fra) Team Sunweb Women 0:18:07
36 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam 0:18:26
37 Niamh Fisher-Black (NZl) Equipe Paule Ka 0:19:38
38 Alena Amialiusik (Blr) Canyon-Sram Racing 0:20:15
39 Spela Kern (Slo) LVIV 0:20:43
40 Hannah Barnes (GBr) Canyon-Sram Racing 0:22:56
41 Aigul Gareeva (Rus) Cogeas Mettler Look Pro 0:24:03
42 Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:24:05
43 Stine Borgli (Nor) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:24:34
44 Elena Cecchini (Ita) Canyon-Sram Racing 0:24:43
45 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar-Travel & Service 0:25:03
46 Sofia Bertizzolo (Ita) CCC-Liv 0:25:28
47 Sara Casasola (Ita) Servetto-Piumate-Beltrami TSA 0:26:08
48 Lisa Brennauer (Ger) Ceratizit-WNT Pro 0:27:08
49 Evgenia Vysotska (Ukr) LVIV 0:30:54
50 Coryn Rivera (USA) Team Sunweb Women 0:31:27
51 Maaike Boogaard (Ned) Ale’ BTC Ljubljana
52 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen (Den) Equipe Paule Ka 0:33:17
53 Grace Brown (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:33:35
54 Alison Jackson (Can) Team Sunweb Women 0:33:52
55 Ruth Winder (USA) Trek-Segafredo Women 0:34:03
56 Arlenis Sierra (Cub) Astana Women’s Team 0:35:54
57 Greta Marturano (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:37:01
58 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano 0:37:21
59 Alice Maria Arzuffi (Ita) Bizkaia-Durango 0:37:33
60 Tayler Wiles (USA) Trek-Segafredo Women 0:38:08
61 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Ceratizit-WNT Pro 0:38:49
62 Barbara Malcotti (Ita) Valcar-Travel & Service 0:38:52
63 Silvia Zanardi (Ita) Bepink 0:39:08
64 Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women 0:39:30
65 Pauliena Rooijakkers (Ned) CCC-Liv 0:39:50
66 Marlen Reusser (Swi) Equipe Paule Ka 0:39:51
67 Markéta Hájková (Cze) Bepink 0:40:25
68 Rachel Neylan (Aus) Cronos-Casa Dorada 0:42:12
69 Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women 0:43:29
70 Brodie Chapman (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:44:00
71 Sabrina Stultiens (Ned) CCC-Liv 0:44:11
72 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink 0:44:28
73 Nadia Quagliotto (Ita) Cronos-Casa Dorada 0:44:58
74 Teuntje Beekhuis (Ned) Lotto Soudal Ladies 0:45:51
75 Jelena Eric (Srb) Movistar Team Women 0:47:17
76 Lisa Klein (Ger) Canyon-Sram Racing 0:49:31
77 Jolien D’Hoore (Bel) Boels Dolmans Cyclingteam 0:50:19
78 Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope 0:50:41
79 Giorgia Bariani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:51:42
80 Diana Klimova (Rus) Cogeas Mettler Look Pro
81 Beatrice Rossato (Ita) Eurotarget-Bianchi-Vittoria 0:52:16
82 Abby-Mae Parkinson (GBr) Lotto Soudal Ladies 0:53:13
83 Sandra Alonso Dominquez (Spa) Cronos-Casa Dorada 0:53:31
84 Laura Tomasi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:53:45
85 Letizia Borghesi (Ita) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano 0:54:34
86 Francesca Baroni (Ita) Servetto-Piumate-Beltrami TSA 0:57:16
87 Urska Zigart (Slo) Ale’ BTC Ljubljana 0:57:28
88 Carmela Cipriani (Ita) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano 0:58:40
89 Simona Frapporti (Ita) Bepink 0:58:50
90 Gloria Rodriguez Sanchez (Spa) Movistar Team Women 0:59:09
91 Sarah Roy (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:59:34
92 Olga Zabelinskaya (Uzb) Cogeas Mettler Look Pro 0:59:49
93 Elizabeth Holden (GBr) Bizkaia-Durango 1:00:29
94 Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia-Basso Bikes-Vaiano 1:01:57
95 Malgorzata Jasinska (Pol) Cronos-Casa Dorada 1:03:28
96 Kirsten Wild (Ned) Ceratizit-WNT Pro 1:03:30
97 Eva Buurman (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam 1:06:42
98 Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Bizkaia-Durango 1:09:28
99 Olena Sharga (Ukr) LVIV 1:09:42
100 Moniek Tenniglo (Ned) Mitchelton-Scott Women 1:09:44
101 Anna Potokina (Rus) Servetto-Piumate-Beltrami TSA 1:10:26
102 Ainara Elbusto Arteaga (Spa) Cronos-Casa Dorada 1:18:08
103 Olga Shekel (Ukr) Astana Women’s Team 1:22:58
104 Arianna Sessi (Ita) Eurotarget-Bianchi-Vittoria 1:35:25